דו"ח קופות שבורות – 6.9.2009

כיוון ששום דבר מאוד מעניין לא קרה בקופות בארה"ב השבוע (וזה לא מפתיע – זה תמיד ככה בתחילת ספטמבר), בואו נדבר רגע על ישראל. נתוני הקופות שמגיעים אלינו מהארץ מאוד חלקיים – מסיבות שאינן ברורות עד היום – ולכן קשה לדעת, למשל, איפה יושב 'סיפור גדול' ברשימת הסרטים הקופתיים של הקיץ. אומרים שהוא הגיע ל-150 אלף צופים – אבל לא אומרים כמה זה ביחס לאחרים. ובכל זאת, הנתונים כן מספיקים כדי לקבוע מה אנשים רואים בקולנוע בחודשי הקיץ.

והתשובה היא: סרטי ילדים, ורק סרטי ילדים. הסרט המכניס ביותר של הקיץ בישראל היה 'עידן הקרח 3', עם הכנסות של 3.4 מיליון דולר בישראל (שהם 300 אלף צופים ומשהו). לא מאוד רחוק מאחוריו נמצא 'למעלה', שנמצא במקום הראשון חמישה שבועות רצופים לפחות, עם 2.8 מיליון דולר, וייתכן שעד סוף תקופת החגים הוא יעקוף את 'עידן הקרח'. זה קרב של שני סרטי אנימציה ממוחשבת לכל המשפחה בתלת מימד, ואף סרט אחר לא מתקרב אליהם. מס' 3 ברשימה הוא 'הארי פוטר והנסיך חצוי הדם' עם כ-2 מיליון דולר. 'ההצעה', 'ברונו', 'הנגאובר' (למרות השם) ו'מלאכים ושדים' הגיעו למעל מיליון דולר. ובכן, זה הקיץ שלנו: ילדים, קומדיות ואיילת זורר.

מה עם סרטי הפעלולים שתמיד מפצחים את הקופות בחו"ל? בארץ בקושי סופרים אותם. 'רובוטריקים 2', הסרט המכניס של השנה בארה"ב ואחד הסרטים המצליחים של השנה בכלל, הכניס בארץ 872 אלף דולר (100 אלף צופים, גיב אור טייק). וזה עוד מכובד יחסית, ולא נובע מטעמו האנין של הישראלי המצוי. 'סטארטרק', להיט ענק בארה"ב, שנחשב לאחד מסרטי הקיץ היותר משובחים שיצאו השנה, גרר לאולמות 25 אלף איש בקושי; 'שליחות קטלנית 4' – פחות מ-60 אלף. גם 'וולברין'. ואני לא הולך אפילו לדבר על 'השומרים', אבל בואו נגיד ככה: הוא עשה פחות מחצי מ'שוב בן 17'.

זה לא שכל אלה היו סרטי איכות מדהימים, וחוסר ההצלחה היחסי שלהם לא מעיד על הידרדרות הנוער, או משהו. אבל אלה הסרטים מהסוג שברוב העולם מניע את הגלגלים של מכונת הבלוקבאסטרים, אלה שמושכים את הקהל העיקרי של הסרטים – טינאייג'רים, נוער, צעירים. בארץ, כפי שהקיץ הזה הוכיח שוב, מי שהולך לקולנוע הם הורים לילדים, או מבוגרים. כשהנוער כבר יוצא עם החבר'ה לסרט לא מעניינים אותו פעלולים-שמעלולים, הוא רוצה רק לצחוק. וזה בסדר – אז יש לנו טעם שונה, אף אחד לא מת מזה – אבל לעובדה שהבלוקבאסטרים הגדולים ביותר פשוט לא עובדים אצלנו יש קשר לעובדה שבתי קולנוע ואתרי קולנוע נסגרים באופן סדרתי ומוחלפים בחנויות בגדים.

בארה"ב, סוף השבוע הראשון של ספטמבר התנהג כצפוי, כלומר הביא איתו סרטים איומים והיה אחד השבועות החלשים של השנה מבחינה קופתית. כל כך חלש, שסרט אימה נשאר במקום הראשון שבוע שני ברציפות. סרטי אימה תמיד נופלים בסוף השבוע השני ונופלים חזק, ו'יעד סופי 4' לא היה יוצא דופן – הוא איבד 55% מהכנסותיו בשבוע שעבר והשיג 12 מיליון דולר בלבד השבוע, אבל זה הספיק לו כדי להחזיק במקום הראשון. סרט האימה השני של השבוע שעבר, 'האלווין 2' נפל עוד יותר – 65% – מה שמיקם אותו במקום השישי. 'ממזרים חסרי כבוד' נשאר במקום השני, ורק בשלישי התחילו להופיע הסרטים החדשים השבוע.

הראשון ביניהם הוא 'All About Steve'. המושג "קומדיה רומנטית עם סנדרה בולוק" עשה קאמבק הקיץ הזה, עם 'ההצעה' המצליח מאוד (ולא רק בארץ: בארה"ב הוא הגיע כבר ל-160 מיליון דולר). אבל זה לא אומר שהקהל הפך פתאום למעריץ מושבע של קרעס"בות ומוכן לבלוע כל אחת כזאת. על פי הביקורות, 'הכל אודות סטיב' הוא לא פחות מאחד הסרטים הגרועים של השנה, בין השאר משום שסנדרה בולוק מגלמת דמות בלתי נסבלת לחלוטין. לטעמי האישי התיאור הזה מתאים לרוב גיבורות הקומדיות הרומנטיות, בין אם משתתפת בהן סנדרה בולוק או לא, כך שהסטנדרטים ממילא נמוכים מאוד. הסרט הכניס 11 מיליון דולר.

למרבה המזל 'הכל אודות סטיב' לא צפוי לנחות בארץ, מה שלא נכון לגבי 'גיימר', שבמקום הרביעי, עם 9 מיליון דולר, ושזכה לביקורות לא טובות בהרבה מאלה של סנדרה בולוק. ג'רארד באטלר מגלם גלדיאטור בעל כרחו, שגופו נשלט על ידי שחקן במשחק FPS שמשוחק על אנשים אמיתיים, ויוצא לחפש מי שולט בו. זוג הבמאים והתסריטאים ביימו גם את שני סרטי 'קראנק', שנחשבו למאוד מבדרים בתחומם הטראשי, אבל 'גיימר' הוא לא יותר משטות אלימה מלאה רעש וצלצולים, על פי הביקורות הלא מפתיעות.

אל המקום העשירי בלבד, עם כ-5 מיליון דולר, הגיע 'Extract', קומדית מקום-העבודה החדשה של מייק ג'אדג'. ואמנם זה לא הרבה, אבל זה הרבה יותר טוב ממה שהשיג 'אידיוקרטיה', שיצא בשבוע המקביל לפני שלוש שנים בהפצה מינימלית ובלי שום פרסום, כשהמפיצים שלו משאירים את מעמד החצי-קאלט שלו ל-DVD בלבד. כמה צפוי, דווקא הסרט הזה (שמשתתפים בו ג'ייסון בייטמן, מילה קוניס ובן אפלק, בין השאר) נחשב לטוב שבסרטי השבוע, גם אם הוא לא מבריק כמו 'Office Space' שאותו הוא מנסה לשחזר. הסיכויים לראות אותו בארץ אפסיים.

נקודות ציון השבוע: 'רובוטריקים 2', סרט המד"ב המטומטם של הקיץ, חצה את קו 400 מיליון הדולר הכנסות בארה"ב. הוא מצטרף לשמונה סרטים בלבד שעשו זאת עד היום, הידועים גם כשמונת הסרטים המצליחים בכל הזמנים בארה"ב. בטבלת כל הזמנים של העולם כולו הוא מדורג במקום ה-19. בינתיים, 'District 9', סרט המד"ב האינטליגנטי של הקיץ (או לפחות ככה אומרים), עבר את קו ה-100 מיליון, מה שלא מקנה לו שום מקום מרשים ברשימת שיאים כלשהי, אבל עדיין מאוד מכובד ועולה על הציפיות.

השבוע הבא לא צפוי להיות הרבה יותר טוב מבחינה קופתית, אבל לפחות אפשר לקוות לסרטים מעניינים: '9', סרט האנימציה המסקרן, יצא, ואיתו המותחן השלגי 'WhiteOut', סרט האימה 'Sorority Row', וסרט חדש של טיילר פרי.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Final Destination – 12.3 (47.5)
2. Inglourious Basters – 11.7 (91.9)
3. All About Steve – 11.2 (11.2)
4. Gamer – 9.1 (9.1)
5. District 9 – 7.1 (101.4)
6. Halloween II – 5.7 (25.8)
7. Julie and Julia – 5.3 (78.9)
8. G.I. Joe: The Rise of Cobra – 5.2 (139.5)
9. Extract – 4.4 (4.4)
10. The Time Traveler's Wife – 4.3 (54.7)