תצפית: מדריך הטרמפיסט לגלקסיה

"ואז, ביום חמישי אחד, אלפיים שנים כמעט אחרי שאיש אחד מוסמר לאיזה עץ על שהביע את הדעה כמה נפלא יהיה להסביר פנים לאנשים, לשם שינוי, קלט פתאום בחור אחד שישב לבדו בשירותים, מהו הדבר הזה שהלך והשתבש כל הזמן הזה, וסוף סוף ידע כיצד יכול העולם להפוך למקום טוב ומאושר. הפעם הרעיון הוא נכון! הפעם הוא יצליח! למרבה המזל, הוא הספיק להגיע לטלפון ולספר על כך למישהו, ופרויקט 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' זכה לבמאי, ולאור ירוק להפקה".

זה בכלל לא הולך ככה! בציטוט המקורי זו בחורה, לא בחור. והיא יושבת בבית קפה, בטח שלא בשירותים. והיא גם לא הספיקה להגיע לטלפון!
אבל זו תצפית על הסרט. לא על הספר.

מה?!? הולכים לעשות מהספר של דאגלס אדאמס סרט? למה?
למה לא? ההיסטריה סביב 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' לא התחילה בגלל הספר. 'המדריך' החל את דרכו כסדרת תסכיתי רדיו, ששודרה אי אז בשנת 78'. כבר אז הועלה הרעיון להפוך את תסכיתי הרדיו לסרט, אבל זה לא יצא לפועל. במקום זאת, התסכיתים הפכו לספר (שבשנים הבאות זכה לעוד ארבעה המשכים), למחזה, משחק מחשב, סדרת טלויזיה, ספר קומיקס ומגבת (כן, רשמית כזו. עם טקסט והכל).

בבסיס הסיפור נמצא ארתור דנט הבריטי, וההרפתקאות שהוא עובר עם ידידו פורד פרפקט, תושב-חוץ בכדור הארץ, שהתחזה לאדם במשך השנים שבהן עסק בכתיבת הערך "כדור הארץ" עבור 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה'. המדריך המדובר הוא ספר אלקטרוני המספק מידע יקר ערך על כל אחד ואחד מהעולמות הקיימים בגלקסיה, הגזעים שחיים בהם, וכיצד יש להתנהג איתם. פורד פרפקט כעוס במקצת, כיוון שמחקר של שנים רבות על כדור הארץ ירד לטמיון עם הריסתו של הכוכב הכחול במטרה לפלס דרך לאוטוסטרדה בין כוכבית.

טוב, טוב, אז מה עם הסרט?
הניסיון הבא להפוך את 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' לסרט היה בשנת 82', אז הוא הוצע למפיקים איוון רייטמן, ג'ו מדוויק ומייקל ס. גרוס. השמות האלה מדגדגים לכם משהו בירכתי המוח, נכון? אז אני אוסיף וארמוז שבאותו זמן, שני המועמדים העיקריים לתפקיד פורד פרפקט היו ביל מוריי ודן אקרויד. נחשו מה קרה? אקרויד הציע רעיון לסרט אחר, ו'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' נזנח לטובת 'מכסחי השדים'. אחר כך הזמן התחיל לחלוף ברצינות.

בשנת 97' חברת Spyglass (שבאותה עת קיימה קשרי שותפות-הפקה עם 'דיסני') היתה במגעים לגבי הסרט. הבעיה, כנראה, היתה לעשות את זה בלי שהסרט ייראה בריטי מדי, גיקי מדי, מוזר מדי, באבל-טקי מדי, או מצחיק מדי יחסית לסרט מדע בדיוני (כן, פעם זו היתה בעיה עבור כמה אנשים). מי ששינה את התמונה היה 'גברים בשחור', שיצא באותה שנה והפך להצלחה מסחרית, שהוכיחה שמותר לסרטים על חייזרים להיות מצחיקים. באוגוסט 98' העסקה נחתמה ופרויקט 'מדריך הטרמפיסט' החל את דרכו באופן רשמי.

Hold your horses! לפני רגע הזכרת את 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' ואת דיסני באותה נשימה.
בלי פאניקה. זה לא שלדיסני יש חלק בסרט. הם מין ישות כזו, שנמצאת רק ברקע.

טוב, אז סיכמנו שבשנת 98' העסקה נחתמה. מה הלאה?
ל'מדריך הטרמפיסט' הוצמד הבמאי ג'יי רוץ' ('אוסטין פאוורס', 'פגוש את ההורים'), ודאגלס אדאמס היה עסוק בכתיבת תסריט.

סליחה, אבל יש לו את הספר ביד. 6 שנים לקח לו לכתוב תסריט? ואגב, הסרט יכלול רק את המאורעות בספר הראשון, או ישלב בין כל החמישה?
זהו. שזה לא בדיוק "מתבסס על ספר". הספרים התבססו בצורה חופשית מאוד על תסכיתי הרדיו, כמו שהמוצרים האחרים בסדרה התבססו באופן רופף על הקודמים להם, ולעיתים אף סתרו אותם. אז זה בדיוק המצב גם בסרט: סיפור המסגרת – השמדתו של כדור הארץ, הרפתקאותיהם של ארתור דנט ופורד פרפקט והדמויות שהם פוגשים – יישאר כשהיה, אבל התסריט ל'מדריך הטרמפיסט' הוא לא עיבוד לספר. עושה רושם שהסיפור הומצא ברובו מחדש, וכולל כמה שינויי עלילה וכמה דמויות חדשות.

אדאמס נפטר בשנת 2001, והתסריט שעליו עבד הועבר לידיו של קארי קירקפטריק (התסריטאי של 'מרד התרנגולים' ו'ג'יימס והאפרסק הענק'). קירקפטריק טוען בתוקף שהתסריט שקיבל היה למעשה שלם והוא כמעט ולא נגע בו, אלא רק ערך אותו והתאים אותו לפורמט התסריטי.

כמה שנים קדימה, ב-2003, רוץ' פרש מבימוי הסרט, ונשאר על תקן מפיק.

ואם אין במאי, גם אין סרט. אוי.
נכון, אבל פה דווקא אין סיבה לדאגה: התפקיד הוצע לספייק ג'ונז ('להיות ג'ון מלקוביץ", 'אדפטיישן'), שסירב. אין סיבה לדאגה, עלק. סבלנות! וג'ונז הפנה, או יותר נכון התעקש, שההפקה תפנה לעמיתו לתעשיית הקליפים, גארת' ג'נינגס. ג'נינגס, חצי מהצמד Hammer and Tongs, מוכר מקליפים ל-R.E.M, פאט בוי סלים, ו-Blur (למשל, קליפ "קרטון החלב" המפורסם).

יופי. אז יש במאי – יש סרט.
לא בדיוק. הוא סירב.

מה?!
הצמד (לחציו השני של הצמד, ניק גולדסמית, הוצע תפקיד המפיק) היה בטוח שמדובר בעוד מוצר הוליוודי טיפוסי, שיהרוס את הספר לטובת אפקטים זולים, ולכן הם סירבו לקרוא את התסריט. רק כמעט אחרי חודש הם רפרפו על הדפים, וכמו שהגדיר זאת ג'נינגס, הוא לקח את התסריט כחומר דפדוף לא מחייב לשירותים, ויצא רק אחרי 45 דקות.

אז עכשיו יש במאי.
כן. בינתיים בתסריט נעשו עוד מספר שינויים מבניים, ורק אז הפרויקט קיבל אור ירוק והחל את שלב קדם ההפקה. הצילומים החלו ב-19 לאפריל 2004, והם אמורים להמשך עד חודש אוגוסט.

טוב, אז מי השחקנים? שמעתי שהזכירו את יו גרנט וג'ים קארי.
לא, לא, דאגלס אדאמס התכוון ליו אחר לתפקיד פורד פרפקט – יו לורי ('מייבי בייבי'), אבל מספר אתרי חדשות פרסמו את היו הלא נכון, ומשם זה התגלגל. עוד שמועה שגויה, גם היא בתפקיד פורד, התייחסה לג'ים קארי, מה שגרם להרבה מעריצים של הספר להזיע. מה שמייחד את הספר זה שכל המאורעות המטורפים שבו קורים לאנשים רגילים, ולתת את התפקיד לשחקן שמוכר בעיקר בגלל שטיקים וטירוף כללי, היה מעקר מתוכן את רוח הדברים. בכל אופן, ג'ים קארי נשקל כאופציה לתפקיד זאפוד ביבלברוקס, נשיא הגלקסיה (לשעבר).

הקאסט הנוכחי מונה את מרטין פרימן (כפיל הגוף מ'אהבה זה כל הסיפור') כארתור דנט, לתפקיד פורד פרפקט לוהק הזמר/שחקן מוס דף, שהופיע לאחרונה ב'הג'וב האיטלקי' (וכן, הוא שחור. למה, יש לכם בעיה עם זה?), סם רוקוול ('וידויים של מח מסוכן') כג'ים קארי, וזואי דשנל ('כמעט מפורסמים') תהיה טריליאן. עוד יככבו ביל ניי (גם הוא מ'אהבה זה כל הסיפור') כסלארטיברטפאסט, הארכיטקט מעצב העולמות, אנה צ'נסלור בתפקיד קווסטולר, וג'ון מלקוביץ' כהומה קאבולה.

קווסטולר? הומה קאבולה? מי אלה?
דמויות חדשות. קווסטולר היא סגנית נשיא הגלקסיה, והומה קאבולה הוא מטיף דתי ופסיכי, שנסע לוילטוודל 6, וקיבל עליו את דתם של הג'טרווארטידים, אותם יצורים בעלי 50 זרועות, שהמציאו את הדאודורנט לפני הגלגל. עיקרי הדת שלהם כוללים את התופסנוח הירוק הגדול, שהתעטש את היקום, ובואה המאיים של המטפחת הלבנה הגדולה.

ומה עם הרובוט הדכאוני ההוא, מרווין?
"שחקן חליפה" – כלומר, שחקן שנמצא בתוך תחפושת, בלי שום סימן שיזהה אותו (כמו זה שמשחק את C3PO ב'מלחמת הכוכבים').

אה. אז תגידי שהוא יהיה בובה. אפרופו בובות, לפחות היה להם השכל ללכת לסדנה של הנסון?
ברור.

והם גם יהיו אחראים על הראש השני של זאפוד?
בכל הקשור לזאפוד, הצמד ג'נינגס את גולדסמית מעדיפים שלא לחשוף איך הוא ייעשה או ייראה, אבל מבטיחים שזה ייראה הרבה יותר טוב מראש הגומי שהיה שמוט לזאפוד של סדרת ה-BBC על הכתף.

איך אני אאמין להם שזה ייראה טוב אם אין לי מושג מה התקציב שלהם?
החומרנות נוטפת ממך, פאדוון צעיר. הצמד דווקא לא מוטרד במיוחד מהתקציב. הם טוענים שהם לא רוצים לעשות סרט שכל מה שיזכר ממנו הוא האפקטים הממוחשבים. ספינת החלל המופלאה 'ליבת הזהב', למשל, לא תהיה עשויה מאנימציות מחשב מופרעות, אבל הבמאים מתגאים בכך שהיא כוללת 3,000 נורות חשמל (כולן הוברגו ידנית!).

3,000 נורות, הא? אפילו בדגל יום העצמאות ההוא של חברת החשמל היו יותר מ-300,000 נורות.
נכון, בקריאה ראשונה זה נשמע כאילו הם עובדים עם תפאורות מסמורטטות ומסכנות ומנסים לייפות את המציאות. אבל ג'נינגס וגולדסמית מדגישים כל הזמן כמה שחשוב להם שלסרט יהיה סטייל, כך שאולי בסופו של דבר יתברר לנו שהתפאורה באמת מיוחדת (בצורה חיובית, כלומר) ונאמנה לרוח הספר.

וויצ'אבר. אז מתי?
הסרט מיועד לצאת במהלך שנת 2005. היו שטענו שהתאריך המדויק הוא השלישי ביוני, אבל נכון לעכשיו אלה רק שמועות ושום דבר לא סופי.

רק עוד שאלה אחת. כמה שעות לקח לך לכתוב את התצפית הזו?
42.