מלחמת הכוכבים, פרק II: חרושת השמועות

שתיים מי יודע, או: למי שנחת
על כדור הארץ רק היום –

'מלחמת הכוכבים' (המקורי) הוא
סרט המדע הבדיוני השני של ג'ורג'
לוקאס, אז עוד במאי צעיר ושאפתן
(הראשון והכושל, סתם לידע כללי, היה 'THX 1138'). לוקאס התכוון בתחילה לביים סרט על פי סדרת הקומיקס 'פלאש גורדון', אולם נסוג בו מתוכניתו זו לאחר שבעלי הזכיון על הסדרה דרשו יותר מידי כסף. אז הוא החל לכתוב תסריט מקורי משלו, בהשראת 'המבצר הנסתר' של אקירה קורסוואה. הטיוטות הראשונות היו מקבצי סיפורים שאין ביניהם קשר, ואשר נועדו להפוך מאוחר יותר לקובץ סיפורים בשם "דבר ימי הלוחמים", אשר ישמש כמין ספר היסטוריה תיעודי עבור אותה גלקסיה רחוקה-רחוקה.

ב-27 במאי 1977, שיחרר ג'ורג' לוקאס את "מלחמת הכוכבים", שהיה מבוסס על אחד מסיפורים אלו. הסרט נעשה בתקציב קטן: כ-10 מיליון דולר, וצפו לו הצלחה בקרב חובבי מדע-בדיוני בלבד. סר אלק גינס, שגילם את אובי ואן-קאנובי, אמר: "אני יכול להבטיח לך שאף אחד אף-פעם לא ישמע על הסרט, אבל לדעתי הוא פשוט גאוני". מיותר לציין שהוא טעה. הסרט היה הצלחה אדירה, ובמשך זמן רב החזיק בתואר הסרט המצליח ביותר בהסטוריה. "דבר ימי הלוחמים" אגב, שרד בנובליזציה של הסרט המקורי, בה הוכנסו ציטוטים-כביכול מפרקים שונים של הספר (שכמובן, מעולם לא נכתב).

בשנים 1980 ו-1983 שיחרר לוקאס שני פרקים נוספים של סדרת הסרטים, כשבכל פעם כזו הוא הוסיף לשורותיו מעריצים נוספים, וכתוצאה ישירה מכך גם גרף כמויות כסף נכבדות.
מי שפיתח את הקונספט של 'מלחמת הכוכבים' כסדרת סרטים (ובשלב מאוחר יותר: עם פריקוולים), היה המפיק גארי קורץ, שעבד עם לוקאס מאז 'אמריקן גרפיטי'. בשלב כלשהו, לאחר 'האימפריה מכה שנית', זרק לוקאס את קורץ, ואת 'שובו של הג'די' הוא כבר הפיק בלעדיו.
בשנת 87' שיחרר לוקאס את 'מלחמת הכוכבים' מחדש, הפעם תחת השם 'מלחמת הכוכבים, פרק IV – תקווה חדשה', בהסבירו שהסרט הוא רק חלק אמצעי ומזערי בסיפורו, וגם פרקים V ו-VI של הסיפור בכלל לא מתקרבים להיות הסיפור השלם. בשלב זה המעריצים כבר החלו לחקור את עולמו של לוקאס לפרטי פרטים.

אבל זה הסוף. איפה ההתחלה?
ב-1994 צפה לוקאס בסרט 'פארק היורה' של חברו הטוב, הבמאי סטיבן שפילברג. לצורך הכנת הסרט, שפילברג נעזר בחברת האפקטים של
לוקאס, Industrial Light and Magic, חברה שלוקאס הקים עבור סרטי 'מלחמת הכוכבים' ועד היום היא ממשיכה להיות בין המובילות בתחום הגרפיקה הממוחשבת בקולנוע. לוקאס נדהם מהדברים שחברת האפקטים שלו מסוגלת לעשות, והחליט כי עתה הוא יכול להשלים את סיפורו. אבל, כמו כל מפיק בעל חוש מסחרי מפותח, ניצל את ההזדמנות לסחוט עוד כמה סנטים (יצא בסוף 200 מיליון דולר, אבל מי סופר) ולפני שניגש להשלמת הפרקים הראשונים, הוא שיחרר את סרטי 'מלחמת הכוכבים' המקוריים מחדש, הפעם בתוספת שיפורים גראפיים ושחזורים ממוחשבים תלת-מימדיים, כמו גם מעט שינויים עלילתיים.
ואז, ב-1999, כשיצא 'מלחמת הכוכבים I – אימת הפאנטום', אף אחד לא ממש התפלא שהסרט גרף מעל 900 מיליון דולר בכל העולם.

'מלחמת הכוכבים II' יקדים את הטרילוגיה המקורית, אך לא יהיה בעל קשר רב ל'אימת הפאנטום', שבא בעיקר על מנת להציג את הדמויות, ולהכין את הקרקע לסיפור האמיתי – זה שמתחיל במספר 2 החדש.
מי מספר 1? אתה מספר 6. אני לא מספר, אני סרט חופשי!

אוי רפי, תחדש לי…
הסרט החדש יתמקד בסיפורו של אנאקין סקייווקר, בתחילה ג'די מתלמד, אח"כ אביר ג'די וג'די-מאסטר. הוא הופך לגיבור על רקע מלחמת השעתוקים (או כפי שתורגמה בקלטות הווידיאו של סרטי 'מלחמת הכוכבים' שהופצו בארץ: מלחמת הקלונים), אך ברגע של גאווה ואנוכיות, בוחר לעבור לצד האפל של הכוח. אף אחד לא יודע בדיוק מה גרם לו לעבור, מכיוון שזהו סוד שמור ברמה של "לוק, אני אביך" האגדי של ויידר ('האימפריה מכה שנית'), סוד שאפילו השחקנים לא ידעו עליו עד הצילום עצמו, בו נכח הצוות המינימלי הנדרש לצילום סצינה, וכולם נשבעו לסודיות מוחלטת.
אבל תיאוריות? תיאוריות יש הרבה.

או-קיי, תן לי בתיאוריות!
'מלחמת הכוכבים II' יתחיל ככל הנראה בניסיון ההתנקשות בסנאטורית מהכוכב נאבו, המלכה פאדמה אמידלה, איתה ניסה אנאקין להתחיל עוד כשהיה עבד בן 10. מכאן, פורחות התיאוריות המנסות להסביר מה גרם לאנאקין סקייווקר לעבור לצד האפל:

* אנאקין משמש כשומר הראש של פאדמה מטעם מועצת הג'די, ומתחתן עימה בסתר (כיוון שעל פי הקוד של הג'די, חל עליו איסור להינשא). כאשר אובי-ואן מגלה זאת, אנאקין מנודה ממועצת הג'די. אנאקין כועס על אובי-ואן שהסגיר את סודו, ועל המועצה שסילקה אותו, ונופל טרף קל לאבירי הצד האפל.

* ואולי לא יהיו אלה אותם נישואין חשאיים בגללם פנה אנאקין לצד האפל, אלא אובי-ואן, מורו ואביו הרוחני, שאנאקין חושב כי הוא זה שניסה להרוג את פאדמה.

* יש החושבים כי אנאקין יפנה לצד האפל כיוון שיחשוב כי לאובי-ואן ולפאדמה יש רומן סודי, אך באופן אישי, אני בספק גדול אם זה המקרה.

* השמועה האחרונה מתייחסת לסוף הסרט דווקא: אנאקין שמע על נסיון ההתנקשות במלכה, ובקרב אימתני שנערך בגשם על גגות קורנסאנט בינו לבין כמה אבירי סית' (כן, קראתם נכון: כמה אבירים, כשאחד מהם ידוע בשם "הרוזן דוקו"), הם מצליחים לגרום לו להאמין כי פאדמה מתה, והוא נותן לכעס שלו להשתלט עליו ופונה לצד האפל.

אבל יש יותר מסתם רומנים של יפיופים צעירים עם הכוח, ואחד עם השני. יש גם מלחמה – ואו-הו, איזה מלחמה! מלחמת הקלונים המפורסמת מתחילה בסרט זה (ולא, אין שום סיכוי לראות את ג'ורג' קלוני נלחם בכפילים שלו).

השמועה הכי מבוססת, גורסת כי על כוכב אדום וסלעי ששמו עדיין לא ברור בשלב זה, מפתחים המנדלוריאנים בתוך מערות תת-קרקעיות צבא של חיילים משועתקים גנטית. האיש ממנו שוכפלו החיילים הוא מנדלוריאני כחול שריון וחליפה בשם ג'אנגו פט. נשמע מוכר השם פט? זאת משום שג'אנגו פט הוא אביו של בובה פט, צייד הראשים בשריון המנדלוריאני הירוק, מסרטי מלחמת הכוכבים המקוריים. בובה פט, אגב, הוא ילד בן 11 בסרט זה, חסר שריון ויפה שיער.

ג'אנגו פט האב הוא הדגם לחיילי הצבא החדש – שככל הנראה יקרא "פלוגות הסער": אותם חיילים לבנים ומבהיקים. לפחות בשלב זה של ההיסטוריה, כולם שעתוקים גנטיים.

מועצת החכמים של הכוח – מועצת הג'די – מרגישים בתנודה הענקית והבלתי מוסברת שבכוח, ושולחים למקום וועדת חקירה בראשות אנאקין סקייווקר. הוועדה מותקפת על ידי צבא של רובוטים, וכל אבירי הג'די מנסים להגן על אנאקין, בהקריבם את חייהם לשם כך, רק בכדי שיוכל לחזור לספינתם ולברוח. כך או אחרת, דבר אחד בטוח: המועצה לומדת על צבא השעתוקים, ושולחת צבא של אבירי ג'די למלחמה.

תיאוריה-אחות לנ"ל טוענת כי צבא השעתוקים שייך אמנם למנדלוריאנים, אך הוא נשען על תקציביו ותמיכתו של ראש הסנאט הגלאקטי, יושב הראש פאלפטין, שהוא לא אחר מאשר מנהיג הסית' – דארת' סידיוס. את זה אף אחד מהחברה של לוקאס כבר לא טורח להכחיש.
ג'אר-ג'אר בינקס, שנהיה סנאטור על נאבו מטעם הגואנגים, ככל הנראה בוגד בסנאט לטובת המנדלוריאנים ומוגלה מקורוסאנט ומהשורות של החבר'ה הטובים.

ואם בג'אר-ג'אר בינקס עסקינן, רבים היו מאוכזבים מ"אימת הפאנטום". לא רק שאינני מתפלא, חשוב לציין כי אני אינני אחד מהם. לדעתי האישית ב"אימת הפאנטום" ישנה רמה מסוימת של גאוניות מתחת לפני השטח. אבל מכיוון שאנו עוסקים בעולם ולא בי, אציין רק שלוקאס הבטיח בראיון לא מזמן כי הוא למד מהטעויות שלו, וכי מהסרט הבא יתאכזבו הרבה פחות אנשים, והוא יכפר על כל טעויות הפרק הראשון. אגב, כשנתיים לפני הראיון הנ"ל הצהיר לוקאס כי הסרט השני עשוי לאכזב הרבה ממעריצי 'מלחמת הכוכבים' כיוון שהוא הרבה יותר רומנטי ("לב-אמיץ עם חרבות-אור"), אך לעומתו הסרט השלישי יהיה אפל יותר מכל יתר הסרטים בסדרה.

אתה יודע, אומרים שלכל סרט יש שם…
אז זהו, שלא. שם לסרט עוד אין. רק השערות. נכון להיום השם הרשמי שלו הוא 'SW2', או במקרים מיוחדים 'Star Wars 2'.
מה שבטוח, למרות כל השמועות בנדון, לסרט לא יקראו 'The Shadow Falls'. פשוט כי אף אחד עוד לא רשם על זה דומיין…

אררר… סליחה, מה הקשר?
בטח שקשור. לקראת צאת הסרט רכשה חברת LucasFilm רשימה ארוכה של שמות דומיין שקשורים בסרט – שמות של דמויות, מקומות וביטויים קשים להגייה שמשמעותם עוד לא ברורה. האתר TheForce.net מביא את הרשימה המלאה, בתוספת השערות והסברים.

TheForce.net? זה לא האלה ש…?
כן, בדיוק הם: לפי שמועה שהסתובבה לפני מספר חודשים, מישהו הציע ל-TheForce.net, המקור מס' 1 ברשת לכל מה שקשור ב'מלחמת הכוכבים', לקנות את התסריט המלא של 'מלחמת הכוכבים II'. הם דחו אותו בנימוס באומרם ש"המעריצים עדיין לא מוכנים, לדעתנו, לדעת את כל פרטי העלילה".

לאאאא… זה נשמע לי כמו מדע בדיוני. תכל'ס, ממתי צריך להתחיל לחכות מול הקופות?
הסרט צפוי לצאת לאקרנים במאי 2002, וצפויה לו הצלחה רבה (Duh), בעיקר בגלל המעריצים (הזקנים האלו משנות השמונים, כל מי שהצטרף לאחר שהסרטים שוחררו מחדש, ואולי במקרה גם כמה מ'אימת הפאנטום'). מעבר לכך, אם נתחשב לרגע בעובדה ש'טיטאניק' עשה את רוב המיליונים שלו בגלל ילדות בנות 14 שבאו לראות איזה בחורון חתיך, אז 'מלחמת הכוכבים II' ירוויח גם עליהן, כי יהיה לו בחורון חתיך אפילו יותר!

מי? מי זה יהיה? אני כבר עם הלשון בחוץ!
השחקן שנבחר לגלם את דמותו של אנאקין סקייווקר, הוא היידן קריסטיאנסן, שחקן קנדי אנונימי למדי, שהסרט הכי מוכר שבו השתתף (בתפקיד זעיר) הוא 'חמש ילדות יפות'.
את המלכה פאדמה אמידלה, אהובתו של אנאקין, משחקת, כמו ב'אימת הפנטום', הישראלית לשעבר (ומידי-פעם-בביקורים) נטלי פורטמן.
יואן מק'גרגור ימשיך לשחק את אובי ואן קאנובי, והפעם בתפקיד ראשי ולא כאיזה סיידקיק. בתפקיד ראשי נוסף, נקבל את אהוב הקהל והמצנזרים – סמואל ל. ג'קסון (יא מן!) המגלם את מייס ווינדו, אביר ג'די קורע-ישבנים, שיקבל את הקרב החשוב והמשמעותי ביותר בסרט (שגם עליו – כמה צפוי – אין כמעט פרטים). וגם יודה, בפעם הראשונה בסדרה, אשכרה ילחם!

עזוב אחי, דבר איתי על טכנולוגיה.
כמו בכל סרטי 'מלחמת הכוכבים', גם פה ישנה פריצת דרך טכנולוגית. 'מלחמת הכוכבים II' הוא הסרט הראשון בהיסטוריה (טוב, נו. הראשון שנחשב) שצולם כולו בצורה דיגיטלית. כן, לוקאס לא נגע בכלל בפילם מרגע הצילום ועד עצם היום הזה. הכל הכל הכל – דיגיטלי: מהעדשה ישירות לדיסק.
למה זה טוב? – זה מאפשר לבמאי לראות את מה שהוא צילם מיד לאחר הצילום, בלי צורך להמתין לפיתוח הפילם, ולצלם מחדש מיד, אם יש צורך לתקן טעויות. אבל עזבו את זה, זו בכלל הבעיה של הבמאי (או שכבר לא). אני מדבר איתכם על איכות… בכמה בתי קולנוע בארה"ב הוקרן כבר 'אימת הפנטום' באופן דיגיטלי, ישירות מההארדיסק, מה שאמור ליצור תמונה חדה ונקיה יותר. גם 'פרק II' יוקרן בצורה דומה, ובכך ייהפך לסרט הראשון שנשאר דיגיטלי לחלוטין מהמצלמה ועד למסך.

דיגיטלי-שמיגיטלי. בשבילי, טכנולוגיה זה מחשבים.
נו באמת. ב'אימת הפאנטום' חצי מהדברים שחשבתם שהם אמיתיים (תפאורה, וגם אנשים) היו בעצם עבודת מחשב ורק עבדו עליכם בעיניים. קחו בחשבון שבסרט הבא עלינו לטובה – יעשו את זה אפילו יותר טוב.

אז מה יהיה לנו פה – מיסטיקה, פוליטיקה, תככים, אהבה, מלחמה, בגידות, אפקטים מדהימים, חתיך קנדי, ישראלית יפהפיה, יצור ירוק, וג'די קורע תחת (ווינדו. מייס ווינדו! דאט'ס רייט!).
או במשפט אחד – נראה כי הכוח יהיה חזק עם מלחמת הכוכבים, פרק II.

* תודה מיוחדת לרז גרינברג על הערותיו.