דו"ח קופות שבורות – 6.11.2000

בשבוע שעבר הצגתי באופן חלקי
את רשימת עשרת הסרטים
המצליחים בארה"ב, ושאלתי אם
מישהו בכלל מתעניין בזה.
קיבלתי תגובות מעטות מאוד,
חלקן חיוביות, חלקן שליליות, והחלטתי לנסות שוב. אם הנתונים הבאים מעניינים אתכם, אנא הגיבו; אם הם משעממים אתכם עד מוות, אנא הגיבו גם.


בן סטילר ורוברט דה-נירו כבודם במקומם מונח: אבל כשמולם ניצבות לוסי ליו, דרו בארימור וקמרון דיאז – סליחה, אבל זה באמת לא כוחות. ואני לא היחיד שחושב ככה. 40 מיליון דולר, לא פחות, זה הסכום שהרוויח "המלאכים של צ'ארלי" – ספק רימייק, ספק פארודיה על סדרת הטלויזיה משנות השבעים, בכיכובן של השלישיה הנ"ל – בסוף השבוע הראשון לצאתו למסכים בארה"ב, וזה הרבה. זה הרבה גם במושגים של קיץ, עונת השיא מבחינת הכנסות קולנועיות, והרבה במיוחד בעונה הפחות-חמה שבה שרוי חצי הכדור הצפוני כרגע. לשם השוואה, הסרט המצליח ביותר השנה עד כה, "משימה בלתי אפשרית 2" עשה בסוף השבוע הראשון 57 מיליון.

המבקרים מסכימים כולם ש"המלאכים" (או אולי "מלאכיות"? לא יותר הגיוני?) הוא סרט טפשי. רובם מצמידים לכך את התואר "וכיפי". לא צריך לקחת הרבה זמן עד שנוכל לשפוט בעצמנו – "המלאכים של צ'ארלי" אמור להגיע למסכים בישראל כבר בסוף החודש הקרוב.

"המלאכיות" העיף מהמקום הראשון את "פגוש את ההורים" הבלתי נלאה, בכיכובם של דה נירו וסטילר, שישב בפסגה במשך ארבעה שבועות תמימים. אבל לא צריך לרחם על ההורים – גם השבוע הוא הביא הביתה סכום יפה של 13 מיליון, ובסך הכל בחמישה השבועות שלו בקולנוע הכניס כבר 117 מיליון. ויש לזכור שמדובר בסך הכל בקומדיה קטנה. ההצלחה של "המלאכיות של צ'ארלי" מרשימה, אבל לא ממש מפתיעה – אחרי הכל מדובר בסרט פעלולים ענק. "פגוש את ההורים" הוא-הוא התופעה המפתיעה של הזמן האחרון.

עוד סרט חדש הוא "The Legend of Bagger Vance" ("האגדה על באגר ואנס"? "מקלות של תקווה"?) ובו מאט דיימון הוא שחקן גולף שמגלה את משמעות המשחק והחיים באמצעות נושא-מקלות חביב שאינו אלא וויל סמית. הסרט נכנס למקום השלישי עם 12 מיליון, שמעניקים לו את הציון מספיק בקושי.

שני סרטים שהתחילו רע בשבוע שעבר המשיכו עוד יותר רע השבוע: "המכשפה מבלייר 2" צנח למקום החמישי עם 5.3 מיליון דולר, והקומדיה "Lucky Numbers" עם ג'ון טרוולטה התרסקה למקום התשיעי עם 2 מיליון דולר בלבד. ההבדל בין שני הסרטים טמון בהשקעה. "המכשפה מבלייר 2" הוא סרט זול יחסית (אם כי כשאני אומר "זול" אני לא מתכוון זול כמו "פרוייקט המכשפה מבלייר" המקורי, שהופק במשהו כמו שישה שקלים), ולכן למרות ההכנסות המאכזבות שלו, כיסה כבר את ההשקעה והאולפן (ארטיסן) ייצא מורווח. הפקת "מספרי מזל" עלתה 65 מיליון דולר, ואין סיכוי בעולם שהוא יכסה את זה אי פעם. את זה שטרוולטה בצרות כבר הזכרתי?

שאר הסרטים ברשימה של השבוע: "Remember the Titans" של בועז יכין ממשיך להחזיק מעמד יפה עם 7 מיליון דולר; "Bedazzled", קומדיה ובה ברנדן פרייזר כורת ברית עם השטן, הלא היא אליזבת הארלי; "Pay it Forward", דרמה סוחטת דמעות (ומאכזבת קופתית) עם קוין ספייסי, הלן האנט והיילי ג'ואל אוסמנט (הילד מ"החוש השישי"); "The Little Vampire", סרט ילדים על ילד-ערפד; ו"The Legend of Drunken Master", סרט אומנויות לחימה מדובב של ג'קי צ'אן, שהופק בהונג-קונג ב-1994 והגיע לבתי הקולנוע בארה"ב באיחור של שש שנים, אחרי שכבר הפך לקלאסיקה בוידאו.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Charlie's Angels – 40.5 (40.5)
2. Meet the Parents – 13.1 (116.9)
3. The Legend of Bagger Vance – 12.0 (12.0)
4. Remember the Titans – 7.1 (96.8)
5. Book of Shadows: Blair Witch 2 – 5.3 (22.1)
6. Bedazzled – 4.7 (30.9)
7. Pay It Forward – 4.38 (25.2)
8. The Little Vampire – 3.55 (10)
9. Lucky Numbers – 2.17 (7.8)
10. The Legend of Drunken Master – 1.6 (9.7)