עשרת הקרובים

פעם בקרובים היו בקרובים.
היינו מגיעים לסרטים מוקדם כדי
להספיק לחזות בהם, ובאשר
למבחר – היינו נתונים לחסדי
המפיצים והמקרין. בקרוב היה
משהו שעובר מהר מאוד ומשאיר
רושם, אבל לא זכרון – מי יכול
לזכור בדיוק מה לבשה ג'וליה רוברטס, והאם זה היה ברוס וויליס שכיוון אקדח לראשון של האריסון פורד באותם שישה פריימים, או שמא ההיפך? מאז השתנו הזמנים, כידוע (על הקורא לזמזם ברקע את המנגינה של "גן השיקמים"), והיום כבר לא קוראים להם בקרובים, אלא טריילרים, והם לא משהו שרואים בקולנוע אלא משהו שאתה מוריד מהאינטרנט, ואחר כך צופה בניחותא, עם שפע של זמן לעבור תמונה תמונה ולנסות להבין בדיוק מה אתה רואה בכל פריים, רצוי עם זכוכית מגדלת (מה לעשות, הסרטים האלה קטנים. בעיקר אם אין לך ADSL).

עד כאן הנוסטלגיה. אפשר להפסיק לזמזם. האינטרנט מציע גם אפשרות בחירה: לא עוד יחליטו לנו מה נראה! לפניכם אפוא רשימת עשרת הטריילרים הטובים ביותר לסרטים שטרם יצאו בארץ. חלקם סרטים שכבר מוצגים בחו"ל ויגיעו אלינו ממש בשבועות הקרובים, חלקם עדיין נמצאים בהפקה ויותר משנה תעבור עד שעינינו תשזופנה אותם. כמה מהטריילרים – סביר להניח – טובים יותר מהסרטים. הנה, חסכתי לכם 29 שקל. ויברך האל את Apple.

ייקרא בארץ: "שר הטבעות" במקרה הטוב; "בעקבות הטבעת האבודה" במקרה הרע.
אם אתם מסוג האנשים שמורידים טריילרים מהאינטרנט, סביר להניח שהטריילר הבלתי שגרתי הזה כבר שוכן בדיסק הקשיח שלכם לבטח: זהו הסרט המורד (יעני Downloaded) ביותר מהאינטרנט אי פעם, לאחר שניתץ לרסיסים את השיא שקבע הטריילר של "מלחמת הכוכבים, פרק 1". הסרט הראשון בטרילוגייה ייצא רק בכריסמס 2001, הצילומים עדיין לא הושלמו, אבל כדי לשמור על רמת עניין גבוהה שחררה חברת New Line את הטריילר הזה, שמורכב ברובו מצילומי "מאחורי הקלעים" לאינטרנט בלבד, וטוב שכך עשו. גם המתנגדים הנחרצים ביותר לעיבוד הקולנועי יודו שהבקרוב משכנע ביותר. גנדלף נראה כמו גנדלף, ההוביטים נראים כמו הוביטים, ובכלל סרטי "שר הטבעות" עושים רושם של משהו שאני מאוד רוצה לראות, ואם אפשר, תיכף ומיד.

ייקרא בארץ: "הקיסר המגניב", "סבבה בממלכה" או "שגעון של מלך".
הבקרוב לסרט המצויר הבא של דיסני מפתיע בכך שלא נראה בו זכר לערכי משפחה, רגעים מרגשים או מוסר השכל; הוא פשוט מצחיק נורא, ויש לו את אותו סגנון מטורף וקצב מסחרר שהפכו את "אלאדין" לסרט פולחן. יש רק לקוות שהסרט עצמו יעמוד באותם סטנדרטים.

ייקרא בארץ: "מפלצות בע"מ", אלא אם כן בחורינו המצוינים יחליטו על "מפלצות וכו"'.
ושוב דיסני, הפעם הפרוייקט הבא שלהם עם פיקסאר (אולפן האנימציה הממוחשבת המופלא שעשה את שני סרטי "צעצוע של סיפור", ו"באג לייף"). בקרוב מבריק שמכיל, במקום 57 קטעים של שתי שניות כמקובל, סצינה אחת ויחידה של שתי דקות מתוך הסרט, על שני טיפוסים חביבים שמגלים שהגיעו לכתובת הלא נכונה. דמויות אדירות, כרגיל. אין כמו פיקסאר.

ייקרא בעברית: "הגבול העליון" או "הר האימה"
בקרוב סטנדרטי, נדוש ומדהים. נראה כמו מקרה אופייני של "ראית את הטריילר, ראית את הסרט". הבקרוב מכיל כמה צילומים מדהימים באמת, אבל מה הסיכוי שבסרט עצמו יש משהו שעוד לא ראינו? הסיפור, איך לומר, לא נשמע מי יודע מה מקורי. להוריד, לצפות ולהשאר בבית.

5. The Cell

ייקרא בעברית: "התא" במקרה הטוב; "תא קטלני" במקרה הרע; "ד'ה סל" במקרה העוד יותר רע.
לפי הדיווחים מארה"ב, הסרט מעורר המחלוקת – בלשון המעטה – בכיכובה של ג'ניפר לופז, נראה כולו כמו בקרוב באורך שעתיים. הבקרוב נראה כמו בקרוב של בקרוב: אוסף מטורף של סצנות ביזאריות. למי שרוצה רק להתרשם מהאווירה, אני ממליץ על הטיזר, שלא נותן אף רמז בקשר למשמעות של כל זה. למי שחייב לדעת על מה בעצם הסרט, מומלץ להוריד את הטריילר המלא, שנותן גם מידע על עלילת הסרט – קצת יותר מדי מידע, לטעמי.
לצרי הפס שבינינו: צר לי, אבל שתי הגרסאות של הטריילר באות רק בגודל אחד: גדול מאוד.

ייקרא בעברית: "נמר, דרקון". גרסה מקוצרת. יש לנו הרבה על הראש, תודה לאל שיש מי שדואג שלא נאלץ לזכור שם של סרט שמורכב מארבע מילים שלמות.
סרט אמנויות הלחימה של אנג לי, שזוכה להילולים, תשבוחות וקריאות תדהמה בכל מקום שבו הוא מוקרן, כולל בפסטיבל ירושלים האחרון. הבקרוב נותן הצצה קטנה לכל זה. מומלץ לחובבי מטריקס.

ייקרא בארץ: "פנטזיה סופית" או "פיינל פנטסי"
הסרט שלא-ממש מבוסס על סדרת המשחקים הפופולרית, נעשה באנימציה ממוחשבת מהפכנית (כך נאמר), שממש אי אפשר להבחין בינה ובין צילום אם מסתכלים קצת מרחוק ומורידים את המשקפיים. בני האדם בבקרוב בהחלט משכנעים יותר מאלה ב"צעצוע של סיפור". הסרט נראה סבבה.

נקרא בארץ: "חשיפה בלעדית! מסמך אנושי מזעזע!"
אותו טריילר ידוע שהתפרסם לפני כמה חודשים כאשר כמה עתונים בארץ, שמעסיקים אנשים שלא ממש מבינים מהחיים שלהם בחדשות קולנוע אבל כותבים על זה בכל זאת, פרסמו אותו בתור "הבקרוב החדש של מלחמת הכוכבים", וכמה ימים אחר כך יצאו בסקופ "שערוריה! הבקרוב היה זיוף!". לא זיוף ולא נעליים. ה"בקרוב" הזה הוא עבודת מעריצים – שילוב של קטעים מסרטי מלחמת הכוכבים הקודמים עם סצינות מתוך סרטים בהשתתפות כוכבי הסרט החדש בתוספת חרבות לייזר, ומעולם לא הוצג בתור משהו "רשמי". בכל זאת, משעשע מאוד לראות איך בעזרת מחשבים ביתיים בלבד הצליח מי שהצליח ליצור חיקוי אמין כמעט לחלוטין.

ייקרא בארץ: "המלאכיות של צ'ארלי", עם קלאסיקה לא מתעסקים.
לא הייתי מאמין שאומר את זה, אבל "המלאכיות של צ'ארלי" נראה חביב ביותר. מה גם ששום שתי דקות של צפיה בקמרון דיאז, דרו בארימור ולוסי ליו (הידועה כ"לינג") לא יכולות להחשב למבוזבזות. הסרט, שיגיע לארץ כבר בשבועות הקרובים, נראה מצחיק, כיפי ואידיוטי, כמו שסרט קיץ טוב צריך להיות, אפילו אם הקיץ כבר עבר.
אגב: הבקרוב הזה בדיוק מוצג בבתי הקולנוע בארץ, בשינוי אחד שהבחנתי בו: הסצינה מעוררת ההשראה שבה קמרון דיאז מנענעת את ישבנה באופן מלבב חסרה. האם מישהו שם למעלה דואג לתומתנו?

ייקרא בארץ: "פארק היורה 3".
הטיזר הקצר הזה הוא אווירתי בעיקרו, שזה בעברית אומר שלא רואים כלום. בקולנוע עם מערכת סראונד טובה יכול להיות שהוא מדהים, אבל בגירסה הזעירה היחידה שניתן למצוא באינטרנט הוא לא שווה הרבה. ובכל זאת: זוכרים את "עולם המים"? רוב מי שראה את הסרט יסכים איתי שהדבר הטוב ביותר בו היתה סצינת הפתיחה, שבה כדור הארץ בלוגו של חברת יוניברסל מוצף לאיטו. ייתכן שאותו הדבר יקרה גם כאן – אין ציפיות גדולות מהסרט, אבל הטריק שיוניברסל עשו עם הלוגו מגניב. הוא מרשים עוד יותר אם מתחשבים בעובדה שלמרות שכדור הארץ מתחיל בפוזיצית יוניברסל הרגילה שלו, האי נמצא בדיוק במקום שהוא אמור להיות על פי ספרי פארק היורה של מייקל קריצ'טון.