סרט שנות התשעים של עין הדג: הגמר

4 פעמים 1994, 3 פעמים בושמי, פעמיים טרנטינו, ולבובסקי אחד

אז, למרבה ההפתעה והכיף, רובין וויליאמס ב"אלאדין" הוא הופעת שנות התשעים של עין הדג. ועכשיו, אחרי שבחרנו מה ההופעה הכי טובה, והסתכלנו על כל מי שכמעט הגיע – הלאה לעשרת הסרטים שהגיעו לגמר:

סרט שנות התשעים של עין הדג

מס' מצביעים: 752

Loading ... Loading ...

ניכנס לסטטיסטיקה, אבל כדאי לזכור שגם הפעם מדובר בסקר עשור והפרופורציות קצת שונות – הסרט שקיבל הכי הרבה "לא אהבתי" הוא לא בהכרח הסרט הכי גרוע של העשור, אלא הסרט הכי גרוע שהיה בסקר בזמן שעשינו אותו, למשל.

הסרט שהכי הרבה אנשים ראו הוא "המופע של טרומן", ש-300 אנשים דירגו אותו בכל דבר מ"העשירייה שלי" ועד "לא אהבתי". לעומתו, "כרוניקה של היעלמות" הוא הסרט שהכי פחות אנשים ראו, עם 12 מצביעים בלבד. אבל למרות שהרוב המוחץ לא ראו אותו, לא נראה שהם גם מתכננים להשלים את זה בקרוב (חבל, סרט טוב) – עשרת הסרטים שקיבלו הכי הרבה הצבעות "רוצה לראות" הם, לפי הסדר: "להיות ג'ון מלקוביץ'", "ג'קי בראון", "מגנוליה", "מלקולם X", "אד ווד", "ענק הברזל", "גרין מייל", "לפני הזריחה", "הרוח במעטפת" ו"עידן התמימות".

כל סרט בסקר קיבל לפחות הצבעת "לא אהבתי" אחת, ו-13 סרטים מחזיקים בתואר "הסרטים שהכי פחות אנשים לא אהבו". עם זאת, מכיוון שאצל חלקם מדובר בסרטים שמעט אנשים ראו, ניתן את התואר ל"סרט שהכי פחות אנשים סימנו לא אוהב" ל"הנמלט" – הסרט שהכי הרבה אנשים ראו והאחד שהשיג רק הצבעת "לא אהבתי" אחת. בקצה השני של הסקאלה, 29 סרטים לא היו בעשירייה של אף אחד ואחת מהמצביעים. אם נלך שוב על פי מספר המדרגים, הסרט שהכי צריך להיעלב מהתואר הוא "עבודת נמלים", אותו ראו 151 אנשים – ואף אחד לא חשב שהוא הטוב ביותר של הטוב ביותר.

הסרט שהכי הרבה אנשים סימנו עם "לא אוהב" הוא "ספייס ג'אם" (מה שצפוי) ואז "פרויקט המכשפה מבלייר" (מה שפחות) ואז "מורטל קומבט" (שוב צפוי). בגזרת ה"ככה-ככה" חולקים את המקום הראשון "עבודת נמלים" ו"באג לייף". תחתיהם: "ספייס ג'אם" ו"בחזרה לעתיד 3".

מהי השנה הכי טובה? ובכן, נראה שכולם רק רוצים לצעוק שהיא 1999, אבל אם נסתכל על פי הסרטים בעשירייה זה לא בדיוק המצב – הטבלה אכן נשלטת ביד רמה על ידי שנה קולנועית – אבל השנה היא 1994, עם "מלך האריות", "פורסט גאמפ", "ספרות זולה" ו"חומות של תקווה". אחריה 1999 נמצאת במקום השני עם "מועדון קרב" ו"מטריקס", אבל היא חולקת את הכבוד עם שנה נוספת – 1998, שמביאה לסקר את "ביג לבובסקי" ו"המופע של טרומן". חוץ מהן, 1991 ו-1992 מביאות כל אחת נציג אחד ("שליחות קטלנית 2" ו"כלבי אשמורת", בהתאמה).

עם זאת, כשיוצאים מהעשירייה ובוחנים את רשימת 55 הסרטים הגדולה, אז בהחלט קרנה של 1999 עולה ככל שיורדים ברשימה. בסך הכול מתוך 55 הסרטים שבחרתם כסרטי העשור, 15 מהם שייכים לשנת 1999 – אבל לו היינו עוצרים את הספירה במקום 30 המספר היה יורד ל-4. חוץ מ-99', השנים שהכניסו הכי הרבה סרטים הן 94', 98 ו-95' – כולן עם 7 סרטים בסך הכול (95' עושה את כל זה בלי סרט אחד בעשירייה). השנה הכי פחות טובה? 1990, תודה ששאלתם – עם שני סרטים בודדים ברשימה – "החבר'ה הטובים" ו"המספריים של אדוארד".

מי יכול להיות מוכרז כבמאי העשור? ובכן, טרנטינו. כלומר, כן – לספילברג ולאחים כהן יש 3 סרטים ברשימת 55 הסרטים, אבל רק טרנטינו הצליח להכניס שני סרטים לעשירייה, אז נו, טרנטינו. עוד במאים שהכניסו שני סרטים לרשימה הגדולה: קווין סמית', פרנק דרבונט, דיוויד פינצ'ר, ג'ון לאסטר, ולוק בסון.

שחקן העשור שוב נופל לשאלה, אבל הפעם לא מדובר בעניין של עשירייה מול הופעה, אלא השאלה של מה נחשב יותר: להיות בסרט או לככב בו? כי אם סופרים ממקום 55 ומעלה, אז לטום הנקס יש 5 סרטים, וכולם בכיכובו – שני צעצועים של סיפור, "פורסט גאמפ", "להציל את טוראי ראיין" ו"גרין מייל". מהצד השני, לסטיב בושמי יש 3 (!) סרטים שבהם הוא מופיע בעשירייה ("ספרות זולה", "כלבי אשמורת" ו"ביג לבובסקי") ועוד שניים לאחר מכן ("ברטון פינק" ו"פארגו"). עם זאת, להגיד שבושמי "כיכב" בסרטים האלה יהיה רחוק מהאמת – ב"ספרות זולה" הוא בהופעת אורח קצרצרה, וגם ב"ביג לבובסקי" ו"ברטון פינק" הוא לא בדיוק דמות משמעותית. אם תרצו, נחלק את התואר לשחקן הראשי של העשור (הנקס) ושחקן המשנה (בושמי) וכולנו נלחץ ידיים כידידים. במקום השני: ברוס ויליס עם 4 סרטים ("האלמנט החמישי", "12 קופים", "ספרות זולה" ו"החוש השישי").

כפי שהבנו עוד בסקר ההופעות, שנות התשעים היו עשור גברי במיוחד, וכמעט ולא היה מקום לנשים – זה בא לידי ביטוי בכך שכמעט ואין סרטים בכיכוב נשים ברשימה הגדולה ובעשירייה, אלא גם בזה שאין כמעט סרטים בבימוי נשים ב-55 המקומות הראשונים. "מטריקס" הוא הסרט היחיד שבוים על ידי נשים בעשיריה (האחיות וואשובסקי), וחוץ ממנו יש רק עוד שניים: "נסיך מצרים" (שבוים על ידי ברנדה צ'פמן ביחד עם סטיב היקנר וסיימון וולס) ו"קלולס" (איימי הקרלינג, לבדה).

מבחינת התאמה עם הופעות העשור, נראה שיש פער בין איפה היו ההופעות הכי טובות ומה הם הסרטים הכי טובים – רק 5 סרטים חופפים בין שני הסקרים (מועדון קרב, ספרות זולה, פורסט גאמפ, ביג לבובסקי והמופע של טרומן). ההופעות האחרות מגיעות ממקום 13 (שתיקת הכבשים), 22 (אלאדין), 30 (פארגו) ו-31 (אמריקה X). מהצד השני של המטבע, קרי הופעות מהסרטים בסקר שלא היו בסקר ההופעות שהגיעו למקומות 11-30, יש ל"חומות של תקווה" נציגים במקומות 17 ו-21, ול"מועדן קרב" ו"ספרות זולה" יש הופעות במקום 11 ו-29 (בהתאמה). ל-4 הסרטים האחרים (מלך האריות, מטריקס, שליחות קטלנית 2, כלבי אשמורת) אין נציגים ברשימת ההופעות.

הסקר יהיה פתוח עד יום חמישי הבא, 18.11.