דו"ח קופות שבורות – 5.11.2001

עקב בקשות הקהל מהשבוע
שעבר, נפתח בדו"ח על חייו
הפרטיים של רד פיש, שלא
אמורים לעניין אף אחד, אבל
מעניינים בכל זאת, מסתבר.
בשבוע שעבר, להזכירכם, עזבנו
את רד כשהוא נזרק לרחוב, עצוב ובודד, בלי מחשב וידיד בעולם. השבוע המצב השתפר פלאים: דירה יש, חתולים יש, אפילו מחשבים יש, רק אינטרנט אין. האנשים הנחמדים מבזק צריכים להגיע מחר כדי לחבר אותי חזרה לעולם החיצון, מה שיקל בהחלט על עדכונים שוטפים ב'עין הדג', שעד עכשיו נאלצתי לבצע בעזרת טלפתיה וסרין. עצה ידידותית לאלו מכם שמתכוונים לעבור דירה בזמן הקרוב: תשכחו מזה. מה רע לכם איפה שאתם, תגידו לי? תראו איזה בובה של דירה יש לכם, פשוט אחלה מקום. תאמינו לי, אין כמו בבית. כאן אני מבקש לסיים את הדיון הפרטי ולעבור לציבורי: קופות שבורות, אתם יודעים.

מאז ומתמיד דיסני היו המלכים הבלתי מעורערים של סרטי האנימציה – עד השנה. בקיץ 'שרק' של דרוימוורקס קרע את הצורה ל'אטלנטיס' של דיסני, ואם המצב לא ישתנה, זאת תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה סרט האנימציה המצליח של השנה לא יהיה סרט של דיסני. את זה דיסני לא היו מוכנים לקבל, והם תקפו חזרה בנשק הקטלני ביותר שלהם בשנים האחרונות: פיקסאר, יצרני סרטי האנימציה הממוחשבת (שני 'צעצוע של סיפור' ו'באג לייף') שפשוט לא יודעים לעשות סרט רע. הסרט הרביעי של פיקסאר, 'מפלצות בע"מ' עוסק במפלצות שחיות בעולם שמאחורי הארונות ושתפקידן להפחיד ילדים בלילה. את הקולות לתפקידים הראשיים מספקים ג'ון גודמן ובילי קריסטל. דיסני סיפקו את מסע הפרסום הענק וטונות של מרצ'נדייזינג, כמו שהם יודעים, וזה גם בוודאי לא הזיק שהטריילר הראשון של 'מלחמת הכוכבים, פרק 2' צורף לסרט. דרימוורקס ניסו להעיב במשהו על השמחה ושיחררו את ה-DVD של 'שרק' בדיוק באותו היום עם צאתו של 'מפלצות' לקולנוע, אבל אם היתה לזה השפעה כלשהי, היא לא היתה משמעותית. הפתיחה של 'מפלצות בע"מ' היא שיא אישי לדיסני, שיא של כל הזמנים לחודש נובמבר, ועוד כמה שיאים: 63.5 מיליון דולר הכנסות בסוף השבוע הראשון. 'מפלצות' הפך לסרט השישי בכל הזמנים (והרביעי בשנה הנכחית, שהיא מופרעת לחלוטין מהבחינה הזו) שהכניס מעל 60 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון.

המבקרים אהבו את 'מפלצות בע"מ', אבל קצת התאכזבו ממנו. הסרטים הקודמים של 'פיקסאר' הציבו רמת ציפיות כל כך גבוהה, שגם הם עצמם לא יכלו לעמוד בה. התגובה האופיינית ל'מפלצות' היא "אחלה סרט, אבל לא כמו 'צעצוע של סיפור"'. לקהל אין בעיות כאלה: הוא מתלהב בלי שום הסתייגויות. החדשות הרעות הן שאלינו 'מפלצות' צפוי להגיע רק לקראת פסח.

ונעבור לדרעק. במקום השני, רחוק מאחורי המפלצות, נמצא 'The One' (שם מאוד בעייתי אם יהיו לסרט המשכים), אקשן מד"בי בסגנון 'מטריקס', שבו ג'ט לי ('נשיקת הדרקון') רע מיקום אחד מנסה לחסל ג'ט לי טוב מיקום מקביל (בקונטקסט הנכון זה בטח נשמע הרבה יותר הגיוני). הביקורות לא משהו, אבל ההכנסות סבירות: 20 מיליון דולר.

אחריו עומד 'Domestic Disturbance' ובו ג'ון טרוולטה (עם עוד תספורת מוזרה!), גרוש +ילד, מנסה להגן על בנו מבעלה החדש של אשתו לשעבר, שהוא, כך הוא חושש, רוצח פסיכופאט. ג'ונטרה, אחד האנשים המתקמבקים בתבל (ביחד עם צביקה פיק) צריך עכשיו קאמבק נוסף, דחוף – מאז 'הקרב על כדור הארץ' הסרטים שלו הם לא-משהו ומטה, באופן עקבי, גם מבחינת תוכן וגם מבחינה קופתית. המבקרים השתעממו למוות ב'מריבה משפחתית', והסרט הכניס בסופ"שו הראשון סכום בלתי מלהיב של 14 מיליון דולר.

בהפצה מוגבלת ומחוץ לעשרת הגדולים, יצא השבוע סרטם החדש של האחים כהן, 'The Man who Wasn't There' – "סרט אפל" קלאסי בשחור-לבן, בהשתתפות בילי בוב ת'ורנטון ופרנסס מק'דרמונד שמקבל תגובות מצוינות, כרגיל אצל הכהנים, ועליו קיבל ג'ואל כהן את פרס הבמאי המצטיין בפסטיבל קאן האחרון.

בשבוע הבא, מרווח נשימה קטן בין שוברי קופות ידועים מראש. לא סביר שהמפלצות יעזבו את המקום הראשון, אבל 'Shallow Hal', סרטם החדש של האחים פארלי אלופי הקומדיות הנמוכות, ו-'Heist', סרט הפשע של דייויד מאמט, יעשו כמיטב יכולתם.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Monsters Inc. – 63.5 (63.5)
2. The One – 20.0 (20.0)
3. Domestic Disturbance – 14.5 (14.5)
4. K-Pax – 10.7 (32.1)
5. 13 Ghosts – 8.0 (27.8)
6. Riding in Cars with Boys – 4.5 (25.0)
7. From Hell – 3.7 (26.5)
8. Training Day – 3.1 (69.7)
9. Bandits – 3.0 (36.5)
10. Serendipity – 2.5 (43.6)