דו"ח קופות שבורות – 31.5.2009

אלה זמנים משונים – החורף היה מלא מהצפוי בלהיטים, מאי היה דליל ומאכזב, והקופות מתנהגות באופן מפתיע, אבל על דבר אחד אפשר לסמוך: פיקסאר. 'למעלה', הסרט העשירי של אולפן האנימציה האגדי, יצא לאקרנים בארה"ב והתברר כסרט פיקסאר סטנדרטי לגמרי. כמובן, עבור שאר העולם הסטנדרט של פיקסאר הוא הישג של פעם בחיים במקרה הטוב. כרגיל, הסרט קיבל ביקורות מהללות מקיר לקיר (ציון עגבניות של 98%), כשהרבה מבקרים טורחים לציין שהסרט מן הסתם ייכלל גם ברשימת סרטי השנה שלהם. כרגיל, הוא מקבל ציונים נהדרים גם מהקהל – ציון ממוצע של 9.2 בימד"ב, וייתכן שעד שתקראו שורות אלה הוא כבר יגיע אל המאיה הגדולה של כל הזמנים לפי דירוג האתר. למרות זאת, לסרט יש מגרעת אחת רצינית שפוגעת בו קשות: הוא יגיע לארץ רק ב-23 ביולי. מה עשינו רע?

גם בתחום הקופתי, 'למעלה' הגיע להישגים הפיקסאריים הסטנדרטיים. הסרטים של פיקסאר תמיד מצליחים, אבל פתיחות סופר-ענקיות אף פעם לא היו הקטע שלהם. אף סרט שלהם לא הכניס יותר מ-71 מיליון דולר בסופ"ש הראשון, אבל מאז 'צעצוע של סיפור 2' גם אף סרט שלהם לא הגיע להכנסות כוללות של פחות מ-200 מיליון. 'למעלה' מתיישב קרוב לקצה העליון של הטווח הפיקסארי ובסוף השבוע הראשון שלו הוא הכניס 68 מיליון דולר. רק מה, הוא רימה. לסרט הזה היה יתרון שלסרטים הקודמים לא היה: זה הסרט הראשון של פיקסאר שמוקרן גם בתלת-מימד – הדעות חלוקות בשאלה האם התלת-מימד מוסיף לסרט או גורע – וחצי (כמעט בדיוק) מהכנסותיו הגיעו מקולנועים כאלה. כרטיסי תלת-מימד יקרים יותר מכרטיסי קולנוע רגילים, ולכן מבחינת מספר הצופים, 'למעלה' היה בעצם קרוב יותר ל'מכוניות' (פתיחה של 60 מיליון) מאשר ל'משפחת סופר-על' (70 מיליון). את רואי החשבון של דיסני האבחנה הזאת לא ממש מעניינת. המאזן הקופתי של פיקסאר נשאר עשר מתוך עשר.

העמידה הזאת בסטנדרטים הפתיעה כמה אנשים. משום מה, 'למעלה' נחשב לסרט הבעייתי והקשה לשיווק ביותר של פיקסאר עד היום. הרבה מהכתבות העוסקות בסרט שבו והדגישו כמה שהסרט הוא "מוזר" – רק משום שהגיבור שלו הוא איש זקן. כן, גם אני מעריך את פיקסאר על כך שהם בוחרים נושאים מקוריים יותר מ"חיות מדברות", אבל הקשישופוביה הזאת לא ברורה לי. למה סרט על איש זקן נחשב ל"מוזר" יותר מסרט על עכברוש-טבח או על רובוט בעולם פוסט-אפוקליפטי? את הטריילרים כנראה כבר ראיתם, לכן אתם יודעים שיש שם גם ילד, וכלב מדבר, ומין דבר ציפורי וצבעוני גדול, והרבה הרבה בלונים.

'למעלה' לא היה הסרט היחיד שיצא השבוע, וגם לא היחיד שקיבל ביקורות מהללות. 'קחי אותי לגיהנום' הוא הקאמבק של סם ריימי לתחום האימה הקאמפית, אחרי שבמשך עשר שנים הוא היה עסוק בלעשות ערמות של כסף עם סרטי ספיידרמן. זה סרט עם עלילת אימה סטנדרטית: צועניה מטילה קללה על אליסון לוהמן, ומאותו רגע מתחילים לקרות דברים מבהילים ומבחילים. לא מסוג הדברים שמבקרים נוטים לאהוב, ולא משנה עד כמה איכותי הדם המלאכותי, אבל משום מה 'קחי אותי לגיהנום' זכה לתשבחות במידה נדירה מאוד עבור סרט אימה, בעיקר סרט טפשי במוצהר כזה. לציבור הרחב יש דעות אחרות. 'קחי אותי לגיהנום' הכניס כ-17 מיליון דולר, סכום סביר, אבל קטן בהרבה מאלה שהשיגו השנה סרטי אימה עם הרבה פחות יוקרה ותשבחות.

שני הבלוקבאסטרים-וונאבי מהשבוע שעבר לא הבריקו השבוע. הכנסות 'לילה מוטרף במוזיאון 2' ירדו ב-53%, ל-25 מיליון דולר ואל המקום השני. 'שליחות קטלנית: התעוררות', לעומת זאת, מבסס את מעמדו ככשלון גדול, ומההכנסות הגרועות ממילא של השבוע שעבר הוא יורד ב-62%. אחרי שני סופי שבוע בבתי הקולנוע, הסרט עדיין לא עבר את קו ה-100 מיליון. זאת פדיחה רצינית ויקרה.

מקום אחד מתחתיו, 'סטארטרק', הצלחת הענק המפתיעה של החודש, הכניס עוד 12 מיליון דולר, והופך לסרט הראשון השנה שהגיע ל-200 מיליון דולר הכנסות כוללות. 'למעלה' יהיה כנראה השני, אבל זה ייקח עוד כמה שבועות.

מאי היה, כרגיל, החודש של סרטי הענק, גם אם הפעם זה לא כל כך הלך. בשבועות הקרובים הקיץ לוקח נשימה, עם שורת סרטים קטנים יותר שלא מתיימרים להגיע לפתיחה של 100 מיליון דולר. בשבוע הבא, שלישית קומדיות: קומדית ההרפתקאות 'Land of the Lost' עם וויל פרל, 'The Hangover' שצובר הרבה באזז טוב, ו'My Life in Ruins' של ניה וארדלוס ('החתונה היוונית שלי').


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Up – 68.2 (68.2)
2. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian – 25.5 (105.3)
3. Drag Me to Hell – 16.6 (16.6)
4. Terminator: Salvation – 16.1 (90.6)
5. Star Trek – 12.8 (209.5)
6. Angels and Demons – 11.2 (104.8)
7. Dance Flick – 4.9 (19.2)
8. X-Men Origins: Wolverine – 3.9 (170.9)
9. Ghosts of Girlfriends Past – 1.9 (50.0)
10. Obsessed – 0.7 (67.5)