דו"ח קופות שבורות – 4.1.2009

נעשה את זה קצר. שום דבר לא קרה השבוע בקופות בארה"ב, אפשר לעבור הלאה. כלומר, הרבה קרה, הרבה מאוד אפילו, הרבה אנשים הגיעו וראו סרטים ושילמו עליהם, אבל ההיצע היה אותו היצע בדיוק: תקופת כריסטמס-סילבסטר ממילא נחשבת לסופ"ש אחד ארוך, וכל הסרטים שכיוונו לניצול העובדה הזאת יצאו כבר בשבוע שעבר. אף סרט חדש לא יצא להפצה רחבה השבוע, וכך, כל שבעת הסרטים שהיו במקומות הראשונים בשבוע שעבר חזרו גם השבוע, בדיוק באותו סדר, ועם סכומים נמוכים במעט.

וזה אומר שכולם היו מרוצים. אמנם לא היה הכריסטמס הזה סרט אחד שהיה שובר קופות סופר ענק, אבל כמה וכמה סרטים עשו סכומים לא קטנים. המנצח של התקופה הוא 'מארלי ואני', שנשאר במקום הראשון עם 24 מיליון דולר בסוף השבוע, ובסך הכל הכניס בתוך פחות משבועיים 106 מיליון דולר. נצחון גדול בשביל סרט די קטן. 'סיפורים לפני השינה', במקום השני, הכניס עד כה 85 מיליון דולר, 'הסיפור המופלא של בנג'מין באטן', בשלישי, 79 מיליון, ו'מבצע ואליקירי' – 61 מיליון. עבור כולם, זאת היתה ירידת סופ"ש של 30%, פחות או יותר.

אחריהם ברשימה נמצאים 'יס מן', 'שבע נשמות' ו'המסע של דספרו', כולם בני שלושה שבועות, וגם הם הספיקו לאגור סכומים נחמדים למרות שלא כיכבו ממש באף סופ"ש. הסרט היחיד מהשבוע שעבר שכשל, נפל ונעלם מהעשיריה הוא 'ספיריט', שאיבד 49% בסופ"ש – בסטנדרטים של השבוע הזה, מדובר בצניחה קטסטרופלית – ונפל למקום ה-13.

מבין סרטי האיכות שבתחתית העשיריה, 'ספק' איבד פחות מ-6% ועלה למקום השמיני, אבל המרשים באמת היה 'נער החידות ממומביי' שהחליט לוותר לגמרי על הקטע הזה של ירידות, והכנסותיו עלו ב-11% מהשבוע שעבר – בלי שינוי במספר הקולנועים בהם הוא מוצג. בסך הכל, הסרט הכניס כבר 29 מיליון דולר (ובדרך למעלה), בלי שיוקרן בשום נקודה ביותר מ-614 בתי קולנוע. ה'ג'ונו' של השנה, כבר אמרנו, אבל זה עדיין נכון.

אל רשימת סרטי 2008 הצטרף סרט אחד בערך בשניה האחרונה האפשרית: 'Defiance' ('התנגדות'), סרט שואה-וגבורה של אד זוויק ('הסמוראי האחרון', 'לגעת ביהלום') יצא לאקרנים בשני קולנועים ייצוגיים ביום האחרון של השנה. מאותו זוג קולנועים הוא הכניס 121 אלף דולר בסופ"ש. ואם כבר מסתכלים על ההפצות המאוד מוגבלות, ההכנסות של 'ואלס עם באשיר' מחמשת מסכיו עלו במעט.

בשבוע הבא השנה הקולנועית החדשה מתחילה ברצינות, אבל צריך לזכור שהמושג "סרט ינואר" לא מהווה מחמאה גדולה. 'מלחמת הכלות' עם קייט האדסון ואן האת'וויי יתמודד מול סרט האימה 'The Unborn' של דייויד גוייר, ואל מול 'גראן טורינו' של קלינט איסטווד שייצא מהפצה מצומצמת אל העולם הרחב.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Marley and Me – 23.0 (106.5)
2. Bedtime Stories – 20.3 (85.4)
3. The Curious Case of Benjamin Button – 18.4 (79.0)
4. Valkyrie – 14.0 (60.1)
5. Yes Man – 13.9 (79.4)
6. Seven Pounds – 10.0 (60.0)
7. The Tale of Despereaux – 7.0 (43.7)
8. Doubt – 5.0 (18.7)
9. The Day the Earth Stood Still – 4.8 (74.3)
10. Slumdog Millionaire – 4.8 (28.8)