דו"ח קופות שבורות – 4.7.2004

דוקטור אוקטופוס, רופא שיניים אקסטראורדינראני יודעת, אני יודעת. נכנסתם לפה כדי לקרוא על הוד מעלתו 'ספיידרמן 2', ועל השיאים ששבר. לא רוצה לדבר עליו עכשיו. חכו קצת, מה יש. דברים חשובים ממנו קרו השבוע. חתולים, למשל.
או אם להיות ספציפית, בליל רביעי שעבר הוכפלה אוכלוסיית החתולים בדירת הדג והג'ירפה. כן, כן, ממש כך. הוכפלה.

"את משוגעת", אמא שלי נחרדה, עוד לפני שהספקתי לסיים את המשפט. "שתי החתולות שלך כבר לא מספיקות לך?".
כיוון ששעשע אותי מדי לראות אותה מתרגשת ככה, סתמתי. בסופו של דבר היא נזכרה לשאול: "אז מאיפה הם?"
"מקיפוד".
"אה, אז זה זמני".

רצה המקרה, ודירתו של הקיפוד לא התאימה למגורי חתולים למשך ימים מספר. ביקש הקיפוד מידידיו שביער לתת מקלט לעזרא רע המזג, ונועה הפצפונת, עד אשר יוכלו לחזור ולהתגורר עימו. אז שלא נסכים? בטח שכן, ולו בגלל הרעיון שעדרי חתולים ישעטו בסלון.

ועל כן, עזרא ונועה הוטלו אחר כבוד אל נחלתן של ארלקינה הטפשושה (בואו נודה בעובדות – יש לה לב זהב, אבל היא מה זה נעל), ופורפרה.קום רעת המזג (פורף, כפרה, את יודעת שאני חולה עליך). לא צריך להיות גאון כדי לנחש שחתולות הבית לא קיבלו את ההזמנה ברוח יפה. בהתחלה, כולם רבו עם כולם, וכולם נשפו על כולם (עזרא, ממקומו מתחת לספה, קצת פחות). אחר כך פורפרה הגיעה למסקנה שאין טעם שהיא תמשיך לנהום ולנשוף אם ארלקינה יכולה לעשות את זה בשבילה. אז ארלקינה נהמה על שני הפולשים, ובמקביל ניסתה להתחנף לאמא ג'ירפה, כמנהגה מימים ימימה. פורף ניצלה את זה כדי לשפר עמדות, כבשה לעצמה את חדר המחשבים, ונהמה לעברה של ארלקינה, כשזו ניסתה להיכנס לשם. אחר כך היא הפשירה, ומ"כולם נגד כולם", המצב הפך ל"שניים נגד שניים", ולהפסקת אש מתוחה, בה חדר המחשבים הוכרז כנחלתן של חתולות הבית, והסלון הפך למעוזם של האזרחים הזמניים.

לאחר יום נוסף בו כל הצדדים התעלמו בנחישות איש מרעהו, גילתה ארלקינה את עזרא ונועה כשהם משחקים. בהיותה חתולה עולצת והוללת, נמאס לה כבר לשבת בפרצוף חמור סבר, והיא הצטרפה אליהם. פורפי גמלה לה בנשיפות כעוסות ובגירוש מחדר המחשבים. שתדע לה מה זה, הבוגדת.

אוקיי, עם כל הכבוד לסיפורי החתולים, היתה זו חיה אחרת שתפסה את מרב תשומת הלב השבוע: טובי מגוויר. מאות בייטים ניתחו במהלך השבוע החולף כמה מיליוני דולרים צפוי להרוויח איש העכביש בקופות, האם הוא ישבור את שיאו של הסרט הראשון בסדרה, ינתץ אותו, או לא יגיע לקרסוליים שלו. כל פיפס קטן נלקח בחשבון – הפתיחה המוקדמת שלו ברביעי, מספר המתחרים שלו בזירה, מספר המסכים, ומספר כרטיס האשראי של אלו שהזמינו כרטיסים מראש.

ביום שעלה על המסכים, 'ספיידרמן 2' זינק בעליה, ושבר את הקופות עם 40.4 מיליון דולר (כולל הכנסות מהקרנות חצות, מה שהוריד משמעותית את הרווחים המדווחים של הסרט ביום חמישי). בכך הוא קבע שיא חדש לרווחים ביום פתיחתו של סרט, שיא לרווחי יום רביעי, שיא הרווחים לסרט שעוסק בטרילוגיית צבעים (היי, החליפה של ספיידי כחולה ואדומה, ובטח יש בסרט גם לבן), שיא הסירים, ועוד כהנה וכהנה שיאים, סיעות וסימפוניות.

את הסופ"ש המצומצם (שישי עד ראשון בלבד) סיים ספיידי עם 88 מיליון דולר, מה שאומר שמי שהימר עליו בשואודאון של EZ, אכל אותה. הרווחים שלו לארבעת ימי הסופ"ש (יום ראשון היה יום העצמאות האמריקאי, ולכן הם קיבלו במתנה את יום שני חופשי) מוערכים ב-115.8, ושחקני בורסת הסרטים ישמחו לשמוע כי בחמישה ימים עשה ספיידי-בייבי, גאון של אמא, 152.6 מיליון דולר.

הביקורות משבחות בטירוף, אבל אפשר להבין אותן – הוא ספיידי, והם אמריקאים שמנשקים את האספלט מתחת רגליו. בכל מקרה, הביקורות אומרות שההמשך מתעלה על המקור, ופרט לפעלולים, ניתן למצוא בו גם דמויות בנויות היטב, ורגשות אהבה טהורים. כמה מהמבקרים משתפכים עד כדי הכתרתו של 'ספיידרמן 2' כסרט הקומיקס הטוב ביותר אי פעם, ואחרים מסייגים את האמירה הזו ב"…מאז 'סופרמן"'. היתה גם מי שהודתה לרוזמרי האריס (שמגלמת בסרט את הדודה של ספיידי), על שנתנה כל כך הרבה לפרויקט הזה, ורק בזכותה הוא נהיה מה שהוא. אוקיי. שיהיה.

רגע, לא הכל ורוד (הא! ידעתי שהיה לבן בסרט! הוא רק כובס יחד עם החליפה האדומה של טובי. מישהו צריך לספר לו שאפשר, ורצוי, לעשות לפעמים הפרדת צבעים בכביסה). בואו ננתח את המספרים: ביום שישי 'ספיידרמן 2' הרוויח 30.7 מיליון. ביום שבת – עליה קטנטנה לעבר ה-33.8 מיליון. לכאורה, עליה זה טוב. אבל פה המכשלה: היא לא מספיק גדולה. 'שרק 2', שפתח גם הוא ביום רביעי, גרף באותו יום (שבת) 44.8 מיליון דולר. גם 'הפסיון של ישו' שיפר עמדות ביום שבת, לעומת שישי. האם זה אומר ש'ספיידרמן 2' לא ישרוד בקופות? האם זה אומר שכל מי שהיה דחוף לו לראות אותו, כבר ראה אותו, ועזב לטובת הברביקיו של יום העצמאות? לא. זה בעיקר אומר שכותבת הדו"חקו עייפה היא, ושנמאס לה כבר לשהק כל הזמן.

אה כן, הסכומים שהכניס 'ספיידרמן 2' אמנם יפים מאוד, ולא אומרים "זהו?" על 88 מיליון דולר. אבל איפה זה ואיפה 'ספיידרמן' הראשון. עם כל הטררם מסביבו, 'ספיידי 2' לא שבר למעשה שום שיא משמעותי, אבל אם הוא היה יוצא ביום שישי במקום לבזבז הרבה אנרגיה על רביעי-חמישי, המצב היה כנראה שונה. ככה זה כשהמפיצים מעוניינים יותר לעשות כמה שיותר כסף בסך-הכל מאשר להירשם בספרי השיאים. מלבד זאת, הסרט הופק בתקציב מדווח של 210 מיליון דולר, לא כולל פרסום, כך שיש עוד זמן עד שהוא יתחיל באמת להרוויח.

אז על מה הסרט? לא קשה לנחש – ספיידרמן מואס בכוח הגדול ובאחריות הגדולה עוד יותר, ומבקש לפרוש לאי בודד או לפחות לאיזה מקום שקט בכפר, שם יוכל לרכב על סוס שחור ולכבדו בביסקוויט טבול בתה של מנחה. מדען מטורף (אלפרד מולינה, 'פרידה') שהפך את עצמו לתמנון מתכתי, מאלץ אותו לחזור לתפקיד. אלינו ספיידי יגיע ב-15 לחודש, כלומר בעוד שבוע וחצי.

ובינתיים, בגזרת מייקל מור רשם 'פרנהייט 11/9', ירידה של כ-30% ברווחים, וזאת למרות הכפלת מספר הקולנועים בהם מוצג הסרט. אבל מייקל מור לא מתלונן. מייקל מור בטוח שכל מי שצופה בסרט מיד ישתכנע שלא להצביע לבוש, ושאותם מיליונים בודדים יוכלו להטות את תוצאות הבחירות על כפן. אופטימיות זה טוב, מייקי, אבל שתדע לך שמערכת הבחירות האמריקנית נשלטת בידי הצוות תאב ה-SMSים של 'כוכב נולד', והם לבדם יכולים להטות תוצאות בחירות ולקבוע מי יעלה לשלב הבא.

בשולי החדשות: 'שרק 2' הפך לסרט הרביעי אי פעם שחצה את קו 400 מיליון הדולר. בעשותו כן, הוא גם עקף את הכנסותיו הכוללות של 'ספיידרמן' הראשון. ואם פעם מישהו יאות ללכת איתי לסרט (או לא רק יאות. גם יילך), אשקול להחזיר את 'שרק 2' למקומו הראוי, למעלה.

בשבוע הבא, קחו נשימה עמוקה (שלא תשהקו, חלילה), יגיע וויל פרל עם 'Anchorman', קומדיה על שדרן חדשות, וכן יפציע קלייב אוון, ההוא מהפרסומות של BMW, עם 'המלך ארתור'. קיירה נייטלי תלווה אותו בתפקידה כזומבית, שאם שמים עליה טונות של איפור, נראית קצת כמו הגבירה גוויניביר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Spider-Man 2 – 88.3 (152.6)
2. Fahrenheit 9/11 – 16.4 (55.5)
3. White Chicks – 9.1 (44.2)
4. Dodgeball: A True underdog Story – 8.0 (84.3)
5. The Terminal – 7.9 (54.3)
6. The Notebook – 7.4 (28.7)
7. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban – 5.9 (223.1)
8. Shrek 2 – 5.8 (408.1)
9. Garfield: The Movie – 2.7 (62.7)
10. Two Brothers – 2.7 (11.7)