דו"ח קופות שבורות – 5.4.2009

פאק, מה הולך פה.

אם היה נדמה שההפתעות של החורף הזה נגמרו, בא 'מהיר ועצבני' ו… טוב, כל הקלישאות מתבקשות פה: הוא דרס את המתחרים, עקף את השיאים בסיבוב, עשה סיבובי פרסה בהילוך חמישי. כאלה מין, אתם יודעים.

בהתאם למדיניות הנפוצה של "בלבל את הקהל ככל האפשר", הסרט הרביעי בסדרת 'מהיר ועצבני' לא נקרא 'מהיר ועצבני 4', ולא 'מהיר ועצבני: בחזרה לרחובות', אלא פשוט 'Fast and Furious', שזה בעברית "מהיר ועצבני". זאת לעומת הסרט הראשון בסדרה, שנקרא 'The Fast and The Furious'. כיוון שגם רשימת השחקנים המובילים בשני הסרטים זהה לסרט הראשון, הדורות הבאים שינסו לאתר אחד משני הסרטים בספרית וידאו או באתרי הטורנטים ישברו את הראש בניסיון להבדיל ביניהם.

'מהיר ועצבני' הוא אמנם הסרט הרביעי בסדרה, אבל ההמשך המשמעותי הראשון. הסרט הראשון הפך את וין דיזל לכוכב, אבל דיזל אמר שאין לו עניין בסרטי המשך, ועזב את הסדרה. אל הסרט השני המשיך ההוא-שהוא-לא-וין-דיזל, הידוע גם כפול ווקר. בסרט השלישי אפילו הוא לא השתתף, ונדמה שהסדרה הופכת לרצף של סרטים שאין שום קשר של ממש ביניהם פרט לכך שבכולן מופיעות מכוניות מהירות. אלא מה, קרה המקרה והקריירות של וין דיזל ופול ווקר לא ממש התרוממו כצפוי. אותו כנ"ל לגבי מישל רודריגז, שבזמן שחלף מאז 'מהיר ועצבני' הראשון התפרסמה בזכות התפקיד ב'אבודים' והסתבכויות עם המשטרה. על ג'ורדנה ברוסטר אי אפשר לומר אפילו את זה. כך יצא שלכל ארבעת כוכבי הסרט הראשון לא היה שום דבר לעשות מלבד סרט המשך, וככל הנראה הם השתתפו בו בלי הרבה חשק. ג'סטין לין, הבמאי של הסרט השלישי, הגיע גם הוא, והעובדה שהסרט הרביעי נדחק לאקרנים בחודש אפריל – במקום באמצע עונת הקיץ כמו כל הסרטים הקודמים בסדרה – בישרה על כך שגם לאולפן לא היו ציפיות גבוהות מדי.

וואו, כמה שהם טעו. בניגוד לכל תחזית שהיא, 'מהיר ועצבני' רשם את הפתיחה הגדולה ביותר של השנה עד כה, ואת הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לחודש אפריל, כשהוא רומס (דורס, עוקף וכו') את 'מפלצות נגד חייזרים' וכל התלת-מימד שלו. 30 מיליון דולר הסרט עשה ביום שישי בלבד, ו-72.5 מיליון דולר בסופ"ש כולו. וכל זה על סרט שעל פי הביקורות, הוא הגרוע ביותר בסדרה (שלא היתה בדיוק חביבת הביקורות מלכתחילה). לשם הפרופורציה: לאורך כל חודש אפריל של השנה שעברה, אף סרט לא פתח עם יותר מ-21 מיליון. וואו. הבאמפ לא הלך לשום מקום, מתברר, ומאוד מעניין לראות מה יקרה כשיתחילו להגיע הסרטים הגדולים באמת, בעוד חודש. אם המשכון לסדרה כמעט נשכחת יכול לפתוח עם 72 מיליון דולר, כמה יעשו 'וולברין'? והארי פוטר? ו'רובוטריקים 2'?

'מהיר ועצבני 4' יצא גם בארץ בסופ"ש, והתגובה של הקהל בארץ היתה דומה. מסיבה לא ברורה הטלויזיה והעתונים בארץ התלהבו מהעובדה שלגל גדות (יש איזו אחת כזו) יש בסרט תפקיד של עשר דקות, כאילו הם אף פעם לא ראו עדיין סרט הוליוודי עם שחקן ישראלי. אולי העובדה שהיא לא משחקת טרוריסטית (ספוילר) היא מה שהלהיב אותם. עם או בלי קשר לגל גדות, המפיצים מדווחים על 55 אלף צופים בסוף השבוע הראשון בארץ, מספר שמזמן לא ראינו כמוהו כאן.

'מפלצות נגד חייזרים' ירד למקום השני, כמובן, עם הכנסות של 33 מיליון דולר. לא שהכנסות כאלה לסופ"ש שני זה רע, אבל ירידה של 43% מהשבוע הראשון נחשבת תלולה כשמדובר בסרט אנימציה. נראה ש'מפלצות' משך בשבוע שעבר מבוגרים באותה המידה כמו ילדים, והמבוגרים עברו השבוע לראות את המכוניות המתפוצצות.

סרט חדש אחד נוסף נכנס לעשיריה. 'Adventureland', סרטו החדש של גרג מוטולה. הביטוי "סרטו של גרג מוטולה" הוא אמנם עדיין לא כזה שמעורר התלהבות מיידית, אבל יכול להיות שהוא עוד יהיה כזה. מוטולה הוא זה שביים את 'סופרבאד', והפעם הוא עושה סרט על יוצאי קולג', שיוצאים לכבוש את העולם ונתקעים בעבודה מטופשת בפארק שעשועים, בתפקיד אלה שאומרים לילדים הטיפשים להשאיר את הידיים בתוך הקרון. המשותף ל'סופרבאד' ו'Adventureland' הוא תגובה ביקורתית מאוד מחמיאה. אנשים אוהבים את הסרטים האלה, קוראים להם מצחיקים, גסים, כנים ומעוררי נוסטלגיה – וכל זה במשפט אחד. מה שלא משותף להם הוא ש'סופרבאד' היה הצלחה מסחרית גדולה, ו'Adventureland' פתח השבוע עם 6 מיליון דולר, שהם, אם לשפוך קצת מלח על הפצעים, פחות מעשירית מההכנסות של 'מהיר ועצבני'. ככה זה בחיים – הומור ונוסטלגיה ואהבה וכנות זה בסדר, אבל זה לא יכול להתחרות במכוניות מתפוצצות.

במקום העשירי נמצא סרט שעושה את הדרך האוסקרית לטבלה, למרות שזו לא העונה: הוא התחיל במספר מצומצם מאוד של בתי קולנוע, ומשם צמח והתרחב באיטיות במשך כמה שבועות, עד שהשבוע הגיע לעשיריה. 'Sunshine Cleaning' (ובעברית, 'סאנשיין בע"מ') הוא קומדיה על שתי אחיות (איימי אדאמס ואמילי בלאנט החמודות כל אחת בדרכה) שמייסדות חברת שרותי ניקוי של זירות פשע לא נעימות (כל קשר לסרט 'קלינר' עם סמואל ל. ג'קסון, שהוקרן בארץ אבל לא בארה"ב, מקרי בלבד). הביקורות ברובן אהדו למדי, אם כי זה לא הסרט שאנשים אוהבים, אלא רק שתי השחקניות. למרות שזה נראה כמו סרט מהסוג שנוטה להיעלם בדרך לארץ, לא זה המקרה הפעם: הוא כבר נועד להפצה בארץ ב-23 לחודש.

בשבוע הבא: 'מהיר ועצבני' אולי גדול, אבל האם הוא יצליח להתמודד עם ארוע קוסמי כמו 'האנה מונטנה – הסרט'? אין לי מושג, אחרי השבוע אני כבר לא מהמר. עוד ייצאו בשבוע הבא 'דרגונבול: אבולוציה', הגרסה המצולמת לסדרת האנימה, והקומדיה 'Observe and Report' עם סת' רוגן ואנה פאריס.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Fast and Furious – 72.5 (72.5)
2. Monsters Vs. Aliens – 33.5 (105.7)
3. The Haunting in Connecticut – 9.6 (37.2)
4. Knowing – 8.1 (58.2)
5. I Love You, Man – 7.9 (49.3)
6. Adventureland – 6.0 (6.0)
7. Duplicity – 4.3 (32.4)
8. Race to Witch Mountain – 3.4 (58.4)
9. 12 Rounds – 2.3 (9.0)
10. Sunshine Cleaning – 1.9 (4.8)