דו"ח קופות שבורות – 8.2.2009

בקרוב יצטרכו למצוא לזה שם. ב-2005, כשהכנסותיהם של בתי הקולנוע פחתו באופן עקבי לעומת השנה שלפניה והבהילו את הוליווד, קראו לזה "השפל", או "The Slump". אז איך תקראו ל-2009? הגאות? The Bump? בכל מקרה, זה ממשיך: כל סופ"ש השנה עד כה היה גדול יותר מהשבוע המקביל בשנה שעברה, למרות, או אולי בגלל, השפל הכלכלי הגדול בכל תחום שאינו קולנוע או תרופות נגד דיכאון.

במקום הראשון נמצא 'הוא פשוט לא בקטע שלך' (תרגום מדויק במידה מפתיעה ל'He's Just Not That Into You'), סרט שיכולתי לדלג מעליו על תקן קומדיה רומנטית סטנדרטית, רק שהוא לא: הוא משהו כמו שש קומדיות רומנטיות סטנדרטיות. כמו מין גרסה אמריקאית ונחותה של "אהבה זה כל הסיפור", זה אוסף של סיפורים שמצטלבים זה עם זה לפעמים, ועדיין הדבר הכי משעשע בסרט הוא השם שלו. אלא מה, יש דרך פשוטה שבה גם סרטים סטנדרטיים ומטה יכולים למשוך הרבה תשומת לב – אם משתתפים בהם סקרלט ג'והנסן וג'ניפר קונלי וג'ניפר אניסטון ודרו ברימור ובן אפלק. הוכח כבר יותר מפעם אחת ששמות גדולים לבדם לא תמיד מושכים קהל, אבל אוסף כזה של שמות חביבי-קהל בטח לא מזיק. 'הוא פשוט לא בקטע שלך' (שיצא בארץ בסוף השבוע האחרון) הכניס 27 מיליון דולר, כש-80 אחוז מהצופים היו נשים. ואם זה לא מספיק, בשבוע הבא נחגג יום ואלנטיין, תקופה טובה לסרטים רומנטיים, ולכן צפויה לסרט ירידה לא גדולה וחבל, כי הסרט הזה הוא פשוט לא.

אם כבר מדברים על ירידות קטנות, הייתי צריך לבדוק כמה פעמים שלא חל השבוע באמריקה איזה חג לאומי שלא שמעתי עליו עד עכשיו: הירידות של כל הסרטים בעשיריה היו קטנות באופן חשוד ממש. 'חטופה' הצליח מעבר לצפוי כשנכנס למקום הראשון בשבוע שעבר, אבל הוא סרט אקשן נוסחתי, ולכאלה יש נטיה להידרדר במהירות במורד הטבלה אחרי השבוע הראשון. אז 'חטופה' אמנם ירד למקום השני, אבל עדיין הכניס השבוע 20 מיליון דולר – סכום שהיה משמח את מפיצי הסרט גם כהכנסות לסופ"ש ראשון (וירידה קלילה של 18% מהשבוע שעבר). 'פול בלארט' ירד ב-21% אל המקום השישי והכניס כבר 97 מיליון דולר, ואת טרילוגית הלהיטים המפתיעים סוגר 'גראן טורינו', שאיבד פחות מעשרה אחוז, והגיע ל-120 מיליון. להבדיל מכל אלה, ל'נער החידות ממומביי' לפחות יש תירוץ מצוין ליציבות, עם כל הפרסים האלה שהוא מקבל והסטטוס שלו בתור הזוכה הוודאי באוסקר, ועדיין הירידה הזניחה שלו – 3 אחוזים בלבד – מדהימה.

האוסקר של השנה עוד לפנינו, אבל כבר עכשיו הקרב על האוסקר של 2010 מתחמם, לפחות בקטגוריה אחת: סרט האנימציה הטוב ביותר. אל המועמדים המובנים מאליהם – פיקסאר, דיסני ומיאזאקי – הצטרף השבוע 'קורליין', שנכנס למקום השלישי (למעשה, 'קורליין ודלת הקסמים' הוא השם הרשמי והמלא בעברית, אבל אשתדל להתעלם מזה). 'קורליין' הוא עיבוד באנימצית בובות של הנרי סליק, במאי 'הסיוט שלפני חג המולד', לספרו של ניל גיימן, והעובדות האלה לבדן יגרמו לו להישמע, עבור ציבור גדול של גיקים אדוקים, טוב מכדי להיות אמיתי. הנחת העבודה שלי ביחס לסרט היתה שמשהו יתפקשש. זה לא שכל מה שהנרי סליק עשה היה טוב (הסרט האחרון באורך מלא שביים היה 'מאנקיבון' מ-2001, שנחשב לאיום ונורא). אבל עושה רושם ששום דבר לא התפקשש. 'קורליין', עלך פי תגובת הביקורות, הוא הסרט הטוב ביותר של 2009 עד כה. הביקורות עליו, מקיר לקיר, נעות בין אוהדות לנלהבות. למרות הכל, הציפיות הקופתיות ממנו לא היו גבוהות: אנימציה לא-ממוחשבת לא כל כך הולכת היום, והרבה מבקרים הזהירו שהסרט אפל ומפחיד ביחס לסרט ילדים. 'קורליין' התעלה על הציפיות הצנועות כשהכניס 16 מיליון דולר, מהפצה לא מאוד גדולה. בערך 70% מהכנסותיו הגיעו מבתי קולנוע בהם הוא מוצג בתלת-מימד. נכון לעכשיו, 'קורליין' אמור להגיע לארץ ב-14 במאי.

ומהצד הפחות מצליח: לפני שנתיים יצא הרימייק/המשך/ריבוט/ווטאבר של 'הפנתר הוורוד', עם סטיב מרטין בתפקיד המפקח קלוזו, ועל אפם ועל חמתם של המבקרים, הגיע להכנסות לא רעות – מספיק כדי לגרור סרט המשך. סרט ההמשך יצא השבוע, אבל המשך נוסף לא סביר שיהיה: הפעם לא רק שהמבקרים שנאו את הסרט – הרבה יותר מאשר את הראשון – הפעם גם הקהל לא הגיע. הסרט פתח עם 12 מיליון דולר, לעומת פתיחת ה-20 מיליון של הראשון.

סרט חדש אחרון הוא 'Push', או בשמו הלא רשמי 'כמו "גיבורים" אבל בקולנוע', או לחלופין, 'אקס-מן לעניים'. ברחבי העולם מסתובבים, מתברר, אנשים בעלי כוחות מיוחדים – טלקינזיס, ראיית העתיד וכאלה. הממשלה רוצה לשלוט בהם ולנצל אותם לצרכיה, אבל הם מתנגדים, מי היה מאמין. עם רעיון משומש ושורה של שחקנים כמעט מפורסמים כמו כריס אוואנס, דג'ימון הונסו ודקוטה פאנינג, 'Push' אף פעם לא נועד להיות שובר קופות גדול. ואכן, הוא לא היה כזה. הוא הכניס 10 מיליון דולר, והגיע למקום השישי. הסרט הופק בתקציב צנוע יחסית של 38 מיליון דולר, כך שלא מדובר באסון. הצלחה ב-DVD עשויה להציל אותו.

מעקב באשיר: בפעם הראשונה אחרי שבעה שבועות בקולנוע, הכנסות 'ואלס עם באשיר' ירדו מעט השבוע. לא משהו שצריך להדאיג אתכם. מס' בתי קולנוע בהם הוא מוצג: 46; הכנסות כוללות עד היום – 1.2 מיליון דולר.

בשבוע הבא: רימייק לסרט האימה 'יום שישי ה-13', הקומדיה 'וידויים של שופהוליק' והמותחן 'הבנק' (‘The International') עם קלייב אוון ונעמי וואטס.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. He's Just Not That Into You – 27.5 (27.5)
2. Taken – 20.3 (53.4)
3. Coraline – 16.3 (16.3)
4. The Pink Panther 2 – 12.0 (12.0)
5. Paul Blart: Mall Cop – 11.0 (97.0)
6. Push – 10.2 (10.2)
7. Gran Torino – 7.4 (120.3)
8. Slumdog Millionaire – 7.4 (77.4)
9. The Uninvited – 6.4 (18.4)
10. Hotel for Dogs – 5.8 (55.2)