סקר העשור הקודם: הגמר

2 נולאן, 2 ג'קסון, 2 טרנטינו, 2 כהן - וגונדרי, ארנופסקי, ואנדרסון אחד.

טוב, הגענו לרגע הזה. אז תגידו, מי הוא הסרט הטוב ביותר של העשור הקודם, מבין העשירייה שבחרתם?

מה היה הסרט הטוב ביותר בעשור הקודם?

מס' מצביעים: 797

Loading ... Loading ...

והסרטים שקיבלו את מירב הקולות לאחר העשירייה:

11. שוטרים לוהטים
12. הילדים של מחר
13. להרוג את ביל – פרק 2
14. המבוך של פאן
15. המסע המופלא
16. יוקרה
17. למעלה
18. שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה
19. שר הטבעות: שני הצריחים
20. וול-E
21. השתולים
22. איירון מן
23. גלדיאטור
24. דוני דארקו
25. דו"ח מיוחד
26. משפחת סופר על
27. מלהולנד דרייב
28. ילדות רעות
29. ברוז'
30. שרק

וכמו שאתם קיבלתם הזדמנות להצביע לעוד שני סרטים, גם אנחנו נציין עוד שני סרטים שכמעט נכנסו לרשימה: "כמעט מפורסמים" ו"שבעה צעדים".

239 סרטים קיבלו לפחות קול אחד, ו-61 קיבלו יותר מ-5 קולות. הסרט הארוך ביותר ברשימה הגדולה הוא "שר הטבעות: שיבת המלך" על כל 200 דקותיו (בגרסה הקולנועית), והסרט הקצר ביותר שקיבל קול הוא "יוסי וג'אגר" על כל 65 הדקות שלו. אבל מכיוון שלדבר על רשימה של 239 סרטים שאתם אפילו לא רואים מול העיניים שלכם זה קצת מבלבל, בוא נתמקד ברשימת הסרטים שבחרתם לטובים ביותר. מביניהם, הקצר ביותר הוא "שרק" עם 90 דקות.

קשה להגיד שבאתר יש אנטי לסרטי הנפשה, ובכל זאת אף אחד מהם לא נמצא בעשירייה. ב-30 הגדולים המצב קצת יותר טוב – יש 3 סרטי פיקסאר (למעלה, וול-E ומשפחת סופר-על), סרט אחד של מיאזאקי (המסע המופלא) וסרט אחד של דרימוורקס (שרק, שסוגר את הרשימה). למי שציפה לנוכחות נשית ברשימה – "שרק" פה לעזרתכם, עם ויקי ג'נסן, שביימה את הסרט יחד עם אנדרו אדמסון והיא הבמאית היחידה ברשימה. חוץ ממנה, הקרובה ביותר אחריה הייתה קטיה לונד שביימה את  "עיר האלוהים" עם פרננדו מאירלס, ושהגיע למקום של 30 וקצת. חוץ מהן, היו את הסרטים "מיס סאנשיין הקטנה", "אמריקן ספלנדור", "אבודים בטוקיו" ו"אמריקן פסיכו" שקיבלו מספר קולות בודדים.

הרשימה, כפי שאפשר לראות, היא על טהרת האנגלית. אמנם לא כל הסרטים אמריקאיים לחלוטין אבל רק שני סרטים מדברים בשפה אחרת: המסע המופלא (יפנית) והמבוך של פאן (ספרדית). הסרט הישראלי הקרוב ביותר להיכנס היה דווקא באמת קרוב, אבל עדיין לא נכנס. מדובר ב"ואלס עם באשיר".

שני הפרויקטים הקולנועיים של פיטר ג'קסון ("שר הטבעות:) וקוונטין טרנטינו ("להרוג את ביל – חלק 1") נכנסו על שלל חלקיהם, מה שנותן לכל אחד מהם 3 כניסות לרשימה (טרנטינו הכניס גם את "ממזרים חסרי כבוד"), והם נמצאים בתיקו הבמאים עם הכניסות הרבות ביותר עם כריסטופר נולאן, שהכניס את "ממנטו", "האביר האפל" ו"יוקרה". לכל אחד מהבמאים אגב, יש 2 סרטים בעשירייה – ואחד מחוצה לה. אף במאי אחר לא הכניס שני סרטים לרשימה של ה-30.

ברשימה של כל 239 הסרטים, אגב, המובילים הוא סטיבן ספילברג עם ששה סרטים שקיבלו לפחות קול אחד (בעצם, כל סרט שעשה באותו עשור, חוץ מ"אינדיאנה ג'ונס" הרביעי) ואחריו האחים כהן עם 5 סרטים (פרט ל"ארץ קשוחה", היו, על פי סדר הקירבה לכניסה לרשימה: "אחי, איפה אתה", "יהודי טוב", "האיש שלא היה שם", "לקרוא ולשרוף").

השחקנים שהופיע בהכי הרבה סרטים מתוך הרשימה כולם הופיעו ב"שר הטבעות" ואז בסרט נוסף. ואלו הם: אורלנדו בלום (שהופיע גם ב"שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה" בתפקיד ראשי), אנדי סרקיס (שהופיע בתפקיד משני גם ב"יוקרה"), ואלייז'ה ווד (שהופיע גם בתפקיד משני ב"שמש נצחית בראש צלול")

יש 4 זוכי אוסקר לפרס הטוב ביותר ועוד 5 מועמדים לפרס הטוב ביותר. פרט להם, יש עוד 5 סרטים זוכי אוסקר בפרס הסרט המצויר הטוב ביותר, ועוד שלל מועמדים וזוכים בכל מיני קטגוריות אחרות. בסך הכל רק 5 סרטים מהרשימה (להרוג את ביל על שני חלקיו, דוני דארקו, שוטרים לוהטים וילדות רעות) לא היו מועמדים לאף אוסקר שהוא.

נראה שהשנה הכי טובה היא שנת 2001, עם 5 סרטים שונים מתוך ה-30. השנה הכי גרועה, בפער משמעותי ביותר, היא 2005 – עם אפס סרטים (הסרט הראשון שהוא טכנית 2005 שמופיע ברשימה הוא "בריק", שהוא בכלל 2006 על פי מועד ההפצה שלו. אחריו, רחוק רחוק, מגיע "סרניטי".

ההצבעה תהיה פתוחה לשבוע, עד יום שני הבא. ושהסרט הטוב ביותר יזכה.