דו"ח קופות שבורות – 4.12.2005

אז אחרי שהסלון חזר לקדמותו ואפילו החתולות הפנימו שכלו המים מן האדמה (אבל לא מהקירות), התפנינו לדברים חשובים יותר, כמו דו"חקו. שאלת השאלות היתה האם גם השבוע יישאר הארי פוטר במקום הראשון. אפשר לנהל שיחות רבות על התנהלות הקופות המשעממת בזמן האחרון (והיא היתה משעממת, עד כדי כך שזה כמעט כמו לדבר על מזג האוויר), אבל מה שבטוח הוא שכבר מזמן לא היה לנו איזה סרט שהוכיח יכולת הישרדות טובה במקום הראשון.

וזה לא כזה מובן מאליו. השבוע יצא להפצה 'איון פלקס', כולו נוטף פוטנציאל: סרט שפונה לדור ה-MTV, אודות מעין סופר-גיבורה, וכמו רבות מאחיותיה למסך הגדול, גם היא אינה חשה כל צורך לעטות עליה שכבות בגדים עודפות. מצד שני, מספיק להזכר בסרטי סופר-גיבורות נשיות אחרים, כדי להבין שלאיון פלקס מראש לא היה סיכוי. הסרטים האלה יוצאים מזעזעים אחד אחד, ועד כה, עוד לא נולד הבמאי שיהפוך את הסרטים האלה למצליחים. 'איון פלקס' עצמה בוימה בידי אישה, קארין כוסאמה ('אגרוף של אישה'), מתוך כוונה להחזיר לשחורות השיער את כבודן הראוי (והוא ראוי, במיוחד בהתחשב בכך שכוכבת הסרט, שרליז ת'ורן, מוכרת בעיקר במצב צבירה בלונדיני). זה לא עזר.

כאמור, הסרט מבוסס על סדרת האנימציה מבית MTV, אודות סוכנת סמויה אי שם בעתיד שמבצעת משימות לא ברורות. בסרט היא נשלחת להתנקש בחייו של "מקור ממשלתי בכיר", ובמהרה מוצאת עצמה מבוססת ברפש פוליטי. הסרט לא הוקרן למבקרים, סימן שהוא שווה ערך להודאה בכך שהסרט מחורבן. המבקרים שהגיעו בכל זאת לא ראו לנכון לרחם על הפלקסית, ופירטו לכל דיכפין מדוע הסרט כה גרוע ומשעמם. היה מי שהתמרמר כי לסרט היה פוטנציאל, והיו בו נושאים מעניינים שניתן היה להעלות, אך מה שיצא הוא סתם סרט שמספק ליוצריו תירוץ קלוש למדע בדיוני בולשיטי, כזה עם הרבה אלימות ואפס השלכות. כפי שהיטיב להשוות זאת אחד המבקרים: לשרליז ת'רון יש בארון פסלון אוסקר. עכשיו יש לה גם 'אשה חתול' משלה.

גם הקהל לא אכל את התרגיל, ונטה להדיר רגליו מהסרט. נו, תמיד אמרו שגברים מעדיפים בלונדיניות. וכך, 'הארי פוטר וגביע האש' אמנם חווה ירידה גדולה של 62% ברווחיו, אך למרות זאת נשאר בראש הטבלה, עם 20.5 מיליון דולר, ו-229 מיליון דולר בהכנסות כוללות. 'איאון פלקס' השיגה את המקום השני, עם 13 מיליון דולר, שבאים לכסות תקציב משוער של 62 מיליון.

פוטר הוא לא היחיד שנפל השבוע. סוף השבוע שאחרי חג ההודיה ידוע מאז ומתמיד כסופ"ש חלש במיוחד, שהכנסות הסרטים נוטות ליפול בו קשות, וכך באמת קרה לכל שאר הסרטים בטבלה. על כולם היה להתאמץ הרבה כדי להישאר לעמוד במקום. 'רק ידידים' ו'גאווה ודעה קדומה' הם היחידים שהצליחו לשמור את ירידות סוף השבוע שלהם בתחום הפחות מ-40 אחוז, וזה הספיק להם כדי להתקדם במעלה הטבלה, על אף הירידות הגדולות של כל הסרטים שמסביבם.

'הולך בדרכי', הסרט על ג'וני קאש, סיים את סוף השבוע כשבכיסו 10 מיליון דולר עגולים. אלו מציבים אותו עם רווחים כוללים של 68.8 מיליון דולר – רווח יפה מאוד, בהתחשב בכך שהפקתו של הסרט דרשה 28 מיליון דולר בלבד. באופן מצער, גם מצבו של 'שלי, שלך, ושלנו' לא רע: הסרט עלה 45 מילון דולר, וכבר מתקרב לכיסוי הוצאותיו, עם רווחים כוללים של 34.6 מיליון. לפעמים נדמה שכל סרט ילדים, ולא משנה כמה גרוע או שבלוני יהיה, מגיע להישגים נאים בקופות כברירת מחדל.

בשבוע הבא מתחיל רצף של סרטי ענק לקראת הכריסטמס, שיסגור את השנה באקורד סיום רועם. הראשון מבינהם יהיה 'האריה, המכשפה וארון הבגדים', שיוכיח לכולנו עד כמה טילדה סווינטון שולתת!!!1, בת' הידיעה וב-!!!1 גלי. דיסני משווקים את הסרט הזה כאילו אין מחר, ומנסים להפוך אותו מינימום ל'הארי פוטר' הבא, אם לא 'שר הטבעות', ולהתחיל איתו עוד סדרה של שוברי קופות פנטסטיים. עוד ייצא, בהפצה חצי-רחבה, 'סוריאנה', עם ג'ורג' קלוני, שעד כה הוקרן באולמות ספורים וגרף ממוצע רווחים אדיר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Harry Potter and the Goblet of Fire – 20.4 (229.8)
2. Aeon Flux – 13.1 (13.1)
3. Walk the Line – 10.0 (68.8)
4. Yours, Mine and Ours – 8.4 (68.8)
5. Just Friends – 5.6 (21.1)
6. Pride and Prejudice – 4.6 (22.6)
7. Rent – 4.6 (23.9)
8. Chicken Little – 4.5 (124.2)
9. Derailed – 2.4 (32.8)
10. In the Mix – 1.9 (8.7)