טרילוגית שר הטבעות

מתי? על פי לוח הזמנים
הרשמי, הסרט הראשון, "חבורת
הטבעת" (או "אחוות הטבעת",
תלוי לפי איזו גירסה של
התרגום) ייצא לאקרנים בארה"ב
בדצמבר 2001, ושני הסרטים
הבאים אחריו ("שני המגדלים",
ו"שובו של המלך", על פי התרגום
הישן) יצעדו בעקבותיו בהפרשים של שנה. סביר להניח שהסרטים יוקרנו בארץ מיד או כמעט מיד עם צאתם בארה"ב – יש המלחשים על הפצה בו-זמנית בכל העולם (בניגוד למקובל).

שינויים בלו"ז מתקבלים על הדעת, לשני הכוונים – אחרי הכל, לך תדע מה ייחשב לסטנדרטי בענייני פעלולים מיוחדים בסוף 2003; ייתכן שהסרט ייראה מיושן עד אז.

ומה המצב כרגע? מצלמים.

מה זה? עיבוד קולנועי גרנדיוזי, בלשון המעטה, לטרילוגית "שר הטבעות" של ג'.ר.ר. טולקין. שלושת חלקי הטרילוגיה יעובדו לשלושה סרטים, המצולמים במקביל. כאילו שלא ידעתם.

אז על מה בדיוק הסרט? תתביישו לכם, לשאול שאלה כזאת. "שר הטבעות" של טולקין הוא אחד הספרים הפופולריים, החשובים והמשפיעים ביותר של המאה (ובכלל), והוא נחשב למי שהמציא לבדו את ז'אנר הפנטזיה כפי שהוא קיים היום. עשרות סופרים – כולל כותבי בסטסלרים סדרתיים כמרגרט וויס וטרייסי היקמן ורוברט ג'ורדן – שואלים, שלא להשתמש בביטוי גונבים, אלמנטים סגנוניים ותכניים ממנו עד היום.

אוקיי, סליחה, לא קראתי, תירו בי. על מה זה, לעזאזל? מאוד, אבל מאוד בקצרה: פרודו באגינס הוא הוביט, בן לגזע כפרי ושלו. להוותו מתגלה שברשותו טבעת עוצמה שאבדה לשר האופל בשכבר הימים. כה עצום כח הטבעת שאם ישיגה השר האפל לא יוכל איש לעמוד מולו. פרודו נאלץ לצאת למסע חסר סיכוי להשמדת הטבעת בפי הר הגעש שחושלה בו, בטרם ילכוד שר האופל אותה ואותו. בינתיים מתנהלת מלחמה כוללת בין בני אור ובני חושך (ותודה לזרנוגה).

מי? אוהו.
גלרית הדמויות העצומה של סדרת הספרים מחייבת צוות ענק של שחקנים. מחשבה רבה, והמון זמן, הושקע בליהוק הנכון של השחקנים, והצוות מורכב בחלקו משחקנים ידועים (אם כי אינו מכיל שום כוכבי ענק) ובחלקו מאלמונים. הידועים יותר בחבורה הם אלייג'ה ווד (שישחק את פרודו באגינס), איאן מק'קלן (גנדלף), ליב טיילר (ארוון), קייט בלאנשט (גלדריאל), איאן הולם (בילבו), כריסטופר לי (סארומן) והוגו וויבינג (אלרונד).
השמות העדיין לא ידועים – רשימה חלקית בלבד – הם ויגו מורטנסן (אראגורן), אורלנדו בלום (לגולאס), שון בין (בורומיר), דומיניק מונגן (מרי), והרשימה עוד ארוכה.
על כל העסק מנצח הבמאי פיטר ג'קסון.

מי זה פיטר ג'קסון? שאלה טובה. ג'קסון הוא במאי ניו זילנדי שהתפרסם – במידה מסוימת – בזכות סרטי אימה טראשיים במתכוון כ"Braindead" ו"Bad Taste", ונכנס איכשהו לשולי המיינסטרים עם סרט אחד בלבד, "יצורים שמיימיים" ("Heavenly Creatures"). השאלה היא, כמובן, מה ברזומה המוגבל הזה מכשיר אותו לביים פרוייקט ענק כזה. סרטי האימה שלו נחשבים לקלאסיים בתחומם, ו"יצורים שמיימיים" הוא סרט מצוין, אבל עדיין רחוק מרחק עצום מהאפוס הענק ש"שר הטבעות" צריך להיות.

איך עושים את זה? ההפקה הענקית של שלושת הסרטים מתרחשת בניו-זילנד, מה שמעניק למפיקים כמה יתרונות: ראשית כל, זוהי מדינה עשירה בסוגי נופים מגוונים ומיושבת בקושי, מה שמאפשר צילום סצינות של הרים צחיחים מצד אחד ושל עמקים מוריקים מצד שני בלי צורך להטיס את כל צוות ההפקה מיבשת ליבשת; שנית, זו לא ארה"ב, ולכן הכל הרבה יותר זול (הפקת הסרט בהוליווד היתה כנראה זורקת את תקציב הסרט אל הרבה מעבר לקו השפיות); ושלישית, זוהי ארץ מולדתו של הבמאי, מה שיהפוך את הסרטים האלה לגאווה לאומית, והמוני אדם צפויים לצעוד שם לקולנועים תוך שירת "הוא משלנו, הוא משלנו".

העבודה האמיתית התחילה עוד בזמן הצילומים, ותמשך הרבה אחריהם – הפעלולים הממוחשבים. חברת הפעלולים שבבעלותו של פיטר ג'קסון, שבינתיים מחלטרת בפעלולים לסדרות "זינה" ו"הרקולס" (שמצולמות גם הן בניו זילנד) עוסקת בזה. בנוסף לכל היצורים המאכלסים את הסרטים ולצבאות ענק נלחמים זה בזה, יש לזכור שכמה מהדמויות הראשיות הן בגובה של מטר ועשרים בערך, ויהיה צורך לכווץ את השחקנים, פיזית אם אפשר, ואם זה לא ילך, אז בעזרת מחשב.

וכמה עולה התענוג? טוענים שהפקת שלושת הסרטים ביחד תעלה בסביבות 200 מיליון דולר. הרבה, אמנם, אבל אם מחלקים את זה בשלוש, ומתייחסים להיקף הענק של ההפקה ולעובדה שהפקת "טיטאניק" לבדו עלתה יותר (ואפילו סוסים אין בו, שלא לדבר על באלרוגים), זאת באמת מציאה. רק היום!

מה אומרים החבר'ה? מעריצי ומוקירי הספר "שר הטבעות" מתחלקים, כצפוי, לאלה שמתלהבים מהאפשרות לראות את הסיפור סוף סוף קורם עור וגידים באופן ויזואלי, ולאלה שרואים בזה חילול הקודש ועלבון לאנושות וילכו לראות את הסרטים רק באמצע הלילה, כשהם בטוחים שאף אחד לא רואה, מחופשים להוביטים ליתר בטחון, ויגידו שהיה גרוע.
הטריילר המיוחד ששוחרר לאינטרנט בלבד בתחילת השנה (ונבחר כאן ב"עין הדג" לאחד מעשרת הבקרובים המצטיינים ברשת) העלה את רף הציפיות עוד יותר, והשאיר רושם מצוין.
ההפקה מתנהלת בחשאיות צבאית. בניגוד לפרוייקטים אחרים שהציפיה להם רבה (כמו הסרטים האלה עם החרבות הזוהרות, איך קוראים להם), אין טעם רב לשמור על העלילה בסוד – העלילה הרי ידועה מראש למיליוני אנשים. אבל תמונות מהסט הן נדירות ביותר, וכל אחת שמגיעה לרשות הרבים מנותחת לעייפה.

התחזית: לך תפרסם תחזית שלוש שנים מראש. ההשקעה בסרטים האלה היא ללא ספק עצומה, והציפיה להם ברת השוואה רק לסדרת "מלחמת הכוכבים". לפרוייקט יש פוטנציאל להציב תחרות רצינית ל"מלחמת הכוכבים" בתור הסדרה המצליחה מכולן, או להיות הכשלון הגדול בתולדות הקולנוע. יש מקום לאופטימיות.

ומה עם לינקים? האתר הרשמי של הפרוייקט מתיימר לתת מידע אקסקלוסיבי על התקדמות ההפקה, אבל דל באינפורמציה. האתר המקיף והטוב ביותר למציאת חדשות על הסרטים הוא אתר המעריצים theonering.net, שמכיל כל שביב מידע שידוע למישהו מחוץ לצוות ההפקה. לספר עצמו יש מאות אתרי מעריצים ברחבי הרשת, חלקם אפילו בעברית – למשל, קהילת נאמני טולקין היפהפה.