דו"ח קופות שבורות – 3.11.2008

ליל כל הקדושים, בלי ספק אחד החגים הנוכריים המגניבים ביותר, הוא גם אחד מהבודדים שאין לו יום קבוע בשבוע, ולכן כשהוא נוחת על סופשבוע, הוא עושה בלגאן. והוא בהחלט עשה בלגאן. בגלל האלווין, ביום שישי הקופות נראו כמו אסון טבע. קחו את 'היי סקול מיוזיקל 3': ביום שישי שעבר לבדו, הסרט הכניס 17 מיליון דולר. ביום שישי האחרון, הוא הכניס 1.7 מיליון דולר. ירידה, קל לחשב, של 90 אחוז. אין דבר כזה. ספק אם היה אי פעם מקרה של סרט שאיבד 90 אחוזים מהכנסותיו בשבוע. מצבם של שאר הסרטים ברשימה לא נראה הרבה יותר טוב – כולם נראו פחות או יותר כמו כשלונות קולוסאליים.

אבל אחרי יום שישי הגיעו שבת וראשון, שהיו כבר נורמליים הרבה יותר, והכנסות הסרטים התיישרו מעט, אם כי זה עדיין לא היה שבוע מוצלח בכלל. הילדים חזרו ל'היי סקול מיוזיקל 3', והוא הכניס בסיכום כולל 15 מיליון דולר, מה שאיפשר לו לשמור על המקום הראשון. לגבי הסופ"ש כולו, הירידה שלו מהשבוע שעבר היתה 64 אחוזים, וזו אמנם ירידה עצומה, אבל היא לפחות נמצאת בתחום השפוי, להבדיל מ-90%. המצב של 'המסור 5' דומה מאוד: למרות שהאלווין אמור להיות חג טוב לצפיה בסרטי אימה, המסור איבד שני שליש מהצופים שלו בסופ"ש – ירידה של 66%. שוב, זה המון, אבל סרטי אימה נוטים תמיד לירידות גדולות בסופ"ש השני, וכך גם המשכונים – אז מסרט אימה שהוא גם המשכון חמישי (וכנראה גם סרט גרוע) נפילה כזאת היא לא מפתיעה. גם 'היי סקול מיוזיקל' וגם 'המסור' הופקו בגרושים, כך שהנפילות של שניהם לא מפריעות לאולפנים שלהם לעשות מהם הרבה כסף.

האכזבה של השבוע היא 'זאק ומירי עושים פורנו', הסרט החדש של קווין סמית, שזו גם העלילה שלו. איך סרט שקוראים לו 'זאק ומירי עושים פורנו' יכול להיכשל? זה כמו 'נחשים על מטוס'. בעצם אולי זאת דוגמה לא טובה. למרות השם המבטיח, הסרט הגיע למקום השני עם 10 מיליון נקודה קצת. האמת, הסכום הזה הוא בדיוק מה שקווין סמית רגיל אליו. אמנם לפי נוכחות המעריצים באינטרנט אפשר לטעות ולחשוב שהוא אחד הבמאים הנערצים בעולם, אבל בעולם האמיתי זה לא ככה. לכל הסרטים שלו היו הכנסות צנועות (ותקציבים בהתאם), ואף סרט שלו לא פתח עם יותר מ-11 מיליון דולר, אז 'זאק ומירי' ממשיכים את הקו הקבוע. לעומת זאת, עבור השחקן סת' רוגן זאת נפילה: איכשהו, השחקן הבלתי סביר צבר לעצמו רקורד של כוכב-על בשנים האחרונות, בזכות הופעתו בשורת סרטים של ג'אד אפטאו. הוא השתתף ב'בתול בן 40', 'Knocked Up' (אתם יודעים, זה עם הדייט), 'סופרבאד' ו'אננס אקספרס' (שאגב, נקבר בדרך לארץ ולא יופץ כאן), ודבב בקולו גם כמה סרטי אנימציה, בינהם 'קונג פו פנדה', 'הורטון שומע מישהו' ו'שרק השלישי' – כולם בלי יוצא מהכלל סרטים מצליחים עד מצליחים מאוד, ואף אחד מהם לא פתח עם פחות מ-23 מיליון. נראה שבכל זאת זה לא רוגן עצמו שהפך לכוכב – הוא רק עבד עם האנשים הנכונים.

ואולי חבל שהפורנו של זאק ומירי לא מצליח יותר. המבקרים מסכימים שזה הסרט הכי טוב שקווין סמית עשה כבר שנים. לכשעצמו לא מדובר בהישג מדהים, לאור העובדה שבמאה הנוכחית הוא עשה רק זבל, אבל הסרט הזה הוא חזרה, פחות או יותר, לימים הטובים של 'לרדוף אחרי איימי' – כלומר סרט חמוד, גס, מצחיק ונוגע ללב. במידה מתקבלת על הדעת.

אגב, זה היה כנראה שבוע הזאק הלאומי. במקום הראשון – זאק אפרון וחבריו להיי סקול, במקום השני זאק ומירי, ובנוסף יצא השבוע בהפצה מצומצמת סרט (משובח, על פי הביקורות) ששמו מתחיל ב-'Dear Zachary'.

בשבוע שעבר יצא 'ההחלפה' ('Changeling'), אבל רק השבוע הוא הגיע להפצה רחבה (למדי – 1,800 קולנועים) ולהישגים יפים. הוא אמנם רק במקום הרביעי, אבל עם ממוצע ההכנסות לאולם הגבוה ביותר בעשיריה. על פי שמות אנשי הצוות, זה מובן מאליו: זה סרט של קלינט איסטווד, בכיכובה של אנג'לינה ג'ולי, על פי תסריט של ג'. מייקל סטרזינסקי ('בבילון 5'). 'ההחלפה' מבוסס על מקרה שהיה: לאישה אחת בשנות העשרים נעלם הילד. כמה חודשים אחר כך, המשטרה החזיקה לה אותו – כלומר, היא החזירה ילד. היא טענה שזה לא אותו אחד. המשטרה אמרה לה "שקט שם". והעניינים נעשו לא נעימים.

שלא במפתיע, הסרט הזה נחשב לממש לא מוצלח. מבקרים בדרך כלל מתים על איסטווד, שהיה מועמד לאוסקר על בימוי שלוש פעמים בחמש השנים האחרונות, אבל הפעם התגובות מעורבות במידה מפתיעה, ולצד תשבוחות אפשר למצוא עליו גם הרבה "ככה-ככה"-ים ואפילו קטילות של ממש. למזלו של איסטווד, הוא תמיד מכין סרט נוסף לגיבוי, ואת המועמדויות שלו השנה הוא יקבל, אם בכלל, על 'גראן טורינו' שייצא בעוד חודשיים.

האלווין, בכל זאת, אמור להיות זמן טוב לסרטי אימה, ואחד ייצוגי כזה יצא השבוע – 'The Haunting of Molly Hartley'. הוא לא הגיע רחוק, וכנראה בצדק: ג'אנק מוחלט, המבקרים פוסקים. מולי הארטלי (היילי בנט, מי שהיתה הזמרת דמוית-בריטני המצוינת ב'מילים ולחן') מגלה, בדיוק כמו ב'ריפר', שיש איזו עסקה על נשמתה שאמורה להיכנס לתוקף ביום הולדתה ה-18, וחווה המון פלאשבקים מטרידים.

חדשות הקופות הגדולות ביותר השבוע הגיעו דווקא מבריטניה, שבה 'קוואנטום של נחמה' שבר את שיא הפתיחה הגדולה של כל הזמנים. אלינו הוא יגיע בסוף השבוע, לארה"ב – רק שבוע אחר כך. בשבוע הבא עונת החגים האמריקאית תיכנס סוף סוף להילוך גבוה עם 'מדגסקר 2'. וחוץ מזה ייצאו גם 'Role Models' עם מק'לאבין ו'Soul Men' עם סמואל ל. ג'קסון וכמה אנשים שמתו בינתיים.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. High School Musical 3: Senior Year – 15.0 (61.7)
2. Zack and Miri Make a Porno – 10.7 (10.7)
3. Saw V – 10.1 (45.8)
4. Changeling – 9.4 (10.1)
5. The haunting of Molly Hartley – 6.0 (6.0)
6. Beverly Hills Chihuahua – 4.7 (84.1)
7. The Secret Life of Bees – 4.0 (25.3)
8. Max Payne – 3.7 (35.6)
9. Eagle Eye – 3.4 (92.5)
10. Pride & Glory – 3.3 (11.6)