חורף בעורף האויב

הימים חולפים, שנה עוברת
והנה בא לו שוב החורף ואתו
כתבת המשך ל-'מה יהיה'
מהשנה שעברה, על הסרטים
שיוצאים בו לאקרנים. אבל
השנה, החלטתי, צריך לגוון
קצת. היה לי רעיון גדול,
ענק, מדהים – מסוג הרעיונות שהופך אנשי חברות סטרט-אפ למיליונרים:

"שמע" אמרתי לעורך, "עזוב אותך מכתבת המשך לזו מהשנה שעברה. המשכים זה אאוט. במקום זה, בוא נעשה כתבת פריקוול לחורף הנוכחי!"
"פריקוול?" הוא נשמע ספקן.
"כן, פריקוול!" התלהבתי. "במקום לעשות כתבה על הסרטים של החורף הקרוב, נעשה כתבה על הסרטים של החורף הקודם!"
"אבל כבר הייתה לנו כתבה על הסרטים של החורף הקודם…" הוא לא הבין.
"בדיוק!" עניתי באושר "אני לא אצטרך לעבוד קשה – וגם אתה לא. פשוט נפרסם את אותה כתבה עוד פעם ונקרא לה 'חורף גרעיני 2: ההתחלה' או משהו כזה. זה יהיה להיט אדיר!"
בנקודה הזו פרץ בינינו ויכוח מר, שלא אלאה את קוראי האתר בפרטיו. די לציין כי אני לא הקשבתי לטיעונים ההגיוניים של העורך ("מי ירצה לקרוא את אותה כתבה פעמיים?"), הוא לא הקשיב לאלה שלי ("מה זאת אומרת מי? כל אלה שהלכו לראות את 'גברים בשחור 2', זה מי") ובסופו של אותו ויכוח ארוך הובהר לי שאני יכול לשכוח מהרעיון הנ"ל ופשוט לשבת ולכתוב המשך לכתבה מהשנה שעברה. לאות מחאה, הסרתי את החלוקה לקטגוריות.

שר הטבעות: שני הצריחים / הארי פוטר וחדר הסודות: השתעשעתי ברעיון של כתיבת התצפית הזאת מבלי להזכיר את המילים 'שר הטבעות' ו-'הארי פוטר', אבל זה עבר לי. ובכן, למי שלא יודע, לא קרא את התצפיות האחרות, לא ראה את הטריילרים ובאופן כללי שהה בתאילנד בשנה האחרונה, לקראת סוף השנה אנו צפויים לשני עיבודים קולנועיים מפוארים לשתיים מסדרות הפנטסיה הידועות ביותר…
מה…
עוד פעם?
כן, בשנה שעברה קיבלנו 'הארי פוטר' ו-'שר הטבעות' בקולנוע, השנה נקבל עוד 'הארי פוטר' ו-'שר הטבעות' בקולנוע, מה שמוכיח את הטיעון שלי – עדיף היה לעשות כתבת פריקוול. בחזית שר הטבעות מחכים לנו הרבה יותר דם, אש ותמרות עשן, יותר קרבות ומלחמות עם אורקים, יותר מעשי גבורה, יותר גולום, עצים מהלכים ומסע רצוף סכנות למורדור.

בחזית הפוטר, לעומת זאת, מחכה לנו עוד שחקן שייקספירי – מפיקי הסדרה לא ינומו ולא ישקטו עד שהם ילהקו כל שחקן שייקספירי עלי אדמות לסרטי הארי פוטר – והפעם: קנת בראנה, שיופיע בתפקיד הקוסם השחצן גילדרוי לוקהארט, המורה החדש להתגוננות מפני כוחות האופל בהוגוורטס. זה גם יהיה סרט הפוטר האחרון בבימויו של כריס "שכחו אותי בהוגוורטס" קולומבוס.

מסע בין כוכבים: נמסיס: הסרט העשירי במספר העוקב אחר מעלליהם של צוות האנטרפרייז. והעלילה הפעם, כך נראה, מהטריילר החדש (והמגניב למדי) גולשת לתחום האימה הפסיכולוגית. כמו כן הבטיחו לנו רומולנים (ומי שלא יודע מה זה "רומולנים" מוזמן לעבור כבר עכשיו לסרט הבא ברשימה). הסרט הזה יציג את כל צוות סדרת "הדור הבא", כולל וופי גולדברג, אך לא כולל את ווסלי קראשר שדמותו נחתכה מהסרט מטעמי חוסר עניין לציבור.

סולאריס: עוד סרט חלל שיוצא במקביל לההוא עם האנטרפרייז, אבל בעל אופי שונה לחלוטין: עיבוד של סטיבן סודרברג ('טראפיק', 'אושן 11') לספר של סטניסלב לם, שכבר עובד לקולנוע בשנת 1972. סיפורה של תחנת חלל שמתרחשים בה כל אירועים מוזרים, או לפי הגדרתו של הבמאי "2001 פוגש את הטנגו האחרון בפאריס". נשמע… מוזר. ג'ורג' קלוני מככב, ג'יימס קמרון מפיק.

Below: מותחן על צוללת בזמן מלחמת העולם השנייה, שמעלה לסיפונה כמה ניצולים אזרחים, וביחד איתם גם כמה רוחות רפאים – ואולי לא. אין כוכבים גדולים מול המצלמה בסרט הזה, אבל מאחורי הקלעים דווקא יש: דייויד טוואהי, שהפתיע לפני שנתיים עם הלהיט 'פיץ' בלאק' מביים, על פי תסריט של יקיר האתר דארן ארונופסקי.

The Core: עוד סרט על אנשים שיורדים הכי נמוך שרק אפשר, הפעם מתחת לפני האדמה. סרט אקשן/אסונות, בבימויו של ג'ון אמיל – במאי 'קופיקאט' ו-'מלכוד' ובעברו הרחוק יותר גם במאי סדרת הטלוויזיה 'הבלש המזמר'. סיפור מסעם של של טרה-נאוטים (כמו אסטרו, רק שהם יורדים מתחת לפני האדמה במקום לטוס לחלל) שיורדים לפוצץ מטען גרעיני ענק בליבת כדור הארץ, ובכך להציל את העולם. נשמע הגיוני. ארון אקהארט ('ארין ברוקוביץ") והילארי סוואנק מככבים. החיפושים אחר שם עברי לסרט עוד נמשכים.

I Spy: עיבוד לסדרת טלוויזיה עתיקה, שהייתה קרש הקפיצה של ביל קוסבי (כוכב טלוויזיה שחור שכבר ידע ימים יפים יותר), בכיכובו של אדי מרפי (כוכב קולנוע שחור שכבר ידע ימים יפים יותר). בקומדיית הפעולה הזאת, מרפי מגלם שחקן כדורסל המגוייס על ידי סוכן חשאי (אוון וילסון) כדי לאתר מטוס סילון נעדר (מה יש לאוון וילסון ממטוסים נעדרים?).

Shanghai Knight: שוב אוון ווילסון, בעוד קומדיית פעולה – סרט ההמשך ל-'שנחאי נון', בו הוא חוזר לשתף פעולה עם ג'קי צ'אן, הפעם לא במערב הפרוע, אלא בלונדון של המאה ה-19, שם מסכל הצמד מזימה להפיל את האימפריה הבריטית והסינית גם יחד.

למות ביום אחר: כמו שאפשר להבין משם הסרט הזה, המי-יודע-כמה בסדרת ג'יימס בונד, הגיבור שלו כנראה לא ימות בסוף, וחבל. פירס ברוסנן הוא שוב בונד, האלי בארי היא החתיכה התורנית, וכל מילה נוספת תהיה בזבוז של תאי מוח אפורים ויקרים.

The Ring: סרט אימה. גרסא אמריקאית לסרט פולחן יפאני, אודות קלטת וידאו שכל מי שצופה בה מת מוות מזוויע תוך שבוע. נעמי וואטס ('מלהולנד דרייב') בתפקיד הראשי ולצדה נזכה לראות גם את דביי צ'ייס, שגילמה להפליא את קולה של לילו בסרט 'לילו וסטיץ".

כוכב המטמון: ואם כבר הזכרנו את 'לילו וסטיץ", הנה סרט מצוייר שדיסני מוציאים בחורף הנוכחי, עיבוד לספר 'אי המטמון' בקנה מידה אסטרונומי, תרתי-משמע: העלילה הועברה לחלל. דיסני הודיעו שהסרט הזה מסמן את החזרה לסרטים ה-"קלאסיים" שלהם, מה שזה לא אומר (למרות שגם בו אין שירים). הסרט עשוי באנימציית מחשב מתקדמת והטיזר נראה פשוט מצויין.

Eight Crazy Nights: והנה סרט מצוייר שבו דווקא יש שירים, והוא מוגדר כ- תחזיקו חזק – "מיוזיקל לחנוכה". אדם סנדלר מדובב אדם שנאלץ לעבוד כמסייע למאמן כדורסל קשיש ואחותו התאומה, ואת כל שלושתם מדובב אדם סנדלר. מה הקשר לחנוכה?

שיקאגו: עוד סרט עם שירים: עיבוד למיוזיקל המצליח מברודווי על שתי אסירות (רנה זלווגר וקתרין זטה-ג'ונס) המתחרות בינן על תואר "הרוצחת המזמרת הידועה ביותר בעיר". הבמאי הוא רוב מרשל, שהקרדיטים הכי ידועים שלו עד כה הן פרק בסדרת הטלוויזיה 'עולמו הנפלא של וולט דיסני' ועזרה לסם מנדז בבמוי 'אמריקן ביוטי'.

The Truth About Charlie: סרט פשע, בכיוון הקליל יותר הפעם. רימייק לסרט 'Charade' ('חידון בחרוזים') משנת 63', על אישה (ת'נדי ניוטון מ-'משימה בלתי אפשרית 2') המתכננת להתגרש מבעלה ומגלה שהוא מת – והכסף שלהם נעלם. זר מסתורי (מארק וולברג) מופיע כדי לסייע לה – או שאולי לא. צוות השחקנים כולל גם את טים רובינס וג'ונתן דמי ('שתיקת הכבשים') מביים.

דרקון אדום: עוד הוכחה שפריקוולים זה ה-דבר כרגע היא הסרט הזה, שהוא – ניחשתם! – פריקוול ל-'שתיקת הכבשים'. הסרט מציג לנו, בין השאר, את חניבעל לקטר בנעוריו, שלא ביישו בכלל את זקנתו (גם אז הוא אכל אנשים). חוץ מזה מדובר גם ברימייק לסרט 'Manhunter' המבוסס על הספר הראשון אודות הקניבל, והבחירה הביזארית משהו בבמאי נפלה על ברט ראטנר – הידוע בעיקר בזכות הקומדיות בסדרת 'שעת שיא'. פרט להופקינס בתפקיד הקניבל, ייראו בסרט גם אדוארד נורטון, ראלף פיינס ואמילי ווטסון.

Dark Blue: דרמת פשע עם ניחוח איכותי, מבוססת על ספר של ג'יימס אלרוי ('סודות אל.איי.'). קורט ראסל וסקוט ספידמן מגלמים זוג שוטרים שחוקרים פרשיית רצח על רקע גזעני שבוע לפני המהומות בלוס-אנג'לס של 1992. הבמאי רון שלטון ('גברים לבנים אינם יכולים') מביים כאן בפעם הראשונה סרט שאיננו עוסק בספורט.

Analize That: קומדיה, המשך ל-'בוא נדבר על זה' (שתיקרא בארץ, מן הסתם 'בוא נדבר על ההוא'). רוברט דה-נירו ובילי קריסטל חוזרים בתור הפושע והפסיכיאטר שמטפל בו (שיזדקק אף הוא, אומרות השמועות, לטיפול פסיכיאטרי בסרט הזה). ליסה קודרו מהסדרה "חברים" חוזרת איתם. הבמאי הארולד ראמיס, שביים את הסרט הראשון, חוזר אף הוא.

Gangs of New York / Catch Me if you Can: ובין שני הסרטים האלה יערך הקרב הגדול של החורף. סרט של הרב-סמאח סטיבן שפילברג נגד סרט של הרב-סמאח מרטין סקורסזה. סרט על פושע בשנות ה-60 של המאה ה-20, נגד סרט על פושעים בשנות ה-40 של המאה ה-19. לאונרדו דיקפריו בסרט אחד נגד… לאונרדו דיקפריו בסרט השני. כן, דיקפריו משתתף בשני הסרטים האלה, שאמורים לצאת בארה"ב בדיוק באותו יום (לפחות עד שמישהו באולפנים יתפוס שכל ויחליט לשנות את המצב הזה), וכך הוא ילך מכות נגד עצמו, ממש כמו ג'ט לי בשנה שעברה (העם דורש: פריקוול עכשיו!). בסרט של שפילברג, 'תפוס אותי אם אתה יכול', הוא מגלם זייפן ידוע משנות ה-60, שהיה האיש הצעיר ביותר ברשימת עשרת המבוקשים של ה-FBI. בסרט הזה מקיפה את דיקפריו גלריה מרשימה מאוד של שחקנים, שכוללת את טום הנקס, כריסטופר ווקן, מרטין שין וג'ניפר גארנר. בסרט של סקורסזה, 'כנופיות ניו יורק', הוא מגלם את ראש אחת מכנופיות הפשע בניו-יורק של המאה ה-19, שמהן צמחה המאפיה האיטלקית. וגם כאן לא חסרים לדיקפריו שחקני חיזוק: קמרון דיאז, דניאל דיי-לואיס וליאם ניסן נמצאים בינם. לשני הסרטים יש צליל חזק מאוד של המלה "אוסקרים".

וכמו תמיד, יש סרטים שלא יכלו להיכנס לרשימה הנוכחית. זה שום דבר אישי נגדם – מקסימום נוסיף אותם בעריכה ממוחשבת, יום אחד כשנעשה פריקוול.