דו"ח קופות שבורות – 5.7.2009

תזכורת לצורה שבה הדברים עובדים: בכל יום שני בערב מתפרסמים המספרים הרשמיים מהכנסות הסרטים בארה"ב בסופ"ש האחרון. אבל בנקודה כלשהי לפני הרבה שנים החליטו אנשים שאין להם סבלנות לחכות עד יום שני, והחלו לפרסם את התוצאות כבר ביום ראשון בערב, עוד לפני שהסופ"ש נגמר לגמרי. אלה לא המספרים המדויקים אלא הערכות, אבל הן בדרך כלל מדויקות, ורוב הטבלאות שמתפרסמות בעיתוני העולם מבוססות על המספרים האלה. לשיטה הזאת יש בעיות, למשל בפעמים בהן ההערכות מתבררות כשגויות. כך קרה לפני כמה שבועות במאבק בין 'למעלה' ל'הנגאובר', כשההערכות ניבאו ל'למעלה' את המקום הראשון, ואילו בתוצאות האמת ידו של 'הנגאובר' היתה על העליונה.

בעיה אחרת היא כמו השבוע: בזמן כתיבת שורות אלה, עדיין לא ידוע איזה סרט נמצא במקום הראשון בטבלת הקופות האמריקאית השבוע. על פי ההערכות, שני סרטים – הרובוטים והדינוזאורים – הגיעו לאותו סכום בדיוק: 42.5 מיליון דולר. המספרים המדויקים, שיבהירו מי עשה 42,534,002 דולר ומי 42,422,961 דולר, יתפרסמו רק הערב (שעון ארצות הברית). עד אז אנחנו שרויים במסתורין.

בשביל 'רובוטריקים', הסכום הזה מהווה ירידה תלולה וצפויה של 61 אחוזים מפתיחת הענק שלו בשבוע שעבר, מה שמאשר את מה שהיה ברור מראש: ש'רובוטריקים 2' הוא לא 'האביר האפל'. אחרי חמישה ימים בבתי הקולנוע, ההכנסות של הסרט הגדול של הקיץ הקודם וזה של הקיץ הנוכחי היו כמעט זהות; אבל אחרי 12 יום, 'רובוטריקים: הנקמה' עומד על הכנסות כוללות של 293 מיליון דולר (וואו, זה המון. אפילו יותר מדי), בעוד 'האביר האפל' הכניס במשך התקופה המקבילה 334 מיליון. עדיין, זה הסרט המצליח ביותר של הקיץ, ואם לא יקרה משהו מאוד מפתיע – גם של השנה, בין אם תאהבו את העובדה הזאת או לא.

במקום 1ב' נמצא עוד סרט המשך עם כותרת משנה שאף אחד לא מתייחס אליה, 'עידן הקרח: עלייתם של הדינוזאורים', הידוע יותר כ'עידן הקרח 3'. כמו כמעט כל סרטי האנימציה השנה, גם 'עידן הקרח' החדש מוצג בין השאר בגרסת תלת-מימד, ולקהל עדיין לא נמאס מהחידוש: יותר מחצי מהכנסותיו של 'עידן הקרח' הגיעו מאולמות התלת. הסרט יצא לאקרנים ביום רביעי, הכניס 15 מיליון דולר ביומיים הראשונים להקרנתו ועוד 42.5 מיליון, כאמור, בסופ"ש, וזה מכובד, אבל זאת ירידה לעומת הסרט הקודם בסדרה: 'עידן הקרח 2' פתח עם 68 מיליון דולר כשיצא ב-2006. אם מתייחסים לעובדה שכרטיסים להקרנות תלת-מימד יקרים יותר מכרטיסים רגילים, הירידה במספר הצופים מעידן הקרח הקודם היתה עוד יותר גדולה. תגובת המבקרים לסרט – כמו לסרטים הקודמים בסדרה – היתה פושרת, עם התקררות הדרגתית.

במקום השלישי הדפניטיבי, בלי שום סכנה להחליף מקום כשיתבררו תוצאות האמת, נמצא 'אויבי הציבור', והוא צריך להיות מרוצה מזה. 'אויבי הציבור' הוא הסרט היותר "בוגר" מבין הלהיטים-בפוטנציאל של הקיץ הזה. אין בו דינוזאורים ורובוטים אלא רק גנגסטרים, וגם אלה מהסוג העתיק. הסרט מספר על ג'וני דילינג'ר, מאפיונר מפורסם משנות ה-30 של המאה הקודמת; כדי לסייע לו להתחרות מול הרובוטים והדינוזאורים גויס קאסט מרשים שכולל את ג'וני תעשה לי ילד דפ (הוא גם הסיבה שברוסיה הסרט מופץ תחת השם 'ג'וני D'), כריסטיאן אני ואתה גמרנו מבחינה מקצועית בייל, ומריון פדם! פדם! פדם! קוטליאר – זוכת האוסקר על 'החיים בורוד', שהשתחלה בטבעיות לתפקיד הכוכבת ההוליוודית הגדולה: במשך השנה הקרובה היא תופיע גם במחזמר 'תשע' ובסרט הבא של כריסטופר נולאן. הבמאי הוא מייקל מאן, שנחשב לאינטליגנטי שבין במאי האקשן. הביקורות טובות, אבל יש קצת הרגשה של שיעמום: כלומר, כן, הסרט מצולם ומשוחק טוב והכל, אבל באמת אי אפשר היה למצוא דרך להכניס אפילו דינוזאור אחד?

'ההצעה' ירד למרום הרביעי ומתקרב ל-100 מיליון בהכנסות כוללות, בעוד 'הנגאובר' (בווגאס וכל זה) עבר השבוע את ה-200 – הישג מדהים בשביל קומדיה קטנה, והיד עדיין נטויה: הכנסותיו בסופ"ש עדיין היו יותר מ-10 מיליון דולר. 'סטארטרק' עזב את העשיריה, כשהוא נמצא כחוט השערה מהכנסות של 250 מיליון דולר.

בשבוע הבא, עוד שבוע קומי: 'ברונו', הפסאדו-המשך של סשה ברון כהן ל'בוראט', יוצא בארה"ב ובארץ, ובמקביל גם 'I Love You Beth Cooper' עם היידן פנטייר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

?. Ice Age – Dawn of the Dinosaurs – 42.5 (67.5)
?. Transformers: Revenge of the Fallen – 42.5 (293.5)
3. Public Enemies – 26.2 (41.0)
4. The Proposal – 12.8 (94.2)
5. The Hangover – 10.4 (204.2)
6. Up – 6.6 (264.9)
7. My Sister's Keeper – 5.2 (26.0)
8. The Taking of Pelham 1 2 3 – 2.5 (58.5)
9. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian – 2.1 (167.8)
10. Year One – 2.1 (38.1)