דו"ח קופות שבורות – 4.5.2003

נתחיל מהשורה התחתונה:
85.85 מיליון דולר, זה
הסכום ש'X2: X-Men United'
או בגירסה הפשוטה יותר,
'אקס-מן 2', הכניס בסוף
השבוע הראשון להקרנתו –
לפחות לפי ההערכות: ניסיון
העבר מלמד שכשמדובר בסכומים גבוהים כאלה, תוצאות האמת (שמתפרסמות ביום שלישי) עשויות להיות שונות בכמה מיליונים. 85.85 (שזה, אגב, "חה חה!" בגימטריה. סליחה, זה לא קשור לכלום. רוחו של הבאבא בובה השתלטה עלי לרגע) מיליון הם אמנם פחות מסכומי הפתיחה של 'מתקפת המשובטים', שני ה'הארי פוטרים' וכמובן 'ספיידרמן', אבל מצד שני הם יותר מהסיפתח של כל סרט אחר אי פעם. לא רע.

'אקס-מן' הראשון, שיצא בקיץ 2000, עשה 54 מיליון בסוף השבוע הראשון והגיע להכנסות כוללות של 157 מיליון בארה"ב בלבד ו-295 מיליון בכל העולם. 'X2', כמובן, עומד לעשות הרבה יותר, והקונצנזוס אומר: בצדק. נדמה שאין ויכוח על כך שסרט ההמשך מתעלה על המקור: המבקרים, כצפוי, לא נשפכו מהתלהבות – בכל זאת, כולה סרט פעלולים – אבל רובם הגדול מתייחס לסרט בחיוב. תגובת מעריצי הקומיקס, לעומת זאת, גובלת באורגזמה, ותארי "סרט הסופר-גיבורים הטוב ביותר אי פעם" נשפכים בלי חשבון. כל אותם מעריצים גם יחזרו לראות את הסרט פעם שניה ושלישית, כדי למצוא את עשרות (ככה אומרים) הרמיזות לפרטים מתוך הקומיקס שמופיעים בו, ושרק קוראי 'אקס-מן' מושבעים יוכלו לזהות.

את כל זה צריך לסייג בכך שמי שלא ראה את הסרט הראשון, קרוב לוודאי שלא ימצא את הידיים והרגליים בסרט החדש. רשימת הדמויות בו ארוכה כסדר פסח: אל כל המוטאנטים המוכרים מהסרט הראשון – מגנטו, פרופסור X, רוג, וולברין, סופה, קיקלופ, ג'ין גריי, מיסטיק – מצטרפים כמה חדשים: אייס-מן, פיירו, ליידי דת'סטרייק ונייטקרולר, בגילומו של אלן קאמינג ('ג'וזי והפוסיקאטס'), שלטענת רבים גונב את ההצגה. לסרט יש גם עלילה מפותלת ומורכבת הרבה יותר מזו של הסרט הראשון: שליחי הממשלה פולשים לבית-הספר למוטאנטים, וולברין חוקר את עברו, והמוטאנטים ה"טובים" מתאחדים עם ה"רעים" כדי למצוא מוטאנט שניסה להתנקש בחיי הנשיא. נשמע כמו תקציר פרק של אופרת סבון. או של חוברת קומיקס. המממ.

אז למי תודה, למי ברכה על ההצלחה? לבמאי, בריאן זינגר ('החשוד המיידי'); לאולפני פוקס, שהפעם נתנו בידיו תקציב בלתי מוגבל ובכך נתנו להפוך את הסרט למיצג פעלולים גדול פי כמה מהראשון; לצוות התסריטאים הגדול; ולקומיקס הותיק וכל מעריציו, כמובן. מגיע איזה בונוס רציני גם למלהקת של הסרט הראשון בסדרה. יו ג'קמן, להזכירכם, היה אלמוני לחלוטין עד שפרץ בתפקיד וולברין; האלי ברי ואיאן מק'קלן אמנם לא היו אלמונים, אבל היו רחוקים מכוכבות הוליוודית. היום, שנתיים אחר כך, שניהם שווים הרבה יותר.

למרות שלא שבר את שיא ההכנסות, הסרט מתגאה בכמה שיאים אחרים: ההפצה הרחבה ביותר אי פעם ברחבי ארה"ב (3,741 בתי קולנוע), וגם ההפצה העולמית הבו-זמנית הגדולה ביותר. הסרט, מספרים לנו, יצא בסוף השבוע הזה ב-93 מדינות ברחבי העולם (והכנסותיו בכל העולם בסוף השבוע האחרון עומדות על 155 מיליון דולר). ישראל, כפי שבוודאי שמתם לב, אינה אחת מהן, ועדיין לא לגמרי ברור כמה זמן נצטרך לחכות עד שהסרט יגיע גם אלינו. עוד יותר לא ברור למה. המלחמה בעירק, שנגמרה? הסארס, שלא הגיע לפה? המצב הכלכלי? ההיסטריה מסביב לספרה החדש של יוכי ברנדס 'גרעינים לבנים'? מה עשינו שדווקא לנו לא מגיע קצת 'X2' לפתוח איתו את הקיץ?

טוב, די עם המוטאנטים, בכל זאת היו עוד סרטים השבוע. במקום השני נמצא 'הסרט של ליזי מק'גוויר', סרט ילדות מאולפני דיסני, המבוסס על סדרת טלויזיה שמשודרת אצלנו בערוץ פוקס קידס. בסדרה, ליזי מק'גווייר היא ילדה טיפוסית בת 13. בסרט היא טסה לאירופה, וכמו כל ילדה בגילה, הופכת לכוכבת פופ. גם לליזי, מסתבר, יש עדת מעריצים לא כל כך קטנה. 17 מיליון הדולר שהסרט שלה השיג מתגמדים אמנם לעומת הכנסות המוטאנטים, אבל רק בשבוע שעבר זה היה מספיק לה כדי לכבוש את המקום הראשון.

חודש מאי שזה עתה נפתח עומד להיות מוזר ביותר. מבחינת הכנסות כוללות, הוא צפוי להיות אחד החודשים הגדולים מאז המצאת הקופה הרושמת, וקל להבין למה: הוא מכיל כמה תותחי קופות ענקיים. מצד שני, פרט לאותם תותחים החודש הוא כמעט שומם. במשך חמשת סופי השבוע של מאי ייצאו בארה"ב בהפצה רחבה רק עשרה סרטים. ומכיוון שחוק דו"חקו טפשי קובע ששום סרט, לא משנה עד כמה הוא גדול, לא יכול לתפוס יותר ממקום אחד בטבלה, אין מי שידחק את הסרטים הקטנים – אלה שנותרו בטבלה עוד מתקופת החורף – החוצה, ותחתית הטבלה הופכת למערב הפרוע. כבר השבוע זה התחיל:
רף הכניסה לעשרת הגדולים ירד אל מתחת למיליון וחצי דולר, מה שאיפשר נוכחות מפתיעה במקום התשיעי – 'שחקי אותה כמו בקהאם' ('Bend it Like Beckham', שמוקרן כבר אצלנו). בארה"ב הסרט מוצג בהפצה מוגבלת כבר שמונה שבועות, והשיג עד היום 11 מיליון דולר. אוקיי, זה לא המון, אבל זה pretty bloody מכובד עבור סרט לא-אמריקני, בעיקר בהתחשב בכך שהסרט מוצג במספר זעום יחסית של קולנועים, ושלתשעים ותשעה מתוך תשעים ותשעה אמריקנים (בערך) אין שום מושג מי זה בקהאם. 'שחקי אותה' הוא קומדית התבגרות בנוסח 'בילי אליוט', רק להיפך: שתי נערות, אחת מהן ממוצא הודי, מעדיפות לשחק כדורגל במקום לרקוד בלט (או אפילו את ריקוד הג'ן פצ'אן הו). הביקורות בארה"ב מאוד מחמיאות (בארץ פחות), אבל דוקא בבריטניה מולדתו, שבה הסרט הוקרן כבר לפני יותר משנה, הצלחת הסרט היתה פושרת למדי.

ולפני סיום, רגע של שמחה לאידו של הכשלון המדהים (וחייבים להודות, גם המשמח) של השנה: סרט הריאליטי 'The Real Cancun' נמצא השבוע במקום ה-17, אחרי ירידה של 71% מההכנסותיו העלובות ממילא בשבוע שעבר.

בשבוע הבא: 'X2' ינסה להמשיך עם המומנטום ולגרוף כמה שאפשר לפני שהמטריקס לוקח לו את השלטון. מולו תתייצב 'Daddy Day Care', קומדיה עם אדי מרפי.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. X2: X-Men United – 85.8 (85.8)
2. The Lizzie McGuire Movie – 17.0 (17.0)
3. Identity – 9.5 (30.3)
4. Anger Management – 8.5 (115.4)
5. Holes – 6.5 (45.0)
6. Malibu’s Most Wanted – 4.0 (28.9)
7. Confidence – 2.5 (8.5)
8. It Runs in the Family – 1.5 (5.1)
9. Bend it Like Backham – 1.5 (11.0)
10. Bulletproof Monk – 1.4 (21.6)