דו"ח קופות שבורות – 9.1.2005

לעזאזל, יכולתי להישבע שהיה לנו כאן תסריט באיזה מקוםאלוהים אדירים. 'Meet the Fockers' נשאר שבוע נוסף במקום הראשון ומה שמעניין את העולם זה לשלוח משלחות הומניות לסרי לנקה? איפה סדרי העדיפויות שלהם? מה גם שעם כל שאריות הכריסטמס האלה מסביב, הפאקרים הגיעו בינתיים להכנסות כוללות של 200 מיליון דולר (ושיפרו בכך את שיאו האישי של בן סטילר). טירוף.

וזה לא שלא היתה תחרות. השבוע הראשון של השנה החדשה נפתח ביציאתו של סרט חדש אחד, 'White Noise', שניסה לעקוף את הפאקרים וכשל. עניין של מיליונים בודדים. 'רעש לבן' הוא מסוג הסרטים האלה שהקהל נורא אוהב, לפחות בהתחלה: סרט אימה-מסתורין, שמתגנב לצופה מאחורי הכתף, ואז צועק "בו!", וכולם אומרים בהתפעלות שהם לא ידעו מאיפה זה בא להם.

בבסיס הסיפור עומד הארכיטקט ג'ונתן ריברס (מייקל קיטון). הוא קצת עצוב כי אשתו נעלמה ומתה. אבל אז פונה אליו אדם בשם ריימונד פרייס, שטוען שהאישה המתה מנסה ליצור קשר עם בעלה, באמצעות קלטות וידאו וקלטות שמע של פרייס. ריברס, באופן טבעי, לא מאמין לו, אך עם הזמן משתכנע שהמתים מסוגלים ליצור קשר עם יקיריהם בדרכים לא קונבנציונליות. יש רק בעיה אחת: האישה יכולה ליצור קשר עם ריברס, אבל הוא לא יכול ליצור קשר איתה. וזה בדיוק מה שהוא מנסה לשנות. לרוע מזלו, זה מצליח לו, וכמו בכל משחק מחשב ממוצע, הוא גורם לפתיחה של שער לממד אחר (או משהו כזה), ומשהו מאד לא נעים מגיע לבקר אותו. מוהאהא-הא-הא-הא.

טוב, בעצם יש עוד בעיה צפויה למדי: הסרט מחורבן. המבקרים נוחרים משעמום על הייבוש הנוראי שהסרט העביר אותם. הם בוכים על הרעיון הפוטנציאלי, שבוזבז בתוך סרט איטי להפחיד, נוסחתי עד כדי אימה, ומה שיותר מבהיל – לא מפחיד בכלל. אין שום סיבה ללכת לסרט, הם סיכמו. אבל ההמונים עדיין לא ידעו עד כמה זה גרוע. ובאין שום דבר אחר בקולנוע בימים טרופים אלו, הם הלכו ל'פגוש את הפאקר'ס'. חלקם אף ניסו את 'רעש לבן', שהטריילר שלו הוקרן לפני הפאקרים.

'רעש לבן' סיים את סוף השבוע כשבכיסו 24.1 מיליון דולר. זה הרבה מעבר למה שחזו לו, ובטח שהרבה כשמתחשבים בתקציב ההפקה הנמוך שלו. כלומר, זה לא שמישהו יודע כרגע מה הסכום המדובר, אבל יש לזכור שהסרט הופק בחברת Gold Circle Films (שהיתה אחראית גם ל'החתונה היוונית שלי'), שהתחייבה להפקות שאינן עולות על 25 מיליון דולר. כלומר, כשלון הוא לא, וטוב שכך, כי בשבוע הבא, ואת זה קל להגיד, רווחיו עומדים לחוות נפילה חופשית.

בשאר הטבלה, מצער לומר, אין חדשות מרגשות. כמעט כל הסרטים חוו את "ההנגאובר שאחרי", שהתבטא בירידת רווחים של כ-30%-40%. שני היוצאים מן הכלל הם 'למצוא את ארץ לעולם לא', שספג ירידה של 12.6% בלבד (2.3 מיליון דולר בסוף השבוע, וסך רווחים של 27 מיליון, מה שמכסה את הוצאותיו. אמרתי לכם שאין שום דבר מרגש). הסרט השני הוא 'רכבת לקוטב', וכיוון שעבר זמנו בטל קורבנו (או אם תעדיפו: הכושי עשה את שלו, הכושי יכול ללכת), הירידה שלו היתה תלולה הרבה יותר – 63.1%, שגררה עימה יציאה מטבלת עשרת הגדולים.

בפינת האנקדוטה המשעשעת, סרט שעשה היסטוריה, והגיע מהמקום ה-98, למקום ה-23 בטבלה השבועית. מדובר ב'לידה', ההוא עם ניקול קידמן, שילד בן 10 טוען שהוא בעלה המת. הסרט החל את דרכו לפני שלושה חודשים כמעט ב-500 קולנועים בלבד, ומאז גמר את הסוס. בשבוע שעבר, למשל, הוא מצא את עצמו מוקרן בחמישה קולנועים בלבד, מהם השיג 413 דולר (ממוצע של 82 דולר לאולם). אבל באין סרטים חדשים, גם הותיקים מאד זוכים לעדנה, וכך זכה 'Birth' לחדש ימיו בקולנוע כקדם, והשיג עליה מדהימה של 58,540% ברווחיו. נכון, זה אומר שבמהלך סוף השבוע הוא השיג רק 242 אלף דולר, אבל למה להתקטנן.

בשבוע הבא, הדו"חקו יחזור לנשום, ואנחנו עימו. זה לא אומר שייצאו סרטים טובים, אבל יש לברך על המעט שיש: 'Racing Stripes', קומדיה בה זברה מגלה שהיא סוס מרוץ; 'אלקטרה', סרט האקשן עם ג'ניפר גארנר, שמוכיחה שלא כל מי שלובש אדום נראה כמו שווארמה; 'Coach Carter', דרמת כדורסל עם סמואל ל. ג'קסון; 'In Good Company', קומדיה שבה דניס קוויד מנסה להסתדר עם הבוס החדש והצעיר מאוד שלו; ו-'House of Flying Daggers' היפהפה, שכבר יצא אצלנו תחת השם 'מחול הפיגיונות'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Meet the Fockers – 28.5 (204.3)
2. White Noise – 24.1 (24.1)
3. The Aviator – 7.5 (42.8)
4. Lemony Snickets' A Series of Unfortunate Events – 7.4 (105.6)
5. Fat Albert – 5.7 (41.0)
6. Ocean's Twelve – 5.3 (115.3)
7. Spanglish – 4.3 (37.5)
8. National Treasure – 4.2 (21.5)
9. The Phantom of the Opera – 3.4 (21.5)
10. The Life Aquatic with Steve Zissou – 2.7 (19.4)