מלחמות הכוכבים – מתקפת המעריצים

אזהרה: מאמר זה נכתב ע"י
אדם שמחזיק בספריית הוידאו

שלו את כל סרטי 'מלחמת
הכוכבים' ואף הוריד מהאינטרנט

את כל הסרטונים עליהם תקראו
בהמשך, ואחרים, שלא יוזכרו כאן. עקב כך, רוב הביקורת תהיה אוהדת. כמו כן יוזכרו כאן אירועים ודמויות שהופיעו בסדרת 'מלחמת הכוכבים'. עם הקוראים העוינים ו/או חסרי ההשכלה הבין-גלאקטית, הסליחה.

סדרת מלחמת הכוכבים היא אופרת החלל הקולנועית המצליחה ביותר בהסטוריה (רק אל תגידו את זה לטרקים – הם עלולים להפוך לאלימים), מצליחה עד כדי כך שהמעריצים לא הסתפקו בסרטים של לוקאס, והתחילו לעשות סרטים משלהם. התוצאה, בחלק מהמקרים, מאוד מוצלחת. לעומת זאת יש סרטים שברור שנעשו ע"י אנשים חולים בנפשם…

והרי לפניכם רשימה חלקית של מה שניתן למצוא על הרשת, מסודרת לפי נושאים לנוחותם של הקוראים החביבים:

פריקוולים, מידקוולים וסיקוולים –
הם סרטים רציניים וארוכים למדי, שמנסים ליצור סיפור שישתלב באופן עקבי בהסטוריה הרשמית של עולם 'מלחמת הכוכבים' כפי שהיא מופיעה בסרטים של לוקאס.

'הצד האפל' הוא מידקוול: לאחר שדארת' ווידר חיסל את כל אבירי הג'די, הוא מחפש צעירים שהם 'חזקים עם הכח' אך אינם מודעים לכך. הסרט כולל קרב חרבות אור, וקרב בין חלליות המורדים לחלליות האימפריה בתוך שדה אסטרואידים. האפקטים טובים, והמשחק לא רע, אף על פי שהמורדים נראים רגועים מדי בהתחשב בכך שהם תחת אש.
הסרט היה יכול להצליח בגדול אלמלא שני פרטים: הסרט כולו הוא בהונגרית, עם כתוביות תרגום לאנגלית – האמת שזה נותן נופך חייזרי לכל העסק, ואחרי שמתרגלים זה אפילו נחמד. מעבר לכך, מדובר בסרט של 273 מגה. כן, מאתיים שבעים ושלושה מגה. אני הצלחתי להוריד רק חצי סרט לפני שהמחשב החליט שנמאס לו.

הסרט 'Bounty Trail' ('נתיב הפרס'?) מתרכז בחביב המעריצים – בובה פט, שהוא, כזכור, צייד הראשים שהביא ללכידתם של הטובים ב'האימפריה מכה שנית' (להלן: אמ"ש) ולקח את האן סולו הקפוא. הסרט הזה מתרחש אחרי אמ"ש, אבל לפני שהוא הביא את האן לג'אבה. בובה פט מנסה לחטוף אבירת ג'די שחבורת ציידי ראשים לכדו, על מנת לקבל את הפרס על לכידתה, כמובן. הסרט מבוסס על קומיקס, כביכול, ולכן מדי פעם מופיעה תמונת קומיקס עם כתובית !POW ו- !BANG. שווה לראות רק בגלל חוש ההומור השחור של בובה פט, והטריקים החביבים שלו בקרב.

בובה פט הוא דמות מרכזית למדי גם ב'The Dark Redemption' ('פדיון האופל'?), שהוא אחד המידקוולים הטובים ברשת הן מבחינת השחקנים, האפקטים ושאר דברים טכניים, והן מבחינת הסיפור. הסרט, באורך של כ-25 דקות, מתאר את מה שקרה יומיים לפני 'פרק 4: תקווה חדשה' – כיצד הגיעו לידי הנסיכה ליאה התוכניות של כוכב המוות. זהו גם הסרט הראשון שהציג אבירת ג'די (שהיא במקרה גם חתיכה ג'ינג'ית לוהטת). שווה!

בנוסף לסרטים "באורך מלא" הנ"ל, קיים מספר לא קטן של טריילרים לסרטים אשר ייעשו בעתיד.
אלו כוללים פריקוולים כגון 'אקדמיית הג'די', 'דרכי הכוח', 'הופעת הסית" ו'הג'די החבוי'; המידקוולים 'זרעי האופל' ו'חיפוש האבירים' והסיקוול 'מורשת'. כולם נראים טוב מבחינת אפקטים, משחק ועלילה. אפשר רק לקוות שהסרטים באורך מלא, אם אכן ייצאו, יקיימו את מה שהבטיחו.

יאללה מכות!
החל מרובין הוד וכלה בנסיכה הקסומה, יש משהו מאוד מהנה בגברים (ונשים) שעורכים דו-קרב עם חרבות. סרטי המעריצים אינם יוצאים מן הכלל. בכל הסרטים שהבאתי למעלה יש לפחות דו-קרב אחד של חרבות אור, אבל יש גם מספר סרטים חסרי עלילה כמעט לגמרי, שנעשו למעשה רק כדי להראות איזשהו קרב יפה.

'דו-קרב' ('Duel') הוא ניסיון ראשון, ובתור שכזה הוא לא רע. דקה וחצי של דו-קרב בין אביר ג'די לסית' על רקע מדברי. מיותר לציין שהטוב מנצח.
'כפילות' ('Duality') הוא הסרט השני של יוצרי 'דו-קרב' אבל הרבה יותר טוב מבחינת האפקטים והאווירה הכללית, ובעיקר בגלל הכוריאוגרפיה של הקרב, המתאר את סיום הכשרתו של סית' נוסף לשירות הקיסר. הוא גם יותר ארוך – 6 וחצי דקות. ממש יפה, והסוף מפתיע ומשעשע (הומור שחור שכזה).

'שאלה של אמונה' (16 דקות) מתיימר להיות פריקוול שבו הטוב יוצא לשכנע את אחיו הרע לחזור למוטב, ואחיו לעומתו מנסה לשכנע את הטוב לעבור לצד האפל. אבל אני מנחש שהם פשוט רצו להשוויץ עם כמה קרבות של חרבות אור. והאמת, יש להם במה להשוויץ. זהו גם אחד הסרטים הבודדים שבו לטוב יש חרב דו-צדדית. ואם כבר אנחנו עוסקים בנושא – מישהו יכול להסביר לי איך זה שכשחותכים את החרב הדו-צדדית לשניים אפשר להשתמש בכל חלק כחרב נפרדת? זה לא אמור להרוס אותה או
משהו? אגב, גם לסרט הזה יש סוף מקורי.

'עולם חדש' מציג אימון בין אביר ג'די צעיר והמדריך שלו. בסיום הקרב באה החברה של המדריך ואומרת שזה היה הקרב המדהים ביותר
שהיא ראתה. היא כנראה זקוקה למשקפיים, כי אני מצאתי אותו מביש. אמנם המדריך נראה כאילו הוא יודע מה הוא עושה, אבל התלמיד חובט במדריך בעזרת חרב האור כאילו היא הייתה אלה.

פארודיות
הפארודיה הטובה מכולן, לדעתי, היא 'אימת הפאנטום' מתוך התוכנית הקומית הבריטית 'פרנץ' & סונדרס' (ניתן לראות את הסדרה בערוץ סטארTV). אני לא יודע מה אתכם, אבל אני חולה על הומור בריטי, וכזה יש כאן בשפע. הסרטון, באורך 10 דקות, עוקב פחות או יותר אחרי העלילה של 'אימת הפאנטום'. נסו לגלות את המכנה המשותף לכל השמות בסרטון, שימו לב לאיפור המתחלף של המלכה, וחפשו את הטלטאבי בנמל החלל.
חובבי הסדרה האגדית 'מישהו מטפל בך?' ישמחו לגלות מי משחק את הלורד הרע.

'האויב הבלתי נראה': לאחר השמדת כוכב המוות הראשון, הקיסר מחפש מערכת כוכבים חדשה לבנות בה את כוכב המוות החדש, ופלוגת סער נשלחת לירח אנדור כדי לבדוק אותו כאתר אפשרי. שם הם נתקלים באוייב אכזרי במיוחד – הדובונים החביבים הזכורים לנו מ'שובו של הג'די'.
הסרט נחמד יותר בגלל השיחות (והרכילויות) שמתנהלות בין החיילים, מאשר בגלל הרעיון של הדובונים הטורפים (כלומר, כמו בסרט "הטורף"). מצחיק!

ניסיון לעשות פארודיה על 'פרק II' העתיד לבוא הוא 'The Empire Strikes Backyard'. מדובר ב-45 דקות לא ממש מצחיקות עם שחקנים גרועים ומטה ואפקטים נמוכים מזה. בהחלט לא מומלץ, אלא אם כן אתם מאוד משועממים.

אותו הדבר, רק אחרת
יש אנשים שממש משעמם להם, ולכן הם מחליטים לעשות רימייק של 'מלחמת הכוכבים', אבל עם איזשהו גימיק שימשוך קהל.
כך למשל הם 'Star Dudes', שלושה סרטוני פלאש, 5 דקות כל אחד, שהם רימייק מלא ומדויק לפרקים 4, 5 ו-6. הגימיק שלהם הוא שלכל הדמויות פונים כ-Dude (לדוגמה: "Dude, I am your Dad").

או 'Star Lego', שעשו רימייק של הדקות הראשונות של 'מלחמת הכוכבים' עם, איך ניחשתם, אבני לגו. סרטון לגו נהדר נוסף הוא הטריילר 'SW: Lego Edition'.

עבור רז וכל אותם שוחרי אומנות הקולנוע של המזרח הרחוק, אני מציג את 'Star Wras', סרטון מלחמת הכוכבים של מועדון האוריגמי.

לאוהדי סאות'-פארק בלבד: 'Park Wars' הוא רימייק של הטריילר של 'אימת הפנטום' בכיכובם של כוכבי הסדרה סאות' פארק. למי שרוצה לראות את יודה אוכל Cheesy Poofs.

הגימיק הטוב מכולם לטעמי, הוא ב'אימת הפאנטום של ערוץ השימפנזים' – כשמו כן הוא, רימיייק של 'אימת הפאנטום' באורך שתי דקות, בכיכובן של שימפנזות! אני נשפכתי מצחוק.

רעיונות מקוריים
'מטריקס ג'די' הוא ניסיון לשלב בין 'מלחמת הכוכבים' ל'מטריקס'. Alas, הביצוע הוא עלוב למדי: המשחק גרוע, האפקטים בקושי ראויים לצפייה וכל העניין הזה עם הג'די הוא שבסוף מופיעה לגיבור חרב אור ביד, בעזרתה הוא הורג את הסוכן הרע. 24 מגה מבוזבזים. אפילו אין בחורה בבגדי עור צמודים כמו ההיא, איך שקוראים לה, מ'מטריקס'.

ב-'R2Detour', אר-טו מנסה לברוח מהאויב שלו – סית' אר-טו. סרטון אנימציה קצר וחמוד, במיוחד הקטע שבו אר-טו מגיש לסית' פרח.

'קרבנות' – אחד הסרטים הרציניים והמרגשים היחידים שראיתי. אנימציית מחשב שמציגה חייל של המורדים שחוזר אחרי שנים לבקר את הקבר של חברו שמת בקרב על כוכב הלכת הות'. ממש יפה.

וכמובן 'Pulp Phantom', שהוא הסיפור של 'מלחמת הכוכבים' בסגנון 'ספרות זולה'. נכון לעכשיו יש 16 פרקים באנימציית פלאש, מלאי גסויות ואלימות כיאות.

מעריצי ג'אר-ג'אר (יש כאלו?) ישמחו לראות שני טריילרים ל'The Jar Jar Binks Project' באתר של טריילרוויז'ן.

באתר 'סרטי אטום' תוכלו למצוא סרטון הדרכה חביב עד מאוד בשם 'Womb Wars' ('מלחמות הרחם'), המסביר כיצד באים ג'דאים לעולם, ובו תאי זרע אמיצים מנסים לחדור לתוך "ביצית המוות".

טריילרים לסרטים שמבטיחים להיות מעניינים הם 'הקרב הסופי', שאמור להציג את הקרב בין חלליות מלחמת הכוכבים לאלו של מסע בין כוכבים, ו'גולשי הג'די', שאמור לחקות את סגנון הסדרה 'גולשים בזמן', אני מניח: הגיבור גולש ליקום מקביל שבו ג'ורג לוקאס הוא נשיא ארה"ב – בכסף שהוא עשה מהסרטים הוא האכיל את הרעבים, הלין את חסרי הבית ונהיה כל כך פופולרי עד שהוא מכהן כבר 20 שנה כנשיא. אבל עכשיו, כוחות של מורדים מופיעים…

כמובן, אי אפשר שלא להזכיר את שני הטריילרים ל'פרק II' שעשה במאי אנונימי מוכשר במיוחד, אשר קיבץ קטעים מכל מיני סרטים (כמו 'לב אמיץ', 'טיטאניק' ועוד) ויצר טריילרים אמינים ונהדרים, אחד בכיכוב ליאונרדו די קפריו (בתקופה שבה הוא היה, על פי השמועות, המועמד לשחק את אנאקין סקייווקר), והשני בכיכוב היידן כריסטיאנסן.

אחרונים חביבים
את ארבעת הסרטים החביבים עלי ביותר שמרתי לסוף:

הסרט המהולל ביותר מבין כל הסרטים המופיעים ברשת, הוא בוודאי 'TROOPS', ולא בכדי. למי שעדיין לא שמע, מדובר בסרט העוקב אחרי חיילי פלוגת סער, בנוסח הסדרה 'שוטרים' בה המצלמה עוקבת אחרי שוטרים בזמן אמיתי. המצלמה מלווה חיילים שמנסים למצוא את שני הדרואידים האבודים, ונקראים אחר כך ליישב מחלוקת משפחתית, כשלוק בורח מהבית של הדודים יחד עם הנזיר המוזר אובי-ואן. הסרט עשוי כל כך טוב, שהציגו אותו – כך קראתי – בפני צוערים באקדמיה לשוטרים, כדי שילמדו איך להתנהג במקרים של מחלוקת משפחתית.

'ג'ורג' לוקאס מאוהב' – את הסרט הזה ראיתי לראשונה בזמן כתיבת שורות אלו (רד פיש הכריח אותי בגלל הכתבה. הייתי צריך לחפש PC שגם יהיה מוכן להוריד אותו), והוא הפך מיד לאחד החביבים עלי (תודה דג!). בסרט, המבוסס על הרעיון הכללי של 'שייקספיר מאוהב', לוקאס הוא סטודנט לקולנוע המנסה לכתוב תסריט על חקלאי בחלל שיש לו בעיות עם החיטה. מפגש עם בחורה מרנינה מביא ללוקאס את ההשראה לה חיכה. סרט מעולה, עשוי במקצועיות, כשעל הצופה מוטל כמובן לזהות את ההשראה לדמויות השונות ב'מלחמת הכוכבים' (לא שזה קשה במיוחד). את הסרט ניתן גם לקנות כקלטת וידאו באמאזון. אורכו כ-9 דקות, מהן מעל לדקה וחצי של כותרות סיום.

הסרטון הבא, 'Tripping the Rift', עשוי באנימציית מחשב נהדרת, אבל, יש להזהיר, אינו מיועד לילדים, עקב שפה גסה, אלימות מרובה ועירום מלא של הגיבורה. קומנדר צ'וד נאבק בחברו לתא הכלא לשעבר, דארת' בובו, בעזרת הרובוט המהנדס וחברתו, 'Six of One'. פארודיה משולבת על 'מלחמת הכוכבים' ו'מסע בין כוכבים'.

מה יקרה אם לוקאס ושפילברג יקבלו פרס אוסקר משותף על מפעל חיים? 'The Award Showdown' ממחיש זאת באמצעות אנימציית פלסטלינה המלווה במוסיקת רקע של ג'ון וויליאמס (המופיעה גם ברוב הסרטים המוזכרים בכתבה זו), ומציגה את הקרב על האוסקר, בהשתתפות ווידר, אינדי, אי.טי. וטי-רקס. הסרט לא זמין כרגע להורדה, אבל אמור לעשות קאמבק בזמן הקרוב, באתר CountingDown.

הסרטים המוזכרים בכתבה זו הם אולי חצי ממה שמסתובב באינטרנט, אך הינם העיקריים שבהם. את כולם (ורבים אחרים) ניתן להשיג באתר Theforce.net או ב"מוס-אייזלי מולטיפלקס", שהם שני האתרים העיקריים לסרטי מלחמת הכוכבים ברשת. אם אין מי שיצעק עליכם לפנות את המחשב ברגע זה – זה הזמן להתחיל להוריד את הסרטים.