חורף גרעיני

כדי להבין מהם סרטי חורף
אנחנו צריכים לענות קודם
על השאלה "איך מוגדר החורף
בהוליווד". ההגדרה הרשמית,
שנמסרה לי מפי מקורות חסויים,
היא כזאת:

חורף הוא התקופה שבין ספטמבר למרץ, אליה זורקים בעיקר שני סוגי סרטים –
א) סרטים "איכותיים" שאמורים להיות מועמדים לאוסקר.
ב) סרטים גרועים באמת שלא היה לנו מה לעשות איתם, ואף אחד לא ילך לראות.
כמובן, ישנם יוצאי דופן לשתי הקטגוריות האלו, והם יוצאים בעיקר בתקופת החגים.

אבל החורף הזה הוא שונה. בשל השביתה שלא הייתה, הוחלט לעכב כמות די גדולה של סרטים שהיו אמורים לצאת בקיץ, ולהקרין אותם בחורף. חלק מאותם סרטים, אומרות שמועות זדוניות, עוכבו בשל העובדה שבהקרנות מבחן הקהל טען שהם מה-זה גרועים (האולפנים מכחישים נמרצות), ובכל זאת חייבים להודות שעוד לא היה לנו כזה חורף מלא בסרטים שנראים כמו סרטי קיץ, ונשמעים, האמת, כבעלי פוטנציאל גבוה יותר מאלה של הקיץ החולף. אי אפשר שלא להיגרר להרהורים פילוסופיים בנוסח "האם הייתה זו הנשורת מסרטי הקיץ שמצאה את דרכה אל החורף, או הנשורת מסרטי החורף שמצאה את דרכה אל הקיץ?". מצד שני, בשל איזה אירוע מצער שהתרחש בניו-יורק לפני שבועיים, לפחות סרט אחד נדחה למועד לא ידוע (ובהתחשב בזה שמדובר בסרט החדש של שוורצנגר – לא בטוח שאלה חדשות רעות), וסרטים אחרים נדחו לחודש מרץ – באופן מסורתי בית קברות לסרטים, והפעם התמלא בסרטים מעניינים. אם כן, כמעט בלי לדבר על האוסקר (נדבר עליו בפעם אחרת) – מי נגד מי בחורף הנוכחי?

הקוסם נגד ההוביט
השתעשעתי ברעיון של כתיבת התצפית הזאת מבלי להזכיר את המילים "הארי פוטר" ו-"שר הטבעות", אבל זה עבר לי. ובכן – למי שלא יודע, לא קרא את התצפיות האחרות, לא ראה את הטריילרים, ובאופן כללי שהה על הירח בשנה האחרונה – לקראת סוף השנה אנו צפויים לשני עיבודים קולנועיים מפוארים לשתיים מסדרות הפנטסיה הספרותיות הידועות ביותר: 'שר הטבעות' ו-'הארי פוטר' (אני לא מתכוון להגיד פה אף מילה על העלילה של אף אחד מהם, ואתם לא תכריחו אותי). למרות שאחד משני הסרטים האלה (רמז: לא ההוא על ההוביט) התגלגל לידיו של אחד מהבמאים הכי דפוקים בהוליווד, הטריילרים שלו דווקא עושים רושם לא רע. בכל מקרה, צפו לראות את ההוביט או הפוטר, או שניהם, מרסקים הרבה קופות בדרכם להרחיק את הטבעת משר האופל או להישאר בחיים אחרי שנה א' בהוגוורטס.

אומן הקונג-פו נגד המרגלים
אקשן, מכות, פיצוצים, יריות – החורף הנוכחי מלא בהם, ובניגוד לקיץ שעבר עלינו, הם אפילו עושים רושם טוב:

'The One': ג'ט לי הוא שוטר מהמימד שלנו, שנלחם בכפיל שלו ממימד אחר, שמסתובב בין מימדים והורג כפילים של עצמו (כי זה נותן לו יותר כוח, או משהו כזה). ג'יימס וונג, במאי 'יעד סופי' מביים. על פעלולי הלחימה אחראי קורי יואן, שהיה אחראי גם לפעלולים ב-'אקס-מן' ו-'נשק קטלני 4'.

'Spy Game': לא היתה פעם תכנית טלוויזיה מליגה ז' עם אותו שם בדיוק? רוברט רדפורד, מרגל בגמלאות, חוזר לפעילות מבצעית כדי להציל את בראד פיט, מרגל זוטר שנפל בשבי הסינים, תוך כדי פלאשבקים על עברם המבצעי המשותף. טוני סקוט, המומחה לסרטים במשקל נוצה כמו 'אויב המדינה', מביים. נקודה כמעט-מקומית: הסרט היה אמור להיות מצולם בישראל, אך הצילומים עברו למרוקו בשל האקשן בריל-טיים שמתרחש במקומותינו.

'Iron Monkey' (לא, אין שום קשר ל'ענק הברזל'): סרט שמגיע מהונג-קונג, כמעט עשור לאחר שיצא שם, אודות רופא בסין של המאה ה-19, שפוליטיקאי מושחת מאלץ אותו לחקור שודד דרכים מסתורי. הסרט הזה נראה כמו ניסיון לשחזר את הצלחת 'נמר, דרקון' בארה"ב, במיוחד בהתחשב בעובדה שהבמאי הוא וו-פינג יואן, מי שהיה הכוריאוגרף של 'נמר, דרקון' ושל 'מטריקס', וחוץ מזה הוא גם אחיו של קואי יואן, שאחראי לפעלולים ב-'The One'. נו, אומנויות לחימה אצלם זה עסק משפחתי.

'Windtalkers': סרט מלחמה של ג'ון וו אודות מקודדי הצפנים האינדיאנים במלחמת העולם השניה. ניקולס קייג' מככב בתור חייל שנשלח להגן על אחד המקודדים האלה – וגם להרוג אותו במקרה של סכנה שהוא ייפול לידי האויב. נראה טוב, אבל צפויות פחות דמויות שמחזיקות שני אקדחים בידיהן מאשר בסרטיו האחרים של וו. אופציות לתרגום עברי: 'עושים רוח', 'מדברים לרוח' או 'שבשבת'.

'Black Hawk Down': ועוד סרט מלחמה, מחברת ההפקה של ג'רי ברוקהיימר, שהכישלון של 'פרל הארבור' לא הניס אותה מהז'אנר. הפעם: מעללי הגבורה של בחורינו האמריקאים המצוינים בסומליה (לשנה הבאה באפגניסטאן). הבמאי הוא רידלי סקוט, ש'גלדיאטור' שלו החזיר אותו לרשימת הבמאים-שהסרטים-שלהם-כן-עושים-כסף, ומערכת היחצ"נות כבר מפמפמת לנו שבסרט הזה נזכה למראות זוועה כיד המלך, עד שסרטו האחרון של הנ"ל, 'חניבעל', ייראה לידו כמו סרט צמחוני ממש.

הרוצח הסדרתי נגד אנשי הזאב
סרטי אימה הם באמת ז'אנר שמתאים יותר ללילות החורף הקודרים, ובחורף הנוכחי יהיו לנו שלושה מהם, שאף אחד מהם אינו נקרא 'אני יודע מה עשית בחורף האחרון'. לשון אחרת: אינו נופל לתבנית המוכרת לעייפה של "רוצח במסיכה רודף אחר בני נוער מצווחים".

'From Hell': גבירותי ורבותי: אלאן מור מגיע לקולנוע! אחד מגדולי כותבי הקומיקס של תקופתנו זוכה סוף סוף לעיבוד קולנועי גרנדיוזי, בבימויים של האחים יוז (שבדרך כלל עוסקים בסרטים זועמים אודות הקהילה השחורה בארה"ב). עלילה? מה זה חשוב? אוף, קשה אתכם. ובכן, ג'וני דפ מגלם בלש בלונדון הויקטוריאנית, המשתמש בשיטות לא-שגרתיות כדי לפענח פשעים. כאשר הוא נקרא לפענח את סדרת הרציחות של ג'ק המרטש, הוא מוצא את עצמו מסובך בפרשיית אהבה אומללה ובקונספירציה אפילה.

'13Ghosts': לא, זה לא סרט המשך ל'12 קופים', אלא גרסא מחודשת לסרט משנות ה-60, אודות אדם ובתו הנלכדים באחוזה רדופת רוחות. זהו סרט הבכורה של סטיב בק כבמאי, בעברו אומן אפקטים בסרטים כמו 'המצולות' ו'אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון'. למרות הדימיון בטריילרים, אפשר לקוות שהסרט הזה יהיה יותר טוב מ'בית האימה' הזכור לרע.

'Brotherhood of the Wolf': אקשן/אימה על אנשי זאב. סרט זר נוסף – צרפתי הפעם – שיוצא בניסיון לשחזר את הצלחת 'נמר, דרקון'. הטריילר נראה כמו שילוב בין 'מטריקס' ו'סליפי הולו', וחייבים להודות שזה נראה מצוין.

'Bones': איך לא חשבו על זה קודם? לוקחים גנגסטר אמיתי – במקרה שלנו, הראפר סנופ דוגי דוג – ונותנים לו לשחק דמות של גנגסטר, או ליתר דיוק, רוח של גנגסטר: הרוח הנ"ל חוזרת, 20 שנה לאחר הירצחו של אותו גנגסטר, כדי להגן על הגטו השחור מפני פושעים וסוחרי סמים. נשמע טראשי במידה שלא תיאמן, אבל שמו של הבמאי, ארנסט דיקרסון (הידוע בעיקר בתור הצלם של 'מלקולם אקס' וסדרת הטלוויזיה 'חוק וסדר') דווקא מסמן את הסרט הזה כבעל פוטנציאל.

המפלצות מהארון נגד המפלצות מהפרה-היסטוריה
חשבתם שבקיץ האחרון היו הרבה סרטי אנימציה? בחורף הנוכחי יש עוד יותר, והם אפילו עושים רושם יותר טוב. יכול להיות שזה קשור לעובדה שבאוסקר הקרוב יחולק בפעם הראשונה פרס בקטגוריית "סרט אנימציה באורך מלא", אבל אמרנו שעל האוסקר לא מדברים פה. שני להיטים קופתיים בפוטנציה, ועוד כמה בהקרנות מוגבלות:

'Monsters Inc.: בקיץ האחרון, להזכירכם, המפלצת של דרימוורקס מ'שרק' הטביעה את הצוללת של דיסני מ'אטלנטיס'. בחורף הנוכחי, דיסני משיבים מלחמה עם הרבה מאוד מפלצות משלהם, בסרט מבית היוצר של 'פיקסאר', יצרנית 'צעצוע של סיפור': סיפורה של ילדה המגיעה לבית החרושת הגדול ביותר בעולם למפלצות. הטריילרים נראים פשוט מצוין, וזה לא מסוכן מדי להמר על הסרט הזה בתור אחד הלהיטים הגדולים של החורף.

'Ice Age': אולפני 'פוקס' מנסים גם הם להתאושש מההרס שזרע 'טיטאן' בחטיבת האנימציה שלהם, ועושים זאת בעזרת הסרט הזה – אנימציה ממוחשבת בטכניקה, אבל סרט של צ'אק ג'ונס (Road Runner) בנשמה. והוא גם נראה "קצת" יותר מוצלח מסרט האנימציה האחרון שנעשה על יצורים פרה-היסטוריים…

'Waking Life': סרט שעשה הרבה רעש בפסטיבלים. אנימציה רוטוסקופית (מבוססת על צילומים חיים) אודות מסעו ההזוי של בחור שמסתובב בכל מני מקומות ופוגש כל מני אנשים. אל תאשימו אותי, זה תיאור העלילה, וחוץ מזה – גם פורסט גאמפ התחיל ככה. הטריילר נראה מעניין.

Spriggan / Metropolis / Vampire Hunter D: ועוד ניסיון (אחרון, אני מבטיח), לשחזר את הצלחת 'נמר, דרקון'. בחורף הקרוב אמריקה צפויה גם למבול של סרטי אנימציה מיפאן שיוקרנו אצלה בהקרנות מוגבלות, עם אופציה להקרנות נרחבות יותר (אחד מהם אפילו יוקרן אצלנו, בפסטיבל הסרטים בחיפה, ואולי אף נראה אותו בהפצה רחבה!): 'ספריגן' הוא סרט אקשן בנוסח "אינדיאנה ג'ונס פוגש את רמבו"; 'מטרופוליס' – זה הסרט שיוקרן בחיפה. מדע בדיוני המבוסס על סדרת קומיקס קלאסית, באנימציה ממוחשבת שמחקה צבעי מים;
'Vampire Hunter D', הוא עוד סרט אקשן, הפעם על צייד ערפדים.

ועוד כמה
וכרגיל, ישנם סרטים שלא נכנסים לשום קטגוריה, וזה המקום להזכיר אותם:

'Hearts in Atlantis': עיבוד לספר של סטיפן קינג, אבל לא סרט אימה. סיפור המתרחש בשנות ה-60, אודות ידידות שנרקמת בין ילדה בת 11 למבוגר פרנואיד. אנתוני הופקינס מגלם את המבוגר, סקוט היקס ('ניצוצות', 'שלג יורד על ארזים') מביים.

'Ocean's 11': רימייק לסרט ישן של פרנק סינטרה: ג'ורג' קלוני בתפקיד גנגסטר שמארגן שוד שרשרת של בתי קזינו בלאס-וגאס. זו אמורה להיות קומדיית פשע, אבל כרגיל אצל הבמאי סטיבן סודרברג ('טראפיק'), אפשר לצפות לכל מיני טוויסטים בהגדרה הזאת.

'Shallow Hal': למרות שאנו מורגלים בצירופים תמוהים, זה נשמע תמוה במיוחד – גווינית' פאלטרו משחקת בקומדיה של האחים בובי ופיטר "פיחסה" פארלי. הסיפור הוא אודות בחור שיוצא רק עם דוגמניות צמרת, עד שעקב אירוע כלשהו – היפנוזה או משהו קסום אחר – הוא מתאהב במישהי "בגלל היופי הפנימי שלה": היא נראית כמו היפופוטם, אבל כל הזמן הזה הוא בטוח שהיא דקיקה כקיסם. אם זה נשמע לכם שנון ורגיש – אל תדאגו, זה לא יהיה ככה. לא בסרט של הפארלים.

'Vanilla Sky': מהתיאורים לא הצלחתי להבין אם מדובר בסרט רומנטי או סרט מתח. טום קרוז מגלם מיליונר שהחברה שלו מרסקת את המכונית שלו – ואותו – לתוך עץ. לאחר ניתוח פלסטי הוא מצליח לתקן את הנזק שנגרם לפנים שלו, אבל אז דברים מתחילים להשתבש. הבמאי הוא קמרון קרואו, שכבר עבד בעבר עם קרוז על 'ג'רי מגווייר'.

ויהיו עוד. יהיו כאמור, סרטי אוסקר עליהם נדבר בפעם אחרת וגם סרטים אחרים עליהם לא הרחבנו כאן מפאת קוצר הזמן והמקום. כמו תמיד, נקפיד לעדכן אתכם בזמן אמת. הישארו עימנו, יש כיבוד בסוף.