דו"ח קופות שבורות – 7.5.2006

טום קרוז מדלג מעל השבר הסורי-אפריקאישלום וברוכים הבאים לקיץ. עונת סרטי הענק, הקופות המתרסקות, השיאים הנשברים ובלה בלה בלה. בחודשים הקרובים יצאו הסרטים הגדולים ביותר של השנה, שסכום ההימור (התקציב) שהושקע בכל אחד מהם הוא הגדול ביותר וגם התוצאה אמורה להיות הגדולה ביותר, ולכן גם מעניין יותר לנסות לנחש מראש מה גובה ההכנסות שישיג כל אחד מהם. הסרט שפותח את העונה השנה הוא 'משימה בלתי אפשרית 3'. מקרב כל המומחים, הנחשנים, המעוננים והקוראים בקפה, היו שהלכו על פתיחת ענק של 80 מיליון פלוס, השמרנים הימרו על 60-70, והיו אפילו פסימים שהלכו על 50 וקצת. כולם טעו. אבל זאת לא חכמה לטעות כשאתה מהמר על מספר אחד עם שתי ספרות אחרי הנקודה. מבצע מרשים באמת הוא לקחת טווח בטחון של 60 מיליון דולר – ובכל זאת לטעות. טעות בסדר גודל כזה נשמעת כמו משימה בלתי אפשרית, אבל היה אחד, ר. פיש, מאתר ישראלי כלשהו, שהצליח במשימה. לפני כשבוע הוא אמר, וזה ציטוט: "כל מספר בין 50 ל-110 הוא אפשרי". אבל אנחנו כמובן לא עוסקים כאן באפשרי אלא בבלתי אפשרי, וכך, 'משימה בלתי אפשרית 3' הכניס בסוף השבוע הראשון שלו 47.7 מיליון דולר.

אז נכון שבמונחים אובייקטיביים מדובר בסכום די גדול, אבל לא למספר הזה פילל טום קרוז, שלא לדבר על מפיקי הסרט. רגע של פרופורציות: 'משימה בלתי אפשרית 2', שיצא בשנת 2000, הכניס 58 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון. הפתיחה של הסרט הראשון בסדרה היתה אמנם קטנה יותר (45 מיליון דולר), אבל זה היה לפני עשר שנים, ואם מכניסים למשוואה גם את התייקרות הכרטיסים מאז, 45 המיליון של אז שווים בערך 67 מיליון של היום. אפילו סרטי מרגלים מיוחסים הרבה פחות, כמו 'מר וגב' סמית' (51) או 'זהות במלכודת' (52), פתחו עם סכומים גדולים יותר. ל'משימה 3' היה את כל מה שבלוקבאסטר יכול לרצות: הפצה סופר-רחבה (הרביעית בגודלה אי פעם. למעשה, הסרט הוקרן ביותר מ-4,000 אולמות ברחבי ארה"ב), מסע פרסום מסיבי, ביקורות טובות במידה מפתיעה, והכי חשוב – כוכב שנחשב לגדול בעולם, עד לא מזמן.

כאן, כנראה, הגענו לבעיה האמיתית. טום קרוז. מי שנמאס לו לשמוע עליו ועל השטויות שלו, ירים את ידו. מי שלא, שילך לראות את הסרט. לסרטי 'משימה בלתי אפשרית' אנשים הולכים כדי לראות את טום קרוז. אבל אם לאותם אנשים כבר יצא מהאף כל הדיבורים על חיי הנישואין של קרוז, ההטפות הדתיות המגוחכות שלו, קפיצות הספה שלו, האולטרסאונד שלו ובתו המסכנה בעלת השם האידיוטי (לא, טום, המשמעות של המילה "סורי" בעברית היא לא "נסיכה" אלא "לכי מפה") – לא כל כך סביר שהם יוציאו מכיסם עוד צרור דולרים כדי לצפות בטום קרוז במשך עוד שעתיים. בפעם הבאה שמישהו יגיד לי ש"אין כזה דבר כמו פרסום רע", יש לי ארבע מילים להגיד לו: משימה. בלתי. אפשרית. שלוש.

'משימה 3' היה סרט מאוד יקר: התקציב שלו מוערך בין 150 ל-200 מיליון דולר, תלוי למי מאמינים, ואחוזים נכבדים מההכנסות יסורו לכיסו של ט. קרוז עצמו. הסיכוי של הסרט לכסות את ההוצאות בארה"ב בלבד קלוש; אבל אם מוסיפים את ההכנסות בכל העולם, סביר להניח שאף אחד לא יפשוט בגללו את הרגל. הסרט יצא במקביל במקומות רבים בעולם, כולל אצלנו; ובעוד בארה"ב, כאמור, הוא אכזב ובגדול, הוא הכניס במהלך אותו סוף שבוע 70 מיליון דולר מחוצה לה.

שני סרטים חדשים העזו לצאת נגד מה שהיה אמור להיות מוחץ-הקופות של קרוז, ולמרות שהתחרות לא היתה כל כך חד צדדית, שניהם לא הצליחו במיוחד. לגבי הראשון שבהם, עצם קיומו של הסרט הוא, בעיני לפחות, פלאי. 'An American Haunting' הוא סרטו השני של הבמאי קורטני סולומון. ובהתחשב בעובדה שסרטו הראשון של הבמאי קורטני סולומון היה 'מבוכים ודרקונים' – הזוכה בפרס הדג המלוח לסרט הגרוע ביותר לשנת 2000 – לגמרי לא ברור לי מי נתן לו לביים סרט שני. עוד יותר לא ברור לי איך שחקנים מכובדים כמו דונלד סאת'רלנד וסיסי ספייסק הסכימו לשחק בו. זהו אחד מאותם סרטי אימה שמתהדרים בכותרת "מבוסס על סיפור אמיתי", ומתכוונים שהרעיון הבסיסי של התסריט קיבל בחלקו את ההשראה ממשהו שהיה כתוב פעם בעיתון. הפעם הסיפור התרחש בשנת 1818 ועירב רוח רפאים עצבנית שהציקה למשפחה תמימה, והתנכלה במיוחד לבתם הקטנה. הביקורות, למרבה ההפתעה, השוק והזעזוע, טוענות שהסרט – תתכוננו להלם, שלא תגידו שלא הזהרתי אתכם – לא טוב. כלומר, ממש לא מאוד מוצלח. ניתן אפילו להרחיק ולומר שהוא גרוע. וגם ממחזר קלישאות, מטופש, מופרך ולא מפחיד. אפשר כמעט לחשוב שהבמאי של 'מבוכים ודרקונים' הוא לא במאי כל כך טוב. מי היה מאמין.

עוד סרט לא מוצלח, וכשלון בקנה מידה אחר לגמרי, הוא 'Hoot'. זהו סרט מהז'אנר של "ילדים מצילים חיות נדירות". שלושה ילדים אמיצים מתגייסים לעזרת הינשופים המתחפרים, סוג של ינשוף שדפק ת'ראש בהודו וחושב שהוא קיפוד, כנראה. אנשי עסקים רעי לב רוצים להרוס את אדמת המחיה של הינשופים האלה ולבנות עליה מסעדת פנקייקים. יש אנשים שאין להם שום רגישות לינשופים קיפודיים. העלילה הסטנדרטית לא עשתה הרבה רושם על המבקרים, שנתנו לסרט "בסדר כזה" במקרה הטוב, ועוד יותר לא הרשימה את הקהל. 'Hoot' נמצא במקום העשירי השבוע, עם 3.4 מיליון דולר. זה לא היה כל כך נורא אלמלא, כמו 'משימה בלתי אפשרית 3', הסרט הופץ במספר מוגזם לחלוטין של בתי קולנוע. רבותי, יש לנו שיא עולמי חדש: ממוצע ההכנסות של הסרט לאולם הוא הנמוך ביותר אי פעם לסרט שמוצג במעל 3,000 אולמות.

בין לבין, רוב סרטי השבוע שעבר ירדו בחדות. זה היה צפוי לגבי 'Stick It', אבל קצת פחות צפוי לגבי סרט ה-9/11 'יונייטד 93', שהכנסותיו צנחו ב-53%. 'RV' (או בעברית, 'משפחה על גלגלים') עם רובין וויליאמס, ירד למקום השני תוך ירידה סבירה של 33% בהכנסותיו.

שובר הקופות הפוטנציאלי של השבוע הבא הוא 'פוסידון', הרימייק של סרט האסונות הימי 'הרפתקה בפוסידון'. ההבטחה לפעלולים מרשימים בוודאי תביא אנשים לקולנוע, אבל הציפיות מהסרט לא מרקיעות שחקים. אני מהמר על פתיחה של בין 15 ל-75 מיליון, אבל ייתכן שאני טועה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Mission: Impossible III – 47.7 (47.7)
2. RV – 11.0 (30.9)
3. An American Haunting – 5.8 (5.8)
4. Stick It – 5.5 (17.9)
5. United 93 – 5.3 (20.2)
6. Ice Age: The Meltdown – 4.2 (183.4)
7. Silent Hill – 4.0 (40.9)
8. Scary Movie 4 – 3.7 (83.6)
9. Akeelah and the Bee – 3.4 (10.6)
10. Hoot – 3.4 (3.4)