שובו של הקיץ (הקטלני)

משהו נראה לי מאוד לא בסדר,
בעודי עומד בין קהל המצטופפים

מול מגדלי התאומים, מביט מעלה
אל הטרוריסט העומד על הגג (הוא

נראה דומה באופן חשוד לסארומן
מ'שר הטבעות – הסרט'). זו לא

היתה הסיטואציה עצמה, גם לא
העובדה שהמתווך המשטרתי (למה הוא נראה כמו קווין ספייסי?) לא הפסיק לצרוח מלמטה "אתה מוקף!". אפילו לא העובדה שהייתי בניו-יורק כאשר, לפי כל היגיון בריא, הייתי צריך להיות בחדרי בירושלים, לומד לבחינות. לא. זה היה משהו אחר.
"תגיד", פניתי לאחד האנשים שהתקהלו ליד הסרט הצהוב אותו מתחה המשטרה, "משהו כאן לא נראה לך מוזר? אני מתכוון, כאילו, מגדלי התאומים נמצאים פה? לא… קרה כאן משהו לפני כמה חודשים?".
האיש אליו פניתי חייך: "יכול להיות שזו דרמה היסטורית. וגם אם לא – מה הבעיה לעשות קצת עריכה ממוחשבת ולהוריד את המגדלים?".
"א-הא", אמרתי, מנסה להעמיד פנים שיש לי מושג על מה הוא מדבר. בינתיים הסתיים המו"מ עם הטרוריסט, כאשר זה השליך עצמו מהגג וסיים בנחיתה – מאוד לא רכה – על הקרקע. "נו, טוב", אמר אותו איש אליו פניתי קודם, "לפחות עכשיו אנחנו בטוחים שזו לא קומדיה". ואז סוף-סוף הבנתי:
"תגידו", שאלתי את הקהל שהתגודד, "רוצים כתבה על סרטי הקיץ, כמו בשנה שעברה?"
"Yes!" הם שאגו בהתלהבות, מהנהנים במרץ.
"רוצים לשמוע על סרטי אקשן, אנימציה וכאלה?"

"Yes!" הם שאגו שנית, חיוכי מונה-ליסה מטופשים מרוחים על פניהם.
"על המשכים, סרטים מסקרנים וכו'?"
"Yes, Yes ,Yes!" הם המשיכו לשאוג, ואני איבדתי סופית את השמיעה באוזן ימין.

"טוב", נאנחתי, "אז בואו נתחיל".

בתפקיד הג'דיי: אחד שלא שמעתם עליו (בתפקיד העכביש: כנ"ל)

שני סרטים גדולים יוצאים בקיץ הנוכחי בהפרש של שבועיים זה מזה. אחד מביים סם ריימי, את השני מביים ג'ורג' לוקאס; הגיבור של אחד מהם חמוש בתלבושת צבעונית ומגלם אותו שחקן אלמוני יחסית, הגיבור של הסרט השני חמוש בחרב אור ומגלם אותו שחקן אלמוני לחלוטין; בסרט הראשון מופיעה החתיכה קירסטן דאנסט בשיער ג'ינג'י מודבק, בסרט השני מופיעה החתיכה נטלי פורטמן – רק בלי הקשקושים על הפרצוף; על הסרט הראשון עבדו בערך מיליון ואחד תסריטאים, בסרט השני יש בערך מיליון ואחד אפקטים ממוחשבים; הסרט הראשון צפוי להגיע לישראל כמעט חודשיים אחרי שהוא יוצא, לסרט השני נצטרך לחכות רק יומיים. מדובר, למי שעוד לא ניחש, ב'ספיידרמן' וב'מלחמת הכוכבים – פרק 2: מתקפת המשובטים', ואם לא יקרה שום דבר יוצא דופן – אלה הולכים להיות שני להיטי הענק של הקיץ.

בתפקיד האריסון פורד: בן אפלק!

קיץ בלי אקשן אין, והקיץ הנוכחי מבטיח להיות עוד יותר קטלני, גורלי ומסוכן מקודמו בתחום הזה. להלן רשימה מייצגת:

'כל הפחדים כולם': מדובר בספר נוסף של טום קלנסי שעובד לסרט, לאחר 'המרדף אחר אוקטובר האדום', 'משחקים פטריוטיים' ו'סכנה ברורה ומיידית'. העלילה: קבוצת טרוריסטים מתכננת לבצע פיגוע בעזרת פצצת אטום בזמן גמר הסופר-בול. את הטרוריסטים הפלשתינים מהספר מחליפים בסרט ניאו-נאצים, ואת גיבור הסרט, ג'ק ראיין – אותו גילמו בעבר אלק בולדווין והאריסון פורד – מגלם הפעם… בן אפלק. מה יש לדבר, שתי טיפות מים. מה שכן, מעניין יהיה לבחון את סבלנותו של הקהל לסרט הזה, לאור אירועי ספטמבר האחרון.

'Minority Report' ('דו"ח מיעוט'): טום קרוז הוא סוכן-חשאי בעתיד שבו אפשר לגלות פשעים עוד לפני שהם התרחשו. הבעיה היא שהסוכנות שבה הוא עובד גילתה רצח שהוא עצמו עומד לבצע, ורוצה להכניס אותו לכלא. סטיבן שפילברג מביים, על פי סיפור של פיליפ ק. דיק (שעל כתביו התבססו גם 'בלייד ראנר' ו'זכרון גורלי'), והסרט, שמסמן את שובו של הבמאי לקטגוריית האקשן-בלי-הפסקה הולך להיות גדוש ודחוס עד להתפקע בפעלולים ואפקטים עוצרי נשימה, או לפחות כך מבטיחים לנו. עם הנוכחות של שני תותחי-הקופות מאחורי הקלעים ובתפקיד הראשי, הימור על הסרט הזה כאחד הלהיטים הגדולים של הקיץ אינו מסוכן מדי.

'Bad Company' ('חברה רעה'): האם יש שם הולם מזה לסרט בו מעורבים המפיק ג'רי ברוקהיימר ('פרל הארבור') והבמאי ג'ואל שומכר – האיש שהחריב סופית את סדרת סרטי 'באטמן'? קומדיית אקשן, אודות פרחח רחוב (הקומיקאי השחור כריס רוק), אשר נקרא להחליף את אחיו התאום, סוכן חשאי שנהרג בעת מילוי תפקידו. איפה אחיו התאום של ג'ואל שיבוא להחליף אותו?

'Reign of Fire' ('שלטון האש'): על הסרט הזה דווח כאן כבר בכתבה אחרת, ואחרי אינספור עיכובים בהפקה, הוא נוחת לבסוף בקיץ הנוכחי. העלילה: כבאים אמיצים יוצאים נגד דרקונים ששורפים את העולם. בתפקידים הראשיים כריסטיאן בייל מ'אמריקן פסיכו' ומתיו מקונהיי, שלצורך התפקיד גילח את רעמת המטאטא המעטרת את ראשו (לא שזה עזר. הוא נראה אהבל גם בלעדיה). הבמאי הוא רוב באומן, אקס-'אקס-פיילס', אשר הצליח לגייס את מלחין הסדרה, מארק סנואו, לצורך הלחנת הפסקול. חוץ מזה, מבטיחים לנו בסרט גם את "הדרקונים הריאליסטיים ביותר שהוצגו בקולנוע עד היום", מה שאומר שאולי גם פנינה דבורין בקאסט.

'Windtalkers': הסרט, שככל הנראה יקרא במקומותינו 'רוחות מלחמה', נדחה גם הוא מספר פעמים, עד שהגיע לקיץ הנוכחי: סרטו של ג'ון וו על מקודדי הצפנים האינדיאנים במלחמת העולם השנייה והחיילים האמריקנים שהגנו עליהם. ניקולס קייג' מככב, ולצדו גם כריסטיאן סלייטר.

'K-19: the Widowmaker': ועוד קצת אקשן היסטורי – האריסון פורד כמפקד צוללת גרעינית רוסית של שנות ה-60, שתקלה חמורה התרחשה על סיפונה, והוא יוצא במירוץ נגד הזמן כדי למנוע אסון. קטרין ביגלו – במאית 'נקודת פריצה', ו'ימים מוזרים' – מביימת.

'Eight-Legged Freaks': מחווה לבי-מוביז של שנות ה-50 בהפקת רונלד אמריך, המומחה למחוות כאלה ('היום השלישי'). סיפורה של עיירה קטנה ושלווה המותקפת על ידי עכבישי ענק. עבודת בכורה של הבמאי אלרוי אלקיים, עם הרבה מאוד שחקנים לא-ידועים, כך שיהיה כיף לשחק בזמן הצפייה במשחק "מי יהיה הבא שעכביש יאכל אותו?".

'סקובי-דו': גם לסרט הזה, כמדומני, היה צריך להצמיד את התואר "פריק", במובן השלילי של המלה. עיבוד לסדרה המצויירת של האנה-ברברה משנות ה-60, אודות קבוצת חברים וכלב, שפותרים יחדיו תעלומות שונות. שרה מישל גלר, הלוא היא באפי קוטלת הערפדים, מככבת ביחד עם חברה לחיים פרדי פרינץ-ג'וניור וביחד עם שחקנים רבים נוספים, שמן הסתם עברו טיפול אצל מהפנט סיני לפני שהסכימו להשתתף בסרט הזה. הכלב, לעומתם, הוא ממוחשב.

'XXX': עם הצלחה, כידוע, לא מתווכחים, וההצלחה של 'מהיר ועצבני' בשנה שעברה הובילה לשיתוף פעולה נוסף בין רוב כהן, במאי אותו סרט, לבין וין דיזל, הכוכב שלו. הפעם וין הוא אתלט שמגוייס על ידי הממשלה, בניגוד לרצונו, כדי להילחם בטרוריסט שרוצה להשמיד את העולם.

בתפקיד הסוס: מאט דיימון!

בקיץ הנוכחי נראה פחות סרטי אנימציה מאשר בקיץ הקודם, אבל דווקא רשימת הסרטים המונפשים המצומצמת-משהו של השנה עושה רושם טוב יותר מקודמתה. בניגוד לשנה שעברה, הסרטים בקיץ הנוכחי נעשו באנימציה מסורתית ולא תלת-מימדית, כך שהם יצטרכו להיבנות על תסריטים טובים במקום תעלולי היי-טק מורכבים. אם כן:

'לילו וסטיץ'': הטריילרים לסרט מספרים אודות חייזר מכוכב אחר, שבא להתארח בכל מיני סרטים של דיסני, ומכולם הוא נבעט תוך דרישה חד-משמעית: "תמצא לך סרט משלך". אז הנה – הוא מצא. החייזר הזה מתחבא אצל ילדה מהוואי מפני המשטרה הגלקטית שמחפשת אחריו. לפי השמועות מדובר בקומדיה מצחיקה מאוד, עם הומור פרוע וחסר גבולות, שונה מאוד מכל מה שהתרגלנו אליו בסרטי דיסני האחרים. וגם בסרט הזה (בדומה ל'אטלנטיס'), החליטו בדיסני שלא לכלול דמויות הפוצחות בזמר. זה בהחלט יכול להיות הסרט שישקם את כבודה האבוד של מחלקת האנימציה המסורתית של האולפן, אחרי כמה נפילות.

'Spirit: Stallion of the Cimarron': אולפני דרימוורקס אינם טומנים ידם בצלחת, ומוציאים את הסרט הזה, שהוקדשה לו כאן כבר כתבה שלמה. הסיפור בקצרה: סוס נמלט משוביו במערב הפרוע, מתיידד עם אינדיאני, ואת יתר דברי העלילה תוכלו לראות בטריילר שמספר לכם מה קורה בסרט מתחילתו ועד סופו, כולל כל הקטעים הטובים באמצע!
למרות שלא נשמע את הסוס מדבר, נוכל לשמוע אותו חושב בקול רם, שיהיה קולו של מאט דיימון.

בתפקיד ההמשך: הקומדיות!

גם קיץ בלי סרטי המשך אי-אפשר, אבל השנה הם מעטים מאוד, יחסית. ובקיץ הנוכחי, להוציא את 'מתקפת המשובטים', שהגדרתו כסרט המשך מפוקפקת-משהו (סיקוול? פריקוול? לך תדע), כל סרטי ההמשך בקיץ הנוכחי ממשיכים קומדיות מצליחות. קבלו את:

'אוסטין פאוורס 3': לאחר תסבוכת משפטית קלה (אולפני MGM גילו למרבה הפתעתם כי כותרת הסרט המקורית שמה ללעג סרט ג'יימס בונד ידוע בעל שם דומה!) נראה שהסרט יוכל להחזיק בשמו המקורי: 'גולדממבר'. למען הפרוטוקול: יש אנשים שסרטי אוסטין פאוורס מצחיקים אותם, אבל אני לא אחד מהם, ולכן השמועות על כך שזה יהיה הסרט האחרון בסדרה ממלאות את לבי באושר ותקווה לעולם טוב יותר.

'גברים בשחור 2': וויל סמית' וטומי לי-ג'ונס עשו המון כסף בתפקיד הסוכנים החשאיים שמוחקים את הזיכרון של אנשים שראו חייזרים, מה שמצדיק את הפקת סרט ההמשך. סמית' טוען שהתסריט הוא "גאוני", ולי, משום מה, יש ספקות כבדים בעניין (לסרט הראשון היה תסריט? מה פספסתי?), אבל אין סיבה להתבאס. יהיו צחוקים.

'ספיי קידס 2: אי החלומות האבודים': ובמהירות שיא מגיע גם ההמשך ללהיט לצעירים ולצעירים-בנפשם מהשנה שעברה, אודות שני הילדים שנחלצים לעזרת הוריהם המרגלים האימפוטנטים (מקצועית, מקצועית). אם יותר לי להסתכן בניחוש פרוע: זו תהיה קומדיית ריגול מצחיקה יותר מ'אוסטין פאוורס 3'.

ובתפקיד הרוצח: טום הנקס (ופעמיים אל-פאצ'ינו)

בניגוד לשנה שעברה, קטגוריית הסרטים המסקרנים לא מורכבת השנה מסרטים שנשמעים בתיאוריה גרועים ועשויים להתברר כטובים, אלא מסרטים שנשמעים טובים, ויכולים להתברר כטובים עוד יותר. או כגרועים. לא משנה. קחו נשימה עמוקה:

'Insomnia' ('נדודי שינה'): סרטו של כריסטופר נולאן (שמא סמאח בהתהוות?) שהביא לנו בשנה שעברה את 'ממנטו'. אל פאצ'ינו הוא שוטר עם נדודי שינה, שיוצא למרדף אחר רוצח, בסיועה של שוטרת בעלת שיניים בולטות (הילארי סוואנק). מה רובין וויליאמס עושה שם – לא ברור.

'Road to Perdition' ('הדרך לאבדון'): בקיץ יש בדרך כלל מעט מאוד סרטים שהם חומר פוטנציאלי לאוסקר, אבל הסרט הזה יוצא דופן – סם מנדז, במאי 'אמריקן ביוטי', מלהק בסרט הזה את טום הנקס בתפקיד רוצח מקצועי (!), שיוצא לנקום את מות משפחתו. מבוסס על נובלה גראפית (או בעברית: ספר קומיקס), ומלא בשחקנים משובחים: פול ניומן, ג'וד לאו, ג'ניפר ג'ייסון לי ועוד.

'Signs' ('סימנים'): מל גיבסון הוא חוואי שבשדות שלו מתחילים להופיע סימנים משונים על הקרקע. עב"מים? משהו אחר? מ' נייט שמאלאן, הבמאי של 'החוש השישי' ו'בלתי שביר' מביים, ונרמז שבסרט הזה, בניגוד לשני קודמיו, לא יהיה טוויסט בסוף. ואולי זה בעצם הטוויסט?

'Simone': אחרי עיכובים אין-קץ, נראה שסרטו החדש של אנדרו ניקול ('גאטאקה') יוצא סוף סוף למסכים. 'סימון' מספר על מפיק הוליוודי (אל פאצ'ינו, פעם שנייה) שהשחקנית שלו נוטשת אותו, והוא מחליף אותה בשחקנית ממוחשבת. סיכוייו של הסרט הזה להתחרות בהצלחה בשאר סרטי הקיץ הם, כמובן, אפסיים. נתראה בספריות הוידאו.

וכרגיל, ישנם עוד כמה סרטים שלא יכלו להיכנס לכאן מפאת קוצר היריעה והזמן. אם קרה שמשהו פוספס, אל תתקשרו אלינו, אנחנו כבר נודיע לכם. מתישהו.