15 הערות (מספיילרות) על 'סוף המשחק'

הטוב, הרע והתספורת המעפנה של הוקאיי.

אם איכשהו הכותרת לא מספיק ברורה, אז שוב פעם: הטקסט הבא מונה ספויילרים חמורים ל"הנוקמים: סוף המשחק" וכל יקום מארוול בעצם. אה, וגם ל"מחלקת גנים ונוף", בסעיף האחרון.  

  1. "סוף המשחק" מרגיש שלם יותר מ"מלחמת האינסוף", שהיה מעין חצי סרט שלא עובד בפני עצמו. ועדיין, "סוף המשחק" יותר כמו פרק סוף עונה מאוד מבדר מאשר סרט "על משהו". הסרט רץ בין כל הקצוות הלא בהכרח קשורים של הדמויות שצריך לסגור מהר-מהר לפני שהסרט ייגמר: טוני פוגש את אבא שלו וסוגר מעגל, קפ מתאחד עם אהובתו (ובלי אף מילה על זה שהוא התמזמז עם האחיינית שלה!), הוקאיי מקבל את המשפחה שלו בחזרה, ברוס מגיע לאיזון בין שני הצדדים שלו ונטשה מתה כי מזמן לא זרקנו אישה מצוק. יאי!

2. ובואו נדבר רגע על הצוק הארור הזה. בשני הסרטים האחרונים שתי הנשים המשמעותיות ביותר ביקום הקולנועי הזה הושלכו מהצוק המקולל הזה, ושתיהן נפלו בפוזה נוחה ומדויקת של דוגמנית שְלווה. הנפילה שלהן מזכירה את הצילום המיתולוגי של אוולין מקהיל, שצולמה לאחר שקפצה אל מותה מהאמפייר סטייט היישר לתוך מכונית – אבל סיימה עם הפנים למעלה, נקייה וכמעט שלמה.

אז עכשיו זה תורה של נטשה רומנוף למות אחרי חיים קולנועיים מרשימים שכללו ארבעה סרטי נוקמים, שתי הופעות אורח גדולות בסרטים של גיבורים אחרים ומעט מדי זמן מסך והשקעה מצד הכותבים. היא הייתה כיפית ואהבנו אותה ורק אחרי שהיא מתה סוף-סוף נזכרו לתת לה סרט. למה להרוג אותה דווקא כשהיא הופכת לניק פיורי של הנוקמים החדשים וסוף סוף זוכה למקום הולם בסדרה? כי מישהו צריך למות ולאף אחד לא אכפת מהוקאיי. אתם חושבים שאם קלינט ברטון ייפול אל מותו מישהו יבכה או יזרוק ספסל לאגם? כנראה שלא. הם פשוט יגידו "אה. אבל הוא הרג מלא אנשים, לא? וכזה, לא ראינו אותו איזה שבע שנים. אז… באסה" ובמקרה הטוב יבעטו באיזה חצץ ויביטו במבוכה על הנעליים שלהם.

3. ואם מדברים עליו – אז הוקאיי מוותר על החיצים ונהיה "מגניב" עם "קעקועים" ו"חרבות סמוראי" ו"מוהוק" ו"לקיחת החוק לידיים". וואו, כמה גזעי ומדליק, בטח בשבוע הבא יחלקו פוסטר שלו במעריב לנוער.

 4. גם ת'ור עובר מהפך בסרט – מסתבר שהטראומה הפכה אותו לאלכוהוליסט שמן, עצלן וחרדתי. האמת, די מפתיע שאין יותר גיבורים אלכוהוליסטים בסרט – הרי כמעט כל הגיבורים ביקום הזה עברו טראומות קשות. תכלס, הם כולם אמורים להיות עם שקיות מתחת לעיניים ומלא שערות לבנות ופגישות AA – אבל במקום כל זה קיבלנו מלא בדיחות שמנים לא הכי מצחיקות. ובכל זאת מגניב שגם בסיום, כשאל הברק לוקח את עצמו בידיים וחוזר לשיריון הת'ורי הרגיל שלו, הוא לא הופך בדרך קסם לערימת שרירים.

5. הרגע שהכי גרם לי לרצות להוריד כאפה לכל מי שמעורב בהפקה הזו הוא כמובן "האיחוד הנשי" הבלתי נלאה. אה, וואלה, מארוול? אחרי שמשהו כמו 8 שנים התנהגתם כאילו נשים הן תבלין חמוד ששמים בסרט כדי שלגיבור יהיה במי להתאהב, סוף סוף הגעתם למספר דו-ספרתי של גיבורות על שהן גם נשים ובאתם לאסוף את העוגיות שלכם? לכו חפשו.

6. ואלקירי היא עכשיו מלכת אסגרד? יופי, זה מצטרף לתואר הנוכחי שלה – המלכה של הלב שלי. עם זאת, אשמח שבסרט הבא שבו תופיע (אם יהיה כזה, וזה ממש לא בטוח) נראה גם איך היא מתארגנת ליציאה לקרב. מאיפה הפגסוס שלה מגיע? היא מחזיקה אותו באורווה בכפר באיסלנד או שהוא מגיע למי שראויה לו בעת הצורך, כמו המיולניר? היא צריכה לעשות פן בעצמה או שיש איזה קסם שאחראי לזה?

7. אם לסמוך על הסטריאוטיפים בתחום הלבוש והשיער (ומארוול לא ידועים בתחכום יתר בתחומים האלה), הסרט מאשש את התיאוריות שקפטן מארוול לסבית.

 8. דמויות שלאנשי מארוול אין מושג איך לשלב בסיפור אז הן פשוט הפכו לדמויות מיתיות עם כוחות לא מוגבלים שצצות כשזה נוח ונעלמות כשזה לא: דוקטור סטריינג', קפטן מארוול, סקרלט וויץ'. ויז'ן היה כזה מההתחלה אבל לא סיימו בשום שלב לכתוב אותו אז הוא לא עזר בכלום ובעצם סתם היה בייביסיטר של אבן אינסוף לכמה שנים.

9.  דמויות שדווקא קיבלו שדרוג בסרט הזה ופתאום היה לי ממש אכפת מהן כי הן נראו בשליטה עצמית אבל גם לא בהכחשה: אנטמן, ברוס באנר, נבולה, רודי.

10. אגב נבולה, אנחנו לגמרי-לגמרי-לגמרי בטוחים שהיא בצד של הטובים עכשיו? כי היא לגמרי סיבכה את החיים לכולם. נגיד, היא לא טרחה לומר לאף אחד שאולייייי לא כדאי לשלוח אותה לקו זמן שבו היא עלולה לפגוש את ת'אנוס ואת עצמה מהעבר; או להגיד שהשגת אבן הנשמה אולי כרוכה בזריקת נשים מצוקים. וואלק, מזל שדווקא לכוכב הזה שלחו שני אנשים שמכירים ואוהבים אחד את השני ולא את אנטמן וברוס באנר, נניח.

11. ובכלל, חבר'ה, בואו נודה בזה שכל העניין עם אבני האינסוף דומה מאוד לדרגון בול: אוספים כמה ואז מקבלים משאלה. זה לא שמישהו טרח להסביר לנו למה בשביל להשמיד חצי יקום צריך את כל האבנים, אז מבחינתי ההיגיון הוא "תאספו את כולן ואז תבקשו מה שאתם רוצים".

12. אה, אלא אם אתם רוצים להחזיר מהמתים מישהו שלא הפך לאבק אלא שת'אנוס הרג שתי שניות קודם בדרך אחרת. אז זה כמובן בלתי אפשרי אפילו עם כוחות הפלא של האבנים, מה זאת אומרת!

 13. כל המאובקים חוזרים באותו הגיל שבו נעלמו (הזיתי את זה או שהבת של הוקאיי חזרה עם קצוות מחומצנים?), וזה נשמע מבלבל מאוד בעיקר בשביל ספיידרמן. אפשר רק לנחש שהוא וכל הדמויות המרכזיות בסדרה שלו התאבקו? כי נד נראה בערך באותו גיל וזה די יפתיע אותי אם זנדאיה תהיה מבוגרת ממנו בחמש שנים בסרט הבא.

14. שאלה על הקרב העצום בסיום: איך בעצם מחליטים ביקום הזה מי גיבור על ומי סתם בנאדם שיכול להישאר בבית ולשתות תה כשיש קרב ענקי? כאילו, סבבה, יש חיילי על ואנשים עם חליפות משוכללות וגיבורי על פרופר ופאקינג רקון, אבל יש גם אנשים שהם "גיבורים" סתם כי היו במקום הנכון בזמן הנכון. אם לת'אנוס יש צבא CGI גנרי, גם לכדור הארץ יש כמה צבאות / יחידות עילית שאפשר לגייס.

15. אז רגע, היקום הקולנועי מתרחש כרגע בשנת 2024? זה כמו העונה האחרונה של "מחלקת גנים ונוף" שוב פעם מחדש!