דו"ח קופות שבורות – 6.1.2008

אולי שמתם לב לכך שהאתר עובד שונה מהרגיל. בעקבות השיפוצים חלקכם אולי מנועים כרגע מלהגיב, ולכן אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולומר: '300' היה חרא! 'מועדון קרב' מוערך מדי! 'בלייד ראנר' די משעמם! ואתם לא יכולים להגיד לי שום דבר על זה, נה נה נה נה נה!

אלה מכם שכבר יכולים להגיב עשויים לשים לב לכך שהאתר עובד יותר מהר מהרגיל. זה משום שעברנו דירה. זה אומר שהאתר לא ייעלם באופן מסתורי לכמה דקות בכל פעם. כנראה.

ועכשיו לענייני היום. במקום הראשון השבוע, עדיין, נמצא 'אוצר לאומי: ספר הסודות', הפעם עם 20 מיליון דולר. הסרט נשאר במקום הראשון במשך כל תקופת חופשת הכריסטמס, וכיוון שכך, עשה הרבה מאוד כסף: 171 מיליון דולר, ליתר דיוק. בתוך כמה ימים הוא יעקוף את 'אוצר לאומי' המקורי, ולא יהיה מסוכן מדי להניח שהשלישי כבר בדרך, ושהוא יהיה טיפשי ממש באותה המידה. 'אני האגדה', במקום השני, הכניס עוד יותר: 228 מיליון דולר והיד נטויה. הוא עכשיו הסרט המצליח ביותר של 2007 שאיננו סרט המשך או 'רובוטריקים'. במקום הרביעי נמצא 'אלווין והצ'יפמנקס', שהכניס עד כה 176 מיליון דולר (כן, 'הצ'יפמנקס' עשו יותר כסף מ'אוצר לאומי').

ובאמצע, בין כל להיטי הענק, נדחף סרט שאולי עוד יהיה כזה: 'ג'ונו'. הסרט הזה מספק דוגמה מושלמת להפצה מתרחבת יעילה. לפני שבועיים הוא היה במקום העשירי, ולפני שבוע – בחמישי. השבוע, עדיין בפחות מ-2,000 בתי קולנוע ועם ממוצע הכנסות של 8,400 דולר למסך, הוא השיג 16 מיליון דולר ואת המקום השלישי. מהון להון הסרט הכניס כבר 52 מיליון דולר, כלומר, בסטנדרטים של סרטי אינדי קטנים, הוא 'ספיידרמן'. אפילו הגעה ל-100 מיליון דולר באה בחשבון. שיחוק.

ינואר הוא חודש לא טוב לסרטים חדשים, ואם סרט יוצא בשבוע הראשון של השנה במקום בשבועיים המאוד יוקרתיים שלפני כן כנראה יש לזה סיבה טובה. לכן לעתים קרובות הסרט הראשון של השנה הוא סרט איום ונורא. זה בסדר, זה לא מבשר על איכות השנה שתגיע. השנה הסרט הזה הוא 'One Missed Call', רימייק אמריקאי לסרט אימה יפני שביים טקאשי מיקה (מי שידוע יותר בזכות סרטים דפוקים בשכל כמו 'אודישן' ו'גוזו'). רימייקים לסרטי אימה יפניים הם לגמרי הטרנד של לפני חצי עשור: בעקבות ההצלחה האדירה של 'הצלצול' נרכשו זכויות הרימייק של כל סרט אימה שנעשה אי פעם במזרח הרחוק, כמעט. במשך כמה זמן היה נדמה שצפויות לנו כמה שנים שבהן לא יופק שום סרט שאינו רימייק לסרט אימה יפני. אבל רובו הגדול של הטרנד נשאר, בסופו של דבר, במשרדי ההפקה. סרטים מעטים כאלה יצאו ('מים אפלים', 'Pulse'), ורק שניים מהם הצליחו בגדול – 'הצלצול', שהתחיל את הטרנד, ו'הטינה'. בקיצור, 'שיחה שלא נענתה' הוא סרט שאיחר בכמה שנים את הרכבת, והרכבת בכלל לא נסעה בכיוון הנכון.

הגימיק של 'שיחה שלא נענתה': הסלולרי שלך מצלצל, וכשאתה עונה, במקום לשמוע איזו ילדה לוחשת לך "Seven days", או רוח רפאים שנתקע לה משהו בגרון, אתה שומע את חרחורי הגסיסה של עצמך. זמן לא רב לאחר מכן אתה באמת מת. מה ששמעת. כשמדובר בסרטי אימה גימיקיים זה לא ה"מה" אלא ה"איך" שמשנה (גם הרעיון של קלטת וידאו שהורגת הוא לא בדיוק שייקספיר), וכשמדובר ברימייק, ה"איך" נוטה להיות רע. כך בהחלט במקרה הזה, עליו המבקרים מסכימים ללא כל יוצא מהכלל שהוא חלש גם בז'אנר שלו. ציון העגבניות הרקובות של הסרט הוא 0%. ועדיין הוא הכניס 13.5 מיליון דולר, סכום סביר עבור סרט אימה.

'הנוסע השמיני נגד הטורף השני' התפוגג כהבל פה באוויר החורף הקפוא אחרי שבוע אחד, הכנסותיו הכוללות, 36 מיליון דולר, הן פחות ממה שעשה הסרט הראשון בסופ"ש הראשון שלו. 'מכושפת' עזב גם הוא את העשיריה, עם הכנסות נחמדות של 119 מיליון דולר. עד מאה ועשרים.

בשבוע הבא אנחנו עדיין באשפתות. ייצאו 'First Sunday', קומדיה שחורה עם אייס קיוב, 'הפיראטים שלא עושים כלום' – סרט אנימציה ממוחשבת בכיכובם של ירקות, ואיך אפשר בלי, 'In the Name of the King', סרטו של הבמאי הנערץ אווי בול.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. National Treasure: Book of Secrets – 20.2 (171.0)
2. I Am Legend – 16.3 (228.6)
3. Juno – 16.2 (52.0)
4. Alvin and the Chipmunks – 16.0 (176.6)
5. One Missed Call – 13.5 (13.5)
6. Charlie Wilson's War – 8.2 (52.6)
7. P.S. I Love You – 8.0 (39.4)
8. The Water Horse – 6.3 (30.9)
9. Sweeney Todd – 5.4 (38.5)
10. Atonement – 5.1 (19.2)