דו"ח קופות שבורות – 8.10.2006

שני סרטים מתחרים על המקום הראשון. אחד מהם עמוס כוכבים, בוים על ידי במאי מוערך ביותר וזוכה לביקורות מהללות. השני הוא זבלון אימה עם צוות אלמוני. איזה סרט יגיע ראשון?

הא. טעיתם.

בפעם הראשונה מזה אני לא יודע כמה זמן, הקהל והביקורות בארה"ב מסכימים. אל המקום הראשון, עם 27 מיליון דולר, הגיע 'The Departed', ובעברית 'השתולים' (אצלנו ב-30 בנובמבר), סרטו של מרטין סקורסזה. סקורסזה הלך הפעם על בטוח: הסרט הוא רימייק לסרט ההונג-קונגי 'דרך ללא מוצא', שנחשב למשובח בפני עצמו, ושובצו בו לאונרדו דיקפריו, מאט דיימון, ג'ק ניקולסון (בסרטו הראשון מאז 'באהבה אין חוקים', לפני שלוש שנים), וקצת יותר ברקע – גם אלק בולדווין, מארק וואלברג ומרטין שין. מאסה כזאת של פוטנציאל היתה יכולה להפוך רק להצלחה גדולה או לכישלון מפואר, ועל פי כל התגובות עד כה, מדובר באפשרות הראשונה.

נקודת המוצא של הסרט: בבוסטון, המשטרה והמאפיה האירית (בראשון ג'ק ניקולסון, כמובן) הם כוחות יריבים שווים פחות או יותר, כשכל אחד מהם נלחם בשני בכל הכלים שעומדים לרשותו. שוטר (מאט דיימון) נשלח כחפרפרת אל המאפיה, ובינתיים מאפיונר צעיר (לאונרדו) עושה את אותו הדבר, אבל הפוך – ומסתנן למשטרה. ומכאן העסק הולך ומסתבך: הסרט הוא ארוך, מפותל, אלים, ובאופן בלתי צפוי, גם מצחיק.

מבקרים אמריקאים תמיד אוהבים את סקורסזה: כל הסרטים שלו, אפילו אלה הטובים פחות (כמו 'כנופיות ניו יורק') מתקבלים באהדה אצל רובם. אבל במקרה של 'השתולים' המבקרים יוצאים מגדרם עוד יותר מהרגיל. גם השחקנים מקבלים כולם תשבחות, בעיקר לאונרדו דיקפריו, שכנראה יודע מה הוא עושה כשהוא ממשיך לעבוד עם סקורסזה בסרט אחרי סרט. בקיצור, כזאת אקסטזה ביקורתית לא ראינו מזמן. כאן היה המקום שבו הייתי מתחיל לדבר על סיכוייו של 'השתולים' באוסקר, שנראים כרגע מצוינים; אבל להזכיר את האוסקר בקרבתו של מרטין סקורסזה זה כמו לדבר עם בני משפחתו של סטיב אירווין ז"ל על דגים. סקורסזה הוא השמעון פרס של האוסקר, כזה שנדמה שיכול להפסיד גם אם הוא המועמד היחידי. שקוף שנראה את 'השתולים' מועמד בכמה וכמה קטגוריות, אבל מעכשיו ועד לסוף פברואר סקורסזה בטח יימצא דרך להפסיד גם הפעם.

במקום השני, כאמור, אנחנו יורדים מהרקיע השביעי של המבקרים אל מעמקי הגיהינום. 'המנסרים מטקסס: ההתחלה' הוא פרק נוסף בסדרת הסרטים שגרמה יותר נזק לתדמיתה של מדינת טקסס מכל דבר אחר, פרט לג'ורג' בוש. זהו סרט אימה אופייני מכל בחינה, כזה שמבקרים מתעבים, ושפותח עם 20 מיליון דולר פלוס מינוס – כמו 'הוסטל', 'כשזר מצלצל', 'סיילנט היל' ועוד המון כאלה. כפי שאפשר לנחש משמו, 'ההתחלה' הוא פריקוול – לא ל'המנסרים מטקסס' המקורי משנת 1974, אלא לרימייק שיצא לפני שלוש שנים. הסרט הקודם – כלומר, הבא – כלומר, הרימייק המקורי – לא משנה, אתם יודעים למה אני מתכוון – עשה 28 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו, כך שהכנסות הפריקוול מאכזבות מעט; ומצד שני, כמו מרבית סרטי האימה, הוא הופק בזול (16 מיליון) ולכן כבר אחרי סוף שבוע אחד הוא יכול להיחשב לסרט רווחי, ואפשר להתחיל לצפות לסרט נוסף בסדרה ('המנסרים מטקסס: הקטע שקצת אחרי ההתחלה אבל לפני האמצע') תוך שנתיים-שלוש. ב-DVD, כמובן. הסרט הקודם לא הגיע לבתי הקולנוע בארץ, ואפשר לנחש שגורל הפריקוול יהיה דומה.

אל המקום הרביעי הגיע 'Employee of the Month', סיפור מאבקם העיקש וחסר הפשרות של שני עובדים בסופרמרקט על התואר "עובד החודש". וכן, זו קומדיה. זהו גם התפקיד הראשי הראשון של דיין קוק (באנגלית: טבח דני), שעד עכשיו היה קשה להגדיר בתור שחקן קולנוע. עד היום הוא הופיע בהרבה סרטים, אבל רק בתפקידי משנה, ובכל זאת הוא ידוע בעיקר בזכות מופעי הסטנד-אפ שלו והופעותיו בתכניות אירוח. גם אדם סנדלר התחיל ככה. לקוק יש מספיק מעריצים כדי להביא את הסרט בכיכובו ל-11.8 מיליון דולר, כי סיבה אחרת לראות את הסרט אין.

'חברים על הכוונת' פינה את המקום הראשון בצורה אופיינית לסרטי אנימציה: לאט ובחגיגיות. כשהוא מוכיח שסרטי אנימציה עושים כסף בין אם הם טובים או גרועים, אם רק אין להם יותר מדי תחרות, הסרט איבד רק 32% מהכנסותיו השבוע, ונחת במקום השלישי. 'המגן', במקום החמישי, ספג נפילה משמעותית יותר של 46%. 'גקאס', במקום השישי, ממשיך ליפול מהר (56%) ובכל זאת הכניס כבר 63 מיליון דולר, בלי ספק הרבה עבור סרט על אנשים שמשחקים בקקי.

בשבוע הבא האימה תחזור שוב לקולנועים, עם 'הטינה 2'; רובין וויליאמס יחזור לקומדיה 'איש השנה', והמתאבק ג'ון סינה ינסה להפוך את עצמו לכוכב אקשן ב-'The Marine'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Departed – 26.9 (26.9)
2. Texas chainsaw Massacre: The Beginning – 18.5 (18.5)
3. Open Season – 15.6 (43.8)
4. Employee of the Month – 11.4 (11.4)
5. The Guardian – 9.6 (32.4)
6. Jackass: Number Two – 6.5 (62.8)
7. School for Scoundrels – 3.4 (14.0)
8. Jet Li's Fearless – 2.9 (21.8)
9. Gridiron Gang – 2.2 (36.6)
10. The Illusionist – 1.9 (34.1)