דו"ח קופות שבורות – 3.9.2006

Welcome to the Suck.

אני לא אוהב הכללות וסטיגמות, ולכן זה מבאס כשהן מתגלות כנכונות. סטיגמה קולנועית עתיקה אומרת: שום דבר טוב לא יוצא מספטמבר. סרטי הקיץ הגדולים כבר יצאו, נו, בקיץ, הסרטים האיכותיים שמקווים לאוסקר יתחילו להגיע בעוד חודש בערך, ובאמצע תקוע החודש הזה, עם תחילת הלימודים ותחילת עונות הספורט החדשות, שבו מעט מאוד אמריקאים טורחים לצאת מהבית. לכן המספרים בדו"חקו בספטמבר – בעיקר בתחילתו – תמיד נמוכים, והסרטים שיוצאים בו הם כמעט תמיד גרועים. ולמרות שהייתי שמח לדווח על יוצאי דופן, הסרטים החדשים של השבוע מספקים בעיקר דוגמאות לסוגים שונים של גריעות.

גם המספרים שליד שמות הסרטים (בסוגריים, ובכלל) לא גבוהים, אבל הלייבור דיי – חג לא שווה, אבל בכל זאת חג – עזר לסרטים הותיקים יותר לשמור על יציבות עם ירידות קטנות מאוד. למשל, הכנסות 'Invincible', שהיה במקום הראשון בשבוע שעבר, ושומר על מקומו גם השבוע, ירדו רק ב-29%, ובמושגים של הקיץ ירידה כזאת היתה מסמנת להיט.

שני הסרטים החדשים העיקריים שיצאו השבוע נתקעו במקומות השני והשלישי. 'איש הקש', שעל הנייר היה אמור להיות בקלות הסרט הגדול של השבוע, הוא סרט מתח/אימה עם ניקולס קייג' ואלן ברסטיין, בבימויו של ניל לביוט ('האחות בטי'), והוא רימייק של סרט בריטי מ-1972 שקיבל מעמד פולחן. כל זה אולי נשמע מבטיח, אבל העובדה שהסרט לא הוקרן למבקרים, וגם עצם העובדה, כאמור, שהוא יוצא בתחילת ספטמבר, הבהירו מראש שמוצלח זה לא יהיה. ואכן, רוב המבקרים שבכל זאת פרסמו את דעתם על הסרט לא הצליחו להבין בשביל מה הוא טוב, הכריזו שהוא היה מיותר לגמרי ואז הנחיתו את מכת המחץ, הדבר הכי גרוע שאפשר לומר על סרט אימה: הוא מצחיק. מהסיבות הלא נכונות.

אם כל זה לא גרם לכם להתרחק מהסרט, יעניין אתכם אולי לשמוע שניקולס קייג' מגלם בו בלש משטרה שבזמנו החופשי חוקר את היעלמותה של ילדה מקהילה כפרית מוזרה ומבודדת ששוכנת על אי, ומגלה דברים מטרידים על הקהילה הזאת והמנהגים הלא כל כך חביבים שלה. 'איש הקש' יגיע לאקרנים בארץ בסוף השבוע. איזה כיף.

ל-'Crank' יש עלילת קונספט פשוטה הרבה יותר: 'ספיד' פוגש את 'מי רצח אותי'. מישהו רצח את ג'ייסון סטטהאם: הזריקו לו חומר שיהרוג אותו ברגע שהוא יירגע. כלומר, אם הלב שלו יירד מ-80 פעימות לדקה (או משהו) – הוא ימות. כתוצאה מכך, השעות האחרונות בחייו של סטטהאם, שבהן הוא ינסה לברר מי הרג אותו ולמה, צפויות להיות מאוד מעייפות. מעצם הגדרתו, הסרט מבטיח אקשן ללא הפסקה, כי אם הוא יפסיק, אז הוא יפסיק לתמיד. תגידו שזה טיפשי, אבל לי זה נשמע כמו רעיון טוב לסרט.

גם 'קראנק' לא הוקרן למבקרים, אבל באופן בלתי צפוי, זה לא בהכרח אומר שהוא מחורבן. 'נחשים על המטוס' קבע תקדים: יכול להיות שסרט ללא הקרנות מבקרים יקבל בכל זאת תגובות טובות. ו'ספיד על סטטהאם' עושה את זה שוב. מבין הביקורות שהתפרסמו עליו, חלק שנאו אותו כצפוי, וחלק ממש לא; כמה מבקרים אפילו ממש טענו שהוא סרט מצוין (עם ההסתייגויות הרגילות: לתחומו. לסוגו. ואם לא אכפת לכם שהעלילה אידיוטית). אין קונצנזוס.

למעשה הסרט החדש היחיד השבוע שכן הוקרן למבקרים היה סרט כדורסל בשם 'Crossover', ובדיעבד, יכול להיות שלהקרין אותו למבקרים לא היה רעיון כל כך טוב. כמו 'זום' לפני שבועיים, הסרט קיבל ב"עגבניות רקובות" ציון של 0%, כלומר, לא התפרסמה עליו אפילו ביקורת חיובית אחת. הוא גם סיים את סוף השבוע הראשון שלו מחוץ לעשיריה המובילה, אז באמת שלא חייבים להרחיב עליו את הדיבור.

קומדית האינדי 'Little Miss Sunshine' ממשיכה לעשות קולות של ה'חתונה היוונית' של השנה. גם השבוע הכנסותיו עלו בטיפונת. בסך הכל, הוא הגיע כבר ל-33 מיליון דולר, ועושה רושם שהוא לא ייפרד מהעשיריה בקרוב. אבל הוא לא הסרט היחיד בעשיריה שעשה את מסלול המלמטה-למעלה. 'The Illusionist' גם הוא כזה: הוא יצא כבר לפני שבועיים, בהפצה מצומצמת, הצליח, התרחב, עלה, עלה שוב, והשבוע נכנס אל העשיריה, היישר אל המקום החמישי ועם ממוצע ההכנסות לאולם הטוב ביותר בעשיריה. בעצם, זה לא אמור להפתיע: בסך הכל מדובר פה בסרט עם אדוארד נורטון ופול ג'יאמטי. נורטון מגלם קוסם בוינה של לפני מאה ומשהו שנים, שמנסה להשתמש בכוחותיו המיוחדים כדי לעלות בסולם החברתי ולכבוש את ליבה של ג'סיקה ביל הנאווה. זה בהחלט לא סרט-ספטמבר אופייני: על פי הביקורות, הוא היה מרגיש במקום בעונת האוסקרים, אם כי אז הוא היה נאלץ להתמודד ישירות מול סרט קוסמים אחר – 'The Prestige' של כריסטופר נולאן.

'שודדי הקאריביים' מסרבים להיפרד מהדו"חקו, גם כשהם כבר לא בעשיריה. עכשיו זה כבר בטוח: 'תיבה של איש מת' עומד להפוך לסרט השלישי שיגיע להכנסות של מעל (טם טה דה דם!) מיליארד דולר ברחבי העולם. על פי הדיווחים האחרונים, הוא סיים את סוף השבוע עם משהו כמו 994 מיליון – קצת מעל 'הארי פוטר ואבן החכמים' – ועד סוף השבוע הבא כבר לבטח יצטרף ל'טיטאניק' ו'שר הטבעות: שיבת המלך', שעד היום היו שני החברים היחידים במועדון המיליארדרים.

בשבוע הבא, עוד אוסף של חריגים, פספוסים וסתם סרטים שאף אחד לא נורא רוצה לראות. ייפי. 'The Covenant' הוא סרט אימה, 'הוליוודלנד' הוא דרמת רצח בהוליווד הישנה עם בן אפלק בתפקיד סופרמן, ו'טום יום גונג' (שבארה"ב מופץ תחת השם 'The Protector') הוא סרט אמנויות לחימה תאילנדי של הכוכב החדש בתחום, טוני ג'א.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Invincible – 12.1 (34.7)
2. Crank – 10.3 (10.3)
3. The Wicker Man – 9.6 (9.6)
4. Little Miss Sunshine – 7.6 (33.7)
5. The Illusionist – 6.4 (10.4)
6. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby – 6.1 (136.8)
7. Barnyard – 4.8 (62)
8. World Trade Center – 4.6 (62.5)
9. Accepted – 4.6 (28.1)
10/ Step Up – 4.5 (57.4)