דו"ח קופות שבורות – 30.4.2006

Never go in against a Sicilian when death is on the line!
Ha ha ha! Ha ha ha - 
הקיץ עוד מעט מגיע, ואנחנו יכולים רק לבהות בכמיהה אל רשימת שוברי הקופות שצפויה לפתוח אותו. בינתיים – שממה. ארבעה סרטים חדשים יצאו השבוע, ולא צריך להסתכל על נתוני הקופות שלהם או על דבר המבקרים, כדי לנחש בצורה מושכלת שאם הסרט נמצא במעלה הטבלה – סביר שהוא גרוע. אולי פרט לסרט על אירועי ספטמבר אילבן. גם לא צריך להסתכל על נתוני הקופות כדי לדעת שבשבוע הבא טום קרוז הולך לפרק להם את הצורה. אולי פרט לסרט על אירועי ספטמבר אילבן.

המקום הראשון הלך לרובין וויליאמס, ול-'RV', הקומדיה המשפחתית שלו. כלומר, בהנחה שמוצאים את הקומדיה. בגדול, מדובר על עוד אחד מסרטי המסעות, בו הגיבור (וויליאמס) לוקח את משפחתו לטיול מגבש בו יוכלו לבלות זמן איכות, וכמובן מגלה שכל מה שיכול להשתבש – משתבש. הכישלון המשפחתי שלו מתעצם למול משפחה אחרת שהם פוגשים בדרך, ומתבררת כמשפחה המושלמת עלי אדמות, בה כולם חיים בעושר, אושר אהבה ושלום עולמי.

הביקורות משחררות חיוך עייף: בסרט הזה כבר היינו. היינו בו כל כך הרבה, שהבדיחות לעוסות לגמרי ואפילו ההופעה הטובה של וויליאמס לא מחפה על הבינוניות הזועקת מכל פריים. ימיו היפים של וויליאמס כבר מאחוריו, ובשנים האחרונות הוא זנח את הקומדיות המשפחתיות לטובת תפקידים רציניים של מיני פסיכים, אבל מצב הקופות שלו עדיין בסדר. גם הבמאי, בארי זוננפלד ('גברים בשחור') ידע ימים יפים יותר, ובכל זאת, הסרט הצליח להשיג 16 מיליון דולר. השבוע הבא לא מבשר טובות לסרט – מעט מאד צופים ירצו קומדיית מסע משפחתי, כשיש להם משימה בלתי אפשרית ביד.

המקום השני הוא זה שמשך אליו את מרב תשומת הלב השבוע. פול גרינגראס, אשר על 'זהות במלכודת' ו'בלאדי סאנדיי', עבר לקו הפטריוטי. זו ציפור? זה סופרמן? לא, זו טיסה 'United 93', שנוסעיה לא ששו להתרסק על מגדלי התאומים והחזירו מלחמה שערה לטרוריסטים שחטפו אותם. הסרט מביא את סיפורם של הצוות והנוסעים שעל המטוס, את סיפורי המשפחות שלהם, שנותרו על הקרקע ושיערו מה יעלה בגורלו של המטוס, ואת סיפורם של פקחי הטיסה. כדי להפוך את זה לדרמטי יותר, הסרט עוקב אחר האירועים בזמן אמת, מהרגע בו המטוס המריא, ועד לחטיפתו ולהכרה של הנוסעים כי המטוס שלהם עומד להתרסק.

הביקורות מתרגשות עד דמעות, ומצהירות כי לא שיערו שהוליווד השבעה ורודפת המזומנים, יודעת לעשות כאלה סרטים מרגשים ועוצרי נשימה, שנותנים לגיבורים של האירוע את הכבוד הראוי להם. היה מי שהגדיל ואמר כי הסרט מציג את הגישה הנכונה ביותר לסיפור הקשה לצפייה הזה.
ההשתפכות הזו היתה שווה לסרט 11.6 מיליון דולר, אותם השיג 'יונייטד 93' בפחות מ-2,000 קולנועים. הפצתו של הסרט – הראשון שעוסק ב-9/11 באופן מפורש – לוותה בהימור מסוים, שכן האולפנים לא היו בטוחים אם מוקדם מדי ורגיש מדי להציג את אירועי 9/11 בקולנוע. אולי זו הסיבה שהם בחרו בבמאי יחסית אלמוני, ובקאסט שבערך אף אחד לא שמע עליו, ונמנעו ממסע פרסום מפוצץ. ההכנסה של הסרט כיסתה כמעט את הוצאות ההפקה, בסך 15 מיליון דולר, וסביר שבשבועות הבאים אנשים נוספים ינהרו אליו, בשיטת "חבר מביא חבר". בשבוע הבא כנראה הסרט לא יינזק יותר מדי – הוא ו'משימה בלתי אפשרית 3' לא נלחמים בכלל על אותה משבצת.

מיד אחרי האמריקאים המאוחדים, נמצאת קומדיית ספורט דבילית, מהסוג שהפך את 'מעודדות צמודות' לקאלט שהוא. ההשוואה אינה מקרית: הבמאית של 'Stick It' היא גם הכותבת של 'מעודדות'. פה אנו עוברים לעולם ההתעמלות: היילי גרהאם מסתבכת עם החוק ונשלחת – כעונש חינוכי – להצטרף לנבחרת התעמלות עם מאמן קפדן וקשוח (ג'ף ברידג'ס). בנות הנבחרת לא מתות עליה, אבל המאמן מאמין בה. כמו כל סרט מהזן הזה, גם פה יש תחרות שבדרך אליה כולם יצטרכו ללמוד על חברות אמת ונאמנות.
גם הביקורות, כמו בנות הנבחרת, לא מתות על הסרט. לטענתן, כמה נפנופים חביבים וחיוכים מקצועיים הם לא מה שיסיחו את דעתנו מדברים כמו תסריט או משחק. הסכום שהשיג הסרט, 11.3 מיליון דולר, נחמד אבל סובל מאד מההשוואה ל'מעודדות צמודות', שגם בלי כוכבת מוכרת (קירסטן דאנסט היתה צריכה להתחיל מאיפשהו, לא?) השיג פתיחה של 17 מיליון.

אחרי שמדלגים בקלילות על כל הסרטים שירדו ב-50% לעומת רווחיהם בשבוע שעבר, אנו מגיעים אל המקום השמיני, ואל 'Akeelah and the Bee'. אקילה היא ילדה בת 11, עם רצון ברזל ועקשנות של נמלה שמנסה להגיע לגרגר שומשום. היא נרשמת למספר תחרויות איות, במטרה להגיע לאליפות הארצית. זאת, כנגד מחאותיהם של הסובבים אותה, ובהם אמה (אנג'לה באסט), לורנס פישבורן והמנהל בבית ספרה. המבקרים יוצאים מגדרם כדי לשבח את הסרט. לדבריהם, הסרט הזה גורם ללימוד שורשים לטיניים להיראות כמו כיף גדול, וכשזה בא מהילדה בת ה-11, אז בכלל. כן, גם פה הילדה הקטנה גונבת את ההצגה מהשחקנים המוכרים, והפעם לא בגלל שהיא חמודה, אלא פשוט כי היא שחקנית טובה שיודעת להביע את עצמה היטב. הטענה היחידה נשמעה כנגד לורנס פישברן, שבשלב מסוים בסרט – זה שבו הכושי אמור להפוך עורו – נשמע כשהוא ממלמל "אקילה, I Believe!" (לא, לא באמת).

בשבוע הבא, 'משימה בלתי אפשרית 3' יקפיץ את המספרים בטבלה לסדר הגודל הקיצי. את השאריות ינסו לאסוף 'Hoot', וסרט האימה 'American Haunting'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. RV – 16.4 (16.4)
2. United 93 – 11.6 (11.6)
3. Stick It – 11.3 (11.3)
4. Silent Hill – 9.3 (34.2)
5. Scary Movie 4 – 7.8 (78.2)
6. The Sentinel – 7.6 (25.5)
7. Ice Age: The Meltdown – 7.0 (177.7)
8. Akeelah and the Bee – 6.2 (6.2)
9. The Wild – 4.7 (28.4)
10. The Benchwarmers – 4.4 (52.8)