פורמטי הקרנה: מורה נבוכים

בשבועות האחרונים הרבה אנשים שאלו אותי אם כדאי לראות את 'קונג-פו פנדה' בתלת-מימד, ואם ה-VIP הדיגיטלי התלת-מימדי הזה הוא באמת כזה מהפכה כמו שאומרים. אנשים אחרים טענו שהאיימקס בסינמה-סיטי מאכזב, ושאם לא ראית את 'האביר האפל' בפורמט דיגיטלי – לא ראית אותו בכלל. וזו לא אשמתם.

במהלך השנה האחרונה הגיעו לארץ כמה פורמטים חדשים וחדשניים של סרטים, כל אחד מהם זמין רק בבתי קולנוע מסוימים, לכל אחד התכונות הייחודיות לו, ואת כולם המפיצים מנסים למכור לנו בתור "הדבר הבא" ו"עתיד הקולנוע". לא פלא שאנשים מתבלבלים.

כדי לעשות סדר בדברים, החלטנו לפרסם רשימה מסודרת של כל הפורמטים השונים והאולמות המיוחדים, הישנים והחדשים, הקיימים בארץ, ומה בדיוק כל אחד מהם מציע. בפעם הבאה שבה מישהו לידכם יזכיר את גירסת התלת-מימד של 'האביר האפל' או יציע ללכת ל'איירון מן' באיימקס – שלחו אותו לכאן.

הקרנה דיגיטלית
איפה: יס פלאנט רמת גן; יס פלאנט חיפה; סינמה סיטי; גלובוס מקס, מרכז עזריאלי.
מה זה: במקום להיות צרוב על גבי פילם, הסרט הוא קובץ המאוחסן על גבי דיסק קשיח ומוקרן מתוך מקרן דיגיטלי. ההקרנה הדיגיטלית לא דורשת אולם או מסך מיוחדים, והקומפלקסים מעבירים את המקרנות הדיגיטליות מאולם לאולם על פי הביקוש. לכן קשה לדעת מראש האם הסרט שאתם רוצים לראות מוקרן באופן דיגיטלי או לא.
מה זה לא: שונה בהרבה מהקרנה רגילה.
מה זה נותן לכם בתכל’ס: תמונה נקיה, חדה וממוקדת, ללא כל שריטות או רעידות.
מה אפשר לראות שם היום: 'אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח', 'וול-E'
ובעתיד: כמעט כל סרט הוליוודי.
כמה זה עולה: בגלובוס מקס עזריאלי – 40 ש"ח. בכל מקום אחר – 35 ¤, מחירו של סרט רגיל.

Dolby 3D

איפה: יס פלאנט רמת גן; יס פלאנט חיפה
מה זה: סרטים המוקרנים מתוך מקרנות דיגיטליות (ולכן נהנים גם מיתרונות ההקרנה הדיגיטלית הרגילה) בטכנולוגיה המאפשרת הקרנת תמונה תלת-מימדית. כדי לצפות בסרטים יש צורך במשקפיים מיוחדים, שמחולקים לצופים בכניסה לאולם ואותם יש להחזיר ביציאה ממנו.
מה זה לא: טכנולוגית התלת-מימד הישנה והמעפנה שמבוססת על משקפי אדום-כחול.
מה זה נותן לכם בתכל’ס: תלת-מימד. לתמונה יש "עומק" ועצמים בה נראים כאילו הם בולטים מתוך המסך לקראת הצופים או נמשכים אחורה אל מאחורי המסך.
מה אפשר לראות שם היום: 'מסע אל בטן האדמה' (בבתי קולנוע אחרים הסרט מוקרן בגירסה לא תלת-מימדית).
ובעתיד: בהמשך השנה, 'טרמפ לירח' ו'בולט'; בשנת 2009 – 'עידן הקרח 3', 'קורליין', 'למעלה' של פיקסאר, 'אוואטאר' של ג'יימס קמרון, ועוד.
כמה זה עולה: 40 ש"ח.

סינמקס
איפה: סינמה סיטי
מה זה: "סינמקס" הוא השם שהמציאו בעלי הסינמה סיטי עבור האולם המיוחד שלהם, בעל המסך הגדול במיוחד (18×12 מטר) שהיה אמור להקרין סרטי איימקס (ראו בהמשך). בפועל, הוקרן באולם הזה סרט איימקס אחד ויחיד ('אוורסט') לפני שהוא עבר להקרין סרטים רגילים ממקרנת 35 מ"מ, בדיוק כמו בכל אולם אחר. הסרטים כאן אינם ממלאים את כל המסך.
מה זה לא: טכנולוגיה חדשנית כלשהי.
מה זה נותן לכם בתכל’ס: מסך מאוד גדול. מכל בחינה אחרת מדובר בהקרנה סטנדרטית לגמרי.
מה אפשר לראות שם היום: 'הנקוק'
ובעתיד: כל סרט שיתחשק לסינמה סיטי להקרין.
כמה זה עולה: 45 ¤

Imax

איפה: גלובוס מקס קיריון, קרית ביאליק
מה זה: איימקס הוא פורמט ותיק למדי (הומצא ב-1967) של סרטי ענק, שהגיע לארץ רק לאחרונה. הסרטים באיימקס לא רק מוקרנים על מסכי ענק (גודל המסך בקריון כ-20×30 מטר), אלא גם מוקרנים מפילם 70 מ"מ, שמאפשר תמונה חדה פי כמה וכמה מכפי שניתן לקבל בהקרנה באולם רגיל, בין אם היא אנלוגית או דיגיטלית.
מה זה לא: תלת-מימד. לא תמיד, כלומר. אמנם חלק מסרטי האיימקס מוקרנים בתלת-מימד (ראו בהמשך), אבל לא כולם.
מה זה נותן לכם בתכל’ס: מסך ענק באמת; מערכת סאונד אימתנית וייחודית; תמונה חדה ומרובת פרטים.
מה אפשר לראות שם היום: 'האביר האפל'.
ובעתיד: 'מדגסקר 2', 'Watchmen'.
כמה זה עולה: 49 ש"ח

Imax 3D

איפה: גלובוס מקס קיריון, קרית ביאליק
מה זה: כאמור, חלק מסרטי האיימקס – לא כולם – מוקרנים בתלת-מימד. כמו באולמות ה-Dolby 3D, כדי לצפות בסרט צריך להרכיב משקפיים מיוחדים שמחולקים במקום.
מה זה לא: זול.
מה זה נותן לכם בתכל’ס: המסך הענק של האיימקס + תלת מימד.
מה אפשר לראות בפורמט הזה היום: שום דבר. בעבר הוקרן שם 'ביוולף'.
ובעתיד: 'הארי פוטר והנסיך חצוי הדם', בגירסה תלת-מימדית בחלקה (רק סצינות מסוימות מתוך הסרט מוקרנות בתלת-מימד).
כמה זה עולה: 57 ש"ח

הערה: קיים גם אולם איימקס 3D באילת. האולם לא מציג כלל סרטים באורך מלא, אלא רק מבחר קטן של סרטים באורך של כ-45 דקות, מדובבים לעברית, בינהם 'T-Rex' ו-'Cyberworld 3D'. מחירי הכרטיסים הם 79 ¤ למבוגר ו-69 ¤ לילד.

VIP

איפה: סינמה סיטי VIP; יס פלאנט חיפה VIP; גלובוס מקס נתניה; גלובוס מקס מודיעין; גלובוס מקס קריון, קרית ביאליק; קולנוע "רענן", רעננה
מה זה: אולמות ה-VIP הראשונים בארץ היו בסינמה סיטי. תמורת מחיר כרטיס שערורייתי הם העניקו פינוקים של "מחלקה ראשונה", כמו אוכל חופשי, כורסאות מפנקות והרגשה של מלך ליום אחד (או לפחות לשעתיים). האולמות היו הצלחה והפורמט שוחזר גם בבתי קולנוע רבים אחרים בארץ. ההיצע והתפריט המדויקים משתנים מקומפלקס לקומפלקס; בדרך כלל, ככל שמחיר הכרטיס גבוה יותר, כך תקבלו יותר פינוקים. כדאי לברר מראש בדיוק מה כולל ה-VIP בקולנוע שאליו אתם הולכים.
מה זה לא: משנה את הסרט עצמו, שמוקרן באופן סטנדרטי, עם אותה איכות תמונה ואותו סאונד שתקבלו בכל אולם סביר אחר.
מה זה נותן לכם בתכל’ס: כורסא רחבה ומתכווננת לשקוע בה בזמן הצפיה; מספר צופים קטן בכל אולם (כ-30 לכל היותר). מרבית אולמות ה-VIP כוללים גם מזנון חופשי עם שתיה (כולל אלכוהול), פופקורן ושאר נשנושים ללא הגבלה.
מה אפשר לראות שם היום: 'האביר האפל', 'מאמא מיה' ועוד.
ובעתיד: כמעט כל שובר קופות שמוקרן בארץ.
כמה זה עולה: בין 45 ש"ח (נתניה, מודיעין; לא כולל מזנון) דרך 99 ש"ח (יס פלאנט חיפה) ועד 119 ש"ח (סינמה סיטי).