תצפית: כוכב הקופים

אתמול בערב הדג התקשר אלי
בדאגה. "תשמע", הוא אומר לי,
"אני מודאג בקשר לטים ברטון".

"למה?" תהיתי. "האם זה בגלל
שהוא לא ליהק את כריסטינה
ריצ'י ל'כוכב הקופים'?"

"תזהר כשאתה מדבר על כריסטינה בהקשר של קופים. ולא, זאת לא הסיבה".

"אז מה?"

"הוא התקשר אלי עכשיו כדי לספר לי ש'כוכב הקופים' החדש שלו הוא לא גרסה מחודשת של הסרט הישן. גם לא של הספר".

"היה ספר?"

"מסתבר. של איזה צרפתי אחד, פייר בול. אבל אתה סוטה מהעיקר".

"כן, אבל חשבתי שכולם כבר יודעים שזה לא גרסה מחודשת, אלא 'דימוי מחודש של הרעיון', או איך שהוא לא מכנה את זה".

"כן, נו, מסתבר שברטון לא מסתפק בזה שהוא כבר הודיע אישית לכל עיתונאי ועיתונאי-רשת בעולם דובר האנגלית על העניין, עכשיו הוא מתקשר אישית לכל מי שקשור לאתרי קולנוע ברחבי העולם ומודיע לו. יש לו רשימה מאד ארוכה".

אכן, חברים, סיפור מפחיד. טים ברטון, רב-סמאח, בעל חזון, במאי גדול ואיש מופלא, עסוק בחודשים האחרונים טרם צאת סרטו החדש – הסרט הראשון שלו מאז 'באטמן', שיש לו פוטנציאל ניתוץ קופות רציני – בלצווח מצמרת כל עץ רענן שזאת אינה גרסה מחודשת לסרט הקלאסי בעל אותו שם משנת 1968. אז מה אם הוא עושה דברים שנהוג לעשות בגרסאות מחודשות לקלאסיקות? – למשל, ליהוק צ'רלטון הסטון, כוכב הסרט המקורי, בתפקיד קוף.

זה גם די מוזר, לאור העובדה שהסיבה המרכזית שהסרט נחשב לשובר קופות פוטנציאלי היא עצם היותו (ויסלח לי ברטון) גרסה מחודשת של קלאסיקה שוברת קופות. הזכרון של צ'רלטון הסטון מול שרידי פסל החירות, בסוף הסרט ההוא, היה הגורם הישיר לארבעת סרטי ההמשך שנוצרו לסרט, ואחראי במידה לא מעטה גם למיליונים שברטון קיבל על מנת להפיק את הסרט החדש. אגב, הספוילר הנוראי הזה לסוף הסרט המקורי לא היה נחשף כאן אלמלא היה משמש כחלק מקידום המכירות שלו מאז צאתו ועד היום (הוא מופיע על עטיפות קלטת הוידאו והדויד).

אבל אם נעזוב את הסרט (והספר) המקוריים ("לא מקוריים! אין קשר!" – טים ברטון בהתקף עצבים), מה יהיה לנו כאן?

קודם, נסקור מה לא יהיה, ועלול היה להיות. בשלבים שונים של הפרוייקט היו אמורים לביים את הסרט כריס קולומבוס, פיטר ג'קסון ופיליפ נויס. ארנולד שוורצנגר היה קרוב מאד לקבל את התפקיד הראשי. המסקנה מכל אלה היא אחת: גם אם הסרט יהיה אכזבה איומה, רוב הסיכויים שהיה יכול להיות הרבה יותר גרוע (חוץ מבמקרה שג'קסון היה מביים, אבל הוא, כידוע, עסוק בפרוייקט גדול קצת יותר. משהו עם טבעות).

ומה כן יהיה?

מארק(י מארק) וולברג ('לילות Boojie', 'הסערה המושלמת') מגלם את ליאו דיווידסון, טייס חלל שעובר בטעות בחור תולעת ומתרסק על כוכב לכת שבו שולטים קופים, ובני האדם נחשבים לחיות פראיות. זאת למרות שהם יודעים לדבר. ויש להם שכל. למעשה, נראה שהבעיה העיקרית שלהם היא חוסר בטחון עצמי, ואין כמו אסטרונאוט חסון על מנת להחזיר לגזע שלם את הבטחון, לארגן מרד, וללחום בקופים המרושעים המונהגים על ידי השימפנז טים רות' (המוכר בעיקר בתפקיד "פאמפקין", ב'ספרות זולה'), והגורילה מייקל קלארק דאנקן (הענק מ'ארמגדון' ו'גרין מייל').

ברוח הפוליטיקלי קורקט מצטרפים כמה קופים וקופות למרד, וביניהם הלנה בונהם קרטר (החברה שלי מזמן טוענת שהיא קופה, כך שהליהוק מוצלח מהבחינה הזאת). ברטון גם התכוון לכלול בסרט רומן בין האדם של מארק והקופה של קרטר, אבל ראשי האולפן נבהלו מהרעיון והטילו וטו.

טים ברטון הוא במאי נהדר. הוא הצליח ליצור סרטים מצוינים מחומרים שונים ומגוונים, מקומדיות אפלות כמו 'ביטלג'וס' ועד 'אד ווד', הביוגרפיה של הבמאי הכושל בעולם. הוא ביים את שני סרטי 'באטמן' הראשונים והנהדרים, יצר את 'הסיוט שלפני חג המולד' הנפלא, וגם בכשלונות שלו, כמו 'הפלישה ממאדים', אני מצאתי מה לאהוב. ברטון הציג את הצד האפל של החברה האמריקאית ב'המספריים של אדוארד', סרטו הטוב ביותר, ואחד הסרטים הטובים ביותר שיש. בסרטי באטמן שלו הדמויות המעניינות ביותר הן אלו של הרעים, וגם ב'ביטלג'וס' הדמות שעושה את הסרט היא זו של ביטלג'וס המרושע. בכלל, ברטון הוא במיטבו כשהוא חוקר את הצד האפל של האדם, ואם הוא יתמקד בקופים כמשל לאנושות צרת המוחין, זה יכול להיות סרט מעניין וטוב מאד.

אבל נכון לעכשיו, יש גם סיבה לפסימיות. ברטון כבר ביים סרטים הכוללים אקשן – סרטי 'באטמן' וסרט האימה 'סליפי הולו' – אבל על פי הרושם המתקבל מהטריילרים, 'כוכב הקופים' יהיה סרט אקשן מתחילתו ועד סופו, וזה כבר קצת מדאיג. סרט אקשן חלול עשוי להיות כיפי, אבל יהיה אכזבה מרה לעדת מעריציו של הרב-סמאח, עליה אני נמנה. כולי תקווה שהטריילרים מכוונים לקהל הקיץ, בעוד שהסרט עצמו יהיה סרט של טים ברטון, על כל המשתמע מכך.

ועדיין, גם במקרה הגרוע, ניתן לצפות שברטון יצליח לדחוף לכאן את המוטיב החוזר בכל סרטיו – השונה בחברה – ולהחדיר לסרט ניצוצות כלשהם של המגע הייחודי שלו. המסתורין בנוגע לסופו של הסרט מעורר סקרנות: צולמו חמישה סופים שונים, אבל מה קורה בהם, ואיזה מהם ישמש בסרט המוגמר, זה סוד שמור כמו היה סוד צבאי. גם הבחירה בטים רות' (שוב, שחקן טוב יותר בתפקיד הרע) בתור מנהיג הקופים היא בחירה מעניינת.

כוכב הקופים אולי יאכזב את המעריצים, אבל נכון לעכשיו הוא המועמד הבולט (אם לא היחיד) לנשל את 'שרק' מתואר הסרט המצליח ביותר של קיץ 2001. 'כוכב הקופים' יצא לאקרנים בארה"ב ב-27 ליולי, ואמור להגיע לארץ ב-9 לאוגוסט.