דו"ח קופות שבורות – 6.1.2004

מסכי המחשבים במשרדי 'עין
הדג' התמלאו בטבלאות אקסל,
ולונג ג'ון מבהילה את
החתולות בקריאות "מהפך!"
פעם בחצי שעה. יש, מן
הסתם, דרכים מהירות
ויעילות יותר לעשות זאת,
אבל צוות עורכי האתר שואבים הנאה סוטה מלעבור, אחד אחד, על טפסי הסקר המקדים ל"סרט השנה" שנשלחו ולעדכן את הטבלאות. נרשמה התרגשות אמיתית כשהסרט ג' (שם בדוי. השם המלא שמור במערכת) פתח לאיטו פער מהסרט צ', והבטיח למעשה את מקומו בעשיריה הפותחת; עם זאת, הסרט ב', שמתקדם לאט ובזהירות, זוכה לקריאות עידוד מצד העורכים עם כל קול (אתם יודעים כמה שאנחנו אוהבים את ב'). יותר טוב מאירוויזיון.

מה שמתברר לאט לאט, כמו בכל שנה, הוא שאנשים מתעקשים משום מה להצביע לסרטים שהם אוהבים (אז זה מה שביקשנו, אז מה?), במקום לסרטים שיגרמו לתחרות להיות מעניינת. יותר ויותר טפסים שמגיעים רק מוסיפים קולות לסרטים (ולשחקנים) המובילים, ח' וע', במקום לגייס את קולם למקום שבו הוא באמת יועיל – לסרטים הנאבקים בשיניים על תחתית העשיריה.

זה, בכל מקרה, בהחלט מעניין יותר מהתנועות בטבלת הדו"חקו: לא היו כאלה השבוע. כלומר, כמעט ולא. הסרט המצליח ביותר של שנת 2004, בינתיים, הוא 'סיפור יפני' – סרט שמתרחש, כפי שבוודאי ניחשתם, באוסטרליה. הסרט יצא לחמישה בתי קולנוע והכניס 24 אלף דולר (שהם 0.024 מיליון). מה לעשות, זה היה הסרט החדש המשמעותי ביותר השבוע. יש איזה חוק בלתי כתוב שאומר ששום סרטים חדשים לא יוצאים להפצה רחבה, אפילו לא רחבונת, בסוף השבוע הראשון של השנה. למה? לא יודע. בהתחשב בכך שהשבוע הזה בהחלט אינו חלש והסרטים שכבר נמצאים בקולנוע עושים סכומים לא כל כך רעים, אפשר היה לחשוב שסרט חדש שייצא בסוף השבוע עשוי היה להביא הכנסות נכבדות. אבל לא, זה פשוט לא קורה. מכיוון שכך, העשיריה השבוע היא כמעט זהה לזו של השבוע שעבר, עם כמה תחלופות לא מאוד משמעותיות: 'באהבה אין חוקים' עלה למקום השלישי, והוריד את 'קולד מאונטיין' לרביעי; גם 'פיטר פן' ו'חיוך של מונה ליסה' החליפו בינהם את המקומות השישי והשביעי. במקום התשיעי נמצא דווקא אזרח חדש בעשיריה: 'נערות לוח השנה', זה עם הבריטיות המבוגרות שמתפשטות, שהוקרן באופן מצומצם בארה"ב בשבועות האחרונים והשבוע הפצתו התרחבה מספיק כדי לאפשר לו להכנס אל בין עשרת הגדולים. עבורנו הסרט הזה רחוק מלהיות חדשות, לכן גם עליו אין הרבה מה להרחיב, רק שהמבקרים בארה"ב, שמשתגעים על כל מה שיש לו מבטא בריטי, אוהבים אותו.

ומכיוון שכך, נשאר יותר מקום בדו"חקו כדי להריץ עוד כמה סטטיסטיקות על שרה. ובכן: בסוף השבוע הזה הכניס 'שיבת המלך' בארה"ב 28 מיליון דולר (ושמר על המקום הראשון, כמובן). בסך הכל, הכנסות הסרט בארה"ב עד היום עומדות על סכום מופרע בהחלט של 290 מיליון דולר. לקח לו 19 ימים תמימים להגיע לזה. במשך התקופה המקבילה בשנים הקודמות, 'אחוות הטבעת' עשה 205 מיליון דולר (בזמנו זה נראה הרבה) ו'שני הצריחים' – 261 מיליון (בזמנו זה נראה עוד יותר הרבה). בזאת עבר 'שיבת המלך' את הכנסותיו של 'מטריקס Reloaded' (את אלה של 'Revolutions', אגב, לקח לו בדיוק שבוע לעקוף) והוא כרגע הסרט השלישי-הכי-מצליח של שנת 2003. כיבוש המקום הראשון מ'מוצאים את נמו' ו'שודדי הקאריביים' הוא רק עניין של זמן. קשה לומר בדיוק כמה הכניס שר"ה 3 בכל העולם במשך הזמן הזה, אבל בואו רק נאמר שזה כבר אי-שם מעל 500 מיליון.

מתחת לעשרת הגדולים נמצאים כמה סרטים שמחכים לתורם. אלה סרטים שיצאו לקראת סוף השנה באופן מוגבל, מתוך כוונה מפורשת לקרוץ למצביעי האוסקר. חלקם יזכו להפצה מורחבת יותר בשבועות הקרובים, חלקם יישארו באלמוניות היחסית – לפחות עד הכרזת המועמדויות בסוף החודש. 'סיפורי דגים' ('Big Fish') של טים ברטון נמצא השבוע במקום ה-12 עם הישג לא קטן בכלל: בחודש של הפצה מוגבלת, הסרט הצליח לצבור מעל 8 מיליון דולר, למרות שהוקרן בלא יותר מ-125 אולמות ברחבי ארה"ב (בעוד 'שר הטבעות' מוקרן ב-3700). ממוצע ההכנסות של 'סיפורי דגים' לאולם, גם השבוע, הוא עצום, ובשבוע הבא הוא יגיע סוף סוף לקהל הרחב, ב-2500 בתי קולנוע.

סרטים אחרים, נחשבים למדי גם הם, לא מגיעים לרמת ההצלחה של 'סיפורי דגים'. 'בית של חול וערפל' (ג'ניפר קונלי ובן קינגסלי נלחמים על בית-חוף) ו-'21 גרם' (שלושה סיפורים מדכדכים מצטלבים, והמבקרים יוצאים מגדרם) מוקרנים שניהם ביותר מקומות, ולמרות זאת תופסים את המקומות ה-16 וה-17 בלבד. ועוד יותר בתחתית, 'מפלצת' (שרליז תרון בתפקיד הרוצחת הסדרתית איילין ורנוס) ו'הלהקה' של רוברט אלטמן (על חייהם של רקדני בלט מקצועיים, עם נב קמפבל) מחכים בסבלנות למועמדויות כדי לתת לקהל הזדמנות לשמוע עליהם.

בשבוע הבא יהיו כבר סרטים חדשים, אבל אל תצפו ליותר מדי: החורף הקר והאפל מתחיל, והאולפנים שוב מרוקנים מחסנים. זה מתחיל עם סרט של מנדי מור. חורף חמים לכולם.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Lord of the Rings: Return of the King – 28.2 (290.4)
2. Cheaper by the Dozen – 21.6 (85.6)
3. Something's Gotta Give – 11.7 (81.2)
4. Cold Mountain – 11.6 (43.7)
5. Paycheck – 9.8 (38.6)
6. Peter Pan – 8.8 (34.2)
7. Mona Lisa Smile – 8.3 (50.0)
8. The Last Samurai – 7.4 (90.0)
9. Calendar Girls – 4.4 (6.9)
10. Bad Santa – 2.9 (56.9)