דו"ח קופות שבורות – 3.11.2002

חודש נחמד הוא נובמבר. הלילות
כבר נעימים אך הימים חמימים.
הלימודים כבר התחילו ונכנסו
לקצב טוב אך המטלות עדיין
מועטות יחסית ובחני האמצע
רחוקים (לא שזה עוזר לאנשי
סמסטר א' הלחוצים. סרין ונעמי,
ליבנו אתכם!). השקיעה היא סימן שעומדת לעלות יומית חדשה. ולבסוף, מתחיל טפטוף של סרטי חורף, שוברי קופות ובעיקר סרטי אוסקר, אשר הופך לשיטפון בסוף דצמבר.

אולם השבוע המצב עדיין רגוע. פחות משלושים מיליוני דולרים הספיקו בשביל להיכנס למקום הראשון. ובמקום הראשון, עם קצת פחות משלושים מיליון דולרים (אמרתי שזה יספיק, לא?), נמצא
'The Santa Clause 2', סרט ההמשך למה שנקרא אצלנו, בזמנו, 'סנטה במשרה חלקית'. לא מדובר בסנטה רובוטי אשר הורג את כל מי שהוא פוגש – מדובר במשהו הרבה יותר גרוע. את סנטה משחק טים אלן.

הסרט הראשון, שיצא לפני שמונה שנים, לימד ילדים בכל רחבי העולם כמה חשוב לקרוא את כל האותיות הקטנות בחוזים עליהם חותמים. לאחר שמונה שנים טובות בתור סנטה, טים אלן מגלה סעיף חדש בתוך החוזה עליו חתם, סעיף הידוע לעורכי דין בתור Mrs. Clause (וליהודים בכל רחבי העולם כ"מה זה משנה, חנוכה זה שמונה ימים"). על סנטה למצוא לעצמו כלה ומהר (דרישות: מוכנה להתחתן עם גבר שמן, מזוקן ועם הומור של טים אלן. מתאימות: לפנות לדוא"ל שלי), אחרת יפסיק להיות סנטה. בחיפושיו אחרי אשתו לעתיד (רמז: היא האשה הראשונה שמופיעה בקרדיטים), הוא משאיר את הקוטב הצפוני תחת השגחתו של סנטה תחליפי, שהוא דווקא כן רובוט שהורג את כל מי שהוא פוגש.

הביקורות מסכימות שמדובר בסרט חג-מולד-ילדים לא מזיק וסביר, כזה שאפשר לקחת אליו את הילדים ולשכוח מהר. תאריך היציאה שלו מעט מוזר, בהתחשב בעובדה שעד חג המולד יש עוד כמעט חודשיים, ועד אז סביר שהסרט ירד כבר מהמסכים. למרות שהסרט עוסק במיתולוגית חג מולד, העובדה שמדובר בסרט ילדים של דיסני מספיקה כדי להקרין אותו – כמו את הסרט הקודם – גם בארץ, החל מה-5 בדצמבר.

הסרט החדש השני שיצא השבוע הוא 'אני מרגל' (או 'I Spy' בשבילכם). הסרט מתבסס בחופשיות על סדרת טלוויזיה ישנה עם אותו שם (כל כך בחופשיות שאף אחד לא טורח להסביר מה היתה הסדרה), ונכנס למקום השלישי, עם 14 מיליוני דולרים. הסכום היה יכול להיחשב ללא-רע, אלמלא השחקנים הראשיים בסרט היו אוון ווילסון ואדי מרפי, ואלמלא הסרט עלה פי חמישה מזה. בעצם, לגבי אדי מרפי, הסכום הזה באמת מהווה שיפור מ'פלוטו נאש'.

עלילת הסרט נראית כמו עוד שבלונה של סוכן חשאי כריזמטי בסגנון ג'יימס בונד (ווילסון) המגייס מתאגרף כושי פטפטן בסגנון אדי מרפי (מרפי) למטרות חשאיות שאפילו ילד מרגל היה יכול לעשות. כנראה שצריך להכיר את הסדרה בשביל להבין את הסרט. הטריילר דווקא נראה מגניב, אבל הביקורות מסכימות שהסרט עצמו הרבה פחות טוב. לכל היותר, ניתן לומר שווילסון ומרפי מפגינים את חוש ההומור שלהם, אבל הסרט שמסביבם גרוע. ואלו הביקורות הטובות. הביקורות הרעות נשמעות כמו "הסיבה שכל שנה נעשה סרט בסגנון הזה היא שכל שנה אנשים הולכים אליו, מתביישים בגלל זה ולא טורחים להזהיר את האחרים".

בין שני הסרטים החדשים נמצא הסרט שמאיים להפוך לחתונה היוונית החדשה: השבוע לא חל כל שינוי משמעותי בהכנסותיו של 'The Ring' ('רינג'? 'הטבעת'? 'הצלצול'? עדיין לא ברור). אדם קל דעת היה אומר שהטבעת תישאר איתנו בדוחק"ו עד שיבוא השר הממונה ויוריד אותה. קצת למטה, 'החתונה היוונית' המקורית – למרות תוספת קטנה במספר אולמות ההקרנה – ממשיכה בירידה מתונה אך מתמשכת בהכנסותיה, ובזחילה מתונה במורד הטבלה. השבוע, לראשונה מזה עשרה שבועות, היא לא נמצאת בחמישיה המובילה, אך למרות הכל אפשר להניח שהיא תשבור את קו 200 המיליון מתישהו בדצמבר.

ונעבור לסרטים שיורדים מהר יותר: אנשי 'ג'קאס' ממשיכים להתעלל בעצמם עם ירידה של 40% בהכנסותיו (וירידה מהמקום הראשון לרביעי), וכך גם 'ספינת הרוחות', מקום אחד מתחתם. ל'אין כמו אלבאמה', במקום השביעי, כבר אין שום דבר להוכיח, ל'דרקון אדום' כבר אין מה להפסיד (ואין הרבה סיכוי להגיע ל-100 מיליון), 'סוכר חום' עומד לפנות את הרשימה, ו"יונה במעי הוויליגר א-נטורל" כבר פינה, ואולי הוא עוד ישוב (זה רק קולפן קטן וזה עובר ולא חשוב). 'Punch-Drunk Love' של סנדלר ואנדרסון ממשיך להצליח, באופן יחסי כמובן, ולהעלות את הכנסותיו.

ולסיום, משהו פיקנטי. 'מתקפת המשובטים – חוויית האיימקס' (אותו סרט, אבל קצת יותר קצר ועל מסך הרבה יותר גדול. בקרוב בבתי הקולנוע הקרובים לפי גלילות) יצא השבוע, היישר אל המקום ה-14. קולנועי איימקס אין הרבה, אבל אנשים שהתעניינו לראות כמה באמת גבוה לקפוץ יודה יכול יש הרבה: 25,000 דולר לאולם יש.

בשבוע הבא: 'הארי פוטר 2, חדר הסודות'… לא יהיה. הוא יהיה בעוד שבועיים. הסרטים שכן יצאו בשבוע הבא הם: '8 מייל', סרטו הכאילו-אוטוביוגרפי של אמינם ו-'פם פטאל', סרט הפעולה הנוכחי של בריאן דה-פלמה (בו רבקה רומיין סטאמוס מראה עוד יותר ממה שהיא הראתה באקס-מן).


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. אם המספריים בסוגריים יכניסו 5% מהם לקרן השתלמות ויהוונו בזמן הפרישה, הם יוכלו לממן את הארי פוטר 3.

1. The Santa Clause 2 – 29.0 (29.0)
2. The Ring – 18.5 (64.9)
3. I Spy – 14.0 (14.0)
4. Jackass – 13.1 (42.5)
5. Ghost Ship – 6.6 (21.3)
6. My Big Fat Greek Wedding – 5.6 (185.2)
7. Sweet Home Alabama – 4.7 (113.5)
8. Punch-Drunk Love – 4.2 (11.1)
9. Red Dragon – 2.7 (89.0)
10. Brown Sugar – 1.7 (24.6)