דו"ח קופות שבורות – 7.7.2008

זה היה 4 ביולי מתוח בבית משפחת סמית. לסמיתים יש מסורת משפחתית: מדי שנה הם חוגגים את יום העצמאות האמריקאי בפיקניק משפחתי ואז בצפיה בסרט החדש של אבא, ובעקבותיו העשרת חשבון הבנק הזוגי בעוד אי אלו מיליוני דולרים. השנה החגיגה כללה את כל המשפחה: בצמוד לסרט החדש של אבא וויל, 'הנקוק', הוקרן הטריילר ל'היום שבו הארץ עמדה מלכת', שבו מככב, למשך מספר שוטים, הבן ג'יידן. אחר כך כולם הלכו לראות את 'קיט קיטרדג", שבו משתתפת הבת, ווילו סמית' בת ה-7, אמנם רק בתפקיד משנה, אבל זו התחלה. ייתכן שהם אפילו הספיקו לתפוס איתו גם את הטריילר ל'מדגסקר_2' עם אמא ג'אדה בתפקיד ההיפופוטמית. השמחה היתה גדולה, ובכל זאת נדמה שמשהו העיב עליה. לפני השינה שאלה ווילו הקטנה בלחש את אמא היפופוטם, "אמא, למה הסרט של אבא הכניס פי 18.3 יותר מהסרט שלי?"

"אין מה לעשות, ילדתי, אבא הוא מוקד המשיכה הקופתי מספר אחת בעולם," אמרה אמא. "אולי כשתגדלי גם את תהיי".

"אבל הסרט שלו היה פגום!" מחתה ווילו בעיניים נוצצות. "התסריט לא השכיל להביא לידי ביטוי את המתחים הגזעיים והחברתיים שהקונספט הבטיח, והמערכה השלישית היתה מנותקת מכל הקשר ורצופה בפתרונות דאוס אקס מאכינה!"

"החיים," אמרה אמא, "קשים".

'הנקוק' בכיכובו של וויל סמית יצא לאקרנים השבוע, וכצפוי השתלט על הקופות. בגלל הסופ"ש החגיגי, הסרט הופץ באופן לא שגרתי: הוא הוקרן בהצגות לילה בלבד כבר ביום שלישי (שבו הוא הכניס 6.8 מיליון דולר), ונכנס לקצב רציני בימים רביעי-חמישי (17 מיליון דולר ליום). בסוף השבוע הוא הכניס 66 מיליון דולר, מה שהביא אותו להכנסות כוללות של 107 מיליון דולר תוך חמישה ימים וחצי.

זה לא מעט. אבל האמת היא שבסטנדרטים של וויל סמית, זה גם לא הרבה. הסרט לא פוגע ברקורד הקופתי המדהים של סמית – זה הסרט השמיני ברציפות בכיכובו שמכניס מעל 100 מיליון דולר, הישג ששום שחקן אחר בעולם לא מתקרב אליו. אבל אחרי שסמית הוכיח שהוא מושך בקלות מיליונים בכל ז'אנר ובכל עונה, אפשר היה לצפות שכשהוא חוזר לז'אנר שבו הפך לראשונה לכוכב ענק – קומדיות אקשן – ולתאריך ההפצה שבו פוצץ קופות שוב ושוב, ה-4 ביולי, הוא יביא אותה בריסוק-קופות אמיתי. במקום זה, 'הנקוק' סתם מצליח. הפתיחה שלו גדולה פחות משל 'אני האגדה' (77 מיליון), שיצא בחורף ונראה כמו סרט הרבה פחות ידידותי לצופה המשפחתי. יכול להיות שככה נראה היום כשלון אצל וויל סמית: לעשות רק המון המון כסף, ולא המון המון המון.

'הנקוק', שיצא במקביל גם בארץ, הוא עיבוד של עיבוד של עיבוד של עיבוד של תסריט שנקרא במקור 'Tonight, He Comes' (וכפל המשמעות בכלל לא מקרי כאן), והחליף ידיים בין במאים ומפיקים כבר הרבה שנים. סמית הוא הנקוק, איש בעל כוחות-על שמתכוון לטוב, אבל גורם בעיקר לצרות ולנזק, עד שהוא עובר שיפוץ תדמית בסיוע יחצ"ן (ג'ייסון בייטמן) ואשתו (שרליז ת'רון). הביקורות על הסרט היו מעורבות עם נטיה לצד השלילי של המעורבות. כאילו שהביקורות משנות.

הסרט השני שהגיע השבוע להפצה רחבה, אחרי שבועיים שבהם הוקרן באופן מצומצם, הוא 'Kit Kittredge: An American Girl', עם אביגייל ברסלין בתפקיד הילדה-שנמצאת-בכל-סרט התורנית, והסמיתית הקטנה. הסרט מבוסס על סדרת בובות – כלומר, 'בראץ' עם פטריוטיות אמריקאית – ולכן זה מאוד מפתיע שהוא מקבל דווקא ביקורות טובות. כמו ילדות בכל הדורות, קיט קיטרדג' וחברותיה, שחיות בתקופת השפל הכלכלי (לא זה שעכשיו, זה של שנות השלושים של המאה הקודמת) פותרות תעלומה בלשית. אבל ילדות קטנות לא מספיק מתעניינות בזה, מתברר. הסרט הכניס סכום מאוד לא ראוי לציון של 3.6 מיליון דולר בלבד, והגיע רק למקום השמיני השבוע. ובכל זאת, עם תקציב הפקה צנוע של כ-10 מיליון דולר וחיי DVD ארוכים, זאת לא אכזבה גדולה מדי.

ה-4 ביולי הוא "אנטי-חג" מבחינת ההכנסות בבתי הקולנוע: רוב האנשים מעדיפים לראות בו זיקוקים ולא סרטים. כשה-4 ביולי נופל על יום חול, זה לא משנה הרבה מבחינה קופתית. הפעם הוא חל בסוף השבוע, וזה גרם לפגיעה בהכנסות הסרטים ביום שישי, ולירידות שעשויות להיות קצת גדולות מהרגיל לסרטים הותיקים. כל זה לא בא לתרץ את זה שצמד סרטי ה-W המצליחים של השבוע שעבר צנח השבוע. 'וול-E' אמנם ממשיך להיות הסרט הכי אהוד על המבקרים ובסקרי דעת קהל השנה, אבל הכנסותיו ירדו ב-47% מהשבוע שעבר, ירידה לא קטנה עבור סרט אנימציה. זה לא אומר שיש לפיקסאר ודיסני על מה להתלונן, כשהכנסות הסרט הכוללות הגיעו כבר ל-128 מיליון דולר, אבל הוא היה יכול לקחת דוגמה מ'קונג פו פנדה', שירד השבוע ב-36% בלבד. הפנדה רשם לעצמו ציון דרך יפה השבוע: עם הכנסות כוללות של 193 מיליון דולר, הוא עקף (או יעקוף מחר) את 'מדגסקר' והפך לסרט האנימציה המצליח ביותר של דרימוורקס, מחוץ לסדרת 'שרק'.

'מבוקש' ששייך לז'אנר שנוטה לנפילות מהירות (וליריות תוך כדי קפיצה), צנח בחדות – 60%.

עדכון ממרוץ אינדי ואיירון: ההפרש ממשיך להצטמצם משבוע לשבוע, ועומד עכשיו על פחות מ-6 מיליון לטובת איירון מן (312:307). זה עוד ייגמר בפוטו-פיניש, או ש'האביר האפל' בסופו של דבר יגיח ויעקוף את שניהם בסיבוב. אבל עוד שבועיים למועד.

בשבוע הבא, 'הלבוי 2' האדום והחביב, 'מסע אל בטן האדמה' שמתהדר באפקטי תלת-מימד, ו'לפגוש את דייב' עם ספינת חלל רובוטית שנראית כמו אדי מרפי.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Hancock – 66.0 (66.0)
2. Wall-E – 33.4 (128.1)
3. Wanted – 20.6 (90.8)
4. Get Smart – 11.1 (98.1)
5. Kung Fu Panda – 7.5 (193.4)
6. The Incredible Hulk – 5.0 (124.9)
7. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 3.9 (306.6)
8. Kit Kittredge: An American Girl – 3.6 (6.1)
9. Sex and the City – 2.3 (144.9)
10. You Don't Mess with the Zohan – 2.0 (94.8)