דו"ח קופות שבורות – 8.3.2009

השאלה היא לא "מי צופה ב'ווצ'מן"'. השאלה היא כמה צופים בהם.

היה ברור ש'השומרים' עומד להיות הסרט הגדול של סוף השבוע הזה, אם לא של החורף בכלל. זה סרט שאמור להיות בליגה קופתית אחרת מסרטי חודש מרץ שסביבו: הפקה של 100 מיליון לפחות (יש הגורסים 150), גיבורי על, עיבוד לקומיקס מפורסם ומסע פרסום שלא היה מבייש אף בלוקבאסטר קייצי. בנוסף, עיבוד הקומיקס הקודם של זאק סניידר, '300', היה להיט ענק מפתיע. אז למה 'השומרים' בכל זאת תקוע באמצע מרץ, ולא יוצא בקיץ, עם כל שאר סרטי גיבורי העל? משום שיש לו גם הרבה בעיות: הוא ארוך מאוד, הוא מסובך, הוא מדורג R (הכניסה לצעירים מגיל 17 בליווי מבוגר בלבד), והוא עוסק בגיבורים שהופיעו בספר אחד לפני עשרים שנה ומאז איש לא ראה אותם אפילו בסדרה מצוירת אחת. היה קשה לדעת למה לצפות ממנו.

אז בסופו של דבר, 'השומרים' נמצא (כמובן) במקום הראשון, עם פתיחה של 55 מיליון דולר. כמה זה 55 מיליון דולר? זה לא מעט. זאת הפתיחה הגדולה ביותר של השנה עד כה. זאת הפתיחה גדולה מאוד עבור חודש מרץ הלא-יוקרתי. זה מספר שמבטיח שהסרט יגיע לכל הפחות להכנסות של 100 מיליון דולר בארה"ב, כך שאת הוצאות ההפקה הוא כנראה יכסה (הוצאות מסע הפרסום זה סיפור אחר לגמרי). זה די גבוה ברשימת הפתיחות הגדולות ביותר לסרטים המדורגים R.

מצד שני: בליגה של 'השומרים', 55 מיליון דולר זה לא המון. זה רחוק מלהיות 'ספיידרמן' או 'איירון מן', שלא לדבר על באטמן, וגם לא מגיע לרמה של '300', שפתח עם 71 מיליון – אבל זה מובן, בהתחשב בכך ש'300' היה קל בהרבה לשיווק. התחזיות הגבוהות יותר כנראה לא היו ריאליסטיות: הפתיחה של 'השומרים' מצוינת לסרט מסוגו, וכל הנוגעים בדבר צריכים להיות מרוצים. השאלה הגדולה עכשיו היא שאלת השבוע השני – האם אחרי שהפאנבויז היו והלכו האולמות יישארו ריקים, או שהסרט יצליח להביא גם קהל לא אופייני לסרטי קומיקס ולמשוך את ההצלחה גם לשבועות הבאים.

אתם כבר לא צריכים שמבקרים יספרו לכם שהדעות על 'השומרים' מאוד מגוונות. אפשר לראות את זה גם אצלנו, אבל אותו הדבר קורה בקרב המבקרים. באתר "עגבניות רקובות", שעוקב אחרי דעות המבקרים, הסרט זוכה ל-65% ביקורות חיוביות; אבל ברשימת Cream of the Crop, שבה נמצאים רק המבקרים הנחשבים יותר, הציון יורד ל-45%.

אף אולפן לא התיימר לצאת נגד מה שהיה בבירור הלהיט של השבוע, ולכן אף סרט אחר לא יצא בהפצה רחבה השבוע בארה"ב. הדבר המרשים ביותר שקרה השבוע ברשימה שהוא לא 'השומרים', היה מופע הצניחה המדהים של האחים ג'ונאס. בשבוע שעבר סרט ההופעה של 'האחים' בתלת מימד איכזב כשנכנס רק למקום השני. השבוע הוא נמצא במקום התשיעי, אחרי שאיבד יותר משלושה רבעים מהכנסותיו (ירידה של 77.7%). וואו. אפילו קורליין, שבגלל האחים ג'ונאס נדחקה לחלק התחתון של הטבלה, משקיפה עליהם עכשיו מלמעלה, ממרומי המקום השביעי. ירידה גדולה כזאת לא ראינו כבר… המממ, שבועיים. 'יום שישי ה-13' דפק נפילה דומה. זה לא הופך את העניין לפחות חריג. אולי צניחות חדות במיוחד הם עוד אחד מסימני האקלים הקופתי המוזר של 2009.

היעדר תחרות משאיר את 'מדאה הולכת לכלא' במקום השני (וזה כבר הסרט המצליח ביותר של טיילר פרי עד היום). ותיקי הטבלה בשלהם: הם, כרגיל, לא ממהרים לשום מקום, יורדים לאט וצוברים בנחת סכומים שאף אחד לא היה מנחש שהם יתקרבו אליהם: 'חטופה' (מקום שלישי אחרי שישה שבועות), 'פול בלארט' (מקום חמישי, אחרי שמונה שבועות), וגם 'גראן טורינו', שבשבוע ה-13 שלו עזב סוף סוף את העשיריה, עם הכנסות כוללות של 142 מיליון דולר. לרשימה הזאת אפשר להוסיף גם את 'נער החידות ממומביי', שגם הוא מוקרן כבר מספר מגונה של שבועות. השבוע שאחרי האוסקר היה השיא שלו, ואחריו מסתמן שהוא יורד באופן סטנדרטי (ירידה של 42% השבוע). אין מה לדאוג לו, הנער כבר עשה את שלו. הכנסותיו עד היום מסתכמות ביותר מ-125 מיליון דולר, שהם כ-8 מיליארד רופי.

פינת הפטריוטיות כנראה בפני סיום: 'ואלס עם באשיר' איבד הרבה אולמות והכנסותיו ירדו ביותר מחצי, אבל יש גם חדשות טובות – הכנסותיו בארה"ב עברו את ה-2 מיליון דולר. סביר שמכאן הוא לא יתרחק הרבה.

בשבוע הבא: רימייק האימה 'הבית האחרון משמאל', סרט ההרפתקאות של דיסני 'המרוץ להר המכשפות' והקומדיה 'Miss March'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Watchmen – 55.6 (55.6)
2. Tyler Perry's Madea Goes to Jail – 8.8 (76.5)
3. Taken – 7.4 (118.0)
4. Slumdog Millionaire – 6.9 (125.4)
5. Paul Blart: Mall Cop – 4.2 (133.6)
6. He's Just Not That Into You – 4.0 (84.6)
7. Coraline – 3.3 (65.7)
8. Confessions of a Shopaholic – 3.1 (38.4))
9. Jonas Brothers: The 3D Concert Experience – 2.8 (16.8)
10. Fired Up – 2.6 (13.4)