דו"ח קופות שבורות – 4.3.2001

הארועים הגדולים באמת
מתרחשים הרחק מעין הציבור.
טראומה קשה עברה בסוף השבוע
האחרון על "עין הדג" ועל חיי
באופן כללי, אבל קהל הקוראים,
אני מניח, לא שם לב: מגי, הפנטיום-3 הנאמנה אך קפריזית שלקחה חלק חשוב מאוד באתר מאז הקמתו ועד היום, עברה תקופה קשה, עם כל הלחץ בגלל המצב הבטחוני, שלא לדבר על הניסיון מורט העצבים לנחש מי היא החפרפרת, וביום שישי שעבר היא עברה התמוטטות עצבים כוללת, והדחיקה מזכרונה את כל מה שעבר עליה בזמן האחרון. וגם, למרבה הצער, את כל השאר. מאמצים נואשים להחיות את זכרונה של מגי המסכנה לא עזרו, ונאלצתי להעביר אותה שטיפת מוח מוחלטת, בעוד לונג ג'ון נאלצה לתרום את יקירה, ארת'ור, כאחראי זמני על ענייני דגים. כרגע מגי חזרה לפעולה (תודה לכל המודאגים ודורשי שלומה) אבל עדיין צריכה לעבור שפע של בדיקות, חיסונים והתקנות תוכנה לפני שתחזור לפעילות מלאה. ומה שיותר גרוע, כל התמונות של החתולים ושל כריסטינה ריצ'י נמחקו. אה, וגם פחות או יותר כל דבר אחר שעשיתי בשנתיים האחרונות. אבל עזבו. לא באתם לשמוע על הצרות שלי. לא כשהצרות של ג'וליה רוברטס פוטוגניות יותר.

'המקסיקני' הוא קומדית פשע קטנה שעוסקת במרדף אחרי אקדח עתיק שנקרא 'המקסיקני'. לא משהו שנראה כמו שובר קופות היסטרי, אלמלא זוג השחקנים הראשיים: ג'וליה רוברטס אשת הפלטינה, ויקיר הקהל בראד פיט, הם ולא אחרים. ג'וליה כיכבה בשנתיים האחרונות בלא פחות משלושה סרטים שהרוויחו מעל 100 מיליון דולר כל אחד – הישג חסר תקדים, וגם תיקח כנראה את האוסקר בהליכה בטקס הקרוב. בראד מאז ומתמיד התמחה דוקא בסרטים מוזרים, בעיתיים ולא ממש מצליחים מסחרית, ובמקביל מככב על פוסטרים בחדריהן של בנות עשרה רבות. נדמה היה שהזכרת שמותיהם של בראד וג'וליה ביחד הוא ערובה להיסטריה המונית בדרך לקופות, אבל זה פשוט לא קרה. 'המקסיקני' הכניס 20 מיליון בסוף השבוע הראשון שלו – סכום לא רע, אם כי מבראד וג'וליה אפשר היה לצפות ליותר, ובכל זאת, הוא לקח בקלות את המקום הראשון השבוע, והוא צפוי לעלות לארץ כבר בסוף החודש.

'המקסיקני' הוא גם הסרט הראשון מזה אני-לא-יודע כמה זמן שלא נרמס לחלוטין על ידי המבקרים בארה"ב. אמנם היו כמה קטילות, אבל היו גם לא מעט מבקרים שחיבבו את הסרט, וזה יותר ממה שאפשר להגיד על כל סרט חדש אחר שיצא בחודש האחרון בהפצה רחבה, פרט ל'חניבעל'. זה גם יותר מהיחס שזכה לו 'See Spot Run' ('איזה מין כלב', סביר להניח), סרט חדש נוסף שיצא השבוע והגיע למקום השני, עם חצי מההכנסות של 'המקסיקני'. זהו סרט ילדים בנוסח 'שכחו אותי בבית' בתוספת כלב, שנותן לילדים בדיוק את מה שהם אוהבים – בדיחות פיפי-קקי. כצפוי, רוב המבקרים שנאו את הסרט הזה, והילדים שלהם דוקא נהנו. יכול להיות שחלק מההצלחה היחסית של הסרט עומד לזכות הטריילר של 'הארי פוטר' שהוצמד אליו.

המקסיקני והכלב הורידו את 'חניבעל' ההולך ומדלדל בשבוע הרביעי שלו, למקום השלישי, כאשר תוך כדי כך הקניבל החביב חלף ביעף על פני קו ה-131 מיליון, סך ההכנסות של 'שתיקת הכבשים' בקולנוע.

סרטים באים וסרטים הולכים, ו"שלישית האוסקר" לעולם עומדת. 'נמר, דרקון' יושב במקום החמישי כל כך הרבה זמן עד שמקום זה כבר קיבל את צורת התחת שלו, והוא לא יילך לשום מקום עד שיגיע ל-100 מיליון דולר, או עד האוסקרים, מה שיבוא קודם. מאחוריו יושבים בנוח 'טראפיק' ו'שוקולד' (שכל ההצלחה שלו, כך נראה, באה לו אך ורק בזכות המועמדות התמוהה שלו לאוסקר), ושלושתם, לפי סדר זה, הם שלושת הסרטים הותיקים ביותר בעשרת הגדולים (קצת קשה להזכר, אבל 'נמר, דרקון' מסתובב ברשימה עוד מהשנה שעברה).

בינתיים, הסרטים שאינם מועמדים לאוסקר או המשכים לסרטים זוכי אוסקר עוסקים בצניחה חופשית. '3000 מייל מגרייסלנד' שיצא בשבוע שעבר, נפל למקום התשיעי; 'נובמבר המתוק' במקום העשירי, עם רגל אחת בחוץ, וגם מצבו של סרט הילדים 'Recess' לא מזהיר. היחיד מהשבועות האחרונים שהגיע לכנסות סבירות הוא הקומדיה 'Down to Earth', השבוע במקום הרביעי, בין חניבעל לדרקון. מצב לא נעים.

בולט בהעדרו: 'להתחיל מחדש', שאחרי כמעט שלושה חודשים והכנסות אדירות של יותר מ-220 מיליון דולר הפסיד סוף סוף בהצבעת השבט ועזב את האי. נעדר אך לא בולט: 'The Wedding Planner'. עמוק עמוק בבוץ: 'MonkeyBone', ששקע עוד יותר עמוק מאז הפתיחה האומללה שלו בשבוע שעבר, ונעלם, כצפוי, מרשימת הסרטים המיועדים להפצה בארץ של 'מטלון'. בשבוע הבא: בעיקר '15 דקות', שבו רוברט דה נירו חוזר לעשות סרטי מתח ומפסיק לנסות להצחיק, לשמחתי הרבה. עכשיו תסלחו לי, אני צריך להתקין ICQ אם אני רוצה לחזור עוד היום לקשר עם העולם החיצון.


הרשימה המלאה – הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. The Mexican – 20.3 (20.3)
2. See Spot Run – 10.2 (10.2)
3. Hannibal – 10.1 (142.7)
4. Down to Earth – 8.0 (44.1)
5. Crouching Tiger, Hidden Dragon – 4.9 (88.7)
6. Traffic – 4.5 (92.3)
7. Chocolat – 4.2 (45.7)
8. Recess: School's Out – 3.9 (27.6)
9. 3000 Miles to Graceland – 3.0 (12.2)
10. Sweet November – 2.5 (21.7)