דו"ח קופות שבורות – 30.3.2003

סוף שבוע מעניין עבר על
הדוחק"ו וכותבו, כפי שכבר
אפרט, אבל על הכל מאפיל
אירוע אורקולי אחד. השבוע
שוחרר לעולם 'המשקפיים של
שלמקו', סרט מלודרמטי מרגש
על זוג משקפי ראייה, בעלי
וותק של יותר מעשור וחצי, שנזנחו לפתע לאנחות כאשר בעליהם עבר ניתוח לייזר ועכשיו יכול לראות בניינים גבוהים לגמרי בעצמו, ואת העולם ללא עזרת זגוגיות. עידן חדש הפציע.

כשארית מהעידן הישן, טקס האוסקר שנערך בשבוע שעבר השפיע לטובה, כצפוי, על הכנסותיהם של הזוכים הגדולים, בעיקר עקב תוספת אולמות הקרנה. הכנסותיו של שיקגו ממשיכות לעלות באופן יציב (בזכות הלהיט "תמיד היו בינינו זכוכיות… אך לא עוד! ג'אז!"), הכנסותיו של 'הפסנתרן' הוכפלו ואף יותר יחסית לשבוע שעבר והוא כמעט ונכנס לעשירייה, ואילו הכנסותיו של 'Spirited Away', חביב הקהל והזוכה הראוי והמפתיע באוסקר, עלו כמעט פי 300. המספרים בסוגריים, חדים יותר מתמיד, בהלם. ובעצם, למה להם? העליה כבר לא קשה כל כך כשמספר הקולנועים בהם מוצג הסרט עלה מ-7 ל-711. למרות זאת, חייו החדשים של 'Spirited Away' בקולנוע צפויים להיות קצרים, כיוון שבעוד שבועיים הוא ייצא ב-DVD אמריקני. ולחשוב שאלמלא האוסקר, הסרט היה יורד מהמסכים בקרוב…

עוד סרט שהרוויח מהאוסקר, למרות שהפעם לא בצורה ישירה, הוא 'Bringing Down the House' שעבר מתקפת יחסי ציבור בטקס (טוב, הוא הוזכר בשני משפטים. היו לי אדים על המשקפיים בזמנו). הסרט כמעט והצליח להישאר במקום הראשון זה שבוע רביעי ברציפות, ובאופן מפתיע עקף את 'דרדוויל' במרוץ אל קו מאה מיליון הדולר. כל שאר הוותיקים נטולי האוסקרים ברשימה ספגו ירידות צפויות בהכנסות, כולל 'לוכד החלומות' (נו, אתם יודעים, הסרט שמשום מה הדביקו לאנימטריקס) שאיבד יותר מחצי מהכנסותיו, והפסיקו באופן רשמי לעניין את כל מי שהוא לא חנון סטטיסטיקות ממושקף.

תקופת החורף היא זמן משעמם לסרטים חדשים, אמרנו כבר? אז ככל שמתקרבים למאי (עוד חודש ל'אקס-מן 2', סרט נוסף להדגמת הקונספט "עיניים" ו"לייזר"), כך עולה גם רמת העניין. שלושה סרטים חדשים ניסו השבוע להעיף את סטיב מרטין במקום הראשון, אחד הצליח, ושניים נתקעו בין שתי ההופעות הבולטות של קווין לאטיפה, והרווחים של כולם היו מאוד קרובים זה לזה, כך כשרק כשיתבהרו המספרים הסופיים ניתן יהיה לדעת בדיוק מי מעל מי ולמה.

במקום הראשון השבוע, 'Head of State' הוא החלום, הפרויקט הגדול והפאשלה של אדם אחד בלבד – כריס רוק. הכושי עם הפה הגדול (השני בגודלו רק לכריס טאקר) כתב, ביים ומככב בסרט, המדבר על אדם פשוט שמורץ לנשיאות ארה"ב משום ש"אם המפלגה עומדת בכל מקרה להפסיד, אז למה שלא ישימו כושי-קש בראשה?", אבל משום מה, הוא לוקח את זה ברצינות ובאמת מתמודד. הביקורות מסכימות: בתור סאטירה פוליטית הסרט בסדר, אבל בתור קומדיה, כריס רוק הבמאי יצר סרט שכריס רוק הסטנדאפיסט יעשה ממנו מטעמים, קומדיה שצריך להתאמץ בשביל למצוא בה משהו טוב. אבל בעצם, אנחנו ראינו את הסרט הזה הרבה לפני האמריקאים – הוא עלה אצלנו עוד בינואר, תחת השם "מפלגת העבודה בראשות מצנע".

במרחק זעיר מסטיב מרטין, 'The Core', או 'שעת האפס' כפי שייקרא בארץ, הוא סרט מדע בדיוני כפי שסרטי מדע בדיוני צריכים להיות: B-movie. כאשר מדען אחד מגלה שליבת כדור הארץ הפסיקה להסתובב, מה שיוביל בסופו של דבר לקץ החיים כפי שאנחנו מכירים אותם ולהצלחה קופתית של סרטים צרפתיים באמריקה, מדען אחר בונה חופרת-צוללת שתגיע אל ליבת כדור הארץ ותתקן אותה, ובה נוהגת הילארי סוואנק. בין לבין, יש תככים, הרבה אפקטים, והרבה הרבה דמויות של מדענים וחנונים אחרים. הסרט הצליח לבלבל את המבקרים: מצד אחד, זהו ללא כל ספק סרט סוג ב', והוא – ירחם פולנסקי – מאדיר את שמם של החנונים הממושקפים באשר הם. אבל מצד שני – מדובר בסרט בעל פוטנציאל קאלט, סרט שמאד קשה שלא ליהנות בו, כל עוד האידיוטומט תקין.

'Basic', סרט נוסף שהאוסקר "ייחצן" (או כפי שהציג סטיב מרטין את ג'ון טרוולטה בטקס: "Your Basic Movie Star"), מדבר על התקופה בה ביל גייטס בנה את שפת התכנות הטובה ביותר בעולם… אה, לא. 'בייסיק', בבימויו של ג'ון מק'טירנן, מי שפעם היה במאי אקשן מוביל ('מת לחיות') ובשנה שעברה התרסק עם 'רולרבול', מדבר על ג'ון "פעם שיחקתי בסרט של טרנטינו" טרבולטה, חוקר של מחלק הסמים, שחוקר העלמות של יחידת עילית בפיקודו של סמואל ל. "פעם שיחקתי עם טרבולטה בסרט של טרנטינו" ג'קסון, והכל במין מותחן שכזה. הסרט, בניגוד לשמו, אינו פשוט כלל וכלל: הסרט עשיר בפיתולי עלילה עד למצב בו הצופה פשוט מתייאש מלעקוב אחריהם, ובסופו, הדבר היחיד שנשאר בראשם של המבקרים היא השאלה "האם היה בכלל תסריט, או שאלתרו את העלילה בזמן הצילומים?"

בשבוע הבא יעלו שורה של סרטים חדשים על מסכי הקולנוע, רובם הגדול בפוקוס. 'A Man Apart', סרטו החדש של וין דיזל,
'Phone Booth', סרטו עתיר הכוכבים של ג'ואל שומאכר בו צלף כולא את קולין פארל בתוך תא טלפון, ו'What a Girl Wants', סרט סופר-נוסחתי על נערה צעירה שנוסעת למצוא את אביה האריסטוקרט (קולין פירת') בלונדון. כמו כן יצאו חופן סרטים להפצה מוגבלת, כולל 'קאובוי ביבופ – הסרט', סוף סוף בדיבוב אנגלי.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Head of State – 14.0 (14.0)
2. Bringing Down the House – 12.5 (100.1)
3. The Core – 12.4 (12.4)
4. Basic – 12.1 (12.1)
5. Chicago – 7.4 (144.9)
6. Dreamcatcher – 6.4 (25.3)
7. Agent Cody Banks – 6.1 (34.8)
8. Piglet's Big Movie – 6.1 (6.1)
9. View from the Top – 3.8 (12.5)
10. The Hunted – 3.7 (29.3)