דו"ח קופות שבורות – 30.6.2002

לפני חודשיים כתבתי
שהקיץ עדיין לא כאן.
עכשיו הוא הגיע.
ישנן שפע עדויות לעובדה
שעכשיו אנחנו באותה עונה
בה הולכים לבתי קולנוע
בגלל המזגן ולא למרות:
לוח השנה אומר שעברנו את
היום הארוך ביותר, הילדים סיימו את שנת הלימודים, לתיכוניסטים נגמרו הבגרויות, בטכניון התחילה תקופת הבחינות, גם אנשים עם טרמוסטט תקין לא מתנגדים שיפתחו מזגן, וזכייני ערוץ 2 החליפו ימי שידור. והסימן הכי חשוב שהגיע הקיץ: בבתי הקולנוע מקרינים את סרט הקיץ האולטימטיבי (רמז: זה סרט על בן-נוער שרוצה לשכב עם השכנה שלו ולכן הוא מסדר שיעקוץ אותו עכביש מהונדס גנטית).

אבל זה רק בארץ. בעוד אנחנו, למשל, מחכים לסטיץ' שיבוא בשבוע הבא, בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות (קולה או דיאט קולה) סטיץ' מריץ קטעים כבר שבוע שלם, מחובר סיאמית לטום קרוז. תגידו, מה כבר ביקשנו? שלכל סרט יהיה מקום ברור משלו, כך שנוכל להגיד שסרט אחד הרוויח יותר טוב מהשני בלי לחכות לפוטו-פיניש? מה כבר עשינו, קראנו לסרט 'דו"ח מיוחד'? אם בשבוע שעבר טום קרוז עקף את סטיץ' בחצי מיליון, נראה היה שהשבוע סטיץ' החזיר לו ועקף אותו בחצי מיליון משל עצמו (ופאנץ'-באגי אחת). עם ירידה של 39% בהכנסות לכל אחד, ועם הפרש זניח של ארבעה מיליון דולרים בהכנסה הכללית, שני הסרטים הולכים יד ביד: ההורים קונים כרטיסים לדיסני החדש, ומתפלחים בשביל לראות את היצור הנמוך השני שמופיע באולם ליד. אבל מה, אז באו תוצאות האמת והוכיחו שהנמוך השני (זה שמציג באולם ליד) הוא בכל זאת קצת יותר גבוה מהחייזר, וסטיץ' חזר לשבת מתחת לטום קרוז, בדיוק כמו בשבוע שעבר.

אבל סטיץ' וטום נמצאים רק במקומות השני והשלישי. עוד סימן שבא הקיץ היא העובדה שכל שבוע מתחלף המקום הראשון. והשבוע, המקום הראשון הולך לאדם סנדלר.

לא, באמת. לא צוחק אתכם. אדם סנדלר במקום הראשון. כן, אותו אדם סנדלר מ'שטן על הזמן'. קשה להאמין, הא? נכון, לשני הסרטים הקודמים שלו היתה פתיחה דומה. אז מה? זה מה שיפריע לנו לא-להאמין בכל פעם מחדש?

מה שיפה בקיץ (או שלא) הוא העובדה שאפילו סרט של אדם סנדלר יכול להכנס למקום הראשון עם 37.2 מליוני דולרים. 'מר דידס' הוא רימייק של סרט קלאסי מ-1936, אז את התפקיד של מר דידס שיחק גארי קופר. הסיפור, בקיצור נמרץ, הוא על אדם פשוט שיורש במפתיע סכום כסף גדול, הופך להיות שותף בקונצרן תקשורת גדול, שומר על כל התכונות המקסימות שהיו לו כשהוא היה עני (ומשמש נושא לתחקיריה של העיתונאית וינונה ריידר), ואתם יכולים לנחש מה יהיה הסוף. המבקרים חלוקים בדעותיהם: חלק אומרים שזה סרט רע, וחלק אומרים שזה סרט רע אבל יחסית ל'שטן על הזמן' הוא בסדר.

כניסה חדשה נוספת למצעד הוא 'היי ארנולד – הסרט', סרט מצויר המבוסס על תוכנית טלוויזיה באותו השם (רק בלי התוספת של "הסרט", מן הסתם). הסרט נכנס למקום השישי, ובאמתחתו כמעט שישה מיליון דולרים. הביקורות? פרק בסדרת טלוויזיה שנמתח לאורך של סרט שלם, סרט שמיועד לילדים ולא יעניין אף אחד אחר. בהתחשב בתחרות מצד הסרט המצויר שיצא בשבוע שעבר, והתחרות מצד הסרט המצויר שייצא בשבוע הבא, אני חושב שאפשר לומר "ביי ארנולד!".

למרות העומס המיקרוביאלי הגבוה להחריד בשני הסרטים הללו, שום דבר מעניין לא קרה ברשימת עשרת הגדולים. שום דבר, חוץ מדבר אחד: 'ספיידרמן' יצא ממנה. גם הסרט המצליח ביותר מאז 'אימת הפאנטום' נאלץ להתמודד עם האויב הגדול ביותר מאז השניצגובלין – ירידה בהכנסות. ספיידי, שצבר כבר 395 מיליון דולרים (ואם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יעבור את קו ה-400 מיליון תוך שבוע, פלוס-מינוס), נדחק אל המקום האחד-עשר. מקום מעליו יושב בחרדה 'Windtalkers', שהצליח לתפוס את המקום העשירי בשיניים, ואולי לכסות את הוצאות ההפצה שלו. קצת מעליו, במקום התשיעי, יושבים המשובטים, שכבר לא יעברו את קו ה-300 בקיץ הזה. חוץ מזה? 'אחוות היא-יא' עדיין בתמונה, וכך גם 'The Sum of All Fears' ו'זהות בורן', שסבלו ירידה קלה ברווחים וירידה סבירה במקומות, ו'סקובי דו', שמידרדר בקצב רצחני: ירידה של 56% בשבוע הראשון, ועכשיו – ירידה נוספת של 50% ברווחים. כודרר החוצה מן הרשימה: 'Juwanna Mann'.

אהובת האתר, כריסטינה ריצ'י, הוציאה סרט חדש, 'Pumpkin', להפצה מוגבלת – ולכן גם המילים עליו מוגבלות. העלילה בקצרה: נערה מזעזעת את סביבתה כשהיא מתאהבת בנער מוגבל שכלית.

בשבוע הבא: וויל סמית' וטומי לי ג'ונס יחזרו למשקפי השמש שלהם וילחמו בחייזרית הרשעית מכוכב אנורקסיה 4 בהמשכון 'גברים בשחור 2'. אם הם יצטרכו עזרה, הם תמיד יוכלו לפנות לבנות הפאוור-פאף שינסו לדגדג את סטיץ'. ובצד, על גופתו של 'Juwanna Mann', יכדרר 'Like Mike', סרט עשיר בשחקני NBA.

זהו, עוד שבוע עבר, ועדיין קיץ. תעירו אותי כשתגמר תקופת בחינות, יש לי מעבדה להתכונן אליה. ותדליקו מזגן, לכל הרוחות!


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים הערכה מבוססת (עד כמה שזה אפשרי בחום הזה) על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב. המספרים בסוגריים רוצים להדגיש שלמרות שעכשיו קיץ הם לא רוצים שיחשבו שהם סתם עושים רוח.

1. Mr. Deeds – 37.2 (37.2)
2. Minority Report – 21.6 (73.4)
3. Lilo & Stitch – 21.5 (77.1)
4. Scooby-Doo – 12.4 (124.0)
5. The Bourne Identity – 11.2 (72.9)
6. Hey Arnold! The Movie – 5.7 (5.7)
7. The Sum of All Fears – 4.9 (105.4)
8. Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood – 4.1 (55.4)
9. Attack of the Clones – 3.7 (286.3)
10. Windtalkers – 3.5 (33.2)