דו"ח קופות שבורות – 4.6.2006

אני לא מבינה - אתה דורש חזקה על הלחמניות?!ג'ניפר אניסטון מצאה את הנישה שלה – קומדיות רומנטיות שהן לא בדיוק קומדיות רומנטיות. כלומר, רומנטיות כן, אבל לא במובן הקלאסי של "הו, איזה חמודים הם ביחד. הם חייבים להתאחד!", אלא יותר לכיוון קומדיה בה אנשים מבוגרים מתאהבים, עם הרבה בלבול ומעט מאד נופת צופים. ובדיוק בגלל זה קשה היה לצפות כמה יעשה 'הצד שלו, הצד שלה' בקופות. עוד בטרם יצא הסרט, כבר היו אלו שהשוו אותו לסרט הקודם בו השתתף ווינס ווהן – המשמש כצלע הזכרית בסרט – 'לדפוק חתונה' (כלומר, פוטנציאל לא רע לרווחים). אבל 'הצד שלו, הצד שלה' לא עשה רושם וולגרי כל כך. מצד שני, הוא גם לא עשה רושם של קומדיה רומנטית, כפי שהתעקשו לשווק אותו. זו בעיה פוטנציאלית, כי לקומדיות רומנטיות אין פתיחות כל כך טובות. בעצם, גם לסרטים של ג'ניפר אניסטון לא.

בסוף, 'הצד שלו, הצד שלה' הפתיע קצת ופתח אפילו טוב יותר מ'לדפוק חתונה', עם 39.2 מיליון דולר. ההפתעה העיקרית הגיעה כשהסתבר שהסכום הזה הקנה לסרט את המקום הראשון, ולא כל כך בגלל ביצועיו הטובים, כמו בגלל הירידה החדה של האקס-מנים.
ב'הצד שלו, הצד שלה' ווינס ווהן וג'ניפר אניסטון הם זוג יחסית טרי, ובעליהם הגאים של דירה. די מהר הם מגלים שבעצם הם עולים אחד לשניה על העצבים ומחליטים להפרד. אף אחד מהם לא מוכן לעזוב את הדירה, כך שהם נאלצים לחיות כשותפים עוינים, המכלים ימיהם בטקטיקות קרב שנועדו לייאש את הצד השני ולגרום לו (או לה) לעזוב. במהלך כל הטררם הזה, אניסטון מגלה שאולי בעצם היא לא רוצה לעזוב את ווהן. מקרה קלאסי של "אתה רע אלי, אני אוהבת אותך".

במאי הסרט הוא פייטון ריד, הזכור מ'מעודדות צמודות' ו'לגמור עם האהבה'. ואם בעבר הוא קיבל חיוכים וחיכוכים, הפעם הביקורות מעקמות את האף. לא מצחיק, לא רומנטי, לא מביא שום תובנה מעניינת ולא מספק. אבל כן מכניס כסף, לפחות בינתיים. מכיוון שאף אחד לא ציפה להצלחה כזו, הסרט לא הופץ בכל העולם בו-זמנית בדומה ל'אקס-מן' או 'צופן דה וינצ'י', והוא צפוי להגיע אלינו רק ב-27 ביולי.

'אקס-מן 3', מצידו, הוכיח את עצמו כפוני של טריק אחד. אחרי הנהירה הנלהבת אליו בשבוע שעבר, צנח השבוע הסרט ב-66.9%. מי שהיה המועמד הטבעי להישאר במקום הראשון בטבלה שבוע נוסף ולצחוק על כולם (גם אם לא מגבוה), גילה שנפל לו העקב והוא טיפה יותר נמוך – מה שעלה לו בהובלה. באמת שזה לא קריטי, סתם עניין של גאווה פגועה והוכחה נוספת לאלה שאוהבים לדבר על השפל בקופות. מספיק לראות את הנתונים: למעט 'משימה בלתי אפשרית 3', שנשאר בטעות במקום הראשון בטבלה שבועיים ברציפות (בעיקר בגלל כישלונו המפואר של בלוקבאסטר אחר – 'פוסידון'), אף אחד מסרטי הקיץ הגדולים לא הצליח לשמור על מקומו למשך שבועיים רצופים. יהיו שיקראו לזה בזיון. למעשה, אף אחד מהבלוקבאסטרים של השנה עוד לא הגיע להכנסות כוללות של 200 מיליון. 'עידן הקרח 2' הכי קרוב לציון הדרך הזה, ואתם יודעים מתי הוא יצא (רמז: כשעוד לא נמסנו כמו הקרחונים).

בשבוע השלישי שלו על המסכים, 'מעבר ליער' עשה את זה פעמיים: הוא גם שמר על ירידה זעירה של 23.7% ועקף את 'צופן דה וינצ'י' בהכנסות השבועיות, וגם עבר את קו 100 המיליון בהכנסות כוללות. ייפי קאי היי.

למטה, במקום התשיעי, נמצא 'An Inconvenient Truth'. מרשים מאד, בהתחשב בכך שהסרט מוקרן ב-77 בתי קולנוע בלבד. יותר מזה- מדובר בסרט דוקומנטרי חינוכי שעניינו ההתחממות הגלובלית, ואתם יודעים כמה הקהל אוהב את אלה. הסרט עוקב אחר אל גור, לשעבר סגן נשיא ארצות הברית, שראה את האור והחליט כי יקדיש את חייו למלחמה בהתחממות הגלובלית של כדור הארץ. לפני שתשאלו למה, אזכיר לכם את 'היום שאחרי מחר', על גלי הענק שלו, השינויים הדרסטיים במזג האוויר וכל שאר הלה לה לה. אל גור הבין שכדי להעביר מסר כל כך מטיפני, שלרוב האנשים לא אכפת ממנו, הוא צריך לנקוט בגישה הומוריסטית. ואולי זו הסיבה שהסרט זוכה לכזו אהדה: הוא לא מה שהייתם מצפים מסרט חינוכי.

ביום שלישי, ה-6.6.06 ייצא בארה"ב ובארץ 'אות משמים' – רימייק לסרט אימה על ילד שטן, שהמספר 666 מוטבע ככתם לידה על עורפו. בסוף השבוע, זה הרגיל, יגיע 'A Prairie Home Companion' – סרט מוזיקלי עטור כוכבים של רוברט אלטמן. אה, וגם 'מכוניות', הפיקסאר החדש, ייצא בקול תרועה רמה. שלא תחשבו ששכחנו אותו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Break-Up – 39.2 (39.2)
2. X-Men: The Last Stand – 34.0 (175.4)
3. Over the Hedge – 20.6 (112.4)
4. The Da Vinci Code – 18.6 (172.0)
5. Mission: Impossible III – 4.7 (122.7)
6. Poseidon – 3.5 (51.8)
7. RV – 3.2 (61.7)
8. See No Evil – 2.0 (12.4)
9. An Inconvenient Truth – 1.4 (1.9)
10. Just My Luck – 0.9 (15.6)