דו"ח קופות שבורות – 9.3.2008

'10,000', אה? מאיפה להתחיל?

נתחיל מהשם. כן, אני יודע, להתלונן על שמות עבריים של סרטים זה ישן, נדוש ומעייף, ולמי יש כוח לזה כבר. גם לי נמאס. אבל מה לעשות, יש מקרים שבהם אי אפשר להתעלם. לא תמצאו מחאות חריפות על השם '10,000' כמו על שמות כגון 'הדייט שתקע אותי'. אחרי הכל, כבר התרגלנו לשמות ממוספרים, ו-'10,000' זה בערך כמו '300', רק יותר, לא? אבל למעשה, יש בשם של '10,000' בעיה מהותית. וכן, היא מהותית אפילו יותר מ-'2 מהיר 2 עצבני'. אני אסביר.

השם המקורי של הסרט, שיצא בסופ"ש האחרון בארה"ב ובסופ"ש הבא אצלנו, הוא 'BC 10,000'. "בי. סי" כמו ב"לפנה"ס". כלומר, שם הסרט הוא 'עשרת אלפים לפני הספירה'. הבעיה היא שבארץ התעלמו מציון הזמן, כך שנשארנו עם מספר שבפני עצמו, אין לו שום קשר לעלילה.

לא שלשם המלא, '10,000 לפני הספירה', יש עודף משמעות אם מתחשבים בכך שבסרט, על פי הדיווחים, הפירמידות נבנות בסמוך להרים מושלגים בעוד ציפורי-ענק שנכחדו לפני מיליוני שנים משוטטות פרא. בקיצור, זה סרט מטופש להפליא, מה שלא מאוד מפתיע בהתחשב ברפרטואר של הבמאי, רולנד אמריך ('היום השלישי', 'גודזילה', 'היום שאחרי מחר') – אחד שעושה סרטים אידיוטיים עם אפקטים יפים. במקרה הזה, מסכימים כל המבקרים, אין מספיק אפקטים כדי להצדיק את הטמטום העלילתי.

אבל למי אכפת מהמבקרים, נכון? יש בסרט ממותות. באף סרט אחר שמוצג כרגע בבתי הקולנוע אין ממותות (ולמעשה, במעטים מאוד מהם יש אטרקציות שוות אחרות. השבועות האחרונים היו חלשים מאוד), לכן מובן מאליו שהסרט ימשוך קהל. הסרט פתח בארה"ב השבוע עם 35 מיליון דולר – זאת היתה יכולה להיות הפתיחה הגדולה של השנה עד כה אילו 'קלוברפילד' לא היה נדחף באמצע ינואר. זה סכום גדול לעונה, כמובן, והאולפן ישמח להציג את הסכום הזה כהצלחה, אבל בעצם מדובר פה בפדיחה מינורית. הסרט הופק בתקציב של מעל 100 מיליון דולר, ונועד במקור להיות אחד הבלוקבאסטרים הגדולים של עונת הכריסטמס של השנה שעברה. אבל אז – כנראה בעקבות הקרנות מבחן לא מי יודע מה נלהבות – הוא הפך להיות להיט מינורי של העונה המתה. אם המפיצים התכוונו לשחזר את הצלחת הסרט הפרה-היסטורי הממוספר שיצא לפני שנה בדיוק, '300', גם זה לא הצליח: הסרט לא מתקרב לגרד מלמטה את ה-71 מיליון ש-'300' עשה בסופ"ש הראשון שלו. המשפטים האחרונים הכילו הרבה יותר מדי מספרים. מצטער על זה.

מצב העניינים במקום השני לא מעודד יותר. כאן נמצא את 'College Road Trip' של דיסני. המילה "קולג"' בשם סרט מעלה אסוציאציות של הרבה סקס, סמים והרגלים מגונים – אז זהו, שלא מדובר כאן ב"קומדיית קולג"' אלא בקומדיה לכל המשפחה עם מרטין לורנס. לורנס מנסה לסייע לבת שלו לבצע את ההחלטה החשובה בחייה – באיזה קולג' לבחור. "לכל המשפחה" או לא, המבקרים פוסקים שהסרט הזה הוא בלתי-צפי.

אז עם שתי זוועות במקומות הראשונים, ו'שמונה פנים לאמת' במקום השלישי, צמרת הטבלה נראית אומללה כמו שלא נראתה מזמן. על פי דירוג של "עגבניות רקובות", האתר שמונה את אחוז הביקורות החיוביות שקיבל כל סרט, סיכום הציונים של כל שלושת הסרטים שבמקומות הראשונים יחד הוא 56. שלושה סרטים, והם לא מגיעים לציון של סרט סביר אחד. אם מוסיפים את המקום הרביעי – 'Semi-Pro', שהידרדר לכאן מהמקום הראשון וגורלו נחתם סופית ככישלון גדול – מגיעים לסה"כ של 78%. צריך לרדת עד למקום החמישי בטבלה כדי למצוא סרט טוב. מי היה מאמין שג'ייסון סטטהאם יציל את המצב.

'The Bank Job' הוא סרט המבוסס – כך נטען בהודעות לעיתונות, לפחות – על שוד בנק אמיתי שהתרחש בלונדון בשנת 1971. הרבה מאוד כסף נשדד, וזה היה אמור להיות סיפור לוהט, אבל הממשלה הטילה צו איסור פרסום על כל הפרטים הקשורים בפרשה, כך שהיא נשארה מסתורית עד היום. הסרט מציע הסברים משלו לשאלה מה היה לממשלה להסתיר, אבל קשה לקבוע עד כמה הוא נאמן למציאות, כיוון שכאמור, הפרטים מעולם לא פורסמו. אולי היו שם ג'אמפרים ואנחנו לא צריכים לדעת מזה.
אבל מה משנה הדיוק ההיסטורי: מה שמשנה זה שמדובר (על פי הביקורות) בסרט שודים טוב, עם עלילה מסובכת, מוזיקה טובה והרבה מבטא בריטי. בבריטניה הסרט נכנס למקום הראשון כשיצא לפני כמה שבועות, אבל האמריקאים לא משתגעים על מבטא בריטי (או על ג'ייסון סטטהאם, או על שנות השבעים) – ולמרות שאם להאמין למבקרים, זה היה הדבר הטוב היחיד שאפשר היה לראות בסופ"ש הארור הזה, הסרט הכניס 5.7 מיליון דולר בלבד.

נקודה חשובה לציון: בניגוד לכל שבוע אחר בשלושת החודשים האחרונים, השבוע 'ג'ונו' לא נמצא בין עשרת הגדולים. להיט האינדי/אוסקר נפלט מהרשימה עם פרסום התוצאות הסופיות של השבוע שעבר, והשבוע ירד למקום ה-13. סך כל הכנסות הנערה ההריונית: 138 מיליון דולר ואוסקר אחד. Kudos. גם הזוכה העיקרי של האוסקרים, 'ארץ קשוחה', נפלט שוב מהעשיריה אחרי ביקור נימוסין קצר.

אי שם במורד הטבלה, 'ביקור התזמורת', שמוקרן בארה"ב זה השבוע החמישי, מוסיף קולנועים בכל שבוע. ההכנסות שלו צנועות אמנם, ובכל זאת הוא הגיע לנקודת ציון יפה: הכנסותיו הכוללות הגיעו השבוע למיליון דולר בארה"ב. ובשאר העולם? קצת קשה לחשב, בעיקר כשמדינות משונות מסוימות (כמו ישראל) מסרבות לשחרר נתונים באופן סדיר, אבל הכנסות הסרט בכל העולם הגיעו ככל הנראה לכ-9 מיליון דולר. ייתכן שבמספרים מוחלטים זהו הסרט הישראלי המצליח ביותר בעשרים השנה האחרונות.

בשבוע הבא יגיע סרט האנימציה 'הורטון שומע מישהו', מבית 'עידן הקרח' ועל פי ד"ר סוס. וגם 'Doomsday' של ניל מרשל, 'Never Back Down' שיש לו את השם המשעמם ביותר בהיסטוריה, ו'משחקי שעשוע' של האנקה בגירסתו האמריקאית.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. 10,000 BC – 35.7 (35.7)
2. College Road Trip – 14.0 (14.0)
3. Vantage Point – 7.5 (52.0)
4. Semi-Pro – 5.9 (24.8)
5. The Bank Job – 5.7 (5.7)
6. The Spiderwick Chronicles – 4.8 (61.7)
7. The Other Boleyn Girl – 4.0 (14.6)
8. Jumper – 3.7 (72.5)
9. Step Up 2 the Streets – 3.0 (53.0)
10. Fool's Gold – 2.8 (62.8)