אתגר הקיץ של עין הדג לשנת 2022

אתגר הצפייה של עין הדג חוזר והוא מביא איתו את התנ"ך, גילה אלמגור, רוג'ר איברט ועוד.

זוהי השנה השלישית שבה אתגר הצפייה של עין הדג יוצא לדרך. ב-2020 אתגר הצפייה ארך 10 שבועות שבהם היינו אמורים לצפות ב-10 סרטים, אחד בכל שבוע, כאשר כל שבוע הוא בעל "נושא" מסוים. ובשנה שעברה קיצרנו את האתגר ל-6 שבועות, ואספנו את התגובות והביקורות שנכתבו על הסרטים שנצפו לכתבות. מכיוון שלדעתי זה עבד טוב למדי, גם השנה נפעל בפורמט הזה.

איך זה יעבוד? למטה תוכלו לראות את 6 הקטגוריות שבחרנו בקפידה. כל מי שרוצה להשתתף באתגר או לפחות מתעניין יבחר 6 סרטים באורך מלא שהוא עדיין לא ראה ושעונים על הדרישות של כל שבוע, ויפרסם אותם פה, בקבוצת הפייסבוק שלנו (בפוסט ייעודי, לא ככה סתם) או בלטרבוקסד של האתר כרשימה משל עצמכם (או בכולם, זה לא משנה).

בכל שבוע למשך החופש הגדול אנחנו נפרסם בקבוצת הפייסבוק ופה בתגובות תזכורת על הנושא של השבוע, נקפיץ את הכתבה עם השבוע המתאים ואז נוכל לדבר ולדסקס על הסרטים שצפינו בהם. לאחר מכן, תגובות נבחרות יפורסמו כאן כחלק מלקט נבחר של השבוע.

אם יש עוד שאלות בנושא, נשמח לענות. ועכשיו, בואו ניגש לעניין.


שבוע 1 (26 ביוני עד 2 ביולי): שבוע "עין הדג ממליצים"
גם הפעם אנחנו פותחים את האתר, כמו בעבר, במגרש הביתי שלנו. הפעם אנחנו רוכבים על ההסכת של תום ויהונתן "עין הדג מציגים", שאיתנו כבר שנה וחצי, ובו הם מדברים בכל פרק על סרט אחד מרכזי (או, אם זה פרק בונוס ליום הכיפורים – על 10 סרטים). האתגר השבוע הוא לצפות בסרט אחד מהרשימה הנ"ל שעוד לא ראיתם. בונוס לא מחייב: להקשיב לפרק הנלווה.

שבוע 2 (3 ביולי עד 9 ביולי): "והגדת לבניך": שבוע סרטים שמבוססים על התנ"ך

כשמדברים על עיבודים תנ"כיים בקולנוע, לרוב מדברים על משה –בין אם ב"נסיך מצרים" או ב"עשרת הדיברות". אבל לאורך ההיסטוריה נוצרו עשרות סרטים שהתמקדו גם בגיבורים אחרים בתנ"ך: אסתר, דוד, רות, שמשון, ועוד. האתגר השבוע הוא לצפות בסרט שמבוסס על התנ"ך. אין חובה שיהיה מדובר בעיבוד תקופתי, ובהחלט אפשר לבחור בעיבוד "מודרני" לסיפורי התנ"ך. הכנו רשימה חלקית של סרטים כאן. שימו לב שהשמטנו את הברית החדשה, אבל אם תתעקשו, גם סרטים על בסיסה יתקבלו.

שבוע 3 (10 ביולי עד 16 ביולי): שבוע תור הזהב של מחזות הזמר

ג'ין קלי, פרד אסטר, ג'ולי גארלנד, ועוד: השבוע האתגר הוא לראות מחזמר שעוד לא ראיתם ושנוצר בין שנת 1927 לשנת 1960.

שבוע 4 (17 ביולי עד 23 ביולי): דקל הארד: שבוע המפסידנים של קאן

כולם אוהבים זוכים, אבל כמו בכל טקס פרסים – הרבה פעמים הסרטים המעניינים הם דווקא אלה שנשכחו בצד. אז לכבוד פתיחת פסטיבל ירושלים, האתגר השבוע הוא לבחור בסרט שהפסיד בפסטיבל קאן – בין אם ממש יצא בידיים ריקות מהפסטיבל, או רק פספס את הפרס הגדול. להלן שתי רשימות של סרטים בולטים שעשו את הנ"ל (בהתאמה), אך יש כמובן עוד הרבה מאוד כאלה.

שבוע 5 (24 ביולי עד 30 ביולי): שבוע דיוות ישראליות 

גילה אלמגור, רבקה מיכאלי, רונית אלקבץ, חנה לסאלו: ארבע הנשים הראשונות של הבידור הישראלי, שלכל אחת מהן יש גם לא מעט הופעות בסרטים נחשבים וחשובים בתולדות הקולנוע הישראלי. האתגר השבוע הוא לצפות בסרט אחד, בכיכובה של מי מהן שתבחרו, שעוד לא ראיתם.

שבוע 6 (31 ביולי עד 6 באוגוסט): "הסרטים הגדולים" של רוג'ר איברט

רוג'ר איברט הוא, כנראה, המבקר הכי מפורסם בעולם. אולי היום פחות – מה עם זה שהוא מת והכול – אבל הייתה תקופה שעבור רבים בעולם אם אמרת "מבקר" אמרת "איברט". איברט הגדיר סרטים מסוימים שהם לא רק טובים, אלא נהדרים – ומישהו כבר דאג להפוך את זה לרשימת צפייה. אז האתגר השבוע הוא לצפות בסרט מתוך הרשימה שעוד לא ראיתם.