דו"ח קופות שבורות – 7.10.2001

אני רעבה.
לא, אל תסתכלו עלי ככה.
אני לא סתם מקטרת. הפעם
זה רציני. מקרה חירום, אפילו.
החג השני נחת עלי בהפתעה
ולא הספקתי למלא את
המקרר והארונות ולהתכונן כמו שצריך. לא שיש לי משהו נגד פסטה ואורז, אבל אתם יודעים – צריך לגוון מידי פעם.

אתה שם שיושב מול המקלדת – אני יודעת מה אתה הולך לשאול: לא, אין לזה פואנטה. הרטינות שלי על אוכל לא מובילות לשום מקום. מקסימום למקרר. אבל בטח שאני לא אנסה לקשר את זה בכוח למה שקורה בארה"ב, עם איזו מטאפורה עקומה כמו "הו, והשבוע, לא רק שבקולנועים היו הרבה דברים לנעוץ בהם את השיניים, זה גם היה מגוון: 4 סרטים חדשים יצאו, כל אחד מהם מז'אנר אחר". שום סיכוי שתשמעו את זה. אני רצינית.

אז השבוע יצאו 4 סרטים חדשים (לא תכריחו אותי! No way!), שעשו דווקא קופה יפה.
את המקום הראשון (24.2 מיליון) לקח 'Training Day', שהוא איזו דרמה נוקבת המתרכזת בצמד שוטרים בלוס אנג'לס (אחד וותיק ואחד חדש, אלא מה. אפשר לחשוב שאין אף זוג שוטרים נורמלי בכל העולם), על רקע מלחמתם בסוחרי סמים. בניגוד להרבה סרטים אחרים – הפעם דווקא טוענים שזה נראה ריאליסטי. טוב, זה פשוט: זה בגלל שמורגן פרימן לא משחק שם, אז אף אחד לא יודע איך לפצח קודים של מחשב. אלו שכן משחקים בשוטרים וגנבים הם אית'ן הוק, דנזל וושינגטון וסנופ דוגי דוג. הביקורות דווקא די חיוביות, ואף אחד לא שוכח לציין את המשחק של דנזל וושינגטון ("צריך לראות בשביל להאמין"! לא, זה דווקא אני המצאתי), ועד כמה הוא ראוי לאוסקר.
אגב, הסרט הזה אמור היה לצאת בכלל בחודש שעבר אלא ש"משום מה" הפצתו נדחתה. נו יופי – לא רק שחותכים מהסרטים את כל מה שמזכיר את ניו-יורק, עכשיו גם נטפלו ללוס אנג'לס? מה יהיה?

המקום השני שמור ל'סרנדיפיטי', קומדיה רומנטית על איזה מישהי (קייט משהו – נדמה לי בקינסייל – ההיא מ'פרל הארבור' שהיא לא ליב טיילר) שפוגשת מישהו (ג'ון קיוזאק), ואפילו נותנת לו את הטלפון שלה. אלא שהרוח מעיפה את הנייר, והטמבלית ההיא מחליטה ש"הגורל קבע שזה לא ילך בינינו". מאז הוא מחפש אותה כדי להוכיח שהיא טעתה. נשים, אני אומרת לכם… טיפת היגיון אין להן.

ועוד על היגיון: 'Joy Ride', מותחן אימה לבני הנעורים הוא סרט שיכול ללמד אותנו כמה שיעורים חשובים: במהלך חופשתו הראשונה מהקולג' (למה באמת לא עושים סרטים על חופשת הקולג' של מסיימי השנה השנייה? מה הם – עז?), נוסע נער צעיר, תמים ויפה מבט על מנת לאסוף את חברתו, ובדרכו הוא עוצר כדי לעזור לאחיו. אלא מה – זה גורם לו להסתבך עם נהג משאית שרוצה לנקום באח (ואני בטוחה שיש לו סיבה טובה. לא שאכפת לי אם הוא ירצה לנקום בו ללא סיבה בכלל, אבל אתם יודעים…). הלקח שאנו לומדים הוא שאסור לעזור לזולת ובטח שלא להיות טובים. מצד שני, הלקח "לא להיות טובים" אינו חל על המפיקים – רצוי היה לו הם היו עושים סרט טוב יותר – לא משהו שיציב אותם מדשדשים מראש במקום החמישי עם 7.4 מיליון.

במקום השישי נמצאת הקומדיה לילדים 'Max Keeble's Big Move': מקס הוא חננה קטן שכולם נטפלים אליו בביה"ס ומציקים לו. כשמשפחתו אמורה לעבור לעיר אחרת הוא מחליט להתנקם בכל הילדים שהציקו לו עד כה. אלא שפתאום המעבר הזה מתבטל ומקס נשאר תקוע בביה"ס עם הרבה בריונים שכבר ממש לא אוהבים אותו…
צעד קטן למקס – ו-5.6 מיליון דולר לאולפנים.

לאט לאט מתנקה הטבלה מסרטים ישנים שנשארו בה עוד מלפני "החורף" (נו, התקופה ההיא שרז כתב עליה מאמר). השורדים הנוכחיים הם שניים: 'The Others' (מקום תשיעי, שבוע תשיעי בטבלה) שמנסה בעור שיניו להגיע לקו 100 המיליון – וכנראה לא יצליח, ו'שעת שיא 2' (מקום עשירי, שבוע עשירי בטבלה) שעשה עד כה 220 מיליון ג'ובות (או שמא אומרים סטיפה? עזבו, לא מצחיק).

בשבוע הבא יעלו ויבואו 'קורקי רומנו' (עוד פליט 'מוצ"ש בשידור חי' שעושה סרט); 'קוף הברזל' (לא קשור ל'נשר הברזל') שאם תשאלו אותי – הוא בכלל יתברר כאחיו של דן: מר ק. ברזל; ו'Bandits' ('שודדים') עם בילי בוב ת'ורנטון, קייט משהו – נדמה לי בלאנשט – ההיא מ'אליזבת' שגם היא לא ליב טיילר, וברוסי וויליס הכפרה.

ואני? אל תדאגו לי. אני מכרסמת טבעול קפוא.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Training Day – 24.2 (24.2)
2. Serendipity – 14.0 (14.0)
3. Don't Say a Word – 10.0 (32.2)
4. Zoolander – 9.8 (28.7)
5. Joy Ride – 7.4 (7.4)
6. Max Keeble's Big Move – 5.6 (5.6)
7. Hearts in Atlantis – 5.4 (16.8)
8. Hardball – 3.7 (30.8)
9. The Others – 3.0 (90.7)
10. Rush Hour 2 – 1.8 (221.6)