קיץ קטלני Reloaded

להתלונן על עודף סרטי
המשך בקיץ זה כמו להתלונן
על החום. ברור שזה יגיע,
ברור שזה יהיה מאוס ודביק,
ברור שיהיה נדמה לכולם
שהפעם זה גרוע יותר מאי
פעם. אבל תרשו לי בכל זאת
לאמץ לרגע את תפקידם של זקני צפת: קיץ סדרתי כזה עוד
לא ראינו. מעט הסרטים שיוצאים הקיץ הזה שאינם המשכונים הם הכנה לסרטי המשך שעוד יבואו (אם ירצו השם והקופות) בשנים הבאות. חצי הכוס הריקה היא שיותר ויותר נראה שלהוליווד אזלו הרעיונות; חצי הכוס המלאה לימונדה צוננת עם קרח ושמשיה קטנה היא שהמשכונים הם כבר לא מה שהיה פעם. אם פעם ההגדרה לסרט המשך היתה ברוב המוחלט של המקרים "חיקוי חיוור ודלוח של הסרט המקורי", בימינו סיסמת סרטי ההמשך היא "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר". סרטי המשך רבים נעשים בהשקעה גדולה הרבה יותר מהסרטים המקוריים, ויש להם סיכוי להשתוות לסרט המקורי, או אפילו להתעלות עליו.

הרשימה הבאה מסמנת את הסרטים הבולטים של הקיץ בארה"ב. השנה מסתמן שינוי לרעה בזמני הייבוא של סרטים לארץ; בשנים הקודמות התרגלנו למרווח זמן של שבוע-שבועיים בין בכורת הסרט בארה"ב לבין הקרנתו בארץ. הפעם ברוב המקרים מדובר בחודש ויותר. מועדי ההפצה בארץ של הסרטים הם נזילים, אבל ברור שחלק מהסרטים הבאים יהפכו, עד שיגיעו לארץ, מסרטי קיץ לסרטי סתיו מוקדם.

מאי הגדול

כמו היקום בשעתו, גם הקיץ הנוכחי מתחיל בבום גדול. חודש מאי השנה, תחילת הקיץ הרשמית, הוא אמנם הדל ביותר מבחינת מספר הסרטים שיוצאים בו, אבל מבין מעטים אלה, שלושה הם סרטי-ענק, מהארועים הקולנועיים הגדולים של השנה (או במונחי דו"ח קופות שבורות: סרטים שיעשו כל אחד 200 מיליון דולר בארה"ב, מינימום). נדמה שכל מה שיבוא אחריהם יהיה אנטי-קליימקס. והשלישיה היא:

'אקס-מן 2' או בשמו הלועזי החסכוני 'X2', הוא דוגמה לסרט המשך שאמור להתעלות על המקור. 'אקס-מן' הראשון היה אחד מסרטי הסופר-גיבורים היותר מוצלחים של השנים האחרונות, אבל הוא סבל ממגבלות תקציביות ופעלולים לא-משהו. ההצלחה של הסרט הראשון (שלא להזכיר את 'ספיידרמן') הבהירה שסופר-גיבורים הם השקעה מוצלחת, ולכן לסרט השני אין שום בעיות כאלה. בריאן סינגר ('החשוד המיידי') נשאר בכסא הבמאי, יו ג'קמן נשאר וולברין, וגם האלי ברי, איאן מק'קלן וז'אן לוק פיקארד לא הלכו לשום מקום – ואליהם הצטרפו שורה ארוכה של מוטאנטים חדשים: נייטקרולר (אלן קאמינג, 'ג'וזי והפוסיקאטס'), Deathstrike (קלי הו, 'מלך העקרבים') פיירו ואייס-מן. הביקורות שכבר התפרסמו על הסרט טענו שגם העלילה מורכבת וטובה יותר מבסרט הראשון, ובכלל, היו נלהבות ביותר.

מוצאים את נמו: מילה אחת: פיקסאר. זה כל מה שאתם צריכים לדעת, בעצם. אין אף אולפן סרטים אחר שהצליח לשמור על רמה כל כך גבוהה ('צעצוע של סיפור', 'באג לייף') באופן כל כך עקבי ('צעצוע של סיפור 2', 'מפלצות בע"מ'). אז הפעם יש להם דגים בראש? נהדר. אין סיבה להניח שהסרט הזה יהיה מוצלח פחות מכל קודמיו. והיתר כבר פורט במקומות אחרים.

'מטריקס Reloaded'. אחרי שבמשך ארבע שנים כל מה ששמענו על המשכי 'המטריקס' היה פרורי שמועות משולחנם של האחים וושאבסקי, בחודש האחרון מכונת יחסי הציבור של הסרט התחילה סוף סוף לפעול, ושחחרה בין השאר טריילר מדהים. כאילו שהיינו צריכים שכנוע. ג'ואל סילבר, המפיק, הבטיח שוב ושוב שהסרט החדש בסדרה יציב רף חדש לפעלולים מיוחדים בקולנוע בדיוק כמו הסרט הראשון, ולפי המעט שראינו מהסרט, הוא עמד בהבטחתו; ולמרות הכל, על עלילת הסרט עדיין לא ידוע כמעט כלום. אם לא יקרה שום דבר מפתיע, זה יהיה הסרט הגדול של הקיץ, בכל מובן אפשרי.

המשכים

שליחות קטלנית 3: אילו השנה היתה, נגיד, 1995, והבמאי של הסרט הזה – כמו של שני הסרטים הראשונים בסדרה – היה ג'יימס קמרון, הסרט הזה היה הדבר. אבל עכשיו 2003, ומאז 'טרמינייטור 2' המהפכני עברו 12 שנים, שוורצנגר הזדקן וכבר מזמן הוא לא הסופרסטאר שהיה, ואת הסרט הזה מביים ג'ונתן מוסטאו ('צוללת U-571'). הוא אולי בסדר, אבל הוא לא ג'יימס קמרון. מה שגורם לסרט להשמע כמו אסון פוטנציאלי הוא הסיפור: שוב נשלח רובוט רע מהעתיד כדי לחסל את ג'ון קונור (ניק סטאהל), ושוב נשלח גם ארנולד הטרמינייטור כדי להציל אותו. החידוש: הפעם הרובוט הרע הוא רובוטית (הדוגמנית כריסטנה לוקן). רעיון מקורי כל כך לא ראינו מאז הפרק האחרון של הפאוור ריינג'רס, וכמה מהטריילרים מפתיעים בעליבותם. אפילו בתחומו, קשה להניח ש'שליחות 3' יפרוץ דרכים חדשות. אפשר רק לקוות שהוא יכיל אקשן טוב ולא יבייש את קודמיו בסדרה יותר מדי.

לעומתו, לטומב ריידר 2 אין בעיה כזאת. יהיה קשה מאוד "לבייש" את הסרט הראשון בסדרה, שהבטיח אקשן נהדר וקיים מעט מאוד. אנג'לינה ג'ולי, איך לא, נשארה לארה, וגם כריס בארי ('ננס אדום') ממשיך ללוות אותה מהסרט הראשון. את סיימון ווסט, שביים את הסרט הראשון, החליף יאן דה בונט, מה שעשוי להיות נפילה מהפח אל הפחת: שני הסרטים האחרונים שביים היו 'בית האימה' ו'ספיד 2', שניהם ידועים לשימצה ובצדק. כמה פרטים חשובים אפשר להסיק מהתמונות המוקדמות מתוך הסרט ומהטריילרים: אנג'לינה לא לובשת הפעם את תוספות-החזה הפלסטיות המגוחכות שנאלצה ללבוש בסרט הקודם, והסרט מחובר הרבה יותר מהראשון לשורשיו כמשחק מחשב. שתי אלה הן התפתחויות חיוביות ביותר.

בחורים רעים 2: בשנה שעברה, לראשונה מזה שנים רבות, סרט-הקיץ השנתי של מפיק העל ג'רי ברוקהיימר – 'באד קומפני' – נפל על הקרשים. לכן השנה ברוקהיימר הולך על בטוח: סרט המשך. לא רבים זוכרים את 'בחורים רעים' הראשון, סרט אקשן סטנדרטי על זוג שוטרים במחלק הסמים של לוס אנג'לס, בכיכובם של וויל סמית ומרטין לורנס, שניהם בתחילת דרכם בקולנוע. הדבר היחיד שהשתנה מאז הוא ששניהם הפכו לכוכבים גדולים ויקרים. יהיה סטנדרטי? אולי, אבל הטריילר היה פשוט מצוין.

ספיי קידס 3D: הסדרה החביבה הזאת היא אולי סדרת הסרטים הזריזה ביותר בתולדות הקולנוע המודרני: שלושה סרטים במשך שנתיים וחצי. כל צוות הסרטים הקודמים אמור להתכנס לסרט השלישי והאחרון בסדרה, עם בונוס: סילבסטר סטאלון כאיש הרע. כמובן, רוברט רודריגז שוב מביים, מפיק, עורך ועושה קייטרינג, והפעם הוא הביא את הצעצוע החדש שלו: טכניקת הקרנת התלת-מימד החדשה, שבה עשה שימוש לראשונה ג'יימס קמרון בסרט התעודי 'Ghosts of the Abyss'. לגמרי לא ברור אם גם בתי הקולנוע אצלנו בארץ ישדרגו את ציוד ההקרנה שלהם לצורך הקרנת התלת-מימד. בטח סתם יתנו לקהל לחבוש משקפי-צלופן אדום-ירוק.

מהיר ועצבני 2: 'מהיר ועצבני' הראשון הצליח במידה מפתיעה בזכות כמה מרדפי מכוניות נהדרים, טריילרים טובים ו-וין דיזל. ל'יותר מהיר ויותר עצבני' (או על פי ההתחכמות המיותרת בשמו המקורי: '2 Fast 2 Furious') אין לא וין דיזל ולא טריילרים טובים, אבל יש לקוות שלפחות מרדפי מכוניות טובים יהיו.

פרדי נגד ג'ייסון: בסרט האימה של השנה ייערך הקרב המרתק ביותר מאז בראיין נגד ראיין: אלילי הנוער פרדי פרינז-ג'וניור וג'ייסון ביגס יכריעו פעם אחת ולתמיד מי יותר חמוד. טוב, אז לא. פרדי הוא פרדי קרוגר (עדיין רוברט אנגלנד) מ'סיוט ברח' אלם', וג'ייסון הוא ג'ייסון, מסרטי 'יום שישי ה-13'. המעריצים של שתי סדרות האייטיז המופלאות (אהם) האלה אמורים להיות היום קצת מבוגרים מכדי להתעניין בסרטי אימה מטופשים, בעיקר כאלה שנשמעים כמו קרב WWF. מצד שני, תגובות מהקרנות המבחן טענו שהסרט דווקא מבדר. אבל לא מפחיד או משהו.

המלאכיות של צ'ארלי בהילוך גבוה: הנה סוף סוף סרט המשך שאפשר לסמוך עליו. גם אם 'שליחות 3' יאכזב, אפילו אם 'אקס-מן 2' לא יעמוד בציפיות, אפשר לבנות על זה שסרט ההמשך של 'המלאכיות של צ'ארלי' יהיה משעשע בדרכו הלא מאוד אינטלקואלית בדיוק כמו הראשון. לוסי ליו, קמרון דיאז, דרו בארימור והבמאי מקג'י חזרו מהסרט הראשון, עם משימה חשובה מאין כמוה: להדביק לכולנו חיוך דבילי על הפרצוף. בונוס: דמי מור, שהיתה בחזקת נעדרת כמה שנים, מבצעת קאמבק כאקס-מלאכית רשעית, ומוכיחה שגם בגיל 41 היא עדיין נראית מצוין בביקיני.

עדיין לא המשכים

הענק: נכון שבזמן האחרון חווינו הרבה יותר מדי סרטי סופר-גיבורים, אבל 'The Hulk' נראה היה כאילו הוא יכול להיות יוצא דופן בז'אנר: הענק הירוק עם המכנסיים הסגולים לא מעוניין דווקא בצדק חברתי, ולכן הוא מעניין יותר מלוחם-הפשע-במסכה הממוצע. הבמאי שעבד על הסרט הוא אנג לי האיכותי. על אריק באנה, השחקן האוסטרלי שמגלם את ברוס באנר כשהוא רגוע, שמענו רק דברים טובים, והציפיות הן שהסרט הזה יהפוך אותו לכוכב כמו שתפקיד וולברין עשה ליו ג'קמן. וחוץ מזה, גם ג'ניפר קונלי (פוסט-אוסקר) נוכחת, מה שכשלעצמו הופך את הסרט לצפיה חובה. הכל סבבה – עד שמסתכלים על הטריילרים, שבהם הענק הירוק והממוחשב נראה כמו בובת פלסטיק מתנפחת. אם ילחצו עליו, הוא בוודאי יצפצף. מצד שני, ככה גם נראה ספיידרמן, בזמנו, וכולנו יודעים איך זה נגמר.

The League of Extraordinary Gentlemen: בהרבה מובנים, גם זה סרט סופר-גיבורים לכל דבר: הוא מבוסס על קומיקס, והוא מספר על חבורת גיבורים בעלי כוחות מיוחדים שיוצאים להציל את העולם. הייחוד כאן הוא שהתקופה היא סוף המאה ה-19, הגיבורים הם כולם דמויות ספרותיות מפורסמות – בינהם ד"ר ג'קיל, האיש הבלתי נראה, דוריאן גריי ומיסטר הייד – והקומיקס הוא פרי עטו של המאסטר אלאן מור. אבל לחובבי הקומיקס מומלץ להנמיך ציפיות. הקומיקסים המורכבים, השנונים והרב-שכבתיים של מור הם לא בדיוק חומר לשובר-קופות נטול שכל, ולכן אין להתפלא על כך שהקשר בין הקומיקס לתסריט הוא רופף למדי. ובכל זאת, לרעיון יש פוטנציאל ולסרט יש סטייל. וגם את שון קונרי.

סינבד: סרט אנימציה מסורתית (עם אלמנטים ממוחשבים, כמובן) מאולפני דרימוורקס, שבו בראד פיט מדובב את קולו של הספן האגדי מסיפורי אלף לילה ולילה. עוד משתתפים קולותיהם של קתרין זטה-ג'ונס, מישל פייפר וג'וזף פיינס. מחלקת האנימציה המסורתית של דרימוורקס ('נסיך מצרים', 'סוס פרא') עדיין לא הצליחה ליצור סרט מוצלח ומצליח באמת, וגם הציפיות מ'סינבד' לא גבוהות. את הסרט מלוות שמועות לא נעימות על הקרנות מבחן שלא עלו יפה, והכישלון הכלכלי של כל מי שניסה לעשות סרט אקשן-הרפתקאות מצויר עד היום ('כוכב המטמון' הוא האחרון ברשימה) הוא בוודאי לא סיבה לאופטימיות. גם מסע הפרסום של הסרט היה שקט באופן מפתיע עד עכשיו. נראה כאילו דרימוורקס מעדיפים לשחרר אותו בשקט, כמה שיותר מהר, לגמור עם זה ולהמשיך להסתכל אל העתיד, לכוון
'שרק 2'.

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl: (וואו. אחרי השם הזה צריך לנוח). בדיסנילנד ישנו מתקן ותיק ואהוב שנקרא 'הפירטים מהקריביים'. לאחרונה מנהל בכיר כלשהו בחברת דיסני קיבל מכה חזקה בראש והחליט שמה שהעולם צריך הוא סרטים שמבוססים על אטרקציות מהממלכה הקסומה (סרט נוסף כזה, 'Haunted Mansion' ייצא בהמשך השנה). התוספת 'קללת הפנינה השחורה' נועדה להבדיל את הסרט הזה מסרטי ההמשך שעוד יבואו: "הפנינה השחורה" שבשם הסרט הוא שמה של ספינת פיראטים מקוללת, שכל ציוותה הפך לזומבים מהלכים. סרט פיראטים יכול להיות דבר מגניב, פרט לבעיה קטנה: כנראה שהחודשים הארוכים בים עוררו בקרב הפיראטים הקשוחים את הצד הנשי שלהם. שני הפיראטים הראשיים הם שני אלילי-בנות, ג'וני דפ ואורלנדו בלום, ושניהם נראים, יסלחו לי המעריצות, כמו בחורות שציירו לעצמן שפם.

S.W.A.T: 'סוואט', או בעברית ימ"מ, הוא הצוות המקצועי והמצוייד היטב שבדרך כלל נשלח לקראת סוף הסרט כדי לטפל ברעים, אבל מחוסל תוך שניות, עד שבא גיבור הסרט והורג אותם בעצמו. במקרה הזה, ה'סוואט' הם גיבורי הסרט, לכן יש להם סיכוי להישאר בחיים עד סופו. משתתפים: סמואל ל. ג'קסון בתפקיד הכושי החכם, קולין פארל הבלתי נמנע, ומישל רודריגז, שכובשת לעצמה בנחרצות את נישת הבייב הקשוחית.

קומדיות

אין הרבה מה לפרט בקשר לקומדיות-קיץ, בעיקר כשמדובר בקומדיות-המשך. או שזה מצחיק, או שלא. לכן נעבור עליהן במהירות:

Bruce Almighty: ג'ים קארי מפסיק (בינתיים) לנסות להוכיח לעולם שהוא שחקן רציני, וחוזר לעשות קומדיה כמו פעם: עם הרבה העוויות פנים וסלט גפיים. בסרט הזה הוא משחק את ברוס, ברנש ממוצע (ברנש ממוצע שנשוי לג'ניפר אניסטון. כן, בטח) שמקבל את כל כוחותיו הבלתי מוגבלים של אלוהים (מורגן פרימן) למשך שבוע.

Down with Love: לא חסרו לנו קומדיות רומנטיות בחודשים האחרונים, ובכל זאת, אם דווקא זאת היחידה מבינהן ששובצה בין כרישי הקיץ (ועוד מול 'מטריקס Reloaded'), כנראה שיש לכך סיבה. רנה זלווגר כתבה ספר על אי-נחיצותה של האהבה, ויואן מק'גרגור, בעקבות התערבות (איך לא) ינסה לגמול אותה מהתנגדותה זו. מה שמבדיל את הסרט הזה מכל קומדיה אחרת מסוגו היא תחושת הרטרו המענגת שמשפריצה אפילו מהטריילר: הוא נראה כאילו עשו אותו בשנות החמישים.

לא רק בלונדינית 2: שום דבר ב'לא רק בלונדינית' לא זעק "תעשו ממני המשך!", אבל הסרט הצליח, אז חייבים. ריס ווית'רספון, עורכת הדין הבלונדינית, חוזרת, והפעם היא בוושינגטון. חוץ מזה הכל נשאר אותו הדבר.

טיפשים בלי הפסקה 0: ל'טפשים בלי הפסקה' הראשון היה את ג'ים קארי. לסרט הזה, פריקוול שמתרחש בימי התיכון של הארי ולויד, אין גם את זה. אז מה הטעם?

אמריקן פאי 3: ג'ים (ג'ייסון ביגס, הפעם באמת) ומישל (אליסון האניגן) עומדים להתחתן, אבל אל תשאלו מה קורה בדרך. לא כל החבר'ה מהסרטים הקודמים הצליחו להגיע: סטיפלר יהיה, אבל שאנון אליזבת', למשל, נעדרת. כמה עצוב. כפיצוי על כך הובאה אחותה של מישל, שאותה משחקת ג'נוארי ג'ונס, הזכורה לטוב מתפקיד זעיר ב'בנדיטס'. יהיו צחוקים שחבל על הזמן, מי שאהב את הסרטים הקודמים ייהנה גם כאן, מי שלא – לא. אתם באמת צריכים אותי בשביל להגיד לכם את זה?

ג'וני אינגליש: כאן זה "מה יהיה", כך שאני לא אמור לכתוב על סרטים שכבר מוקרנים בארץ, אבל רק בשביל הפרוטוקול: האמריקאים יסבלו את הזוועה הזאת רק באוגוסט, הרבה אחרי שאנחנו כבר נתאושש מהטראומה. המסכנים עוד לא יודעים מה מחכה להם. מו-הא-הא-הא!

עד כאן מהשטח. שתו הרבה מים, אל תשכחו כובע ואל תטוסו לסינגפור. גם לא לטורונטו. יחד נעבור את הקיץ בשלום.