דו"ח קופות שבורות – 30.3.2008

הדבר קם והיה. אחרי עשר שנים, השיא של 'טיטניק' אינו עוד. כתר הסרט המצליח ביותר בכל הזמנים נלקח ממנו ועבר לסרט אחר.

בצרפת, כלומר.

לא צחוק, זה בכל זאת לא דבר שקורה כל יום. עשר שנים (וכמה חודשים) אחרי שיצא לאקרנים, 'טיטניק' עדיין מחזיק בתואר הסרט המצליח ביותר אי פעם לא רק בעולם כולו, אלא גם בהרבה מדינות. אחת מהמדינות האלה היתה צרפת: 'טיטניק' הכניס שם סכום השווה ל-138 מיליון דולר, ואף סרט אחר אפילו לא התקרב לסכום הזה – עד השבוע. קוראים לו 'Bienvenue chez les Ch'tis' (גוגל אומר לי שבעברית זה 'ברוכים הבאים ל-Ch'tis', מה שלא עוזר לי הרבה), ובמשך חמשת השבועות שבהם הסרט הזה מוקרן בבתי הקולנוע בצרפת הוא הכניס כבר יותר מכפי ש'טיטניק' עשה שם לאורך כל חייו, והוא לא מראה שום סימן שהוא עומד לפנות את המקום הראשון בקרוב. אין שום מקבילה הוליוודית להצלחה בקנה מידה כזה: זה כאילו שסרט היה מכניס בארה"ב לבדה מיליארד דולר.

הסרט שעשה את כל זה הוא קומדיה עממית על דוור מדרום צרפת (קאד מראד) שמוצב, לצערו, בקצה הצפוני של המדינה, מה שמוביל להרבה בדיחות על ההבדלים בין המנטליות הדרום-צרפתית לצפון-צרפתית. בקיצור, זה עניין מאוד צרפתי, וספק אם זה סרט שמישהו לא צרפתי יבין. זה בוודאי לא יעצור את האולפנים ההוליוודיים מלרכוש את הרימייק, להפוך את דרום צרפת לטקסס ואת הצפון למונטנה, ולקרוא לסרט – אם כדור הבדולח שלי מספיק צלול – 'Meet the Ch'tis'.

בקופות האמריקאיות לא קרה שום אירוע שמתקרב לקנה המידה הזה, והן ממשיכות לבלות עונת חורף-אביב שקטה ורגועה. לשם המחשה, סרט האנימציה 'הורטון שומע מישהו' – שנמצא במקום השני – הפך השבוע לסרט הראשון השנה שחצה את קו 100 מיליון הדולר בהכנסות כוללות. לאורך כל הרבע הראשון של השנה אף סרט לא הגיע לסכום הזה (אם לא סופרים את 'ג'ונו', שיצא בסוף השנה שעברה). בתקופה המקבילה בשנה שעברה היו שלושה סרטים כאלה: '300', 'שימו גז' ו'גוסט ריידר'.

ובכל זאת, הבוקס-אופיס האמריקאי לא לגמרי נטול עניין או הפתעות. הסרט '21' לקח את המקום הראשון, עם 23.7 מיליון דולר (באופן חסר התחשבות הם לא הפסיקו ב-21 מיליון, והרסו את הכותרות המובנות מאליהן. כמה לא מתחשב). די מפתיע, מצד סרט שרק בשבוע שעבר החזאים לא היו בטוחים שהוא יגיע ל-10 מיליון. '21' הוא סיפורו של קווין ספייסי, כפרופסור למתמטיקה באוניברסיטה, שממציא עם תלמידיו המצטיינים שיטה לרמות את הבית בבלאק-ג'ק – והם פושטים על הקזינואים של לאס וגאס ומרוויחים ים כסף.

'21' הוא גם סיפורו של קווין ספייסי, שבשנות התשעים נחשב למלך העולם (בערך כמו הג'וני דפ של היום), אבל מאז פרוס האלף החדש הסרטים שלו נכשלים מסחרית בזה אחר זה ('החיים של דייויד גייל', מעבר לים', 'חדשות הספנות'), וגם את המבקרים ומחלקי האוסקרים הוא לא מצליח להרשים. הסרט המצליח ביותר שספייסי השתתף בו היה 'סופרמן חוזר', ולקרוא לו "סרט מצליח" זה עניין של השקפה (הסרט הכניס 200 מיליון דולר, ועדיין נחשב לאכזבה רבתי). '21' מחזיר את ספייסי לתמונה במידה מסוימת. הוא אמנם לא יקבל על הסרט הזה אוסקר, וגם להיט השנה זה לא יהיה, אבל גם מקום ראשון שבועי ו-23 מיליון דולר זה משהו. מלבד ספייסי משתתפים בסרט ג'ים סטורג'ס מ'מעבר ליקום' וקייט בוזוורת', שהיא כנראה גרופית של קווין ספייסי, כי היא נגררת אחריו לכל סרט.

הסרט שיעמם את המבקרים. "העלילה כל כך צפויה, שנדמה שאתם צופים בשידור חוזר" אמר אחד. הסרט מגיע לארץ ב-17 באפריל, אם בא לכם.

הפתעה הפוכה סיפק 'Superhero Movie', סרט שעליו אני לא יכול לספר לכם שום דבר שלא הבנתם לבד מקריאת השם שלו. זאת פרודיה מסדרת 'Movie', והיא על גיבורי-על. 'ספיידרמן', בעיקר. מה שקצת מפתיע הוא שהסרט נכשל. הוא הגיע למקום השלישי עם 9.5 מיליון דולר בלבד – אחרי ש'Meet the Spartans', פרודיה מאותו סוג בדיוק, פתחה עם פי שניים מזה לפני חודשיים. אם זה אומר שז'אנר הפרודיות העצלניות והלא מצחיקות גוסס, לא תמצאו אותי בוכה, אם כי הביקורות הפעם נטו לכוון ה"קצת פחות גרוע מהרגיל בז'אנר". בישראל הסרט ייצא ב-10.4, תחת השם 'סופרהירו'.

אחרון מבין הסרטים החדשים – כישלון צפוי: 'Stop-Loss', שנכנס למקום השמיני עם 4.5 מיליון דולר. את הכישלון המסחרי של הסרט הזה אפשר היה לראות מגיע ממרחק קילומטרים, או ליתר דיוק, מאוקטובר של השנה שעברה, שבו התבהר שכל סרט שעוסק ולו באופן עקיף במלחמה בעיראק נדון להיכשל מסחרית בארה"ב. זאת למרות שמבחינת ביקורות, זה הסרט הטוב ביותר שיצא השבוע (וגם זו לא מחמאה גדולה). ריאן פיליפה מגלם חייל בצבא האמריקאי שחוזר הביתה משדה הקרב ומנסה לשקם את חייו, אבל מגלה שהצבא לא נותן לו לעזוב. בדיוק הנושא שעליו לקהל האמריקאי ממש לא בא לשמוע. זה הסרט השני של הבמאית קימברלי פירס, שב-1999 יצרה את 'בנים אינם בוכים' המוערך, שזיכה את הילארי סוואנק באוסקר, ומאז נעלמו עקבותיה. יש לקוות שלמרות הכישלון של הסרט הזה, ייקח לה פחות מתשע שנים ליצור את הסרט הבא.

פינת הביקור השבועי: גם השבוע נשאר 'ביקור התזמורת' יציב (ירידה של 5%) וצבר עוד רבע מיליון דולר. הכנסותיו הכוללות עד כה: 2 ורבע מיליון.

בשבוע הבא: 'Leatherheads' של ג'ורג' קלוני, 'Nim's Island', הרפתקאות לכל המשפחה עם ג'ודי פוסטר ואביגייל ברסלין, וסרט האימה 'ההריסות'. האם אחד מהם יהיה ה-'Bienvenue chez les Ch'tis' האמריקאי? לא. אה, רגע, סליחה, הייתי אמור לשמור על מתח?


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. 21 – 23.7 (23.7O)
2. Horton Hears a Who! – 17.4 (117.3)
3. Superhero Movie – 9.5 (9.5)
4. Meet the Browns – 7.8 (32.8)
5. Drillbit Taylor – 5.8 (20.6)
6. Shutter – 5.3 (19.1)
7. 10,000 BC – 4.9 (84.9)
8. Stop-Loss – 4.5 (4.5)
9. College Road Trip – 3.5 (38.4)
10. The Bank Job – 2.8 (24.1)