דו"ח קופות שבורות – 8.1.2006

אם אתם עוקבים אחרי הדו"חקואים כבר יותר משנה, אתם בטח יודעים בדיוק מה זה אומר כשכריסטמס עובר ונכנסת השנה החדשה. אבל אם לא, אז בואו ואסביר לכם איך זה יעבוד, מעכשיו ועד האוסקר: בכל שבוע ייצאו כמה סרטים. רובם יהיו מאד מאד גרועים. רובם גם ייכשלו קופתית, אלא אם כן מדובר בסרטי אימה, שיתפסו את המקום הראשון לשבוע ומיד אחר כך יעלמו. קופות שבורות באמת לא יהיו. בינתיים, בחצי התחתון של העשיריה יסתובבו כמה סרטי איכות שמנסים להתחרות על האוסקר, וישהו שם שבועות על גבי שבועות כשהם צוברים לאט-לאט ערמות לא קטנות של כסף. זהו החורף, וזה מה שקורה בחורף. אי אפשר לשנות את זה, כמו שאי אפשר להתווכח עם הגשם.

קחו לדוגמה את הסופ"ש הנוכחי, הראשון של שנת 2006. שלושה סרטים יצאו לאקרנים בהפצה רחבה. מביניהם, שניים היו כל כך גרועים ו/או לא מעניינים, שהם לא הצליחו להיכנס לעשיריה הפותחת. השלישי, שנכנס למקום הראשון, הוא סרט אימה. ככה זה.

אם דו"חקואי 2005 לימדו אותנו משהו, חוץ מזה שאנשים מאוד אוהבים פינגווינים, זאת העובדה שאין עסק טוב יותר בהוליווד מסרטי אימה. זה מוכח שוב ושוב, ו'הוסטל' הוא רק עוד אחת בשרשרת הדוגמאות: בין השחקנים של הסרט אין אף שם שיש סיכוי סביר שתזהו, התקציב של הסרט היה 4.8 מיליון דולר, ובסוף השבוע הראשון שלו הוא הכניס כמעט 20 מיליון. כמו כל סרט אימה, סביר להניח שבשבוע הבא הכנסות הסרט יצנחו, אבל למי אכפת? הוא מאד מאד רווחי, כבר עכשיו.

'הוסטל' עוסק בשני תיירים אמריקאים שמטיילים בסלובקיה (כמובן, מי היה מעז לפספס את כל האטרקציות הנפלאות שיש לסלובקיה להציע? הנוף הסלובקי המפורסם? האוכל הסלובקי הבלתי נשכח? הבחורות הסלובקיות שאין כמוהן בכל העולם?), ומתאכסנים במלון שבו, כך הובטח להם, יש מלא כוסיות סלובקיות שיתמסרו לכל מי שיש לו מבטא אמריקאי. ואז הם מגלים, לזוועתם הרבה, שלמרות תיאור העלילה הזה הם לא נמצאים בקומדיית סקס, אלא בסרט אימה, ולא סתם, אלא סרט לא-פסיכולוגי, שלא חוסך בדם ומעיים. ההפתעה הגדולה היא שלמרות שזה נחשב לאחד הסרטים היותר חולניים בזמן האחרון – כלומר אי פעם – הוא אפילו קיבל יחס חיובי למדי מהמבקרים. זהו בסך הכל סרטו השני של הבמאי, אלי רות'. הסרט הראשון שלו היה 'קדחת הבקתה', שעורר הרבה הייפ והתלהבות בקרב מעריצי האימה והגועל. עם 'הוסטל', יכול להיות שרות' כובש לעצמו את תואר סמאח הזוועה הנוכחי.

מתחת ל'הוסטל', הקרב בין האריה והגורילה עוד נמשך, אבל עכשיו כבר ברור שהאריה ניצח. 'סיפורי נרניה' (מקום שני) שוב הכניס השבוע יותר מ'קינג קונג' (מקום שלישי), וההפרש ביניהם רק הולך וגדל. בעוד הסך הכל של קונג – לגמרי לא סרט כושל – הגיע ל-192 וחצי מיליון דולר, 'נרניה' נמצא על סף ה-250, ואולי יש לו אפילו סיכוי לעקוף את 'הארי פוטר וגביע האש' (281 מיליון, נכון לכרגע) ולטפס למקום השני ברשימת הסרטים המצליחים של 2005.

החצי התחתון של העשיריה שייך בעיקר לסרטי האוסקר. בניגוד לרוב הסרטים, ששאיפתם היא להרוויח כמה שיותר כסף בסוף השבוע הראשון ואחר כך לצנוח באיטיות האפשרית, אצל סרטי האוסקר האסטרטגיה המקובלת היא להתחיל בקטן, ובכל שבוע להוסיף עוד כמה בתי קולנוע, וכך לבנות מומנטום לקראת הכרזת המועמדויות והטקס עצמו. כך, 'מינכן' שילש השבוע את מספר הקולנועים בהם הוא מוקרן, וקפץ מהמקום העשירי לשישי. 'זיכרונותיה של גיישה' הוסיף חופן קולנועים ושמר על המקום השביעי, עם ירידה קטנה בהכנסותיו מהשבוע שעבר. ו'הר ברוקבק', כרגיל, צוחק על שניהם מלמטה: הוא אמנם נמצא רק במקום השמיני, אבל עם 483 בתי קולנוע בלבד, וממוצע ההכנסות לקולנוע הגבוה ביותר בעשיריה: קרוב ל-12 אלף דולר. הממוצע השבועי של 'מינכן', כנראה המתחרה הגדול של 'ברוקבק' על האוסקר, הוא 5,000 דולר. עוד ניצחון לקאובואים ההומואים, וזאת עדיין רק ההתחלה.

אחד משני הסרטים הנוספים שיצאו לקולנוע השבוע הוא לא פחות מיצירתו החדשה של הבמאי השנוא וכנראה הגרוע ביותר בעולם, דוקטור אווווו בול, האיש שמשימתו הקדושה בחיים היא להכניס כמה שיותר סרטים-המבוססים-על-משחקי-מחשב לרשימת הסרטים הגרועים ביותר אי פעם. 'בלאדריין' מבוסס על משחק בעל קונספט קסום: חצי-ערפדית חתיכה נלחמת בנאצים. על פי הביקורות, בול הצליח (כמה לא מפתיע) להרוס אפילו את זה. אבל אם התכנית השטנית של ד"ר בול היא להפוך לקאלט בכוונה, כלומר לגרום לאנשים ללכת לסרטיו רק כדי לראוות האם הם באמת גרועים כמו שכולם אומרים – זה לא עבד. בשבוע הראשון שלו בקולנוע, 'בלאדריין' הגיע למקום ה-19, עם 1.2 מיליון דולר.

בשבוע הבא ייצאו כמה סרטים שסביר להניח שלא שמעתם עליהם, וסביר להניח שבצדק: הרומנטיקה התקופתית 'טריסטאן ואיזולדה', דרמת הכדורסל 'Glory Road', כיפה אדומה מודרנית ומונפשת ב-'Hoodwinked', והקומדיה של קווין לאטיפה, 'Last Holiday'. האם אחד מאלה הוא סרט השנה של 2006? חה. אל תפתחו ציפיות.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Hostel – 19.6 (19.6)
2. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 15.6 (247.8)
3. King Kong – 12.6 (192.7)
4. Fun with Dick and Jane – 11.9 (81.1)
5. Cheaper by the Dozen 2 – 8.4 (66.6)
6. Munich – 7.6 (25.4)
7. Memoirs of a Geisha – 6.1 (39.9)
8. Brokeback Mountain – 5.7 (22.4)
9. Rumor Has It – 5.7 (35.2)
10. The Family Stone – 4.6 (53.2)