חפש את הדג

7 שנים לאתר זה לא צחוק. בשבע שנים אפשר להספיק להתחיל ולסיים את השירות הצבאי, להתחתן ולגדל 2.4 ילדים בממוצע; בשבע שנים אפשר לעשות תואר ראשון ושני – או ללמוד לתואר ראשון ברפואה; אדם יכול לרעות עיזים במשך שבע שנים – רק כדי להתחתן עם האחות הלא נכונה. אנחנו התחתנו עם עין הדג, ועם הגולשים שלו: איתכם.

לפני מספר חודשים ערכנו סקר שמטרתו להכיר אתכם טוב יותר. שאלנו אתכם הרבה מאד שאלות ובסופו של דבר אלו המסקנות המרכזיות שהגענו אליהן: יש בעין הדג לא מעט גולשים מבוגרים, וגם לא מעט צעירים. אם לדייק, הגיל הממוצע של גולשי האתר הוא 23.5. רובכם גולשים באתר מהבית, מה שמסביר את סימני הקולה על המקלדת. איזה מזל שהאתר לא אחראי לדברים כאלה. אנחנו מעדיפים להיות אחראים לדברים כיפיים יותר, כמו החתונה של מרלין ותרגומון.

הרבה מכם רואים סרטים בעיקר בקולנוע – אבל רבים עוד יותר מעדיפים לצפות בסרטים במחשב או בדיוידי. ואיזה ז'אנרים אתם מעדיפים? בעיקר פנטזיה, אבל גם הרבה קומדיה, דרמה, סרטי מתח וסרטים פסיכולוגיים, סרטי אקשן, וסרטי אנימציה. לפופולריות הנמוכה ביותר זכו סרטי משפחה וסרטי ילדים: אפילו סרטים צרפתיים, סרטים דוקומנטריים וסרטי נעורים זכו לפופולריות גבוהה יותר, גם אם לא בהרבה.

אני יכולה לספר לכם מה הייתם רוצים שיהיה באתר (פורום אוף טופיק, עוד פרויקטים מיוחדים, עוד ביקורות – היי, המייל שלנו תמיד פתוח להצעות ולכותבים חדשים), אבל אולי יהיה יותר מעניין לספר איך הגיעו אלינו כמה מכם. ואני לא מתכוונת לסיפורים האישיים – את אלה אני שומרת לכם – אלא למחרוזות חיפוש בגוגל. כדי לשמור על שפיות, התרכזתי בחיפושים שנערכו בחודש האחרון בלבד (אחרת אתם יכולים להוסיף עוד כ-300 כניסות דרך המחרוזת פרפרים עלילה) ובחלק מהמקרים, באמת שקשה להבין איך החיפושים האלה הובילו דווקא אלינו.

סקס ולוסיה לופילטו
הנה אבחנה: גולשים באינטרנט מחפשים עירום. כשגולשים מחפשים שם של שחקנית בגוגל, כמעט תמיד מעורב בעניין סקסס. השחקנית ששמה הביא אלינו הכי הרבה גולשים היא אניה בוקשטיין, כוכבת 'הסודות', המוכרת לגולשינו בשם אניה בוקשטיין עירום, אניה בוקשטיין ערום, אניה בוקשטיין במקווה וכל צירוף דומה (ויש הרבה מהם). אך אנה לא לבד – שחקניות אחרות שמשכו אלינו גולשים שחיפשו תמונות עירום שלהן, הן דניאלה וירצר ('הבועה'), נטע גרטי ('סוף העולם שמאלה'), רונית אלקבץ ('ביקור התזמורת'), אורנה פיטוסי, בקי גריפין, ענת קלאוזנר וגם ריקי גל וחני נחמיאס. לכבוד מיוחד זכתה השחקנית טלי שרון עירום מלא.

לשחקנים הגברים קל יותר: החיפוש אחריהם פרקטי הרבה יותר וכולל את שם השחקן וכניסה לאתר שמספק את המידע. שני היוצאים מהכלל הם ליאור אשכנזי זיקפה ואקי אבני ערום. .

יש גם כאלה שיודעים להגביל את החיפוש למה שמעניין אותם. למשל, השדיים של – רק מה, חבל שלסרט קוראים 'השדים של אמילי'.

רק סרטים טובים
אם יש משהו שגורם לרד פיש להיאנח בתוגה, אלה קרובי משפחה שבעת מפגש איתם אומרים: "אתה כותב על סרטים, נכון? נו, אז תמליץ לי על סרט טוב" – בלי לספר מה הז'אנר האהוב עליהם או כל רמז אחר לטעמם. ככה גם חלק מהגולשים שגוגל שולח אלינו: הם רוצים סרטים טובים, הם רוצים את התסריט המלא, וכשהם כבר יודעים לבקש משהו ספציפי מגוגל, זה site:www.fisheye.co.il תערוכה.

כתבו עליו בתגובות
לפעמים אנשים זוכרים מילה, חצי מילה, ומנסים להיעזר בה כדי להגיע לדיון או תגובה שאהבו, או שעניינו אותם. אני מחפשת בצורה דומה באתר, וכך אני מיד יודעת שכשאתם כותבים חסרה אות בכתוביות סרט אתם בעצם מתכוונים להודעה בה דובר על כתוביות התרגום ל'נהג מונית', שהאות נ' הושמטה מהן. חמד לדעת ש ות ים ל ו כתוביות תרגום פוסט מודר יסטיות.

וכשאתם מחפשים בוא הנה פנדה ברור לי שאתם מחפשים את החבר של עכרור, שהתעקש שקיים ספר בשם זה, ובעצם לא נעים לכם לשאול מה השם הנכון ('בוהן הפנדה' של סטיבן ג'יי גולד).

חזון יוחנן מוביל, כמובן, להודעה של סולוצו, שמצא פרשנות פולנית-סבתאית לחזון יוחנן, ולנשר שעושה "אוי אוי אוי".

אבל הכי אהוב על הגולשים הוא הביטוי מעין ברווז, שתבע השופט מישאל חשין, וטווידלדי שאל לטובת הביקורת על 'היצ" (וגם לטובת הספר שכתב).

טעויות נפוצות בחיפושים
המקרה של משחקי המבורגר הוא לא טעות קלאסית, אלא דומה יותר לחיפוש האסוציאטיבי שהוזכר כבר – דרך להגיע ל'משחק מכור', שהביקורת שלו השוותה אותו להמבורגר של מק'דולנדס. אבל "משחקי המבורגר" הוא היוצא מהכלל.

הטעויות הנפוצות ביותר הן טעויות הקלדה, ויש להן נטייה לגרום לסרט המדובר להישמע כאילו הוא שייך לז'אנר שונה לגמרי. למשל, דרמת המתח ברוב הגדול מכולם 2 שעוקבת אחר גיבורינו לקראת הצבעה חשובה בכנסת. היא בוודאי עדיפה על סרט האימה עמוס ה-Gore שודדי הקרביים.

כאן לא מודיעין
מבין אלה שאינם יודעים לשאול, הכי הרבה אנשים הגיעו דרך החיפוש שלמה אבס טלפון. כדי שהם לא ייצאו בידיים ריקות, אנסה לעזור: באתר 144 של בזק יש ארבעה טלפונים של אנשים שעונים לשם שלמה אבס.

היו גם אלה שחיפשו את כריסטיאן בייל רזה – אתם מדברים על הסרט 'The Machinist', שכריסטיאן בייל השיל ממשקלו בצורה דראסטית לקראת הצילומים שלו.

לחומות של תקווה עין הדג יש נציגות יפה, אבל לצערנו עדיין אין לנו ביקורת על הסרט. אני נאלצת לאכזב גם את מי שחיפשו את המקום הכי טוב למצוא זיון: סליחה, לא אצלנו.

ורק עוד נושא אחד נותר פתוח לפני שנעבור לסשן שאלות ותשובות: לגולש שחיפש את דן ברזל ויקיפדיה, לצערי לא תמצא בוויקיפדיה ערך על הרודן הנערץ, כיוון שמדובר בשם עט. בחיים האמיתיים הוא לא רודן, לא פלצ"ן, לא מתנש"א, ובכלל – הוא בנאדם ממש נחמד.

הידען
שאלה: מי משחק את דני אושן?
תשובה: פרנק סינטרה

שאלה: מורד במוסכמות בלעז
תשובה: הדבר הכי קרוב שאני יכולה לחשוב עליו הוא אנרכיסט.

שאלה: מתי יוצא שבת?
תשובה: ב-20 באוקטובר השבת תצא בשעה 5:38 בירושלים, 5:36 בתל אביב, 5:38 בחיפה ו-5:42 בבאר שבע.

מערכת החינוך
הרבה מאד אנשים מגיעים אלינו בחיפוש אחר ס. מורגנשטרן המסתורי. זה נכון שוויליאם גולדמן, מחבר 'הנסיכה הקסומה', טוען שבמקור היה זה הסופר הפלוריאני ס. מורגנשטרן שכתב את הספר, וגולדמן רק תרגם ותמצת אותו עד מאד. הוא משקר. כמו דן ברזל, גם ס. מורגנשטרן הוא פיקציה, וגולדמן הוסיף את שמו כגימיק – כדי להעניק לספר רובד נוסף, או נופך עתיק יותר, או סתם כדי לשוות לו סבר רציני.

לילד שחיפש את אמונה ליזה – קראו לה מונה-ליזה. וביידוע: המונה ליזה.

לזה שניסה להגיע לעמי ותמי ניתוח אגדה – מי היה מאמין שמכל הביקורות תגיע דווקא לזו של 'A.I: אינטליגנציה מלאכותית'.

למי שחיפש את רודף העפיפונים סיכום – ילד, יפה שאתה יודע להשתמש בגוגל כדי "לחפש חומר" לעבודות, אבל אנחנו לא נעשה עבורך את שיעורי הבית.

ולסטודנט לעתיד שחיפש את אוניברסיטת תל אביב + תסריטאות + יאיר רוה – אנחנו אמנם לא האתר של אוניברסיטת תל אביב, אבל רוה ילמד שם החל משנת הלימודים הקרובה קורס בשם "קריאה מודרכת בתסריטים".

סנאף
ריקוד מסוכן להורדה. לא! אל תעשה את זה!