דו"ח קופות שבורות – 5.1.2003

אמריקה היא מקום משעמם.
כבר מזמן אני טוען את זה,
אבל עתה סוף סוף יש בידי
עובדות אמפיריות ומדעיות –
באמריקה, השבוע, לא קרה
שום דבר. אם יצאו סרטים
חדשים, הם שוחררו בהפצה מוגבלת ביותר. כמה כבר יכול להרוויח סרט שהוקרן בבית קולנוע אחד ויחיד?

ככלל, אנשים מיעטו לצאת השבוע מהבית. טרם חלף שבוע מחגיגות השנה החדשה (הידועות אצלנו, משום מה, בתור "הסילבסטר"), ואנשים עוד לא התאוששו סופית מההנג-אובר.

אז יש לנו בעיקר את אותם ארבעה סרטים מן השבוע שעבר, ששמרו על ארבעת המקומות הראשונים בטבלה, את 'שיקאגו', שהפצתו הורחבה במקצת, אך לא מספיק כדי להרקיע לשחקים, ויש לנו – במקום החמישי – את 'בנוגע לשמידט'.
ג'ק ניקולסון, שמידט, הוא אלמן טרי המביט לאחור על חייו, כעת שאשתו נפטרה, ודואג גם לבחון את מערכת היחסים שלו עם בתו היחידה. ההגדרה הרשמית אומרת שמדובר ב-"קומדיה טראגית", או ב-"טראגיות קומית", והמבקרים מתלהבים. ציונים רבים לשבח מקבלת קתי בייטס ('מיזרי') בתפקיד אם חתנו לעתיד של שמידט.

זהו. זה מה שקרה השבוע. אז מה, נארוז את המזוודות ונחזור הביתה? בשמחה, רק בואו בדרך נעצור לנוח באנגליה, לתה של מנחה.
אממה, גם באיים הבריטים לא קרה יותר מדי. אבל בלונדון יש יותר סרטים, כך שהדוחק"ו נעשה יותר נוח.

בראש הטבלה הבריטית ניצב לו איתן 'שר הטבעות'. מישהו מופתע? הוא הרוויח עד כה כ-26 מיליון לירות סטרלינג, כ-41.9 מיליון דולר בכסף ישראלי. לו טולקין היה עדיין בחיים, הוא מן הסתם היה מקבל הזמנה חגיגית להקרנת הבכורה, ולפיכך לא משפיע על מאזן מכירות הכרטיסים.

מתחת לשרה, שוכן לו בנחת החנון הבריטי הקטן, הארי פוטר. אין לו תלונות על החיים. בעוד שבארה"ב הכנסותיו של 'שר הטבעות' כבר הספיקו לעבור את הכנסות 'הארי פוטר וחדר הסודות' (260 מיליון אורקים לשרה, לעומת 250 מיליון גמדוני בית להארי פוטר), הרי שבאנגליה המרחק עוד ניכר: 46 מיליון פאונד להארי (74 מיליון דולר), לעומת ה-35 של 'שר"הט' (56 מיליון דולר). אבל יד שרה עוד חזקה היא, והפער במגמת צמצום.

הספקתם לראות את הסרט 'משחק מכור' ('Mean Machine') כשהקרין בארץ? אם לא, אתם מוזמנים לקפוץ לסוף שבוע בלונדון. אך לפני שבוע שחררו שם את הסרט למסכים, וכבר ניתן למצוא אותו במקום הרביעי המצעד (השלישי הוא של 'מאחורי קווי האויב'). אני לא מבין את זה. סרט אנגלי, על אנשים אנגליים, וספורט אנגלי (כדורגל), וכולם מדברים בעגה הבריטית של השפה האנגלית – ורק עכשיו משחררים שם את הסרט? מה זה, ישראל הפכה להיות שפן הנסיונות של העולם החופשי? כל סרט יביאו קודם אלינו, ורק אז ישחררו לקהל הבריטי האנין? אמנת ז'נבה לא אוסרת על ניסויים בלתי מוסריים שכאלו?

רגע. משהו כאן לא בסדר.
<מפשפש בניירות>

אה. אופס. בשלב זה הרוח דפדפה בלוח השנה שלי אל עבר נתוני השבוע המקביל של השנה שעברה. I Beg Your Pardon.

אבל גם בשנה שעברה, באותו שבוע, שר"ה והארי פוטר התחרו על המקומות הראשונים, בערך באותו יחס. עולם כמנהגו נוהג.

בניגוד לשנה שעברה, במקום השלישי בבריטניה השבוע יש לנו את ג'יימס בונד, ובעקבותיו ניצבים 'אין כמו אלאבמה', ו'סנטה במשרה חלקית, הדור הבא'.
במקום השישי, 'Like Mike', אם אתם זוכרים. נו, הסרט הזה על הילד הקטן שרצה להיות מייקל ג'ורדן. שוחרר בארה"ב אי אז בתחילת יולי, ורק עכשיו מופץ במולדת התרבות המערבית.

עד כאן, אין חדש, למי שעוקב אחרי מה שקורה בארצות הברית. גם הבריטים רואים את אותם סרטים, מסתבר.

אבל כאן מתחילים העניינים להתחמם.

'האמריקאי הדומם' ('The Quiet American'), שיצא באמריקה לפני כחודש, שוחרר למספר מוגבל ביותר של אולמות. הרקע לסיפור – שורשיה של מלחמת וויטנאם – הוא כנראה עדיין פצע פתוח בעבור האמריקאים. הסיפור עצמו הוא על משולש אהבים בין וויטנמית, לבין אמריקאי ובריטי שמתחרים על חסדיה. העיבוד לספרו של גרהאם גרין אמור להיות משובח ביותר, לטענת אלו שכבר צפו. הסרט הנ"ל הגיע למקום השביעי, לאחר שהכנסותיו העפילו בכ-70% לעומת השבוע שעבר. 150,000 פאונד נשמע אולי כדי מעט כסף, אבל בשבוע חלש כזה שעבר עלינו, המפיצים לא יתלוננו.

למקום השמיני, באופן מפתיע ביותר, הגיע הסרט האמריקאי 'שיקאגו'. מפתיעה במיוחד העובדה שהוא הגיע לשם למרות הפצה מוגבלת במיוחד – אולם קולנוע אחד. טרום-טרום-בכורה. רשמית הסרט עדיין לא מופץ, וכבר אותו אולם בודד שמקרין אותו אסף 113,386 פאונד מצופיו (182,700 דולר, בהשוואה ל-4.96 מיליון דולר שעשה הסרט בארה"ב, שם נכנס למקום התשיעי).

'Dirty Pretty Things' נמצא במקום התשיעי. סטיבן פרירס, שיצר בעבר את 'מכבסה יפהפיה שלי', מספר שוב על מהגרים בלתי חוקיים בלונדון. למיטב הבנתי, הסרט הופק ללא קשר ל-IRA, ומטעני חבלה של טרוריסטים לא אמורים להתפוצץ בקרב אותה אוכלוסייה. כן נוכל לפגוש כאן את אודרי טוטו ('אמלי', 'אוהבת… לא אוהב'), בתפקיד מהגרת טורקיה (כן, טורקיה!), המבקשת מקלט מדיני.
התסריט, נאמר, הינו עתיר במטענים פוליטיים שהבמאי, כמו גם התסריטאי (סטיב נייט), לא חששו מלהתעסק בהם. השחקנים תוארו כחמים ומשחקם נוגע ללב, והצילום "מיוחד" ביותר.
דרמה פוליטית, משולבת במותחן רומנטי? נשמע לי מספיק מעניין, כדי לראות כאשר יגיע.

נראה כאילו הסרט המעניין ביותר השבוע הוא 'Kaante' (שיא', או 'פסגה', בתרגום מהינדית), שם שאין לי מושג קלוש ביותר כיצד לבטא. מדובר בסרט הודי, מבית היוצר של בוליווד, אבל אחד הראשונים שצולמו מחוצה לה. השחקנים הודיים (השחקן הראשי מנחה את הגרסה ההינדית ל-"מי רוצה להיות מיליונר"), אבל רובו של צוות ההפקה הם ילידיו שנאספו מרחובות לוס אנג'לס. העלילה: שישה הודים מתכננים שוד של בנק אמריקאי, והדברים משתבשים כאשר עולה החשד כי אחד מהשישה הוא בוגד – שוטר סמוי.
נשמע מוכר? לא במקרה. הסרט הוא מעין חידוש של 'כלבי אשמורת' של טרנטינו, ולוקח ממנו השראה מרובה, מבחינת העלילה והאווירה. נשמע לא רע, דווקא. המבקרים חלוקים בדעותיהם, אבל מרביתם מציינים לחיוב דווקא את פס הקול של הסרט. הממם.

טוב, חברים. הגיע הזמן לחזור הביתה. אוקספורד סטריט וחנויותיו יחכו לכם גם בפעם הבאה שנחזור הנה, אז אין צורך לדחוס כל כך הרבה לתיקים.

עד השבוע הבא יגרשו אותי מכאן, והדוחק"ו יחזור למי מנוחות במולדת האמיצים. בשבוע הבא יהיו בעיקר קומדיות מטופשות, אבל לפחות אחת מהן עם אשטון קוצ'ר. "לאוהבי הז'אנר".


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Lord of the Rings : The Two Towers – 25.0 (261.0)
2. Catch Me If You Can – 21.1 (97.4)
3. Two Weeks Notice – 11.1 (68.8)
4. Maid in Manhattan – 8.6 (76.3)
5. About Schmidt – 8.5 (12.0)
6. Gangs of New York – 7.3 (47.1)
7. The Wild Thornberries – 5.5 (31.5)
8. Drumline – 5.3 (47.5)
9. Chicago – 5.0 (9.2)
10. Harry Potter and the Chamber of Secrets – 4.7 (252.1)

רשימת הסרטים המצליחים בבריטניה ב-27-29 בדצמבר, במיליוני ליש"ט:

1. The Lord of the Rings: The Two Towers – 8.18 (26.15)
2. Harry Potter and the Chamber of Secrets – 1.56 (48.14)
3. Die Another Day – 1.51 (31.39)
4. Sweet Home Alabama – 0.92 (2.06)
5. The Santa Clause 2 – 0.52 (6.94)
6. Like Mike – 0.16 (0.78)
7. The Quiet American – 0.15 (1.32)
8. Chicago – 0.11 (0.11)
9. Dirty Pretty Things – 0.08 (0.41)
10. Kaante – 0.07 (0.27)