תצפית: פיינל פנטסי

מה זה Final Fantasy?
Final Fantasy היא סדרת
משחקי וידאו שהחלה לצאת
ב-1987. הסדרה כוללת תשעה
משחקים (ועוד כמה
ספין-אופים) והעשירי בדרך.

אז מה בעצם כל כך מיוחד בסדרה הזאת שהחליטו לעשות ממנה סרט?
יוצר הסדרה, הירונובו סקגוצ'י מחברת Squaresoft, החליט אי-שם בשנות השמונים שהוא רוצה להוציא משחק תפקידים עם עלילה קצת יותר מתוחכמת מאשר "הרוג את הדרקון/הצל את הנסיכה" (סוג העלילה שהיה נפוץ אז לכל משחקי התפקידים שיצאו למערכות משחקי הוידאו). העלילות של המשחקים האלה היו יותר מורכבות – להציל את היבשת מפני כוח קסום שהורס אותה, לשחרר את הארץ מאימפריה מרושעת ששולטת עליה, להציל את הכוכב מנחיל מטאורים שנופל עליו…

זה לא נשמע מתוחכם במיוחד…
שאני אבין – יש לך איזו בעיה עם זה?!

בסדר, שכנעת אותי. אכפת לך להפסיק להצמיד את החרב הזאת לצוואר שלי?
אם תתנהג יפה.

אז על מה הסרט?
בשנת 2065, לאחר מתקפת חייזרים קטלנית, שהרסה את כדור הארץ, צוות חיילים בראשותה של מדענית מתכונן לקרב האחרון נגדם. לפי האתר הרשמי של הסרט , הוא גם יעסוק במשמעות הפילוסופית העמוקה של נושאים כמו אהבה, חברות ומוות (אבל לא צריך להתייחס למשפט הזה יותר מדי ברצינות).

מעניין. איך זה קשור למשחקים?
לא קשור.

סליחה?!
המשחקים בסדרה בקושי היו קשורים אחד לשני, חוץ מהשם שלהם. אתה רוצה שהסרט כן יהיה כזה? חוץ מזה, בפעם האחרונה שהם ניסו להתבסס על העלילות של המשחקים…

רגע, איזו פעם אחרונה?
ב-1993 יצאה ביפאן סדרת אנימציה בארבעה חלקים שהתבססה באופן קלוש על המשחק החמישי בסדרה. ישנו קונצנזוס כמעט מוחלט שהסדרה הייתה מחורבנת.

אז בגלל זה החליטו שהסרט לא יהיה קשור לסדרה חוץ מהשם שלו?
כנראה. ישנו, אגב קשר כלשהו: אחת הדמויות בסרט נקראת ד"ר סיד. השם "סיד" הופיע בכל המשחקים בסדרה, בכל פעם כשמה של דמות אחרת. (בסרט, אגב אייתו את השם עם האות S, כשבמשחקים הוא מאוית עם האות C; הייתי חייב לציין את זה למען הסדר הטוב). הסרט קשור למשחקים בעוד דרך: סקגוצ'י בעצמו מביים, ו- Squaresoft מפיקים.

יש לסקגוצ'י הזה ניסיון קודם בבימוי?
בבימוי סרטים – לא. אבל הוא ביים קטעי אנימציה (ו-Final Fantasy הוא סרט אנימציה, במקרה שהדבר לא הובהר עד כה) במשחקים עצמם.

בכל זאת, אם האיש שיצר את המשחקים מביים את הסרט זה אומר שיש לו פוטנציאל…
בהחלט יותר פוטנציאל מסרטים קודמים שהתבססו על משחקים, אם כי זה לא מבטיח שום דבר. זוכר את הסרט על פי Wing Commander?

לא.
לא חשבתי.

בוא נעבור הלאה, הראש שלי מתחיל לכאוב. מי עוד מעורב בעשיית הסרט?
אל ריינרט המוכשר ("אפולו 13"), כתב את התסריט. אליוט גולדנטל, פסקולן גאון שמשום מה משודך, לפעמים, לסרטים לא מוצלחים ("הנוסע השמיני 3" או "ב____ ור____", למשל), ילחין את המוסיקה. על האנימציה הממוחשבת אחראי צוות גדול עם קרדיטים מגוונים – החל ממשחקי וידאו אחרים, דרך "באג לייף" ועד "טיטאניק". את דיבוב הקולות מבצעים אלק בולדווין, פרי גילפין (מסדרות הטלוויזיה "פרייז'ר" ו-"הרקולס"), מינג נא-וון (ששיחקה בסרט אחר על פי משחק וידאו – "סטריט פייטר" ועשתה את הקול של מולאן ב-"מולאן"), וינג ראהמס ("ספרות זולה"), דונלד סאת'רלנד וסטיב בושמי (שפרט להיותו שחקן ענק, הוא גם מדובב בחסד עליון).

עוד לא הבנתי – אז מה הסיפור הגדול עם הסרט הזה?
אהה. אני מבין שעוד לא ראית את הטריילר?

לא, איזה טרייל… וואו!
בדיוק. הסרט יתהדר באנימציה תלת-מימדית מדהימה שנראית ממש כאילו מדובר בשחקנים חיים בסביבה אמיתית. באתר הרשמי של הסרט מופיעות מספר קטן של הדגמות הטכנולוגיה ששימשה ליצירת הסרט (אפשר לקוות שהם יוסיפו עוד). האנימציה הזאת, כנראה, תמשוך לאולמות גם את אלה שהשם Final Fantasy לא אומר להם שום דבר.

השתכנעתי. מתי?
הבכורה בארה"ב ב-13 ביולי 2001.

יופי. עכשיו אתה מוכן להפסיק להצמיד את החרב הזאת לצוואר שלי?
לא.

* תודה לאלון בורודה על עזרתו בהכנת הכתבה