דו"ח קופות שבורות – 9.2.2003

עיקר השבוע התמקד
בניסיונותיה חסרי הרצון
באופן מופגן של פורפרה.קום
לקבל את ארלקינה כחברה מן
המניין. מה לה וליצור החצוי
המוזר הזה, שלא מפסיק לפעות,
ואף יותר גרוע – שלא מפסיק
לנסות לגעת ולהפיל כל דבר שבטווח עין? אולם משהבינה שאין לנו כל כוונה לסלק את המפגע מן הדירה, ומשכלו כל הקיצין וארלקינה תפסה בחדווה את שני המעוזים האחרונים של הפורפרה – המדף בשולחן המחשב של הג'ירפה, והתואר "חתול קטן" – החליטה הפורף שאי אפשר יותר. אותה שעה היתה ארלקינה מצונפת בתוך מעיל פליס נוח, עם שקע-לחתול בילט אין, והיא פקחה את עיניה הישר לתוך מבטים שוטמים שנשלחו מכיוון ראש עצום שהציב עצמו בצמוד אליה, הקפיד לתנשף אותה – וגם ליקק אותה ביסודיות. כיוון שהליקוקים הנ"ל הזניקו את הדג והג'ירפה לאזור, ואלו התמוגגו מן הנס, נזכרה בעלת הראש, הפורפרה, מי היא באמת, ונתקפה צורך להסיר כל ספק אפשרי באשר למהות יחסיה עם הגברת חתול-קטן-יותר. ועל כן, משסיימה לעצב את תספורתה של הפולשת, היא כיבדה אותה בכאפה עצבנית. "אתן צריכות ללמוד להסתדר ביניכן", בירברה הג'ירפה איזה הגיג פדגוגי, ופורף הבזיקה לכיוון ארלקינה מבט שמשמעו "יאללה, עכשיו את הלחי השניה!".

אבל הדוחק"ו, להזכירכם (ולהזכירני), אינו מיועד לדיווח כל פיפס חתולי, ועל כן, בצער רב, אחזור לספר על מעללי הקופות בארה"ב. בזבוז מילים שכזה, אני אומרת לכם.

העם צמא לקיטש, אבל אם אפשר – שזו תהיה אותה הגברת בשינוי אדרת. דוגמאות? בבקשה:
'איך להיפטר מגבר תוך 10 ימים', שהגיע למקום הראשון השבוע, הוא קומדיה רומנטית לפי מיטב המסורת, אלא שלא תמצאו פה את מג ראיין, יו גרנט, ואפילו לא את ג'ניפר לופז. הכוכבים הראשיים כאן הם קייט הדסון ('כמעט מפורסמים') ומתיו מקונהיי ('13 שיחות על דבר אחד', 'שלטון האש'). האדסון היא אנדי אנדרסון (סחורה א"א!), כתבת טור בעיתון, ויש לה משימה: לגרום לגבר כלשהו להתאהב בה, ולעשות את כל הטעויות האפשריות בדייטים, על מנת לנפנף אותו ממנה תוך עשרה ימים. לרוע מזלה, הגבר הוא בנג'מין בארי, שבהיותו גבר ממוצע, ההגדרה שלו ל"יחסים ארוכי טווח" שונה משל הנשים, ובדיוק אז הוא חש צורך להתערב עם חבריו כי יוכל להחזיק מערכת יחסים רצינית למשך יותר מעשרה ימים. הסרט מבוסס על ספר, והביקורות מציינות כי הביצוע משעמם, כך שסביר שלא נזכה למחוות לסרטים אחרים כמו "מופתעת לראות אותי, מיסיס אנדרסון?".

במקום השני – 'אבירי שנחאי', סרט המשך ל'שנחאי נון'. הפעם יוצאים ג'קי צ'אן ואוון ווילסון ללונדון, לחקור – ולנקום – את רציחתו האכזרית של אביו של צ'אן. אחותו של ג'קי טוענת שהאב נרצח בשל קונספירציית-על, ומובן שכולם צוחקים עליה, פרט לווילסון, שמנסה להתחיל איתה למורת רוחו של צ'אן.
המבקרים אומרים שהסרט הוא בלגאן אחד גדול (ואז משווים אותו לבאגס באני ודאפי דאק), אבל שהצמד צ'אן את ווילסון הופכים אותו לסרט פופקורן כיפי ומשעשע. כפלוס רציני מצוינת העובדה שכוריאוגרפיית הקרב של ג'קי צ'אן, היא היצירתית ביותר שלו מזה שנים.

'שיקאגו' ממשיך לעשות חיל (יחסית) על מסכי ארה"ב, עתה כשהוא מופץ במספר סביר של מסכים. הסרט הכניס 10.8 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון, אולם נראה כי אם לא יוכפלו מספר המסכים עליהם הוא מופץ (נכון לעכשיו מדובר בכ-1800 מסכים, שזה לא מעט, אבל גם לא הרבה), הוא יתדרדר במהירות. המועמדויות לאוסקר, שיוכרזו מחר, צפויות לתת לו מספר שבועות של חסד, אולם לא ברור אם ה"פוש" הזה יימשך מספיק זמן עד האוסקר עצמו, בסוף מרץ.

במקום השישי, עם 6.6 מיליון דולר, 'Deliver Us from Eva': אווה היא בחורה מעצבנת במיוחד ולכל הגברים סביבה נמאס כבר מהניג'וסים הבלתי פוסקים שלה. הפתרון המתבקש – למצוא לה חבר/בעל. כדי להשיג זאת, הם שוכרים מישהו שיפתה אותה. עד פה אין חידוש בתחום העלילה. אפשר אפילו להצביע על כמה סרטים מהם "הושאל" הרעיון. אבל כאמור, הסרטים השבוע מתהדרים בעיקר באדרת החדשה, או במקרה הזה – צבע האדרת. אותו בחור שנשכר כדי להוריד את אווה מהגב של מכריה הוא LL. Cool J, זמר שחור בשעותיו הפנויות. שאר הקאסט מורכב גם הוא על טהרת הצבע השחור. מכיוון שכך, המבקרים לא חשים חובה מוסרים להרעיף יותר מדי שבחים, ורובם נטפלים לעובדה שההתפתחויות העלילתיות צפויות עד לזרא. מן הצד החיובי, מציינים כולם את אל-אל-ג'ייחזקאל, ואת גבריאל יוניון ('מעודדות צמודות', '10 דברים שאני שונאת אצלך'), המגלמת את אווה.

עפו מהטבלה: 'אודות שמידט', 'תפוס אותי אם תוכל' ו'רק נישאו'.
יעוף בשבוע הבא: 'שר הטבעות – שני הצריחים'.

בשבוע הבא: הורים יוכלו לרטון איך שוחטים להם פרות קדושות והורסים להם את הילדות, כשייקחו את ילדיהם ל'ספר הג'ונגל 2'. הם עצמם לא יחגגו, כיוון שלא יוצא אף סרט שמתאים למשבצת יום-האוהבים. מצד שני, עם יציאת 'דרדוויל', גם כן בשבוע הבא, אולי נבין סוף-סוף למה רז מתלהב כל כך מג'ניפר גארנר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. How to Lose a Guy in 10 Days – 23.8 (23.8)
2. Shanghai Knights – 19.6 (19.6)
3. Chicago – 10.8 (63.8)
4. The Recruit – 9.2 (29.8)
5. Final Destination 2 – 8.4 (27.9)
6. Deliver Us from Eva – 6.6 (6.6)
7. Kangaroo Jack – 6.1 (53.0)
8. Biker Boyz – 4.2 (16.0)
9. Darkness Falls – 3.8 (26.8)
10. The Lord of the Rings : The Two Towers – 3.5 (320.9)