המועמדים לאוסקר 2021

פינצ'ר מוביל, קינג בחוץ, הצעירה נראית מאוד מבטיחה ויש נציגות ישראלית!

גבירותי ורבותי, אחרי שחיכינו השנה יותר זמן מהרגיל – להלן, בשעה טובה, המועמדים הסופיים-סופיים-סופיים אשר יתחרו ב-25 באפריל על פסלוני זהב (שאינו מוזהב יותר מהחליפה של ניק ג'ונאס שסינוורה אותי).

הסרט הטוב ביותר

מאנק (סך הכל 10 מועמדויות)
משפט השבעה משיקגו (סך הכל 6 מועמדויות)
צלילי המטאל ( סך הכל 6 מועמדויות)
מינארי (סך הכל 6 מועמדויות)
ארץ נוודים (סך הכל 6 מועמדויות)
יהודה איש קריות והמשיח השחור (סך הכל 6 מועמדויות)
האבא (סך הכל 6 מועמדויות)
צעירה מבטיחה (סך הכל 5 מועמדויות)

פינצ'ר אולי נפקד מקטגוריית התסריט אבל הוא יכול להתנחם בכך ש"מאנק" מוביל במספר המועמדויות.

הבמאי/ת הטוב/ה ביותר

קלואי ז'או, ארץ נוודים
דייוויד פינצ'ר, מאנק
לי אייזק צ'אנג, מינארי
אמרלד פנל, צעירה מבטיחה
תומאס וינטרברג, עוד סיבוב

קלואי ז'או היא הבמאית הראשונה ממוצא אסייאתי שמועמדת בקטגוריה (לאחר שכל הנשים עד היום היו ממוצא אירופאי). כמו כן, לראשונה בתולדות אוסקר: שתי במאיות בקטגוריה!

השחקן הראשי הטוב ביותר

צ'דוויק בוזמן, הבלוז של מא רייני
אנתוני הופקינס, האבא
ריז אחמד, צלילי המטאל
גארי אולדמן, מאנק
סטיבן יואן, מינארי

מועמדותו של בוסמן לפרס השחקן הטוב ביותר היא הפעם הראשונה מאז 1994 בה שחקן מועמד לאוסקר בקטגוריה הזאת אחרי מותו, והפעם הראשונה מאז 2009 בה שחקן מועמד אחרי מותו. הוא השחקן השחור הראשון שמועמד לאוסקר אחרי מותו. באופן מעניין, הפעם האחרונה בה מישהו היה מועמד לאוסקר אחרי מותו הייתה ב-2017, אז אוגוסט ווילסון, שכתב את המחזה "הבלוז של מא רייני", קיבל מועמדות לפרס התסריט המעובד הטוב ביותר, על "גדרות". ובאשר לסר אנתוני הופקינס – הקניבל האהוב בתולדות הקולנוע זוכה לעדנה מחודשת ביחסיו עם האקדמיה. המועמדות על תפקידו ב"האב" היא הפעם השנייה ברציפות בה הוא מועמד, אחרי שהאקדמיה לא ספרה אותו במשך עשרים שנה (בכנות – הוא לא נתן לה סיבה טובה לספור אותו).

השחקנית הטובה ביותר

קארי מוליגן, צעירה מבטיחה
ויולה דייויס, הבלוז של מא רייני
פרנסס מקדורמנד, ארץ הנוודים
ונסה קירבי, קרעים של אישה
אנדרה דיי, ממשלת ארה"ב נגד בילי הולידיי

מועמדותה של אנדרה דיי היא הפעם השנייה בה שחקנית מועמדת לאוסקר השחקנית הראשית הטובה ביותר על תפקיד בילי הולידיי. הפעם הראשונה הייתה ב-1973, בה באופן נדיר – כמו שקרה היום בדיוק – שתי נשים שחורות זכו למועמדות לפרס. מועמדותה של פרנסס מקדורמנד לפרס מסמנת את הפעם הראשונה בתולדות האוסקר בה אישה מועמדת גם כמפיקה וגם כשחקנית על אותו הסרט – עד כה, היחידים שזכו לכבוד הזה היו גברים (בראדלי קופר, וורן בייטי, דנזל וושינגטון).

שחקן המשנה הטוב ביותר

דניאל קאלויה, יהודה איש קריות והמשיח השחור
לזלי אודום ג'וניור, לילה אחד במיאמי
סשה ברון כהן, משפט השבעה משיקגו
פול רייסי, צלילי המטאל
לקית' סטנפילד, יהודה איש קריות והמשיח השחור

לאקית' סטנפילד מפתיע לחלוטין עם נוכחות שנייה בקטגוריה ליהודה איש קריות והמשיח השחור ושלישית עד כה. מועמדות ראשונה לפרס של שחקן אדיר, שמחים בשמחתך ובהצלחה בהמשך הדרך! השאלה היא מי, אם כך, נחשב לשחקן הראשי של הסרט?

חובבי "המילטון" יכולים לשמוח במועמדותו לאוסקר של לזלי אודום ג'וניור, הלוא הוא אהרון בר (סר!).

שחקנית המשנה הטובה ביותר

יו-ג'ונג יון, מינארי
אמנדה סייפריד, מאנק
מריה בקאלובה, סרט המשך בוראט
גלן קלוז, יומני האפלצ'ים
אוליביה קולמן, האבא

מריה בקלובה מועמדת, ובכך מגשימה חלום לרבים שמתים לראות הופעה קומית אמיתית זוכה באוסקר. גלן קלוז מועמדת, בפעם השמינית בקריירה שלה. אוליביה קולמן מועמדת אחרי שכבר זכתה כשחקנית הראשית הטובה ביותר לפני שנתיים. מועמדותה של מריה בקאלובה היא הפעם הראשונה בה שחקן מהיקום הקולנועי של בוראט מועמד לפרס. בקטגוריה הנגדית, אביה הקולנועי מועמד כשחקן המשנה הטוב ביותר, על תפקידו ב"משפט השבעה משיקגו". זוהי מועמדותה השמינית של גלן קלוז לפרס. נכון לעכשיו, היא מחזיקת שיא ההפסדים באוסקר לשחקנית (שלא בצדק); אם תפסיד, היא תהיה בתיקו עם פיטר אוטול על שיא ההפסדים לשחקן או שחקנית. בינתיים, בין אם תזכה או תפסיד, קלוז כבשה עוד יעד ראוי לציון בזכות המועמדות הזאת – ונהייתה לאדם הראשון בשלושים השנים האחרונות שהועמד לאוסקר ולראזי על אותו תפקיד (שלא בצדק – "יומני האפלצ'ים" לא סרט טוב, אבל גלן מצוינת בו). המועמדות המוצדקת לאמנדה סייפריד על "מאנק" הופכת אותה לפלסטיקית השנייה מחבורת ה"ילדות רעות" עם מועמדות לאוסקר, אחרי שרייצ'ל מקאדמס, הלוא היא רג'ינה ג'ורג' האחת והיחידה, הייתה מועמדת לפרס על תפקידה ב"ספוטלייט". יו ג'ונג יון, כמו סטיבן יאון, היא השחקנית הקוריאנית הראשונה שמועמדת לאוסקר.

התסריט המקורי הטוב ביותר

משפט השבעה משיקגו
צעירה מבטיחה
מינארי
צלילי המטאל
יהודה איש קריות והמשיח השחור

התסריט המעובד הטוב ביותר

ארץ נוודים
לילה אחד במיאמי
האבא
סרט המשך הבוראט
הטיגריס הלבן

בוראט מועמד, כצפוי, בהקראת המועמדות הארוכה בהיסטוריה, עם שם של משהו כמו שבעים מילים וארבעים מועמדים.

הצילום הטוב ביותר

ארץ נוודים
מאנק
חדשות העולם הגדול
משפט של השבעה משיקגו
יהודה איש קריות והמשיח השחור

הפסקול הטוב ביותר

הזהב של נורמן
מאנק
מינארי
חדשות העולם הגדול
נשמה

העריכה הטובה ביותר

ארץ נוודים
משפט השבעה משיקגו
צלילי המטאל
האבא
צעירה מבטיחה

יש שיכנו את קטגוריית העריכה כחשובה ביותר באוסקרים; נדיר מאוד שסרט זוכה בלי מועמדות לפרס העריכה. הפעם היחידה שזה קרה בארבעים-ומשהו השנים האחרונות הייתה ב-2015, אז "בירדמן" זכה בלי מועמדות על עריכה (הגיוני, בהתחשב בעובדה שזה היה סרט-בשוט-אחד. עלק).

עיצוב תפאורה

מאנק
טנט
חדשות העולם הגדול
הבלוז של מא רייני
האבא

סאונד

צלילי המטאל
גרייהאונד
נשמה
חדשות העולם הגדול
מאנק

הפעם הראשונה מאז 1981 שקטגוריות העריכה והמיקס אוחדו תחת "סאונד".

התלבושות הטובות ביותר

הבלוז של מא רייני
מאנק
מולאן
אמה
פינוקיו

האפקטים הויזואליים הטובים ביותר

אהבה ומפלצות
שמי חצות
מולאן
איוון האחד והיחיד
טנט

השיר המקורי הטוב ביותר

"העיירה שלי", תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA
"להילחם עבורך", יהודה איש קריות והמשיח השחור
נראית", כל החיים לפניו
דבר עכשיו”, לילה אחד במיאמי
שמעו את קולי”, משפט השבעה משיקגו

זוהי המועמדות ה-12 של דיאן וורן בקטגוריית השיר הטוב ביותר; היא לא זכתה בפרס מעולם. חזאים מסוימים יגידו שזו לבדה סיבה מספיק טובה למקם אותה בראש טבלת ההימורים לזכייה בפרס השנה. מולה מתמודד לזלי אודום ג'וניור, במועמדות השניה שלו לטקס הזה, על כתיבת השיר "Speak Now" מתוך "לילה אחד במיאמי". זוהי השנה הרביעית ברציפות בה שחקן מועמד על הופעתו בסרט ועל כתיבת שיר עבורו; שנה שעברה זאת הייתה סינתיה אריבו (לפני שלוש שנים, מרי ג'יי בלייג' הייתה הראשונה להגיע להישג זה, על עבודתה בסרט "פרחים בבוץ").

הייתי מסכם ואומר ש"יהיה מעניין", אבל בהתחשב בעובדה שרוב העם היושב בציון לא ראה יותר מחמישה מהסרטים שמועמדים (ותודה ל"מורתי התמנונית" שנכנס לקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר), זה לא בדיוק המצב. אחת התוצאות הלא-חשובות-אך-מבאסות של השנה המטריפה הזאת היא שרוב הסרטים שזכו למועמדות הם מהסוג שהמפיצים הישראלים לא חשבו עליהם כל-כך עד כה; סרטים עצמאיים ונישתיים שאור הזרקורים מופנה אליהם בגלל שהפקות היוקרה הגדולות של הוליווד נדחו לתקופה בה נוכל להידחס כולנו באולם 3 ביס פלאנט ראשון לציון. ניתן לראות זאת במובהק בקטגוריית האפקטים המיוחדים הטובים ביותר, בעבר הבית החם של הבלוקבאסטרים הגדולים של הקיץ, והשנה אסופה של סרטים (שיתכן והם נהדרים!) שעל חלקם הניכר פשוט לא שמעתי, ותנו לי לומר לכם משהו, נשמות, אינני חירש. יהיה אוסקר. יהיה כיף לחובבי הז'אנר. לכל השאר יהיו – השנה, יותר מאי פעם – דברים יותר חשובים לעשות.

האיפור ועיצוב השיער הטובים ביותר

אמה
יומני האפלצ'ים
הבלוז של מא רייני
מאנק
פינוקיו

הסרט המונפש הטוב ביותר

נשמה
מוליכי הזאבים
קדימה
מעל ומעבר לירח
שון כבשון: עף על החלל

הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר

קונצ'רטו הוא שיחה / A Concerto Is a Conversation:
שיר אהבה ללטאשה
קולט / Collette
לא להתפצל / Do Not Split
אגף הרעב / Hunger Ward

כל הקישורים (גם למטה) מובילים לצפייה חינמית בסרט אלא אם הסרט של נטפליקס.

הסרט התיעודי הטוב ביותר

קולקטיב / Collective (אוקי, הקישור הזה ספציפית הוא לביקורת)
מורתי התמנונית / My Octopus Teacher
זמן / Time
קיץ בלי הגבלה: מהפכה על גלגלים / Crip Camp
סוכן החפרפרת / The Mole Agent

הסרט הזר הטוב ביותר

לאן את הולכת, אאידה? (בוסניה והרצגובינה)
עוד סיבוב (דנמרק)
קולקטיב (רומניה)
האיש שמכר את העור שלו (תוניסיה)
ימים טובים יותר (הונג קונג)

הסרט הקצר המונפש הטוב ביותר

מחילה / Burrow
לוקי הגאון / Genius Loci
אם משהו קורה לי, אני אוהבת אתכם
אופרה / Opera
אנשי-כן / Yes-People

"אם משהו קורה לי" הוא הסרט הראשון של נטפליקס שמועמד בקטגוריה הנ"ל; מרשים-פחות אחרי שהם כבר זכו בקטגורית הבימוי, אבל תקדים זה תקדים.

הסרט הלייב אקשן הקצר הטוב ביותר

להרגיש דרך / Feeling Through
חדר המכתבים / The Letter Room
המתנה / The Present
עין לבנה
שני זרים / Two Distant Strangers

"עין לבנה" הא סרטו הישראלי של תומר שושן. האם הוא יצליח לשחזר את ההישג של גיא נתיב ("סקין")? מי יודע, עכשיו כשאלמודובר וטילדה סווינטון בחוץ. הקישורים הלחיצים מובילים לסרטים עצמם.


אז האם היו פה הפתעות? קצת. אבל לא באמת. היו פספוסים מצערים – רבים תלו תקוות גדולות בבכורתה של זוכת האוסקר רג'ינה קינג, "לילה אחד במיאמי", אבל מלבד 3 מועמדויות (שתיים מהן חשובות!) הוא קצת התפספס. בנוסף, "הבלוז של מא רייני", שרבים הימרו שיהיה מועמד לפרס הסרט טוב ביותר, פספס, למרות שהפגין נוכחות בקטגוריות המלאכה והביא שני שחקנים ראשיים למועמדות לפרס, בהפתעה לא מעניינת במיוחד.

אבל רק אם יורשה לי – הו כן, ידעתי שאהרון סורקין לא יכנס על הבימוי הטוב ביותר! האם סיכוייה של דרמת בית המשפט הבינונית שנטפליקס רכשה בתקווה לזכות השנה בסרט הטוב ביותר נפגמו? קצת כן. אבל גם לא ממש – מאז הזכיות של "ארגו" ו"הספר הירוק" שגם פספסו מועמדות בימוי, קטגוריית הבימוי הטוב ביותר כבר לא מהווה הקרקע הבטוחה עבור כל סרט שצריך זכייה באוסקר.

האמת שהמועמדים לבימוי הטוב ביותר היו כנראה החדשות המעניינות מכולן השנה. בתקופה בת היובל בה היו רק חמישה מועמדים לסרט הטוב ביותר, כל שנה היה נכנס לקטגוריית הבימוי במאי אחד שסרטו לא זכה להיכנס לקטגוריית הסרט הטוב ביותר; תופעה זו כונתה "הבמאי הבודד". לעיתים קרובות זה היה הבמאי של הסרט הזר האופנתי של השנה. מאז שהקטגוריה הורחבה לכעשרה מועמדים, זה קרה בדיוק פעמיים – כשבפעם הלפני האחרונה (פאבל פליקובסקי, "אהבה בימים קרים"), כמו השנה, משבצת הבמאי הבודד הלכה לבמאי של סרט זר: תומס וינטנברג, על "עוד סיבוב". אישית הימרתי שיכנס על התסריט הטוב ביותר, אבל ההפתעה האוסקרית החליטה להעלות להימור שלי. כעת, כל סרט אחר שיזכה כסרט הזר הטוב ביותר יהיה הפתעה קולוסאלית.

עוד מסקנה מהרכב המועמדים לקטגוריית הבימוי הטוב ביותר: מעתה, אין לקרוא לה יותר "הבמאי הטוב ביותר". למרות שרג'ינה קינג התפספסה, זוהי הפעם הראשונה בתולדות הפרס בה יותר מאישה אחת מועמדת בקטגוריית הבימוי, עם היכללותן של אמרלד פנל, בסרט הביכורים המבריק שלה, "צעירה מבטיחה", ושל קלואי ז'או, שביימה את המוביל לזכייה "נומאדלנד". אם יזכה, "נומאדלנד" יהיה זוכה לא שגרתי בדיוק כמו "פרזיטים" שקדם לו; למרות שבכיכובו כוכבת הוליוודית זוכת שני אוסקרים (עליה בהמשך), הוא אנקדוטלי, פיוטי, לרגעים קצת נטול עלילה. בעיני הוא היה יפהפה, ובעיני רוב המבקרים שגמרו עליו את ההלל. האם מספיק מצביעים באוסקר השנה חולקים איתם את הסנטימנט הזה?

ובכן, בלוגרי אוסקר רבים ציפו לגדולות ונצורות מפנינת האינדי של קלואי ז'או, אבל סרטה הצנוע הסתפק בשש מועמדויות, בעוד "מאנק" מועמד לעשרה אוסקרים. יש לציין שזה לא בהכרח פוגע בסיכויו לזכות; "מאנק" פספס מועמדות לתסריט ולעריכה, וקשה מאוד לזכות בסרט הטוב ביותר בלי תמיכה מצד שני הענפים האלה. "נומאדלנד" מועמד לשניהם. קלואי ז'או גם ערכה וכתבה את הסרט, כך שהיא מועמדת למעשה שלוש פעמים על סרט אחד, ואם תזכה תהיה האישה הראשונה מאז פראן וולש ("שיבת המלך") שזוכה בשלושה אוסקרים בערב אחד. אשת אשכולות בסך הכל.

בקטגוריות המשחק הראשיות לא הייתה אף הפתעה, למען האמת. על אף שחלק הימרו שטהאר ראחים מ"המאוריטני" יבצע מחטף לגארי אולדמן, הבריטי האהוב נשאר איתן במועמדותו על "מאנק". בקטגוריית השחקנית הראשית אף אחת לא הבקיעה בהפתעה, וגם אנדרה דיי, שנהייתה למתמודדת חזקה באיחור יחסי במירוץ, נכנסה, כצפוי, על הופעתה כבילי הולידיי ב"ארצות הברית נגד בילי הולידיי". בינתיים אין פייבוריטית רשמית למירוץ; למרות שפרנסס מקדורמנד האחת והיחידה היא א. אגדת קולנוע בהתהוות וב. מופיעה בסרט המוביל בינתיים, סביר מאוד שידלגו עליה, משום שהיא גם מועמדת כמפיקה של "נומאדלנד". שני אוסקרים בערב אחד וארבעה בסך הכל? האוסקרים ככל הנראה יגידו לה "תנוחי" ויתנו למישהי שעוד לא עמדה על הבמה כזוכה.

ההפתעה היחידה שהייתה הטקס היא הדאבל של "יהודה איש קריות ומשיח השחור", שאמנם לא מוביל במועמדויות, אבל הפגין נוכחות מרשימה בקטגוריות הטכניות, אסף מועמדות על התסריט והביא שניים משחקניו למועמדות לשחקן המשנה הטוב ביותר – דניאל קלויה, עליו רבים הימרו כמועמד בטוח, ולקית' סטנפילד, מועמדות שלא נראה לי שמישהו ראה מגיעה. בין השאר, משום שסטנפילד שווק כשחקן הראשי של הסרט (מה שהוא באמת, בתכלס). יכול מאוד להיות שזה עומד להזיק לסיכויי הזכייה של קלויה וייתן בוסט נאה לסשה ברון כהן. כהן מועמד על תפקידו כבוראט סגדייב – סליחה, זה אני והווישפול ת'ינקינג שלי. כהן מועמד על תפקידו ב"משפט השבעה משיקגו", ואם יזכה ככל הנראה תהיה זאת עבודת המבטא המפוקפקת ביותר שזכתה באוסקר אי פעם, אבל גם ריספקט של האקדמיה לסרט שהם כנראה מאוד חיבבו, אבל לא מספיק כדי לזכור מי ביים אותו.

בכלל, זאת שנה מצוינת לאפוס הבוראטי, כשהראיס האהוב שלו מועמד עם סיכויי זכייה לא רעים על סרט אחד, ומריה בקלובה, הכישרון החדש והטרי שהביא לתעשייה, מועמדת כשחקנית משנה, ונמצאת בעמדה לא רעה לניצחון. האם זה אשכרה יקרה? יכול מאוד להיות שלא ושהאקדמיה תרצה לכבד את גלן קלוז שמועמדת בפעם השמינית לאוסקר, ללא ניצחון לזכותה עד כה, ולא סבבה, היא באמת שחקנית ממש טובה ומגיע לה את זה!!!